„8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Załoga szpitala na Zaspie protestuje przeciw decyzji marszałka

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 14 września 2013 19:03

Stanowczo protestuje załoga Szpitala Specjalistycznego im. Św. Wojciecha w Gdańsku Zaspie przeciwko odwołaniu dyrektor Krystyny Grzeni. Pracownicy nie zgadzają się i nie akceptują decyzji pomorskiego urzędu marszałkowskiego, którego Zarząd podjął w tej sprawie specjalną uchwałę. Sprzeciwiają się również próbie przekształcenia tego szpitala w spółkę prawa handlowego.


Pracownicy zbierają się na korytarzach w grupach i wspólnie z przedstawicielami związków zawodowych oceniają zaistniałą sytuację. - Odwołanie dyrektor Krystyny Grzeni, to wielka pomyłka, a dla nas pracowników tego szpitala absolutnie niezrozumiała i nie do przyjęcia. Obawiam się, że po przekształceniu będzie się liczył tylko pieniądz, a nie pacjent i pracownik. Bo w spółkach prawa handlowego liczą tylko na finansowe zyski - twierdzi Grażyna Czaczka, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.


alt


Podobnie uważają członkowie pozostałych  działających w szpitalu organizacji związkowych. Anna Gruszecka ze szpitalnego NSZZ Solidarność żąda przywrócenia do pracy dyrektor Grzeni. Szpitalne związki wspólnie mówią też stanowcze „Nie” dla prywatyzacji tej placówki medycznej.
Jej pracownicy administracji zapewniają, że pomorski urząd marszałkowski otrzymywał co miesiąc pełną informację o bieżącym stanie finansów szpitala. Miał pełną świadomość tego, że jego pogorszenie jest skutkiem działań NFZ, więc nie może to być argument uzasadniający podjętą decyzję personalną.


Sama zainteresowana twierdzi, że przedstawienie przez nią w urzędzie czyhających zagrożeń i ryzyk, miało tylko na celu szukanie sposobów przeciwdziałania ich powstawaniu. Tymczasem, odebrane to zostało jako atak na samą ideę przekształcenia w spółkę. - Ba, nie przedstawiono mi nawet żadnych merytorycznych zastrzeżeń, co do funkcjonowania szpitala i sposobu zarządzania nim - powiedziała wybrzeze24.pl odwołana dyrektor Krystyna Grzenia.


altPracownicy szpitala są przekonani co do tego, że decyzja o odwołaniu dyrektor Grzeni, została podjęta przez marszałkowskich urzędników pod wpływem emocji i nie ma ona żadnych podstaw merytorycznych. Ich zdaniem, oni są również obywatelami tego kraju i mieszkańcami Pomorza. Ba są również poniekąd współwłaścicielami tego szpitala, bo jeszcze za czasów komunistycznych został on zbudowany i wyposażony ze środków publicznych. Ponadto jego bieżąca działalność jest finansowana również ze środków publicznych, którymi teraz rozporządza samorząd. I ponieważ nie uwzględniono opinii załogi szpitala, domaga się ona cofnięcia personalnej decyzji, w imię również dobra obecnych i przyszłych pacjentów.


altNatomiast wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, której w pomorskim podlega służba zdrowia, twierdzi, że nie można czekać, aby komornicy weszli do zadłużonego szpitala na Zaspie po jego zasoby. Wtedy będziemy mieli zagrożonego pacjenta i personel, bo zabraknie też pieniędzy na wypłaty. Zadłużony szpital w Kościerzynie został przekształcony 1 lipca br. i ma się teraz całkiem dobrze. Podobnie jak innych sześć przekształconych szpitali w województwie pomorskim. Zostało w nich przywrócone bezpieczeństwo pacjenta jak i pracowników.


Te argumenty wicemarszałek Zych-Cisoń nie przekonują pracowników szpitala na Zaspie, Na wiecu z udziałem całej załogi, tj. lekarzy, pielęgniarek, administracji i obsługi, w tym licznych przedstawicieli związków zawodowych, postanowiono wystosować list otwarty do pomorskiego marszałka Mieczysława Struka oraz przewodniczących poszczególnych klubów radnych Sejmiku Samorządowego.


Oto treść otwartego listu:

Stanowczo protestujemy przeciwko odwołaniu dyrektor Krystyny Grzeni. Nie zgadzamy się i nie akceptujemy decyzji Urzędu. Przez piętnaście lat zarządzania przez panią dyrektor Krystynę Grzenię nasz szpital ani razu nie był w sytuacji zagrożenia utraty płynności finansowej. Obecna jego sytuacja jest skutkiem wielu ustaw, które wymusiły odpływ pieniędzy, jak również niszczycielskiej polityki NFZ, na którą przyzwalały wszystkie ekipy rządzące w Polsce. Zawirowania finansowe, z którymi boryka się większość placówek medycznych w Polsce, nie mają nic wspólnego z metodami zarządzania ani formą administracyjną placówki. Zadłużenie wynika z szeregu zewnętrznych decyzji dla niego niekorzystnych.

Dzięki bardzo dobremu zarządzaniu, niezwykłej umiejętności w gospodarowaniu pieniądzem, przy zaufaniu całej załogi, dyrektor Krystyna Grzenia potrafiła utrzymać dyscyplinę finansową, a nawet przez kilka lat - wtedy, gdy finansowanie usług medycznych było adekwatne do wykonań - szpital miał znaczące zyski. Co się zmieniło obecnie? Idea przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego, w obecnym systemie finansowania, jest działaniem na niekorzyść szpitala i pacjentów. Niesie za sobą groźbę szybkiej trwałej utraty płynności finansowej i w konsekwencji bankructwa. Jeśli receptą na uzdrowienie finansów w służbie zdrowia ma być prywatna usługa świadczona przez szpital, to trzeba to powiedzieć pacjentom i ogłosić publicznie. Przy stałej redukcji wysokości kontraktów z NFZ, tylko człowiek na granicy życia i śmierci będzie mógł uzyskać pomoc medyczną w ramach swojej składki ubezpieczeniowej. Czy taki jest cel Samorządu? Nie dalej jak kilka miesięcy temu nasza dyrektor oceniana była jako jeden z najlepszych menedżerów. Co obecnie wpłynęło na zmianę oceny i decyzję o jej odwołaniu? Determinacja i odwaga dyrektor Grzeni w artykułowaniu prawdy o zagrożeniach związanych z przekształceniem? Nie widzimy wielu pozytywów tej decyzji, widzimy za to zagrożenia, nie tylko dla personelu, ale przede wszystkim dla chorego człowieka (obecnie zwanego świadczeniobiorcą). Pomorski Urząd Marszałkowski ma prawo podejmowania decyzji, lecz również musi wiedzieć o odpowiedzialności i konsekwencjach podjętych działań.

Załoga szpitala to myślący i rozumiejący ludzie. Nigdy nie byliśmy manipulowani, ani pozbawieni wiedzy o finansach i planach rozwojowych placówki. Mamy pełne zaufanie do pani dyrektor. Zawsze popieraliśmy jej działania, w pełni rozumiejąc intencje jej decyzji. Zawsze wynik tych działań był pozytywny. Obecnie również popieramy jej stanowisko”.


Nadmieńmy, że jeszcze w tym roku oprócz szpitala na Zaspie ma również zostać przekształcony szpital w Wejherowie.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież