Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia... Konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy: mobilizacja elektoratu » Konwencja wyborcza ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskiej Hali Expo w ... Korty SKT dla... SKT - klęska Karnowskiego » Podczas niejawnego posiedzenia Sąd Okręgowy w Gdańsku ujawnił w księdze wieczystej prawo Sopockiego ... W nowym tygodniku „Sieci”: Sędzia, który zatrzymał anarchię. Wydanie z... » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dr Tomasz Nawacki opowiada m.in. o tym dlaczego podarł projekt bez... Wicemarszałek Bonna sprawcą kolizji - jedna osoba ranna » Kierowca skody nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu na rondzie mężczyźnie, w wyni... Urząd Statystyczny w Gdańsku potwierdza - lasów w Województwie Pomors... » Jak ustalili autorzy raportu US w Gdańsku w latach 2014-2018 lasów, będących bezpośrednio w zarządzi...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
niedziela, 16 lutego 2020 20:22
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
Hokeiści LOTOS-u PKH przegraną zakończyli rundę zasadniczą Polski ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dogoterapia - terapia ciała i duszy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 23:55

20 uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności uczących się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku trzy razy w tygodniu, w trzech grupach, bierze udział w zajęciach dogoterapii. - To terapia ciała i duszy - uważa Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta.- Dogoterapia są to zajęcia terapeutyczne z dobrze przygotowanym, wyszkolonym psem - powiedziała Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta i instruktor szkolenia, behawiorysta. - Zajęcia są układane pod uczestników czyli mogą to być zajęcia dla dzieci, młodzieży lub osób starszych, a także zajęcia są dostosowane pod psiaka czyli pod rasę psa. Owczarek niemiecki, z którym tu pracujemy, to rasa psów użytkowych. Są to psy wszechstronne, lubią aportować, lubią przynosić rzeczy i ich szukać. Uczestnicy bardzo lubią te zabawy. Pies terapeutyczny powinien współpracować z ludźmi, być spokojny, słuchać przewodnika. Dzięki terapii osób ze schorzeniami przełamują się wszelkie bariery. Dogoterapia to jest taka terapia ciała i duszy.


alt

Zajęcia zaczynają się od przywitania psiego terapeuty z uczestnikami zajęć


- Zajęcia dogoterapii pomagają w nabraniu większej pewności siebie i ufności w stosunku do innych ludzi, w przełamaniu swoich  barier w kontakcie kontakcie z innymi - powiedziała Maria Kluszczyk, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1w Gdańsku. - Ale przede wszystkim to zajęcia wzmagające ruch, po każdej lekcji z Enzo wszyscy słuchacze wykazują dużą aktywność, są ożywieni, co widać podczas prowadzenia kolejnych planowych zajęć, jest zwiększona reakcja głosowa i werbalna.


alt


Są trzy formy dogoterapii. Terapia wspomagająca z udziałem psa to formalna metoda pracy oparta ściśle na programie terapeutycznym. Zajęcia z udziałem psa to różne formy luźnych spotkań z psami, mające na celu poprawę samopoczucia, wywołanie radości oraz zmobilizowanie pacjenta do spontanicznego wykonywania zadań terapeutycznych.


alt


Edukacja z udziałem psa to forma wspomagania edukacji przy udziale psa np. zajęcia z edukacji humanitarnej. W dogoterapii nie ograniczeń wiekowych. Mogą z niej korzystać dzieci, młodzież, osoby starsze. Najczęściej korzystają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością lub upośledzeniem, m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, Zespołem Downa, autyzmem dziecięcym oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Psami terapeutycznymi mogą być psy wszystkich ras, poza rasami uznanymi za agresywne.


alt


Zajęcia dogoterapii w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Hallera  w Gdańsku odbywają się trzy razy w tygodniu, co drugi tydzień. W zajęciach uczestniczy dwudziestu uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podzielonych na 3 grupy.
- Na trzydziestominutową lekcję z psem  uczniowie czekają cały tydzień. Swojego “nauczyciela psa” mogą pogłaskać, uczesać, pograć z nim w piłkę, zagrać w ciepło i zimno . Gdańskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer1 , jako pierwsza szkoła w Polsce wprowadziła zajęcia z udziałem psa dogoterapeuty dla osób niepełnosprawnych. Są miejsca dla wszystkich chętnych – zaprasza Maria Kluszczyk.


alt


W dogoterapii biorą udział 3 psy: Enzo, owczarek niemiecki, który ma sześć zajęć miesięcznie, pomaga mu roczna siostra oraz 4-miesięczny owczarek szwajcarski. W trakcie zajęć panuje radosna pełna uśmiechów atmosfera.


alt


- Dzięki zajęciom dogoterapii mam okazję poznać psa i zobaczyć jak się zachowuje - powiedział Jakub Stańczak, uczeń CKZiU nr 1. - Zajęcia pomagają mi poruszać się. Lubię bawić się z psem. Najbardziej lubię rzucać do kosza.


altalt


- Bardzo lubię zwierzęta, psy - przyznał Tomasz Komorek. - Są przyjazne, pomagają mi uczyć się jak pracować ze zwierzętami, jak się z nimi przyjaźnić. Moją ulubioną zabawą są kręgle.


- Zajęcia bardzo mi się podobają - powiedział Tomasz Stachak. - Lubię obserwować psa. Jak się porusza, jak sobie radzi. To pomaga mi w funkcjonowaniu układu ruchowego. Bardzo lubię rzucać piłką do kosza.


alt

Jedną z ulubionych zabaw Enzo jest ciepło-zimno podczas której szuka swojej ukrytej zabawki


- Zajęcia podobają mi się głównie z uwagi na ciekawe zabawy, między innymi rzuty piłkami - stwierdził Krzysztof Bromberg. - Z zabaw najbardziej lubię rzucanie piłki do kosza i kręgle. Fajna jest zabawa w ciepło-zimno.


- Zajęcia są bardzo fajne - powiedział Patryk Supiński. - Pomagają w budowaniu ufności do zwierząt i do ludzi. Pies jest bardzo przyjazny dla człowieka. Szczególnie psy dogoterapeutyczne pomagają w zbudowaniu pewności siebie w życiu. Fajnie jest jak rzucamy piłkę do bramki albo do kosza, a pies aportuje.


alt


Ze względu na potrzeby terapeutyczne z udziałem psa na terenie Trójmiasta została utworzona  Fundacja Dogoterapeutyczna "Grupa ENZO".


Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 zaprasza do uczestnictwa w kursach zawodowych dla osób niepełnosprawnych
Warunki uczestnictwa w kursie: trzeba mieć ukończone 18 lat (niezależnie od wykształcenia) i posiadać orzeczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej. Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, młodzi ludzie uczą się w niewielkich 6-8 osobowych grupach, zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu.
Kontakt: kursy@ckziu1.gda.pl, tel.(58) 301 64 65 lub 883 989 978.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież