Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó... „Solidarność”: Prezydent Gdańska akceptuje akty wandalizmu » Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” skierowało do Aleksandry Dulkiewicz, prezyde...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spór w Operze zażegnany

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 08 marca 2017 19:05

Trwający od kilku miesięcy spór na linii pracownicy-dyrektor w Operze Bałtyckiej w końcu ma swój finał. O tym, że do niego doszło (przy mediacji Urzędu Marszałkowskiego) było wiadomo już 24 lutego, ale wtedy polegało ono na uściśnięciu dłoni. Dziś w końcu są podpisy na papierze i można powiedzieć jasno - w tej chwili do gdańskiego teatru wrócił spokój.
Oto treść oświadczenia Opery:


>> W dniu 7 marca 2017 roku zostało podpisane Porozumienie w sprawie wprowadzenia nowych zasad wynagradzania pracowników Opery Bałtyckiej w Gdańsku pomiędzy dyrekcją Opery Bałtyckiej w Gdańsku a przedstawicielami czterech związków zawodowych funkcjonujących w Operze Bałtyckiej, przy udziale przedstawicieli Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.


- Mimo że porozumienie nadwyręża budżet producencko – eksploatacyjny teatru uważam, że wypracowany kompromis jest niebywałym sukcesem, gdyż gwarantuje stabilną sytuację finansową naszym pracownikom – komentuje prof. Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej.


Pozytywne zakończenie negocjacji z przedstawicielami związków zawodowych oraz podpisanie Porozumienia pozwoli dyrekcji Opery Bałtyckiej skoncentrować się na artystycznej działalności teatru w sferze repertuarowej, jak i planowania kolejnych sezonów.


- W dalszym ciągu będziemy starać się o pozyskiwanie środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od firm sponsorskich. Mam wielką nadzieję, że medialno-frekwencyjny sukces naszych ostatnich premier „La Boheme” oraz „Pinokia” przełoży się na możliwość przyciągnięcia do teatru poważnego partnera, jakim przez ostatnie sezony była Grupa LOTOS. Wiem, że mam za sobą zespół fantastycznych pracowników, którym równie mocnojak mi, zależy aby nasz teatr prezentował najwyższy poziom artystyczny – kontynuuje Kunc.


Zgodnie z zapisami Porozumienia Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” deklaruje, iż dokument kończy spór zbiorowy, w którym znajduje się z Operą Bałtycką od 1 września 2014 roku oraz spór zbiorowy, który wszczęła w dniu 5 stycznia 2017 roku.


Przedmiotem sporu z 2014 roku było podniesienie pensji zasadniczej o 30% w roku 2013 i o 10% w latach kolejnych, co na rok 2017 oznaczało podwyżki pensji zasadniczej ponad 90%.


Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” uzyskała prawo do strajku w listopadzie 2016 roku. Od tego czasu prowadzone były negocjacje, których celem było wypracowanie kompromisu polegającego na podwyższeniu wynagrodzenia zasadniczego w Operze o 30%, a w grupach pracowniczych jak: orkiestra i chór o 50% - przy normie miesięcznej spektakli z 2,5 na 8, technika sceniczna o 63% - przy normie miesięcznych spektakli z 0 na 5.


Dyrektor Opery Bałtyckiej zagwarantował również średnie roczne zatrudnienie w teatrze w 2017 roku na poziomie 243 etatów. <<


Pracownicy wywalczyli zatem to, o co postulowali. Aczkolwiek nie można tu mówić o jakimś gigantycznym sukcesie, gdyż - o czym pisaliśmy wcześniej - jest to po prostu zwrot tego, co było im zabrane. Zaznaczają jednak, że dalsze funkcjonowanie instytucji na takich, bądź lepszych, warunkach, będzie wymagało większych nakładów finansowych. Inaczej opera po prostu będzie z czasem niewypłacalna. To niejako wymusza na Urzędzie Marszałkowskim zwiększenie dotacji w przyszłych latach lub konieczność pozyskania kolejnych hojnych sponsorów.


- Był to postulat związków w celu obrony artystycznego kształtu pomorskiej instytucji kultury przed zakusami niszczenia. To smutne, że społeczeństwu gwarantuje się istnienie orkiestry i chóru dopiero po tak dramatycznej akcji protestacyjnej. NSZZ "Solidarność" wycofała oba spory zbiorowe. Głodowe pensje od września 2016 roku stały się dla pracowników opery groźne. Gdyby nie 500+ część rodzin nie wytrzymałaby tego okresu – informuje Anna Sawicka, koncertmistrz wiolonczel orkiestry Opery Bałtyckiej i przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność” w operze.


Krzysztof Rzeszutek, artysta Opery Bałtyckiej, członek ZRG NSZZ „Solidarność” komentuje, że zaproponowana przez obecną dyrekcję podwyżka to de facto powrót do wcześniejszych warunków.


- Nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani. Po dramatycznym geście protestu otrzymujemy to, co nam zabrano od września ubiegłego roku, czyli jest to powrót do status quo. Mam nadzieję, że porozumienie będzie wypełniane. Kończymy spory zbiorowe - powiedział Krzysztof Rzeszutek tuż po podpisaniu porozumienia.


goch, ASG

fot. Opera Bałtycka

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież