Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Krzysztof Dośla: Dość lekceważenia! Państwo jest dla obywateli

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 września 2013 16:14

Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski


- Podczas akcji protestacyjnej 11-14 września będą zbierane podpisy pod wnioskiem do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o skrócenie kadencji parlamentu. „Solidarność” chce obalić rząd i odesłać parlamentarzystów do domów?
Krzysztof Dośla: Ten rząd powinien jak najszybciej odpocząć od trudów rządzenia (śmiech). Sygnały kierowane z naszej strony do obecnie rządzącej ekipy trafiały w próżnię. Jakiekolwiek propozycje rozsądnego kompromisu nie znajdowały odzewu. Koalicja PO-PSL sama się wykrusza. Mało tego. Zajmuje się głównie sobą. W ramach retorsji za domaganie się poszanowania praw obywatelskich i dialogu spotyka nas projektowana represyjna zmiana ustawy o związkach zawodowych, de facto zawieszająca funkcjonowanie reprezentacji pracowniczej.  


- Piotr Duda, lider „Solidarności”, mówił we wtorek na antenie jednej z rozgłośni, że rząd Donalda Tuska powinien jak najszybciej trafić na śmietnik historii. Nie ma dla rządu lepszego miejsca?
Krzysztof Dośla: Rząd Donalda Tuska sam się ulokował na śmietniku historii arogancją, pychą, cynizmem, niechęcią do społeczeństwa. Ludzie władzy zachowują się, tak, jak gdyby im zależało tylko na trwaniu przy tej władzy. Na propozycje zgłaszane przez związkowców, przez opozycję, przez inicjatywy obywatelskie reagują alergiczne i agresywnie. Zamiast podjąć rzeczową debatę rządzący zaludniają media  tabunami własnych stronników lub „konstruktywną opozycją”, która, jak pewien ruch imieniem swego założyciela, w sprawach istotnych i tak głosuje z koalicją. 


- Chcecie więc za kilka dni w Warszawie powiedzieć „Dość!” i…

Krzysztof Dośla: ... i pokazać, że ten rząd powinien zakończyć funkcjonowanie gdyż nie radzi sobie z problemami, a sytuacja ulega pogorszeniu wbrew propagandowemu pudrowaniu rzeczywistości. Dość kłamstw.


- Związkowcom marzy się jakieś nowe polityczne rozdanie? Liczycie na pakt z opozycją? 
Krzysztof Dośla: Liczymy na siebie. Nie akceptujemy szkodliwych działań, które rząd PO-PSL podejmuje. Nie akceptujemy sytuacji, w której w kraju doprowadzonym na skraj przepaści premier obwieści za chwilę, że zrobiliśmy zdecydowany krok naprzód. Mamy dość klajstrowania budżetu, ubożenia ludzi ciężko pracujących na chleb, zapaści edukacyjnej i zmagania się z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, jak leki, opieka medyczna, podręczniki dla dzieci.  Ta koalicja wyczerpała swoje możliwości. Widać to chociażby przy próbie załatania już nie dziury budżetowej, ale Rowu Mariańskiego deficytu i zadłużenia, przez przejmowanie OFE i wzrost obciążeń fiskalnych, które jakoś dziwnym trafem omijają grube ryby biznesu i operujących na naszym rynku zagranicznych potentatów.


alt


- Akcja protestacyjna da paliwo opozycji, ale czy daje szansę na zmianę?
Krzysztof Dośla: Opozycji, tej poważnej, przyglądamy się. Akcja zaś jest potrzebna społeczeństwu by nie było bierne. Obecnie nie ma możliwości zbudowania rządu, który byłby partnerem przy rozwiązywaniu istnych problemów państwa i ludzi pracy. To wyborcy powinni, jeszcze przed kalendarzowym końcem kadencji, zdecydować jaki kształt ma mieć polski parlament i rząd. Sytuacja jest dynamiczna. Mam nadzieję, że wyłoniony będzie rząd otwarty na dialog, chcący działać i poważnie rozmawiać. A nie pograć w piłeczkę w międzyczasie podpisując kilka niedopracowanych ustaw i zwijając gospodarkę.


- Były premiera Węgier Ferenc Gyurcsány przed siedmiu laty przyznał, że kłamał, a od tego czasu Viktor Orban sprawnie kieruje państwem mówiąc „Tu są Węgry”. Donald Tusk też jest skuteczny, bo 3 września na forum ekonomicznym w Krynicy ogłosił koniec kryzysu. Może warto dać mu szansę?
Krzysztof Dośla: Nie stać nas na takie ryzyko. Jeśli zderzamy rzeczywistość ze słowami premiera Tuska to najbardziej odpowiednie są właśnie słowa Gyurcsány’ego, który miał odwagę przyznać w zamkniętym kręgu „kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem, kłamaliśmy cały czas”. Na Wybrzeżu, w szczycie sezonu turystycznego, a więc w okresie sprzyjającym działalności gospodarczej mamy 13-procentowe bezrobocie. Dobrze żyje się zaś tym, którzy tkwią z polityczno-towarzyskim układzie. Słowa Ferenca Gyurcsány’ego w sytuacji, kiedy setki tysięcy Węgrów domagało się ustąpienia rządu, nasuwają się nieodparcie po wysłuchaniu, co ma do powiedzenia premier Tusk i jego ministrowie. Czy rzeczywiście wierzą w to, co mówią? Bo jeśli tak, to takimi przypadkami powinni zająć się specjaliści.


- Chcecie zatem zwracać państwo obywatelom, przerywając krąg biznesowo-koteryjnych zależności, sięgający początku transformacji? Czy premier i jego otoczenie przejmie się waszymi protestami?
Krzysztof Dośla: Politycy powinni tworzyć system, który słucha głosu obywateli – to słowa komisarz ds. sprawiedliwości Komisji Europejskiej Viviane Reding, wypowiedziane do domagających się dymisji rządu Bułgarów.  Mamy obowiązek doprowadzić do tego, by państwo, by jego służby, urzędnicy służyli obywatelom…


- Jak partia „obywatelska”?
Krzysztof Dośla: Platforma Obywatelska może w założeniach sprzed dwunastu lat i przez krótki czas mogła się do obywatelskości odwoływać. Być może. Ale stała się partią kadrową. Sprawność jej obecnego lidera spowodowała, że opuścili ją, w własnej lub nie z własnej woli, potencjalni rywale Donalda Tuska, jak Maciej Płażyński,  Zyta Gilowska, Andrzej Olechowski, czy Jarosław Gowin.  Państwo PO ma dzisiaj do zaoferowania monopol na przemoc wobec swoich obywateli, co zapowiedział minister spraw wewnętrznych. Nie ma miejsca w demokratycznym modelu dla takich polityków. Wiemy do czego zdolne są służby  opresyjnego państwa. Zdumiewa nas, że ów minister nadal pełni swoją funkcję.  


- Obawiacie się prowokacji podczas akcji protestu?
Krzysztof Dośla: Nie damy się zastraszyć. Chcemy, aby w naszej ojczyźnie mogła żyć godnie dużo większa grupa rodaków, niż członkowie koalicji rządzącej wraz ze swoimi rodzinami. Do tego celu gotowi jesteśmy iść z każdym, kto zastaną rzeczywistość chce naprawdę zmienić.


- Związki idą w stronę polityki? Ta pałka „upolitycznienia związków zawodowych” już jest w rękach polityków i propagandzistów?

Krzysztof Dośla: W argumenty o upolitycznieniu związku uderzają, ci, którzy chcą by obywatele, by związki zawodowe wyrzekły się prawa do kontroli władzy. I to w sytuacji, gdy inne systemy kontrolne zostały wyłączone. Polityka, jak ją rozumiemy, to roztropne działanie dla dobra wspólnego. Jeśli polityką jest naprawianie sytuacji gospodarczej, utrzymanie i odbudowa przemysłu, inwestowanie w rozwiązania innowacyjne w miejsce wyzysku pracownika, traktowanego jako niewolnika, to tak - jesteśmy w polityce. 


- Będziecie szukać w partiach politycznych koalicjanta? To ma być znów jakaś Akcja „Solidarność”?
Krzysztof Dośla: Dla zahamowania bezrobocia, dla wyrwania ludzi z nędzy, gdy z prawa do zasiłku korzysta tylko 18 procent ludzi bez pracy, dla tworzenia miejsc pracy i ochrony resztek rodzimego potencjału – tak. Przecież jedyna propozycja dla absolwentów, dla ludzi młodych, ze strony tej władzy, którą sprawują ludzie, którzy za nic nigdy nie odpowiadali, również w sferze gospodarowania, to jest wyjazd za granicę. Zamiast szukać rozwiązań w dialogu rząd PO-PSL wypowiada wojnę związkom zawodowym. W prorządowych mediach roi się od antyzwiązkowych materiałów. Ci ludzie nie rozumieją, albo udają, że nie rozumieją na czym nowoczesna gospodarka polega. Prymitywna propaganda, brak dialogu, zamachy na swobodę wypowiedzi w końcu doprowadzą, że obudzimy się w innym systemie…


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #3 Pan Dora 2013-09-12 07:15
Piotr Duda i związkowcy "zostaną rozegrani według podręcznika Thatcher". - Tusk będzie pokazywał Dudę, jako ambitnego lidera związkowców, który ma plany polityczne i wszczyna awanturę, aby realizować własne interesy i walczyć z rządem. To co robi Duda doskonale się w to wpisuje. M. Thatcher pokazywała, jak duże apanaże mają związkowcy i ostatnio widzieliśmy też takie działania czarny PR Platformy. Thatcher dowodziła, jakie negatywne skutki strajki mają dla przeciętnego Smitha i to samo robi Hanna Gronkiewicz-Waltz, opowiadając, jak Warszawa jest sparaliżowana bo ludzie do szpitala czy na ślub nie dojadą!
Cytować
 
 
0 #2 StaryMK 2013-09-11 13:55
"Solidarność" przypomina, że jeśli szanujemy siebie jako wspólnotę, to powinniśmy pracowników traktować jak obywateli. Nawet liberał powinien chodzić do szkoły by to zrozumieć
Cytować
 
 
+1 #1 Syndykalist 2013-09-11 10:43
Rąbnąć podatkiem i im dowalić! Tym co należy dolę odpalić!
Wszystkim po równo dodać do gaż! Wyzysk ludzką musi mieć twarz!!!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież