Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kazimierz Koralewski: Nie ma totalitarnego zagrożenia dla samorządów

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 19:26

Z Kazimierzem Koralewskim, szefem Klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska rozmawia Artur S. Górski- Jak pan, radny o sporym doświadczeniu samorządowym, czuł się podczas nadzwyczajnej sesji gdańskiej rady zwołanej by przyjąć apel w obronie samorządu terytorialnego, jak mówił prezydent Paweł Adamoiwcz na sesji ostrzegawczej, gdyż jego zdaniem w kraju odtwarzane są mechanizmy znane ze Związku Sowieckiego i narodowo-socjalistycznych Niemiec?
Kazimierz Koralewski: Byłem zażenowany poziomem argumentacji . Pan prezydent Adamowicz jest najprawdopodobniej trapiony przez jakiś rodzaj neurozy. Ma zapewne obsesję, która sprawia, że jego argumentacja lewituje w oderwaniu od rzeczywistości. Żądnych konkretów ani on ani radni Platformy Obywatelskiej nie byli w stanie przytoczyć na poparcie zasadności swych niepokojów. Hipotetycznie stwierdzili, że istnieje zagrożenie psucia państwa, ataku na samorządy. Argumenty na poparcie tych hipotez były żadne. Myślę, że społeczeństwo nie podzieli tych obaw, bo nie mają one uzasadnienia. Była to polityczna hucpa.


- Gdańsk ustami swego prezydenta daje wyraz pewnemu kontekstowi historycznemu?

Kazimierz Koralewski: Sposób prezydenckiego myślenia o historii dał znak przy próbie przywrócenia przed kilku laty nad bramą stoczni imienia "Lenina". Paweł Adamowicz próbował przywrócić nad bramą też inne symbole komunistyczne, a zarzuca opozycji niegodziwe metody rodem z totalitaryzmów. Mam nadzieję, że nie w wyniku rozpadu osobowości. 


- W efekcie na ręce pani premier popłynie apel o powstrzymanie się od ataku na niezależność wspólnot samorządowych, dokonywanymi jakoby według totalitarnych wzorców.
Kazimierz Koralewski: Taka była wola autorów, by bić na alarm, ale nawet w dyskusji nie padły konkrety, powołanie się na przykłady snucia tych planów. Platforma próbuje zaś stworzyć psychozę strachu, lęku w społeczeństwie, poczucie zagrożenia. Jest poważna część gdańskiego społeczeństwa, która nie poddaje się takiej propagandzie.


alt- Pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce to te samorządowe z 27 maja 1990 roku. Dziś gminy są traktowane jako rodzaj politycznego łupu, a  beneficjentami samorządowego dorobku są grupy urzędników. Czy są takie sfery samorządności, które powinny jednak ulec zmianie, odnowie?
Kazimierz Koralewski: Taką sferą są suto opłacane posady w radach nadzorczych spółek z udziałem miasta i przykłady oddelegowania  się do tych rad nadzorczych własnymi decyzjami. Dyskutowaliśmy na klubie postulat, by miejsca w radach nadzorczych otrzymywali na przemian kandydaci opozycji i opcji rządzącej. Omawialiśmy nawet taki wariant w kontekście stanowiska wobec kwestii rad nadzorczych. Zwyciężyło jednak przekonanie, czy w ten sposób nie nastąpi legitymizacja władzy i poczynań zarządów tychże spółek. Jeden radny niczym jaskółka wiosny nie uczyni. Bezradnie patrzyłby co się wyrabia.


- A może biłby na alarm?
Kazimierz Koralewski: I zostałby skutecznie zagłuszony. Mamy np. spółkę Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, która wielomilionowym nakładem finansuje miejską machinę propagandową gdansk.pl. I ktoś z opozycji miałby być w jej radzie? I jeszcze za to brać pieniądze?


- Może sprawowałby funkcję społecznie?
Kazimierz Koralewski: Może, ale jako radni możemy zwracać się o informację, nie ryzykując wejścia do rady nadzorczej, by być w niej  rodzajem usprawiedliwienia.


- Samorząd w Gdańsku nie znajdzie usprawiedliwienia dla wyzbycia się majątku?
Kazimierz Koralewski: Dlatego argumentację za apelem Platformy Obywatelskiej rozbiją błędy w gospodarowaniu majątkiem komunalnym. Polityka w tym względzie doprowadziła do wyprzedaży majątku komunalnego jakim było GPEC za granicę. W efekcie poważne zyski, generowane z portfeli gdańszczan płyną za zachodnią granicę. I to mieszkańcy Lipska korzystają z wysokich cen za ciepło. To przykład, że samorząd lokalny źle zarządza majątkiem. W Niemczech nie znajdziemy przykładu wyzbycia się majątku komunalnego, pracującego na rzecz mieszkańców i to na rzecz innego ale zagranicznego podmiotu komunalnego.


- Jak zatem doprowadzić przynajmniej do ograniczenia takich zjawisk u nas?
Kazimierz Koralewski: Gdańsk zaczął kojarzyć się z piramidą finansową, z niedowładem wymiaru sprawiedliwości, z pseudoprywatyzacją mienia komunalnego, z nieprawdziwymi oświadczeniami majątkowymi. Z tej goryczy wynika postulat ograniczenia kadencyjności władzy wykonawczej, by ta nie odrywała się od dobra mieszkańców.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież