Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
wtorek, 19 listopada 2019 20:00
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
Hokeiści Lotos PKH pokonali na wyjeździe lidera tabeli JKH GKS Jastr ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kształcenie zawodowe osób niepełnosprawnych w CKZiU

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lutego 2017 18:41

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku od trzech lat prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową, a od dwóch lata w szkole dziennej funkcjonują klasy integracyjne. Osoby niepełnosprawne mogą zdobyć uprawnienia technika cyfrowych procesów graficznych, a od roku szkolnego 2017/2018 technika realizacji dźwięku i fototechnik.Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku to pierwsza w Gdańsku szkoła młodzieżowa, która prowadzi kształcenie zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Jakie były początki?


alt


- Cztery lata temu gdy zaczęła się możliwość kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych dla osób dorosłych, bo od tego zaczął się nasz pomysł pomocy osobom niepełnosprawnym zdobywania zawodu, zgłosiło się do nas do 2-3 rodziców z pytanie czy ich dzieci mogą się kształcić zawodowo, czy jest taka możliwość - powiedział mgr Dariusz Różycki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Cóż się okazało? Otóż w mieście Gdańsku dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które ukończyły gimnazjum, jedyną ścieżką dalszego kształcenia była ścieżka kształcenia ogólnokształcącego bez możliwości kształcenia zawodowego. Większość tych osób po skończeniu liceum nie podejmowała studiów, bo w wielu wypadkach są to niepełnosprawności sprzężone, nie tylko ruchowe. Pytanie i co dalej? Siedziały w domu. Wspólnie z panią dyrektor Kluszczyk doszliśmy do wniosku, że warto tym osobom, na razie dorosłym, pomóc w kształceniu zawodowym po przez kursy kwalifikacyjne. Tą sprawę zaczęliśmy dyskutować z ówczesnym Wydziałem Rozwoju Społecznego. W 2014 roku udało się nam wspólnie z miastem wypracować możliwości kształcenia osób niepełnosprawnych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które dają kwalifikacje do pracy w zawodzie. Zawodem, który wybraliśmy był technik cyfrowych procesów graficznych ponieważ jest to zawód, w którym pracę można wykonywać samodzielnie, w domu, a przede wszystkim jest przy pomocy komputera. Wystarczy żeby osoba niepełnosprawna miała sprawną jedną rękę. Przy kursach kwalifikacyjnych nie trzeba robić całego zawodu wystarczy jedną kwalifikację i można być zatrudnionym. Miasto Gdańsk zgodziło się na dofinansowanie opiekunów osób niepełnosprawnych, i takich mamy przygotowanych pracowników, którzy zrobili kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. Bardzo ważną sprawą były dowozy. W szkole młodzieżowej transport zapewniają busy. Jeśli chodzi o dorosłych to nie jest taka prosta sprawa. Przy wsparciu władz miasta Gdańska, szczególnie w osobie zastępcy prezydenta Piotra Kowalczuka, udało się nam zabezpieczyć dowozy. W kursach kwalifikacyjnych uczestniczą grupy 6-7 osobowe. Miasto Gdańska dofinansowuje jeden kurs kwalifikacyjny. Dzięki temu stworzyliśmy pomysł na kształcenie osób niepełnosprawnych już nie tylko dorosłych, ale również w szkole młodzieżowej, w szkole dziennej. Jesteśmy przygotowani i bazowo, i kadra nauczycielska jest przygotowana, są przygotowane i wyposażone pracownie, odpowiednia dokumentacja programowa.


altalt


- Na dzień dzisiejszy w naszej ofercie zawodów dla osób niepełnosprawnych są technik cyfrowych procesów graficznych, fototechnik, technik procesów introligatorskich i od września 2017 będzie technik realizacji dźwięku - powiedziała mgr Maria Kluszczyk, wicedyrektor ds. form pozaszkolnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Obecnie nauk na kursach kwalifikacyjnych objętych jest 21 osób, a w szkole dziennej w klasach integracyjnych uczy się 6 osób. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, również w ościennych miastach i gminach. Jedyną barierą jest dojazd osób dorosłych. W szkole młodzieżowej dojazd jest zapewniony. Jeśli chodzi o dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych to jest to nasz atut. Rozwiązania komunikacyjne są na najwyższym poziomie zarówno na korytarzach, jak i między piętrami. Każdy ze słuchaczy może się swobodnie poruszać między piętrami. Naszym atutem jest to, że osoby niepełnosprawne brać udział we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych i kółkach zainteresowań. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne cały czas brały udział w życiu szkoły, cieszyły się, że są wśród nas, żeby czuły się częścią zespołu.


alt

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku jest przystosowano do poruszania się osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych od wejścia do budynku...


altalt

...do udogodnień wewnątrz budynku...


alt

... i windy umożliwiające poruszanie się między kondygnacjami


Oferta CKZiU jest przeznaczona głównie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Od września w kursie na technika realizacji dźwięku będą mogły brać udział osoby słabowidzące. Szkoła planuje wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego, MOPR i Gdańskim Urzędem Pracy stworzyć system rozpoznania potrzeb osób niepełnosprawnych na poziomie dzisiejszego gimnazjum, a po reformie oświaty klasy 6-7 szkoły podstawowej, żeby te osoby miały odpowiednie wsparcie psychologów, doradców zawodowych, żeby wiedziały, że mają możliwość kształcenia zawodowego. - Chcemy stworzyć system wczesnego wsparcia osób niepełnosprawnych z ukierunkowaniem na jak najszybsze wprowadzenie ich do funkcjonowania ich w życiu społecznym zawodowym - powiedział mgr Dariusz Różycki.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież