Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odwołano Krystynę Grzenię, dyrektor szpitala na Zaspie

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 września 2013 20:16

Zarząd Województwa Pomorskiego odwołał 10 września Krystynę Grzenię ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. Powodem tej decyzji -€“ jak podano w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego - była utrata zaufania zarządu do obecnej dyrektor, wynikająca z odmiennej wizji zarządzania tą medyczną placówką.


- W ocenie Zarządu Województwa Pomorskiego, plan zarządzania szpitalem w najbliższym okresie, przedstawiony przez obecną dyrekcję szpitala, stanowi ryzyko zagrożenia dla bieżącej działalności szpitala, co mogłoby spowodować z końcem 2014 r. postawienie placówki w stan likwidacji. Planowane przez ZWP przekształcenie tego strategicznego z punktu widzenia władz Pomorza szpitala, zapewniające ciągłość udzielanych świadczeń medycznych, przy zachowaniu wysokiej jakości świadczonych usług, niezbędne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników, jak i pacjentów szpitala na Zaspie, muszą rozpocząć się niezwłocznie - czytamy w komunikacie przysłanym przez Małgorzatę Pisarewicz, rzeczniczkę prasową Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.


alt


- Czułam od pewnego czasu - powiedziała nam dyrektor Grzenia - że jest brak zrozumienia z Zarządem Województwa Pomorskiego co do własnościowego przekształcenia szpitala, forsowanego koniecznie do końca tego roku. W tej sprawie toczyły się rozmowy. Ostatnio zobligowano nas do urealnienia wcześniej opracowanego planu przekształcenia. Zrobiliśmy różne symulacje i wychodziło na to, że obecnie przeprowadzenie takiego przekształcenia jest zbyt ryzykowne. Założyliśmy też racjonalizację kosztów, ale zespół niezbyt na to przystał. Ta nasza ocena została źle przyjęta przez władze wojewódzkie. Nie było też woli rozmowy merytorycznej ze mną ze strony władz samorządowych.


Odwołana dyrektor Krystyna Grzenia, kierująca szpitalem na Zaspie od 1999 roku, wymienia ile jest jeszcze w nim do zrobienia. Niezbędnego remontu wymaga blok operacyjny i oddział chirurgii. Należy też zagospodarować nadbudowane siódme piętro, które obecnie w stanie surowym jest zamknięte. Na modernizację czeka również szóste piętro, tj. oddziały okulistyki i laryngologii oraz główny hol na parterze, wraz z recepcją, informacją i poczekalnią dla pacjentów.


Szpital jest w trakcie realizacji dwóch dużych projektów, tj. informatyzacji oraz tworzenia Centrum Rehabilitacji Leczniczej. Na ich realizację szpital stara się pozyskać fundusze unijne, norweskie oraz samorządu województwa pomorskiego. Od tych inwestycji zależy, czy będzie on miał mocną kartę przetargową w kolejnym konkursie NFZ.


alt


Zarówno dyrekcji jak i personelowi szpitala nie podoba się pomysł przekształcenia go w spółkę. Obawiają się, że taki sprywatyzowany szpital niebawem ogłosi upadłość. Te obawy wynikają z dotychczasowych analiz ukazujących, że w Polsce sprywatyzowanie placówek medycznych tak wiele dobrego nie daje. Inne krajowe samorządy nawet się odżegnują co do komercjalizacji swoich szpitali na warunkach aktualnie proponowanych przez rząd. Zdają one sobie z tego sprawę, jak jest to ryzykowna operacja.


Natomiast urzędnicy samorządowi twierdzą, że Szpital Specjalistyczny na Zaspie powinien jak najszybciej zmienić formę prawną, by nie powtórzył się wariant upadłościowego szpitala w Kościerzynie. - Formuła spółki pozwala zwiększyć nadzór poprzez Zarząd i Radę Nadzorczą nad finansami każdego szpitala, a od tego w dużej mierze zależy ich los - twierdzi Jolanta Sobierańska-Grenda, dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Zespół ds. przekształceń w Urzędzie Marszałkowskim dwukrotnie debatował nad losem szpitala na Zaspie. Wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń, której podlega służba zdrowia, w ubiegłym tygodniu odwiedziła szpital, jego pracowników próbując przekonać do idei przekształcenia. Ze strony personelu zgłoszono wiele wątpliwości, zadano wiele merytorycznych pytać, uzyskując lakoniczne odpowiedzi. Nie dowiedziano się m.in., dlaczego ostatnie konkursy NFZ pozbawiły tą ważną placówkę publicznego zdrowia przychodu w wysokości 3,5 mln złotych. Wicemarszałek widząc, że niewiele wskórała, bez powiadomienia dyrektor szpitala, na oddzielne spotkanie w swoim urzędzie zaprosiła samych ordynatorów, którzy z zaproszenia nie skorzystali. Skoro zatem załoga szpitala opowiedziała się za swoją dyrektor, trzeba było dać jej wypowiedzenie, aby można było powołać nową osobę, mniej zorientowaną w szpitalnej „kuchni” i która zgodzi się na ryzykowne sprywatyzowanie.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 Bene Dictus 2013-09-13 04:55
Pani Dyrektor po prostu napatoczyła się niefortunnie pod parowóz dziejów. Bo teraz czas na kolejną falę cywilizacyjną, znaną jako "prywatyzacja służby zdrowia". Wprawdzie Gdańsk wiele, wiele lat temu coś takiego przeprowadził, ale zrobił to niefachowo. No bo tak: przychodnie są co prawda prywatne, ale budynki i grunty pod nimi są, niestety, gminne. Co uniemożliwia racjonalizację gospodarki nieruchomościam i służby zdrowia. A teraz wyobraźmy sobie nowe, wspaniałe możliwości! Odchodzimy oto od leczenia na rzecz profilaktyki! Wyburzamy szpital w świetnej lokalizacji i budujemy tam ogrodzone osiedle, powiedzmy po 20 tys. zł/m2. W takim budynku, z widokiem na morze, życie na pewno jest spokojne. Mniej nerwów, mniej chorób, po prostu czysta profilaktyka zdrowotna.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież