Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kazimierz Koralewski: Nie ma totalitarnego zagrożenia dla samorządów

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 19:26

Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski- Jak pan, radny o sporym doświadczeniu samorządowym, czuł się podczas nadzwyczajnej sesji gdańskiej rady zwołanej by przyjąć apel w obronie samorządu terytorialnego, jak mówił prezydent Paweł Adamoiwcz na sesji ostrzegawczej, gdyż jego zdaniem w kraju odtwarzane są mechanizmy znane ze Związku Sowieckiego i narodowo-socjalistycznych Niemiec?
Kazimierz Koralewski: Byłem zażenowany poziomem argumentacji . Pan prezydent Adamowicz jest najprawdopodobniej trapiony przez jakiś rodzaj neurozy. Ma zapewne obsesję, która sprawia, że jego argumentacja lewituje w oderwaniu od rzeczywistości. Żądnych konkretów ani on ani radni Platformy Obywatelskiej nie byli w stanie przytoczyć na poparcie zasadności swych niepokojów. Hipotetycznie stwierdzili, że istnieje zagrożenie psucia państwa, ataku na samorządy. Argumenty na poparcie tych hipotez były żadne. Myślę, że społeczeństwo nie podzieli tych obaw, bo nie mają one uzasadnienia. Była to polityczna hucpa.


- Gdańsk ustami swego prezydenta daje wyraz pewnemu kontekstowi historycznemu?

Kazimierz Koralewski: Sposób prezydenckiego myślenia o historii dał znak przy próbie przywrócenia przed kilku laty nad bramą stoczni imienia "Lenina". Paweł Adamowicz próbował przywrócić nad bramą też inne symbole komunistyczne, a zarzuca opozycji niegodziwe metody rodem z totalitaryzmów. Mam nadzieję, że nie w wyniku rozpadu osobowości. 


- W efekcie na ręce pani premier popłynie apel o powstrzymanie się od ataku na niezależność wspólnot samorządowych, dokonywanymi jakoby według totalitarnych wzorców.
Kazimierz Koralewski: Taka była wola autorów, by bić na alarm, ale nawet w dyskusji nie padły konkrety, powołanie się na przykłady snucia tych planów. Platforma próbuje zaś stworzyć psychozę strachu, lęku w społeczeństwie, poczucie zagrożenia. Jest poważna część gdańskiego społeczeństwa, która nie poddaje się takiej propagandzie.


alt- Pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce to te samorządowe z 27 maja 1990 roku. Dziś gminy są traktowane jako rodzaj politycznego łupu, a  beneficjentami samorządowego dorobku są grupy urzędników. Czy są takie sfery samorządności, które powinny jednak ulec zmianie, odnowie?
Kazimierz Koralewski: Taką sferą są suto opłacane posady w radach nadzorczych spółek z udziałem miasta i przykłady oddelegowania  się do tych rad nadzorczych własnymi decyzjami. Dyskutowaliśmy na klubie postulat, by miejsca w radach nadzorczych otrzymywali na przemian kandydaci opozycji i opcji rządzącej. Omawialiśmy nawet taki wariant w kontekście stanowiska wobec kwestii rad nadzorczych. Zwyciężyło jednak przekonanie, czy w ten sposób nie nastąpi legitymizacja władzy i poczynań zarządów tychże spółek. Jeden radny niczym jaskółka wiosny nie uczyni. Bezradnie patrzyłby co się wyrabia.


- A może biłby na alarm?
Kazimierz Koralewski: I zostałby skutecznie zagłuszony. Mamy np. spółkę Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, która wielomilionowym nakładem finansuje miejską machinę propagandową gdansk.pl. I ktoś z opozycji miałby być w jej radzie? I jeszcze za to brać pieniądze?


- Może sprawowałby funkcję społecznie?
Kazimierz Koralewski: Może, ale jako radni możemy zwracać się o informację, nie ryzykując wejścia do rady nadzorczej, by być w niej  rodzajem usprawiedliwienia.


- Samorząd w Gdańsku nie znajdzie usprawiedliwienia dla wyzbycia się majątku?
Kazimierz Koralewski: Dlatego argumentację za apelem Platformy Obywatelskiej rozbiją błędy w gospodarowaniu majątkiem komunalnym. Polityka w tym względzie doprowadziła do wyprzedaży majątku komunalnego jakim było GPEC za granicę. W efekcie poważne zyski, generowane z portfeli gdańszczan płyną za zachodnią granicę. I to mieszkańcy Lipska korzystają z wysokich cen za ciepło. To przykład, że samorząd lokalny źle zarządza majątkiem. W Niemczech nie znajdziemy przykładu wyzbycia się majątku komunalnego, pracującego na rzecz mieszkańców i to na rzecz innego ale zagranicznego podmiotu komunalnego.


- Jak zatem doprowadzić przynajmniej do ograniczenia takich zjawisk u nas?
Kazimierz Koralewski: Gdańsk zaczął kojarzyć się z piramidą finansową, z niedowładem wymiaru sprawiedliwości, z pseudoprywatyzacją mienia komunalnego, z nieprawdziwymi oświadczeniami majątkowymi. Z tej goryczy wynika postulat ograniczenia kadencyjności władzy wykonawczej, by ta nie odrywała się od dobra mieszkańców.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież