Festyn działkowiczów z ROD "Owczarnia" » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkaliśmy się na corocznym "Dniu działkow... Centrum Gdyni zmieniło się w tor Formuły 1 » W Gdyni powstał tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem zorganizowano pokazy gru... Kampania „Razem ścigamy się z cukrzycą” » W ramach kolejnej edycji kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zap... Dwa tygodnie do "Jesieni w ogrodzie" » Około stu Wystawców weźmie udział w dziewiątej edycji kiermaszu ogrodniczego „Jesień w ogrodzie”, kt... Projekt uchwały radnych PiS w sprawie 80. rocznicy wybuchu II Światowe... » W czwartek radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały w spra... O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej » 23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przy... Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia z liderem na remis
sobota, 24 sierpnia 2019 18:27
Lechia z liderem na remis
Trzeci mecz na Stadionie Energa i trzeci remis Lechii. Biało-zieloni ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kształcenie zawodowe osób niepełnosprawnych w CKZiU

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lutego 2017 18:41

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku od trzech lat prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową, a od dwóch lata w szkole dziennej funkcjonują klasy integracyjne. Osoby niepełnosprawne mogą zdobyć uprawnienia technika cyfrowych procesów graficznych, a od roku szkolnego 2017/2018 technika realizacji dźwięku i fototechnik.Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku to pierwsza w Gdańsku szkoła młodzieżowa, która prowadzi kształcenie zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Jakie były początki?


alt


- Cztery lata temu gdy zaczęła się możliwość kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych dla osób dorosłych, bo od tego zaczął się nasz pomysł pomocy osobom niepełnosprawnym zdobywania zawodu, zgłosiło się do nas do 2-3 rodziców z pytanie czy ich dzieci mogą się kształcić zawodowo, czy jest taka możliwość - powiedział mgr Dariusz Różycki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Cóż się okazało? Otóż w mieście Gdańsku dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które ukończyły gimnazjum, jedyną ścieżką dalszego kształcenia była ścieżka kształcenia ogólnokształcącego bez możliwości kształcenia zawodowego. Większość tych osób po skończeniu liceum nie podejmowała studiów, bo w wielu wypadkach są to niepełnosprawności sprzężone, nie tylko ruchowe. Pytanie i co dalej? Siedziały w domu. Wspólnie z panią dyrektor Kluszczyk doszliśmy do wniosku, że warto tym osobom, na razie dorosłym, pomóc w kształceniu zawodowym po przez kursy kwalifikacyjne. Tą sprawę zaczęliśmy dyskutować z ówczesnym Wydziałem Rozwoju Społecznego. W 2014 roku udało się nam wspólnie z miastem wypracować możliwości kształcenia osób niepełnosprawnych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które dają kwalifikacje do pracy w zawodzie. Zawodem, który wybraliśmy był technik cyfrowych procesów graficznych ponieważ jest to zawód, w którym pracę można wykonywać samodzielnie, w domu, a przede wszystkim jest przy pomocy komputera. Wystarczy żeby osoba niepełnosprawna miała sprawną jedną rękę. Przy kursach kwalifikacyjnych nie trzeba robić całego zawodu wystarczy jedną kwalifikację i można być zatrudnionym. Miasto Gdańsk zgodziło się na dofinansowanie opiekunów osób niepełnosprawnych, i takich mamy przygotowanych pracowników, którzy zrobili kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. Bardzo ważną sprawą były dowozy. W szkole młodzieżowej transport zapewniają busy. Jeśli chodzi o dorosłych to nie jest taka prosta sprawa. Przy wsparciu władz miasta Gdańska, szczególnie w osobie zastępcy prezydenta Piotra Kowalczuka, udało się nam zabezpieczyć dowozy. W kursach kwalifikacyjnych uczestniczą grupy 6-7 osobowe. Miasto Gdańska dofinansowuje jeden kurs kwalifikacyjny. Dzięki temu stworzyliśmy pomysł na kształcenie osób niepełnosprawnych już nie tylko dorosłych, ale również w szkole młodzieżowej, w szkole dziennej. Jesteśmy przygotowani i bazowo, i kadra nauczycielska jest przygotowana, są przygotowane i wyposażone pracownie, odpowiednia dokumentacja programowa.


altalt


- Na dzień dzisiejszy w naszej ofercie zawodów dla osób niepełnosprawnych są technik cyfrowych procesów graficznych, fototechnik, technik procesów introligatorskich i od września 2017 będzie technik realizacji dźwięku - powiedziała mgr Maria Kluszczyk, wicedyrektor ds. form pozaszkolnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Obecnie nauk na kursach kwalifikacyjnych objętych jest 21 osób, a w szkole dziennej w klasach integracyjnych uczy się 6 osób. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, również w ościennych miastach i gminach. Jedyną barierą jest dojazd osób dorosłych. W szkole młodzieżowej dojazd jest zapewniony. Jeśli chodzi o dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych to jest to nasz atut. Rozwiązania komunikacyjne są na najwyższym poziomie zarówno na korytarzach, jak i między piętrami. Każdy ze słuchaczy może się swobodnie poruszać między piętrami. Naszym atutem jest to, że osoby niepełnosprawne brać udział we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych i kółkach zainteresowań. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne cały czas brały udział w życiu szkoły, cieszyły się, że są wśród nas, żeby czuły się częścią zespołu.


alt

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku jest przystosowano do poruszania się osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych od wejścia do budynku...


altalt

...do udogodnień wewnątrz budynku...


alt

... i windy umożliwiające poruszanie się między kondygnacjami


Oferta CKZiU jest przeznaczona głównie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Od września w kursie na technika realizacji dźwięku będą mogły brać udział osoby słabowidzące. Szkoła planuje wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego, MOPR i Gdańskim Urzędem Pracy stworzyć system rozpoznania potrzeb osób niepełnosprawnych na poziomie dzisiejszego gimnazjum, a po reformie oświaty klasy 6-7 szkoły podstawowej, żeby te osoby miały odpowiednie wsparcie psychologów, doradców zawodowych, żeby wiedziały, że mają możliwość kształcenia zawodowego. - Chcemy stworzyć system wczesnego wsparcia osób niepełnosprawnych z ukierunkowaniem na jak najszybsze wprowadzenie ich do funkcjonowania ich w życiu społecznym zawodowym - powiedział mgr Dariusz Różycki.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież