Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska lokalówka Puszką Pandory

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 11 września 2013 18:42

Istną Puszką Pandory stała się gdańska lokalówka po aresztowaniu pod koniec sierpnia dwóch jej pracownic podejrzanych o branie łapówek przy przydzielaniu mieszkań komunalnych. Podejrzane, to 45-letnia Katarzyna M. i 53-letnia Krystyna W. Jedna z nich zatrudniona była w Urzędzie Miejskim od 1991 roku, druga od roku 1984. Obie były zatrudnione w referacie lokalowym, działającym w ramach Wydziału Gospodarki Komunalnej gdańskiego magistratu. W sumie urzędniczki bezprawnie przyjęły ponad pół miliona złotych. Dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej, któremu podlega Referat Lokalowy, jest Dimitris T. Skuras. Jego bezpośrednim zastępcą jest Barbara Majewska, a nad nimi pieczę sprawuje wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny za sprawy polityki komunalnej Miasta.


Kobiety zostały zatrzymane i na wniosek gdańskiej prokuratury, Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu. Sprawa jest w toku, gdyż w proceder zamieszanych było więcej osób.


- Do prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, co rusz nadsyłane są w różnej formie doniesienia o popełnieniu przestępstwa korupcyjnego przy przydziale mieszkań komunalnych. Aresztowanie dwóch pracownic tegoż referatu i nagłośnienie w mediach tej korupcyjnej sprawy, spowodowało istne otwarcie Puszki Pandory - powiedział wybrzeze24.pl prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej. - Ciągle dochodzi do nas wiele sygnałów o wielu nieprawidłowościach w referacie lokalowym. Musimy je wszystkie dokładnie sprawdzić, a to wymaga czasu. 


Zastanowiło nas, dlaczego prokurator Mariusz Marciniak przyrównał gdańską lokalówkę do Puszki Pandory? Według słownika frazeologicznego, w mitologii greckiej Pandora, to pierwsza kobieta stworzona na polecenie Zeusa jako swoista kara za czyn Prometeusza. Została ona obdarowana przez ojca bogów puszką, której nie wolno było otwierać. Pandora namówiła jednak swego męża do jej otwarcia i wtedy wyleciały z niej na świat zamknięte dotąd utrapienia, plagi, klęski i choroby ludzkości.


Zatem ujawnienie przestępczych poczynań dwóch pracownic gdańskiej lokalówki stało się dla innych osób w to zamieszanych źródłem niekończących się nieszczęść, trudności, kłopotów i utrapień. Prokurator Marciniak poinformował nas również, że według informacji zgromadzonych przez organy ścigania, kobiety pomogły w bezprawnym pozyskiwaniu praw do mieszkań komunalnych co najmniej 19 osobom. Proceder miał miejsce w latach 2007-2010. Urzędniczkom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.Śledztwo w tej sprawie prowadzi gdańskie Centralne Biuro Śledcze pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.


Póki co, na podstawie zebranych materiałów dowodowych, już 10 osób usłyszało zarzuty w sprawie afery korupcyjnej w Urzędzie Miasta Gdańska. Oprócz zatrzymania wspomnianych dwóch urzędniczek, które za łapówki miały „pomagać" w przyznaniu mieszkań komunalnych, zarzuty usłyszały jeszcze trzy osoby. Miały one pośredniczyć w tych transakcjach. Ponadto zarzuty usłyszało pięć innych osób, które miały wręczać łapówki.
Jak twierdzi prokurator Marciniak, pośrednicy mieli powoływać się na wpływy w gdańskim magistracie i proponować załatwienie przydziału na mieszkanie za określoną kwotę. Z otrzymywanych kwot pieniędzy sami pobierali swoją „należną prowizję".


- Wszyscy oni usłyszeli zarzuty wręczania korzyści majątkowych. Wobec tych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego - powiedział GG prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej.


alt

Aresztowanie dwóch pracownic referatu lokalowego rzecznik prasowy gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej porównal do otwarcia Puszki Pandory


Za naszym też pośrednictwem apeluje on do osób, które wręczały łapówkę o dobrowolne zgłaszanie się do organów ścigania. Takie osoby będą zwolnione z odpowiedzialności, bo to wynika z ustawy. Natomiast, kiedy o takie osoby upomni się policja, nie będzie już mowy o statusie bezkarności. A prokuratorzy sprawdzą wszystkie decyzje o przyznaniu mieszkań komunalnych, nie tylko tych z okresu kiedy pracowały zatrzymane urzędniczki. Jak twierdzi Marciniak, są już pierwsze osoby, które dobrowolnie zgłosiły się do prokuratury.


Przypomnijmy, że tuż po aresztowaniu dwóch pracownic gdańskiego magistratu, na swoim profilu na Facebooku prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz napisał: „Z samego rana spotkałem się z pracownicami referatu, w którym pracowały aresztowane urzędniczki. To była przykra, ale bardzo potrzebna rozmowa. Przykra, bo wiele lat ciężkiej, niewdzięcznej i uczciwej pracy tych pań zostały poddane w wątpliwość przez dwie nieuczciwe koleżanki. Dla nas wszystkich, ale szczególnie dla tych pań, trudny moment. Rozmawialiśmy o dalszym uszczelnianiu procedur oraz o tym, co należy zrobić by nigdy taka sytuacja się nie powtórzyła. Bo nie ma się prawa powtórzyć”.


Gdański magistrat tuż po aresztowaniu dwóch pracownic poinformował, że na czas aresztu tymczasowego stosunek pracy obu urzędniczek został zawieszony. Poinformowano również, że już w 2011 roku obie urzędniczki zostały odsunięte od podejmowania decyzji w sprawach lokalowych, w związku z podejrzeniem o nierzetelność.


Zastanowiło nas jednakże, w jaki sposób mogło dochodzić do takich nieprawidłowości w Referacie Lokalowym Urzędu Miasta Gdańska skoro  przeprowadzone kilkakrotnie kontrole niczego niewłaściwego nie wykazały?


Dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej, któremu podlega Referat Lokalowy, jest Dimitris T. Skuras. Jego bezpośrednim zastępcą jest Barbara Majewska, urzędująca w gmachu urzędu przy ul. Nowe Ogrody 8/12, w pokoju nr 143. W zakres jej służbowych obowiązków wchodzi m.in. sprawowanie nadzoru nad działalnością Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w zakresie najmu lokali mieszkalnych i użytkowych oraz garaży. Przyjmowanie, rozpatrywanie i bieżąca weryfikacja wniosków o udzielenie pomocy mieszkaniowej świadczonej przez Miasto, w tym o uzyskanie z zasobów komunalnych i innych, prawa do najmu lokalu socjalnego, zamiennego i mieszkalnego, w tym TBS. Sporządzanie i weryfikacja wykazów osób zakwalifikowanych do uzyskania pomocy mieszkaniowej od Miasta oraz prowadzenie spraw z tym związanych. Analizowanie danych i sprawozdań przekazywanych przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych z zakresu najmu administrowanych lokali. Rozpatrywanie spraw związanych z przyznawaniem przez Miasto preferencji czynszowych dla najemców lokali użytkowych. Przeprowadzanie postępowań w trybie bezprzetargowym na najem garaży komunalnych. Zawierania umów najmu z podmiotami zewnętrznymi, które oddają Miastu swoje lokale do dyspozycji.


Zakres obowiązków jest o wiele większy. Nad tą całością pieczę sprawuje wiceprezydent Maciej Lisicki, odpowiedzialny za sprawy polityki komunalnej Miasta. W tej kadencji swoim nazwiskiem firmował wiele niepopularnych projektów w Gdańsku. To on przeforsował opłaty śmieciowe zależne od... metrażu. Jego winią kierowcy za poszerzenie stref płatnego parkowania. Równie duże kontrowersje wzbudził forsowany przez wiceprezydenta Lisickiego projekt zmian w polityce mieszkaniowej Miasta. Chodziło przede wszystkim o zmiany stawek czynszowych w mieszkaniach komunalnych, które w przypadku niektórych mieszkań nawet się podwoiły.


- Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz już kilkakrotnie powiedział, również podczas rozmowy w Radio Gdańsk, że jest niezadowolony z pracy swojego zastępcy. Jeżeli jest niezadowolony z postawy Macieja Lisickiego, to w każdym momencie może przecież zrezygnować ze wspólnej z nim współpracy - twierdzi poseł RP, były gdański radny Jerzy Borowczak.


W sprawie mieszkaniowej afery korupcyjnej skierowaliśmy kilka pytań do Antoniego Pawlaka, rzecznika prezydenta Adamowicza oraz do kilku radnych PO, PiS i SLD z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Gdańska.
Czy po aresztowaniu dwóch pracownic Referatu Lokalowego UM Gdańsk interwencja prezydenta Pawła Adamowicza powinna się ograniczyć tylko do spotkania z pracownicami tegoż referatu? Czy też powinny zostać podjęte jakieś konkretne przedsięwzięcia i osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie tegoż referatu powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności? Dlaczego dotychczasowe kontrole nie wykazały nieprawidłowości? W jaki konkretny sposób planuje się uszczelnić procedury w tym referacie, aby taka sytuacja nigdy się nie powtórzyła?
Cierpliwie czekamy na odpowiedzi... 

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #3 bezdomny 2013-09-14 04:31
co podpisywal kolega lisicki
Cytować
 
 
0 #2 Bene Dictus 2013-09-13 05:44
Bo plagi, jak wiadomo, są cztery - sodomia, gomoria, pandoria i lokalówka.
Cytować
 
 
0 #1 Bene Dictus 2013-09-13 04:49
Cztery plagi tego świata:
1. Sodomia
2. Gomoria
3. Pandoria
4. Lokalówka
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież