"Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz... Bogusław Gołąb: Kadencja pionierów » Z Bogusławem Kazimierzem Gołąbem, uczestnikiem strajków z 1970, 1980 r. i 1988 r., stoczniowcem, w 1... Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka otwarta dla czytelników » Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku jest już otwarta dla czytelników. W związku ze stanem e...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
środa, 13 maja 2020 18:57
eWinner 1. Liga ma ruszyć 11 lipca
Rywalizacja w żużlowej eWinner 1. Lidze ma się rozpocząć 11 lipca ...
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
poniedziałek, 11 maja 2020 18:03
Nalepa i Arak na dłużej w Lechii
Lechia Gdańsk przedłużyła kontrakty z Jakubem Arakiem oraz Michał ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Finansowa rzeczywistość NFZ w roku 2014

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 11 grudnia 2013 16:31

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przedstawił plan finansowania świadczeń medycznych i realizacji nowych umów w opiece ambulatoryjnej. Zwrócono także uwagę na kolejki do lekarzy specjalistów. - Mamy pieniądze. Nie są one wykorzystywane przez świadczeniobiorców, a jednocześnie czas oczekiwania jest długi. Problem tkwi w kadrze medycznej. Nie ma kto tych świadczeń realizować- oznajmiła Małgorzata Paszkowicz, zastępca dyrektora do spraw medycznych.

Rzeczywistość finansowa pomorskiego NFZ w 2014 roku
Wartość umów na styczeń 2014 wzrosła, choć budżet utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi około 3,6 mld zł. Jak to możliwe?
- Wynika to ze wzrostu planu rok do roku - tłumaczył Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor POW NFZ.


Plan pierwotny przedstawiany przez NFZ jest zaniżony. W związku z tym, że w ciągu roku może ulec zmianie, tworzy się rezerwę na wypadek deficytu. Pułap w roku 2014 został podniesiony i tym samym mniej pieniędzy przewidziano na ewentualne dofinansowanie.


Więcej środków przeznaczono na nocną i całodobową opiekę świąteczną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i szpitalną. Największy wzrost odnotowano w zakresie świadczeń psychiatrycznych (6 774 102 zł).
- Dofinansowane zostaną głównie świadczenia skierowane do dzieci i młodzieży. Oprócz tego chcemy się skupić na stacjonarnym leczeniu szpitalnym- precyzowała  Małgorzata Paszkowicz.

- Zajęliśmy się tym problemem ze względu na kwestie dostania się do specjalistów. Jest to niedostateczne i chcemy to ulepszyć. Czeka nas ciężka praca - dodał dyrektor  Jędrzejczyk.


Szczególną uwagę skupiono na diagnostyce kosztochłonnej, w której skład wchodzi rezonans magnetyczny oraz tomografia. W okresie od lipca do października wykonano łącznie 21921 badań w wykorzystaniem powyższych urządzeń, z czego 28,45 % było świadczeniami z rozpoznaniem onkologicznym.
- Patrząc globalnie jest to liczba wystarczająca. Nie ma problemu ze zdiagnozowaniem pacjenta, jednak pojawia się w kwestii rozplanowania. Dlatego należy maksymalnie usprawnić jakość opieki - podsumował Tadeusz Jędrzejczyk.


alt


Realizacja nowych umów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej
W okresie 5 miesięcy odnotowano niewykonania na ponad 2 mln zł. Taka kwota zostanie zwrócona do NFZ, jednak warto się zastanowić jak przedstawiałby się czas oczekiwania, gdyby pieniądze zostały w pełni wykorzystane. A może problem tkwi w podpisywaniu kontraktów z nieodpowiednimi ośrodkami, skoro nie potrafią wywiązać się ze swojej pracy ?
- Z pewnością wpływ ma ograniczona kadra, która chce zawrzeć z nami umowę - tłumaczyła zastępca dyrektora- Nie mniej jednak leczenie ambulatoryjne jest dramatycznie pozytywne - dodała.


Kolejki do lekarzy specjalistów
Średni czas oczekiwania do lekarzy specjalistów plasuje się na poziomie 2-3 miesięcy. Jest on uzależniony od miejsca świadczenia usług. Pacjent ma prawo wybrać, gdzie zrealizuje skierowanie, przy czym zaleca się udanie do mniejszych miejscowości. W aglomeracjach poczekamy najdłużej.
Osoby zgłaszające się do przychodni w nagłych przypadkach powinny zostać przyjęte od razu lub najpóźniej dnia następnego. Takie postępowanie jest zawarte w umowie NFZ.
- Mamy pieniądze. Nie są one wykorzystywane przez świadczeniobiorców, a jednocześnie czas oczekiwania jest długi. Problem tkwi w kadrze medycznej. Nie ma kto tych świadczeń realizować - oznajmiła Małgorzata Paszkowicz.
Zgodnie z zapewnieniami dyrekcji NFZ, kolejki będą monitorowane i powinny się zmniejszyć w niektórych dziedzinach.


Planowane jest robienie drobnych zabiegów w formie ambulatoryjnej. Pochłonie to mniej pieniędzy i ma pozytywnie wpłynąć na listę oczekujących.
- Problem jest z pacjentami pierwszorazowymi. Leży to jednak w kwestii zarządzających przychodniami- zwróciła uwagę Małgorzata Paszkowicz.
Ważna w likwidacji kolejek jest integracja.


Nowość w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta
Do tej pory dane dostępowe do ZIP-a mogła otrzymać osoba pełnoletnia, która stawiła się osobiście z dokumentem tożsamości.

Od soboty istnieje możliwość uzyskania danych dziecka. Prawo do tego ma osoba, która zgłosiła małoletniego.

Dodatkowo młodzież od 16 roku życia ma prawo odebrać dane dostępowe. Wówczas generowane jest osobne konto, co wiąże się z zablokowaniem możliwości uzyskiwania informacji przez rodzica.

Obecnie NFZ dysponuje 23 tys. danych dostępowych i ta liczba wciąż rośnie.

Czy nowy dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ usprawni system funkcjonowania opieki zdrowotnej ? Czy jego władza przyniesie zakładane rezultaty ? Zobaczymy..


Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież