Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kształcenie zawodowe osób niepełnosprawnych w CKZiU

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 10 lutego 2017 18:41

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku od trzech lat prowadzi kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osób dorosłych z niepełnosprawnością ruchową, a od dwóch lata w szkole dziennej funkcjonują klasy integracyjne. Osoby niepełnosprawne mogą zdobyć uprawnienia technika cyfrowych procesów graficznych, a od roku szkolnego 2017/2018 technika realizacji dźwięku i fototechnik.



Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku to pierwsza w Gdańsku szkoła młodzieżowa, która prowadzi kształcenie zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Jakie były początki?


alt


- Cztery lata temu gdy zaczęła się możliwość kształcenia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych dla osób dorosłych, bo od tego zaczął się nasz pomysł pomocy osobom niepełnosprawnym zdobywania zawodu, zgłosiło się do nas do 2-3 rodziców z pytanie czy ich dzieci mogą się kształcić zawodowo, czy jest taka możliwość - powiedział mgr Dariusz Różycki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Cóż się okazało? Otóż w mieście Gdańsku dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które ukończyły gimnazjum, jedyną ścieżką dalszego kształcenia była ścieżka kształcenia ogólnokształcącego bez możliwości kształcenia zawodowego. Większość tych osób po skończeniu liceum nie podejmowała studiów, bo w wielu wypadkach są to niepełnosprawności sprzężone, nie tylko ruchowe. Pytanie i co dalej? Siedziały w domu. Wspólnie z panią dyrektor Kluszczyk doszliśmy do wniosku, że warto tym osobom, na razie dorosłym, pomóc w kształceniu zawodowym po przez kursy kwalifikacyjne. Tą sprawę zaczęliśmy dyskutować z ówczesnym Wydziałem Rozwoju Społecznego. W 2014 roku udało się nam wspólnie z miastem wypracować możliwości kształcenia osób niepełnosprawnych na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, które dają kwalifikacje do pracy w zawodzie. Zawodem, który wybraliśmy był technik cyfrowych procesów graficznych ponieważ jest to zawód, w którym pracę można wykonywać samodzielnie, w domu, a przede wszystkim jest przy pomocy komputera. Wystarczy żeby osoba niepełnosprawna miała sprawną jedną rękę. Przy kursach kwalifikacyjnych nie trzeba robić całego zawodu wystarczy jedną kwalifikację i można być zatrudnionym. Miasto Gdańsk zgodziło się na dofinansowanie opiekunów osób niepełnosprawnych, i takich mamy przygotowanych pracowników, którzy zrobili kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. Bardzo ważną sprawą były dowozy. W szkole młodzieżowej transport zapewniają busy. Jeśli chodzi o dorosłych to nie jest taka prosta sprawa. Przy wsparciu władz miasta Gdańska, szczególnie w osobie zastępcy prezydenta Piotra Kowalczuka, udało się nam zabezpieczyć dowozy. W kursach kwalifikacyjnych uczestniczą grupy 6-7 osobowe. Miasto Gdańska dofinansowuje jeden kurs kwalifikacyjny. Dzięki temu stworzyliśmy pomysł na kształcenie osób niepełnosprawnych już nie tylko dorosłych, ale również w szkole młodzieżowej, w szkole dziennej. Jesteśmy przygotowani i bazowo, i kadra nauczycielska jest przygotowana, są przygotowane i wyposażone pracownie, odpowiednia dokumentacja programowa.


alt



alt


- Na dzień dzisiejszy w naszej ofercie zawodów dla osób niepełnosprawnych są technik cyfrowych procesów graficznych, fototechnik, technik procesów introligatorskich i od września 2017 będzie technik realizacji dźwięku - powiedziała mgr Maria Kluszczyk, wicedyrektor ds. form pozaszkolnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku. - Obecnie nauk na kursach kwalifikacyjnych objętych jest 21 osób, a w szkole dziennej w klasach integracyjnych uczy się 6 osób. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, również w ościennych miastach i gminach. Jedyną barierą jest dojazd osób dorosłych. W szkole młodzieżowej dojazd jest zapewniony. Jeśli chodzi o dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych to jest to nasz atut. Rozwiązania komunikacyjne są na najwyższym poziomie zarówno na korytarzach, jak i między piętrami. Każdy ze słuchaczy może się swobodnie poruszać między piętrami. Naszym atutem jest to, że osoby niepełnosprawne brać udział we wszystkich zajęciach pozalekcyjnych i kółkach zainteresowań. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne cały czas brały udział w życiu szkoły, cieszyły się, że są wśród nas, żeby czuły się częścią zespołu.


alt

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku jest przystosowano do poruszania się osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych od wejścia do budynku...


alt



alt

...do udogodnień wewnątrz budynku...


alt

... i windy umożliwiające poruszanie się między kondygnacjami


Oferta CKZiU jest przeznaczona głównie dla osób niepełnosprawnych ruchowo, z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Od września w kursie na technika realizacji dźwięku będą mogły brać udział osoby słabowidzące. Szkoła planuje wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego, MOPR i Gdańskim Urzędem Pracy stworzyć system rozpoznania potrzeb osób niepełnosprawnych na poziomie dzisiejszego gimnazjum, a po reformie oświaty klasy 6-7 szkoły podstawowej, żeby te osoby miały odpowiednie wsparcie psychologów, doradców zawodowych, żeby wiedziały, że mają możliwość kształcenia zawodowego. - Chcemy stworzyć system wczesnego wsparcia osób niepełnosprawnych z ukierunkowaniem na jak najszybsze wprowadzenie ich do funkcjonowania ich w życiu społecznym zawodowym - powiedział mgr Dariusz Różycki.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież