Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz » W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej rozgłośni radiowej Radni Prawa i Spraw... Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr...
Reklama
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
czwartek, 01 października 2020 06:25
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
środa, 30 września 2020 17:49
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
Zaplanowany na czwartek mecz Unii Tarnów ze Zdunek Wybrzeże został
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dogoterapia - terapia ciała i duszy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 23:55

20 uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności uczących się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku trzy razy w tygodniu, w trzech grupach, bierze udział w zajęciach dogoterapii. - To terapia ciała i duszy - uważa Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta.- Dogoterapia są to zajęcia terapeutyczne z dobrze przygotowanym, wyszkolonym psem - powiedziała Justyna Szeląg Markuszewska, certyfikowany dogoterapeuta i instruktor szkolenia, behawiorysta. - Zajęcia są układane pod uczestników czyli mogą to być zajęcia dla dzieci, młodzieży lub osób starszych, a także zajęcia są dostosowane pod psiaka czyli pod rasę psa. Owczarek niemiecki, z którym tu pracujemy, to rasa psów użytkowych. Są to psy wszechstronne, lubią aportować, lubią przynosić rzeczy i ich szukać. Uczestnicy bardzo lubią te zabawy. Pies terapeutyczny powinien współpracować z ludźmi, być spokojny, słuchać przewodnika. Dzięki terapii osób ze schorzeniami przełamują się wszelkie bariery. Dogoterapia to jest taka terapia ciała i duszy.


alt

Zajęcia zaczynają się od przywitania psiego terapeuty z uczestnikami zajęć


- Zajęcia dogoterapii pomagają w nabraniu większej pewności siebie i ufności w stosunku do innych ludzi, w przełamaniu swoich  barier w kontakcie kontakcie z innymi - powiedziała Maria Kluszczyk, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1w Gdańsku. - Ale przede wszystkim to zajęcia wzmagające ruch, po każdej lekcji z Enzo wszyscy słuchacze wykazują dużą aktywność, są ożywieni, co widać podczas prowadzenia kolejnych planowych zajęć, jest zwiększona reakcja głosowa i werbalna.


alt


Są trzy formy dogoterapii. Terapia wspomagająca z udziałem psa to formalna metoda pracy oparta ściśle na programie terapeutycznym. Zajęcia z udziałem psa to różne formy luźnych spotkań z psami, mające na celu poprawę samopoczucia, wywołanie radości oraz zmobilizowanie pacjenta do spontanicznego wykonywania zadań terapeutycznych.


alt


Edukacja z udziałem psa to forma wspomagania edukacji przy udziale psa np. zajęcia z edukacji humanitarnej. W dogoterapii nie ograniczeń wiekowych. Mogą z niej korzystać dzieci, młodzież, osoby starsze. Najczęściej korzystają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością lub upośledzeniem, m.in. mózgowym porażeniem dziecięcym, Zespołem Downa, autyzmem dziecięcym oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Psami terapeutycznymi mogą być psy wszystkich ras, poza rasami uznanymi za agresywne.


alt


Zajęcia dogoterapii w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Hallera  w Gdańsku odbywają się trzy razy w tygodniu, co drugi tydzień. W zajęciach uczestniczy dwudziestu uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podzielonych na 3 grupy.
- Na trzydziestominutową lekcję z psem  uczniowie czekają cały tydzień. Swojego “nauczyciela psa” mogą pogłaskać, uczesać, pograć z nim w piłkę, zagrać w ciepło i zimno . Gdańskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer1 , jako pierwsza szkoła w Polsce wprowadziła zajęcia z udziałem psa dogoterapeuty dla osób niepełnosprawnych. Są miejsca dla wszystkich chętnych – zaprasza Maria Kluszczyk.


alt


W dogoterapii biorą udział 3 psy: Enzo, owczarek niemiecki, który ma sześć zajęć miesięcznie, pomaga mu roczna siostra oraz 4-miesięczny owczarek szwajcarski. W trakcie zajęć panuje radosna pełna uśmiechów atmosfera.


alt


- Dzięki zajęciom dogoterapii mam okazję poznać psa i zobaczyć jak się zachowuje - powiedział Jakub Stańczak, uczeń CKZiU nr 1. - Zajęcia pomagają mi poruszać się. Lubię bawić się z psem. Najbardziej lubię rzucać do kosza.


altalt


- Bardzo lubię zwierzęta, psy - przyznał Tomasz Komorek. - Są przyjazne, pomagają mi uczyć się jak pracować ze zwierzętami, jak się z nimi przyjaźnić. Moją ulubioną zabawą są kręgle.


- Zajęcia bardzo mi się podobają - powiedział Tomasz Stachak. - Lubię obserwować psa. Jak się porusza, jak sobie radzi. To pomaga mi w funkcjonowaniu układu ruchowego. Bardzo lubię rzucać piłką do kosza.


alt

Jedną z ulubionych zabaw Enzo jest ciepło-zimno podczas której szuka swojej ukrytej zabawki


- Zajęcia podobają mi się głównie z uwagi na ciekawe zabawy, między innymi rzuty piłkami - stwierdził Krzysztof Bromberg. - Z zabaw najbardziej lubię rzucanie piłki do kosza i kręgle. Fajna jest zabawa w ciepło-zimno.


- Zajęcia są bardzo fajne - powiedział Patryk Supiński. - Pomagają w budowaniu ufności do zwierząt i do ludzi. Pies jest bardzo przyjazny dla człowieka. Szczególnie psy dogoterapeutyczne pomagają w zbudowaniu pewności siebie w życiu. Fajnie jest jak rzucamy piłkę do bramki albo do kosza, a pies aportuje.


alt


Ze względu na potrzeby terapeutyczne z udziałem psa na terenie Trójmiasta została utworzona  Fundacja Dogoterapeutyczna "Grupa ENZO".


Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 zaprasza do uczestnictwa w kursach zawodowych dla osób niepełnosprawnych
Warunki uczestnictwa w kursie: trzeba mieć ukończone 18 lat (niezależnie od wykształcenia) i posiadać orzeczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej. Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, młodzi ludzie uczą się w niewielkich 6-8 osobowych grupach, zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu.
Kontakt: kursy@ckziu1.gda.pl, tel.(58) 301 64 65 lub 883 989 978.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież