Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańscy radni o mianowaniu do spółek miejskich przedstawicieli opozycji i władzy

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 marca 2017 21:08

Marek Formela, b. kandydat SLD na prezydenta Gdańska, zaproponował by w radach kluczowych spółek komunalnych naprzemiennie lokować przedstawicieli opozycji i władzy. Jak do tego pomysłu odnoszą się gdańscy radni?


Piotr Borawski (wiceprzewodniczący klubu PO): Nie mam opinii w tej sprawie. Jest to kompetencja prezydenta i do niego to należy. My jako radni mamy nadzorować wyniki finansowe tych spółek. Robimy to czy na komisjach, czy przez dane, które uzyskujemy od wszystkich spółek. To do nas należy. Wyłączną kompetencją prezydenta jest to kogo mianuje do rady spółek miejskich. Wyborcy muszą ocenić czy robi to dobrze czy źle.


Emilia Lodzińska (PO): Przede wszystkim jeśli chodzi o współpracę pana prezydenta to myślę, że ta współpraca musi się opierać na zaufaniu. Jeżeli pan prezydent ma do kogoś zaufanie to go mianuje do którejś spółki. Jeżeli nie ma zaufania to ciężki oczekiwać, żeby kogoś takiego mianował.


Jacek Teodorczyk (PiS): Przy mianowaniu do rad dla mnie najważniejsze są kompetencje. Nie ma znaczenia czy dana osoba jest z obozu rządzącego czy z opozycji. Na pewno takie mianowanie byłoby zdrowym objawem. Radni opozycji mogliby się przyczynić do bardziej przejrzystego, transparentnego działania. Z tego co wiem to nic takiego się nie odbywa. Na ogół zasiadają w radach nadzorczych przedstawiciele władz miejskich lub obozu rządzącego. Dla przejrzystości mianowanie przemiennie kogoś z obozu rządzącego i opozycji to byłby kolejny etap demokratyzacji. To byłoby nawet korzystne dla rządzących, że przedstawiciele opozycji w jakiś sposób legitymują działalność tych spółek. Pomysł jest dobry. Nie wiem czy do realizacji. Nie wiem czy władze uniosą się ponad swoimi partykularnymi interesami. Jako pragmatyk uważam, że pomysł choć dobry jest trudny do spełnienia. Popieram ten pomysł, ale daję warunek - muszą to być osoby kompetentne.


Piotr Gierszewski (PiS): Pomysł rewolucyjny i ciekawy. Na dzień dzisiejszy nierealny żeby wprowadzić go w życie. Pan prezydent ma ogromne zaufanie, ale przede wszystkim do siebie, powołując siebie jak przedstawiciel miasta do rad nadzorczych spółek. Jestem zwolennikiem jak najbardziej transparentnego zarządzania miastem. Kompetencje poszczególnych członków, którzy mieliby reprezentować miasta powinny być jak najwyższe. Wielokrotnie apelowałem do prezydenta, żeby wykazał się minimalną, ale kindersztubą, powołując w różnych sytuacjach przedstawicieli opozycji chociażby w różnego rodzaju konkursach lub przetargach. Dziś radni opozycji nie są na przykład w żadnych gremiach konkursowych dotyczących zagospodarowania obiektów oświatowych. Po raz ostatni radny opozycji, tak się składa, że to byłem ja, była komisja powołująca organ prowadzący szkołę w Kokoszkach. Moje wystąpienia, moja odwaga cywilna, żeby ujawniać pewne nieprawidłowości, doprowadziły do tego, że pan prezydent nie powołuje przedstawiciela opozycji do żadnego gremium.


Zebrał Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież