W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odwołano Krystynę Grzenię, dyrektor szpitala na Zaspie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 września 2013 20:16

Zarząd Województwa Pomorskiego odwołał 10 września Krystynę Grzenię ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. Powodem tej decyzji -€“ jak podano w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego - była utrata zaufania zarządu do obecnej dyrektor, wynikająca z odmiennej wizji zarządzania tą medyczną placówką.


- W ocenie Zarządu Województwa Pomorskiego, plan zarządzania szpitalem w najbliższym okresie, przedstawiony przez obecną dyrekcję szpitala, stanowi ryzyko zagrożenia dla bieżącej działalności szpitala, co mogłoby spowodować z końcem 2014 r. postawienie placówki w stan likwidacji. Planowane przez ZWP przekształcenie tego strategicznego z punktu widzenia władz Pomorza szpitala, zapewniające ciągłość udzielanych świadczeń medycznych, przy zachowaniu wysokiej jakości świadczonych usług, niezbędne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników, jak i pacjentów szpitala na Zaspie, muszą rozpocząć się niezwłocznie - czytamy w komunikacie przysłanym przez Małgorzatę Pisarewicz, rzeczniczkę prasową Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.


alt


- Czułam od pewnego czasu - powiedziała nam dyrektor Grzenia - że jest brak zrozumienia z Zarządem Województwa Pomorskiego co do własnościowego przekształcenia szpitala, forsowanego koniecznie do końca tego roku. W tej sprawie toczyły się rozmowy. Ostatnio zobligowano nas do urealnienia wcześniej opracowanego planu przekształcenia. Zrobiliśmy różne symulacje i wychodziło na to, że obecnie przeprowadzenie takiego przekształcenia jest zbyt ryzykowne. Założyliśmy też racjonalizację kosztów, ale zespół niezbyt na to przystał. Ta nasza ocena została źle przyjęta przez władze wojewódzkie. Nie było też woli rozmowy merytorycznej ze mną ze strony władz samorządowych.


Odwołana dyrektor Krystyna Grzenia, kierująca szpitalem na Zaspie od 1999 roku, wymienia ile jest jeszcze w nim do zrobienia. Niezbędnego remontu wymaga blok operacyjny i oddział chirurgii. Należy też zagospodarować nadbudowane siódme piętro, które obecnie w stanie surowym jest zamknięte. Na modernizację czeka również szóste piętro, tj. oddziały okulistyki i laryngologii oraz główny hol na parterze, wraz z recepcją, informacją i poczekalnią dla pacjentów.


Szpital jest w trakcie realizacji dwóch dużych projektów, tj. informatyzacji oraz tworzenia Centrum Rehabilitacji Leczniczej. Na ich realizację szpital stara się pozyskać fundusze unijne, norweskie oraz samorządu województwa pomorskiego. Od tych inwestycji zależy, czy będzie on miał mocną kartę przetargową w kolejnym konkursie NFZ.


alt


Zarówno dyrekcji jak i personelowi szpitala nie podoba się pomysł przekształcenia go w spółkę. Obawiają się, że taki sprywatyzowany szpital niebawem ogłosi upadłość. Te obawy wynikają z dotychczasowych analiz ukazujących, że w Polsce sprywatyzowanie placówek medycznych tak wiele dobrego nie daje. Inne krajowe samorządy nawet się odżegnują co do komercjalizacji swoich szpitali na warunkach aktualnie proponowanych przez rząd. Zdają one sobie z tego sprawę, jak jest to ryzykowna operacja.


Natomiast urzędnicy samorządowi twierdzą, że Szpital Specjalistyczny na Zaspie powinien jak najszybciej zmienić formę prawną, by nie powtórzył się wariant upadłościowego szpitala w Kościerzynie. - Formuła spółki pozwala zwiększyć nadzór poprzez Zarząd i Radę Nadzorczą nad finansami każdego szpitala, a od tego w dużej mierze zależy ich los - twierdzi Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Zespół ds. przekształceń w Urzędzie Marszałkowskim dwukrotnie debatował nad losem szpitala na Zaspie. Wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, której podlega służba zdrowia, w ubiegłym tygodniu odwiedziła szpital, jego pracowników próbując przekonać do idei przekształcenia. Ze strony personelu zgłoszono wiele wątpliwości, zadano wiele merytorycznych pytać, uzyskując lakoniczne odpowiedzi. Nie dowiedziano się m.in., dlaczego ostatnie konkursy NFZ pozbawiły tą ważną placówkę publicznego zdrowia przychodu w wysokości 3,5 mln złotych. Wicemarszałek widząc, że niewiele wskórała, bez powiadomienia dyrektor szpitala, na oddzielne spotkanie w swoim urzędzie zaprosiła samych ordynatorów, którzy z zaproszenia nie skorzystali. Skoro zatem załoga szpitala opowiedziała się za swoją dyrektor, trzeba było dać jej wypowiedzenie, aby można było powołać nową osobę, mniej zorientowaną w szpitalnej „kuchni” i która zgodzi się na ryzykowne sprywatyzowanie.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Bene Dictus 2013-09-13 04:55
Pani Dyrektor po prostu napatoczyła się niefortunnie pod parowóz dziejów. Bo teraz czas na kolejną falę cywilizacyjną, znaną jako "prywatyzacja służby zdrowia". Wprawdzie Gdańsk wiele, wiele lat temu coś takiego przeprowadził, ale zrobił to niefachowo. No bo tak: przychodnie są co prawda prywatne, ale budynki i grunty pod nimi są, niestety, gminne. Co uniemożliwia racjonalizację gospodarki nieruchomościam i służby zdrowia. A teraz wyobraźmy sobie nowe, wspaniałe możliwości! Odchodzimy oto od leczenia na rzecz profilaktyki! Wyburzamy szpital w świetnej lokalizacji i budujemy tam ogrodzone osiedle, powiedzmy po 20 tys. zł/m2. W takim budynku, z widokiem na morze, życie na pewno jest spokojne. Mniej nerwów, mniej chorób, po prostu czysta profilaktyka zdrowotna.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież