Niech się zabytki walą, zostaną po nas parkingi » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b... Co do stycznia ukrywa Dulkiewicz? Borawski wyjaśnia - aktualizacja » Prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie wniosła do programu czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska projek...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dogoterapia - terapia ciała i duszy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 23:55

20 uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności uczących się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku trzy razy w tygodniu, w trzech grupach, bierze udział w zajęciach dogoterapii. - To terapia ciała i duszy - uważa Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta.- Dogoterapia są to zajęcia terapeutyczne z dobrze przygotowanym, wyszkolonym psem - powiedziała Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta i instruktor szkolenia, behawiorysta. - Zajęcia są układane pod uczestników czyli mogą to być zajęcia dla dzieci, młodzieży lub osób starszych, a także zajęcia są dostosowane pod psiaka czyli pod rasę psa. Owczarek niemiecki, z którym tu pracujemy, to rasa psów użytkowych. Są to psy wszechstronne, lubią aportować, lubią przynosić rzeczy i ich szukać. Uczestnicy bardzo lubią te zabawy. Pies terapeutyczny powinien współpracować z ludźmi, być spokojny, słuchać przewodnika. Dzięki terapii osób ze schorzeniami przełamują się wszelkie bariery. Dogoterapia to jest taka terapia ciała i duszy.


alt

Zajęcia zaczynają się od przywitania psiego terapeuty z uczestnikami zajęć


- Zajęcia dogoterapii pomagają w nabraniu większej pewności siebie i ufności w stosunku do innych ludzi, w przełamaniu swoich  barier w kontakcie kontakcie z innymi - powiedziała Maria Kluszczyk, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1w Gdańsku. - Ale przede wszystkim to zajęcia wzmagające ruch, po każdej lekcji z Enzo wszyscy słuchacze wykazują dużą aktywność, są ożywieni, co widać podczas prowadzenia kolejnych planowych zajęć, jest zwiększona reakcja głosowa i werbalna.


alt


Są trzy formy dogoterapii. Terapia wspomagająca z udziałem psa to formalna metoda pracy oparta ściśle na programie terapeutycznym. Zajęcia z udziałem psa to różne formy luźnych spotkań z psami, mające na celu poprawę samopoczucia, wywołanie radości oraz zmobilizowanie pacjenta do spontanicznego wykonywania zadań terapeutycznych.


alt


Edukacja z udziałem psa to forma wspomagania edukacji przy udziale psa np. zajęcia z edukacji humanitarnej. W dogoterapii nie ograniczeń wiekowych. Mogą z niej korzystać dzieci, młodzież, osoby starsze. Najczęściej korzystają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością lub upośledzeniem, m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, Zespołem Downa, autyzmem dziecięcym oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Psami terapeutycznymi mogą być psy wszystkich ras, poza rasami uznanymi za agresywne.


alt


Zajęcia dogoterapii w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Hallera  w Gdańsku odbywają się trzy razy w tygodniu, co drugi tydzień. W zajęciach uczestniczy dwudziestu uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podzielonych na 3 grupy.
- Na trzydziestominutową lekcję z psem  uczniowie czekają cały tydzień. Swojego “nauczyciela psa” mogą pogłaskać, uczesać, pograć z nim w piłkę, zagrać w ciepło i zimno . Gdańskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer1 , jako pierwsza szkoła w Polsce wprowadziła zajęcia z udziałem psa dogoterapeuty dla osób niepełnosprawnych. Są miejsca dla wszystkich chętnych – zaprasza Maria Kluszczyk.


alt


W dogoterapii biorą udział 3 psy: Enzo, owczarek niemiecki, który ma sześć zajęć miesięcznie, pomaga mu roczna siostra oraz 4-miesięczny owczarek szwajcarski. W trakcie zajęć panuje radosna pełna uśmiechów atmosfera.


alt


- Dzięki zajęciom dogoterapii mam okazję poznać psa i zobaczyć jak się zachowuje - powiedział Jakub Stańczak, uczeń CKZiU nr 1. - Zajęcia pomagają mi poruszać się. Lubię bawić się z psem. Najbardziej lubię rzucać do kosza.


altalt


- Bardzo lubię zwierzęta, psy - przyznał Tomasz Komorek. - Są przyjazne, pomagają mi uczyć się jak pracować ze zwierzętami, jak się z nimi przyjaźnić. Moją ulubioną zabawą są kręgle.


- Zajęcia bardzo mi się podobają - powiedział Tomasz Stachak. - Lubię obserwować psa. Jak się porusza, jak sobie radzi. To pomaga mi w funkcjonowaniu układu ruchowego. Bardzo lubię rzucać piłką do kosza.


alt

Jedną z ulubionych zabaw Enzo jest ciepło-zimno podczas której szuka swojej ukrytej zabawki


- Zajęcia podobają mi się głównie z uwagi na ciekawe zabawy, między innymi rzuty piłkami - stwierdził Krzysztof Bromberg. - Z zabaw najbardziej lubię rzucanie piłki do kosza i kręgle. Fajna jest zabawa w ciepło-zimno.


- Zajęcia są bardzo fajne - powiedział Patryk Supiński. - Pomagają w budowaniu ufności do zwierząt i do ludzi. Pies jest bardzo przyjazny dla człowieka. Szczególnie psy dogoterapeutyczne pomagają w zbudowaniu pewności siebie w życiu. Fajnie jest jak rzucamy piłkę do bramki albo do kosza, a pies aportuje.


alt


Ze względu na potrzeby terapeutyczne z udziałem psa na terenie Trójmiasta została utworzona  Fundacja Dogoterapeutyczna "Grupa ENZO".


Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 zaprasza do uczestnictwa w kursach zawodowych dla osób niepełnosprawnych
Warunki uczestnictwa w kursie: trzeba mieć ukończone 18 lat (niezależnie od wykształcenia) i posiadać orzeczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej. Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, młodzi ludzie uczą się w niewielkich 6-8 osobowych grupach, zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu.
Kontakt: kursy@ckziu1.gda.pl, tel.(58) 301 64 65 lub 883 989 978.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież