Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańscy radni o mianowaniu do spółek miejskich przedstawicieli opozycji i władzy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 21:08

Marek Formela, b. kandydat SLD na prezydenta Gdańska, zaproponował by w radach kluczowych spółek komunalnych naprzemiennie lokować przedstawicieli opozycji i władzy. Jak do tego pomysłu odnoszą się gdańscy radni?


Piotr Borawski (wiceprzewodniczący klubu PO): Nie mam opinii w tej sprawie. Jest to kompetencja prezydenta i do niego to należy. My jako radni mamy nadzorować wyniki finansowe tych spółek. Robimy to czy na komisjach, czy przez dane, które uzyskujemy od wszystkich spółek. To do nas należy. Wyłączną kompetencją prezydenta jest to kogo mianuje do rady spółek miejskich. Wyborcy muszą ocenić czy robi to dobrze czy źle.


Emilia Lodzińska (PO): Przede wszystkim jeśli chodzi o współpracę pana prezydenta to myślę, że ta współpraca musi się opierać na zaufaniu. Jeżeli pan prezydent ma do kogoś zaufanie to go mianuje do którejś spółki. Jeżeli nie ma zaufania to ciężki oczekiwać, żeby kogoś takiego mianował.


Jacek Teodorczyk (PiS): Przy mianowaniu do rad dla mnie najważniejsze są kompetencje. Nie ma znaczenia czy dana osoba jest z obozu rządzącego czy z opozycji. Na pewno takie mianowanie byłoby zdrowym objawem. Radni opozycji mogliby się przyczynić do bardziej przejrzystego, transparentnego działania. Z tego co wiem to nic takiego się nie odbywa. Na ogół zasiadają w radach nadzorczych przedstawiciele władz miejskich lub obozu rządzącego. Dla przejrzystości mianowanie przemiennie kogoś z obozu rządzącego i opozycji to byłby kolejny etap demokratyzacji. To byłoby nawet korzystne dla rządzących, że przedstawiciele opozycji w jakiś sposób legitymują działalność tych spółek. Pomysł jest dobry. Nie wiem czy do realizacji. Nie wiem czy władze uniosą się ponad swoimi partykularnymi interesami. Jako pragmatyk uważam, że pomysł choć dobry jest trudny do spełnienia. Popieram ten pomysł, ale daję warunek - muszą to być osoby kompetentne.


Piotr Gierszewski (PiS): Pomysł rewolucyjny i ciekawy. Na dzień dzisiejszy nierealny żeby wprowadzić go w życie. Pan prezydent ma ogromne zaufanie, ale przede wszystkim do siebie, powołując siebie jak przedstawiciel miasta do rad nadzorczych spółek. Jestem zwolennikiem jak najbardziej transparentnego zarządzania miastem. Kompetencje poszczególnych członków, którzy mieliby reprezentować miasta powinny być jak najwyższe. Wielokrotnie apelowałem do prezydenta, żeby wykazał się minimalną, ale kindersztubą, powołując w różnych sytuacjach przedstawicieli opozycji chociażby w różnego rodzaju konkursach lub przetargach. Dziś radni opozycji nie są na przykład w żadnych gremiach konkursowych dotyczących zagospodarowania obiektów oświatowych. Po raz ostatni radny opozycji, tak się składa, że to byłem ja, była komisja powołująca organ prowadzący szkołę w Kokoszkach. Moje wystąpienia, moja odwaga cywilna, żeby ujawniać pewne nieprawidłowości, doprowadziły do tego, że pan prezydent nie powołuje przedstawiciela opozycji do żadnego gremium.


Zebrał Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież