Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dogoterapia - terapia ciała i duszy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 23:55

20 uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności uczących się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku trzy razy w tygodniu, w trzech grupach, bierze udział w zajęciach dogoterapii. - To terapia ciała i duszy - uważa Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta.- Dogoterapia są to zajęcia terapeutyczne z dobrze przygotowanym, wyszkolonym psem - powiedziała Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta i instruktor szkolenia, behawiorysta. - Zajęcia są układane pod uczestników czyli mogą to być zajęcia dla dzieci, młodzieży lub osób starszych, a także zajęcia są dostosowane pod psiaka czyli pod rasę psa. Owczarek niemiecki, z którym tu pracujemy, to rasa psów użytkowych. Są to psy wszechstronne, lubią aportować, lubią przynosić rzeczy i ich szukać. Uczestnicy bardzo lubią te zabawy. Pies terapeutyczny powinien współpracować z ludźmi, być spokojny, słuchać przewodnika. Dzięki terapii osób ze schorzeniami przełamują się wszelkie bariery. Dogoterapia to jest taka terapia ciała i duszy.


alt

Zajęcia zaczynają się od przywitania psiego terapeuty z uczestnikami zajęć


- Zajęcia dogoterapii pomagają w nabraniu większej pewności siebie i ufności w stosunku do innych ludzi, w przełamaniu swoich  barier w kontakcie kontakcie z innymi - powiedziała Maria Kluszczyk, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1w Gdańsku. - Ale przede wszystkim to zajęcia wzmagające ruch, po każdej lekcji z Enzo wszyscy słuchacze wykazują dużą aktywność, są ożywieni, co widać podczas prowadzenia kolejnych planowych zajęć, jest zwiększona reakcja głosowa i werbalna.


alt


Są trzy formy dogoterapii. Terapia wspomagająca z udziałem psa to formalna metoda pracy oparta ściśle na programie terapeutycznym. Zajęcia z udziałem psa to różne formy luźnych spotkań z psami, mające na celu poprawę samopoczucia, wywołanie radości oraz zmobilizowanie pacjenta do spontanicznego wykonywania zadań terapeutycznych.


alt


Edukacja z udziałem psa to forma wspomagania edukacji przy udziale psa np. zajęcia z edukacji humanitarnej. W dogoterapii nie ograniczeń wiekowych. Mogą z niej korzystać dzieci, młodzież, osoby starsze. Najczęściej korzystają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością lub upośledzeniem, m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, Zespołem Downa, autyzmem dziecięcym oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Psami terapeutycznymi mogą być psy wszystkich ras, poza rasami uznanymi za agresywne.


alt


Zajęcia dogoterapii w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Hallera  w Gdańsku odbywają się trzy razy w tygodniu, co drugi tydzień. W zajęciach uczestniczy dwudziestu uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podzielonych na 3 grupy.
- Na trzydziestominutową lekcję z psem  uczniowie czekają cały tydzień. Swojego “nauczyciela psa” mogą pogłaskać, uczesać, pograć z nim w piłkę, zagrać w ciepło i zimno . Gdańskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer1 , jako pierwsza szkoła w Polsce wprowadziła zajęcia z udziałem psa dogoterapeuty dla osób niepełnosprawnych. Są miejsca dla wszystkich chętnych – zaprasza Maria Kluszczyk.


alt


W dogoterapii biorą udział 3 psy: Enzo, owczarek niemiecki, który ma sześć zajęć miesięcznie, pomaga mu roczna siostra oraz 4-miesięczny owczarek szwajcarski. W trakcie zajęć panuje radosna pełna uśmiechów atmosfera.


alt


- Dzięki zajęciom dogoterapii mam okazję poznać psa i zobaczyć jak się zachowuje - powiedział Jakub Stańczak, uczeń CKZiU nr 1. - Zajęcia pomagają mi poruszać się. Lubię bawić się z psem. Najbardziej lubię rzucać do kosza.


altalt


- Bardzo lubię zwierzęta, psy - przyznał Tomasz Komorek. - Są przyjazne, pomagają mi uczyć się jak pracować ze zwierzętami, jak się z nimi przyjaźnić. Moją ulubioną zabawą są kręgle.


- Zajęcia bardzo mi się podobają - powiedział Tomasz Stachak. - Lubię obserwować psa. Jak się porusza, jak sobie radzi. To pomaga mi w funkcjonowaniu układu ruchowego. Bardzo lubię rzucać piłką do kosza.


alt

Jedną z ulubionych zabaw Enzo jest ciepło-zimno podczas której szuka swojej ukrytej zabawki


- Zajęcia podobają mi się głównie z uwagi na ciekawe zabawy, między innymi rzuty piłkami - stwierdził Krzysztof Bromberg. - Z zabaw najbardziej lubię rzucanie piłki do kosza i kręgle. Fajna jest zabawa w ciepło-zimno.


- Zajęcia są bardzo fajne - powiedział Patryk Supiński. - Pomagają w budowaniu ufności do zwierząt i do ludzi. Pies jest bardzo przyjazny dla człowieka. Szczególnie psy dogoterapeutyczne pomagają w zbudowaniu pewności siebie w życiu. Fajnie jest jak rzucamy piłkę do bramki albo do kosza, a pies aportuje.


alt


Ze względu na potrzeby terapeutyczne z udziałem psa na terenie Trójmiasta została utworzona  Fundacja Dogoterapeutyczna "Grupa ENZO".


Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 zaprasza do uczestnictwa w kursach zawodowych dla osób niepełnosprawnych
Warunki uczestnictwa w kursie: trzeba mieć ukończone 18 lat (niezależnie od wykształcenia) i posiadać orzeczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej. Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, młodzi ludzie uczą się w niewielkich 6-8 osobowych grupach, zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu.
Kontakt: kursy@ckziu1.gda.pl, tel.(58) 301 64 65 lub 883 989 978.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież