Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Krawczuk: Nasza Rada nie jest upolityczniona

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 grudnia 2013 13:24

Z Szymonem Krawczukiem, przewodniczącym II kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska i uczniem V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku rozmawia Alicja Kołbuc.



Działająca od 2011 r. Młodzieżowa Rada Miasta jest głosem młodych Gdańszczan, którym nieobca jest polityka i działalność społeczna i z którym coraz bardziej trzeba się liczyć. Wybrani przez rówieśników uczniowie gimnazjów i liceów mają sposobność działać na rzecz młodego pokolenia, które rozumieją o niebo lepiej, niż dorośli członkowie władz Gdańska.


- Jak zostałeś wybrany przewodniczącym?
Szymon Krawczuk: Mieliśmy wybory. Ja i dwóch moich kandydujących kolegów mieliśmy dwie minuty, żeby się zaprezentować. Ja zrobiłem to w minutę. Najważniejsze jest być sobą i być otwartym. Myślę, że funkcja ta została mi nadana dzięki temu jak się zaprezentowałem - i myślę, że dobrze ją sprawuję, bo nie jestem żądny władzy. Podczas przemówienia podkreślałem, iż lider powinien przede wszystkim aktywizować i angażować całą grupę, sprawiać, żeby mogły lepiej pracować, no i nie rządzić samemu. To jest moja myśl przewodnia.


- Jak godzisz szkołę z obowiązkami przewodniczącego i radnego?
Szymon Krawczuk: Z tym czasami bywa ciężko, ale staram się robić to najlepiej jak mogę. W prezydium akurat się dogadujemy, kto ma iść reprezentować radę, gdy zachodzi taka potrzeba, więc z tym nie ma problemów. Generalnie przyjąłem zasadę, że zawsze staram się chodzić na matematykę, bo jest to najważniejszy przedmiot w klasie matematyczno-fizycznej, z resztą lekcji jakoś udaje mi się to pogodzić.


- Na poprzednich sesjach kilku radnych wspominało o negatywnym podejściu do poprzedniej kadencji Młodzieżowej Rady - mógłbyś powiedzieć coś więcej na ten temat?
Szymon Krawczuk: Szczerze powiedziawszy w pierwszej kadencji byłem tylko przez ostatnie 4 miesiące, zdążyłem zrealizować tylko jeden mój projekt, konkurs piosenki o wolności. O negatywnym podejściu mówił mój kolega będący przewodniczącym rady przez ostatnie miesiące kadencji. Ciężko mi komentować co miał na myśli, bo sam z oporem ze strony dorosłych radnych i urzędników nie miałem do czynienia. Wiem tyle, że na razie spotkałem się z bardzo pozytywnym podejściem do Młodzieżowej Rady - na nasze sesje przychodzą radni Gdańska, przy organizacji turnieju siatkówki pomógł nam radny Komisji Edukacji Piotr Gierszewski, mam dobry kontakt z przewodniczącym Rady Miasta, byłem też bardzo ciepło przyjęty wydziale edukacji Urzędu Miejskiego. Na razie nie widzę żadnych barier, ale myślę że w tej kadencji podejście to będzie nieco lepsze. Moim zdaniem dorośli po prostu musieli przekonać się, że nie jesteśmy bierną instytucją, sprawnie działamy i potrafimy coś zrobić. Z tym na początku było ciężko i niestety pierwsza kadencja zrobiła niezbyt dobre wrażenie na niektórych. Mieliśmy problemy z obecnością na naszych sesjach - niektórzy po prostu nie przychodzili, bo im się nie chciało. Przez ostatnią kadencję z tego powodu Zmieniła się ponad połowa składu rady. Bywało i tak, że z trudem zbieraliśmy quorum. Myślę, że teraz będzie to wyglądało lepiej. Słyszałem już od kilku osób, które były na naszych sesjach w tej i poprzedniej kadencji, że bardzo podoba im się jak teraz pracujemy.


- Jaki jest cel istnienia Młodzieżowej Rady i czym się zajmujecie?

Szymon Krawczuk: Celem naszej rady, jak zapisane jest w jej statucie, jest propagowanie idei samorządności wśród młodzieży szkolnej. Ponadto doradzanie władzom miasta w kwestiach młodzieżowych. Opiniujemy także niektóre projekty związane właśnie z nami - jest to najrzadsze zadanie, ale wciąż mamy okazję to robić. Naszym celem jest bardziej aktywne włączanie się w prace np. Komisji Edukacji czy innych  komisji przy tworzeniu projektów uchwał dotyczących młodzieży. Poza tym organizujemy też akcje kulturalne i sportowe dla młodzieży – tak jak piątkowy turniej siatkówki mężczyzn zorganizowany w XX Liceum Ogólnokształcącym. Są to akcje fajne i pożyteczne spotykające się z bardzo pozytywnym odbiorem, choć chciałbym żeby w tej kadencji rada zajęła się większymi projektami. Inną z rzeczy którą zawsze się zajmowaliśmy była współpraca z młodzieżowymi radami z innych miast i państw przy okazji wspólnych projektów. Nie dawno włączyliśmy się w prace nad Młodzieżową Radą Województwa Pomorskiego. Jako przewodniczący czuję się odpowiedzialny za to, by Rada jak najlepiej spełniała swoje obowiązki.


- Czy poza opiniowaniem projektów uczestniczycie jeszcze w życiu "dorosłej" Rady Miasta?

Szymon Krawczuk: Staramy się. Dostajemy czasem od radnych różne zaproszenia na konferencje dotyczące nas. Głównie są to wydarzenia związane z edukacją. Poza tym uczestniczyliśmy, co prawda tylko raz, w posiedzeniu Komisji Samorządności i Ładu Publicznego. Jako że w tym roku chcemy działać pod tym względem bardziej aktywnie, myślę, że będzie można zobaczyć naszych reprezentantów na sesjach "dorosłej" Rady Miasta. Chcemy też aktywnie brać udział w posiedzeniach komisji Rady Miasta, jak i nawiązać ogólnie lepszą współpracę z radnymi niż było to dotychczas - żeby czuli, że też mamy coś do powiedzenia i jesteśmy pożyteczną instytucją.


alt


- Czy jesteście w trakcie organizacji jakichś wydarzeń?
Szymon Krawczuk: W piątek 6 grudnia zakończyliśmy pracę nad jednym wydarzeniem. W ciągu tygodnia Komisja Sportu spotkała się aż 4 razy i przygotowała turniej, który był bardzo chwalony za organizację. Było wszystko - od cateringu, przez profesjonalnych sędziów, po nagrody. Teraz trwają prace nad pewnym stowarzyszeniem, które miałoby dawać młodzieży możliwości rozwoju artystycznego i zainteresowań. 13 grudnia będziemy organizowali spotkanie, na które serdecznie zapraszam. Za ten projekt odpowiedzialna jest głównie Zofia Trzaskowska, wiceprzewodnicząca, to jest głównie jej dziecko.


- Jakie stosunki panują pomiędzy członkami Rady - jesteście na stopie koleżeńskiej czy traktujecie wasze kontakty czysto profesjonalnie?
Szymon Krawczuk: Myślę, że bierzemy tutaj przykład z dorosłych radnych. Różnice w przekonaniach co do niektórych projektów nie przeszkadzają nam się kolegować. Cieszy mnie też fakt, że nasza rada nie jest upolityczniona. Słyszałem, że w innych młodzieżowych radach członkowie opowiadają się za konkretnymi partiami politycznymi i te podziały negatywnie przekładają się na ich pracę. Na szczęście w Gdańsku tego nie mamy, Rada jest zupełnie apolityczna i liczy się tak naprawdę tylko to, żeby dobrze i profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki. Kontakty myślę są jak najbardziej koleżeńskie, odnosimy się do siebie z sympatią i wzajemnym szacunkiem. To samo widziałem na spotkaniach Komisji Samorządności i Ładu Publicznego - przy omawianiu nawet najbardziej poważnych projektów atmosfera była sympatyczna, nie wyczuwało się w ogóle żadnego napięcia czy podziałów, a co jakiś czas ktoś nawet zażartował na omawiany temat. Bardzo mi się to podobało, chcę to samo osiągnąć w naszej Radzie i myślę, że jak na razie się to udaje.


- Jak zaczęła się twoja przygoda z Młodzieżową Radą?
Szymon Krawczuk: Moja przygoda z Radą zaczęła się jeszcze w poprzedniej szkole. W gimnazjum zostałem oddelegowany na wybory okręgowe do Młodzieżowej Rady Miasta, po małych wyborach w szkole. Nie dostałem się w pierwszych wyborach niestety, ordynacja była dość problemowa. Każdy miał jeden głos i wybory toczyły się chyba aż przez 5 tur. Wiadomo, że każdy chciał się dostać i głosował na siebie. Wybranie pięciu czy sześciu radnych trwało dość długo i wtedy mi się nie powiodło, ale przyszedł czas, kiedy nastąpiły wybory uzupełniające i w końcu dostałem się do Rady. Później pracowałem w Komisji Kultury i Promocji i razem z moją koleżanką Zofią Trzaskowską organizowaliśmy konkurs piosenki o wolności, o którym wspomniałem wcześniej. Właśnie to udane przedsięwzięcie zachęciło mnie do jeszcze cięższej pracy na rzecz Rady. Jesienią tego roku udało mi się przejść w wyborach do Rady - i nie ukrywam, ucieszyło mnie to bardzo. No i tak moja przygoda trwa. Podoba mi się bardzo idea takich instytucji i myślę, że jest przed nimi wielka przyszłość, która przede wszystkim zależy od ludzi, którzy się w nie angażują.


- Czy w szkole z tytułu bycia radnym masz jakieś przywileje?
Szymon Krawczuk: Jedynym przywilejem, jaki mam, jest wyrozumiałość mojego wychowawcy, gdy muszę się zwolnić z lekcji. Nie mam problemów, gdy muszę opuścić zajęcia, by działać na rzecz Rady, a i moja ocena ze sprawowania jest z tego tytułu wyższa. No i nauczyciele patrzą na mnie przychylniej widząc, że się angażuję, co jest naprawdę bardzo miłe. Czasem niektórzy żartują sobie, że teraz jestem takim ważnym politykiem, ale ogólnie w szkole spotykam się z sympatyczną reakcją.


- Masz w planach po skończeniu szkoły średniej dalszą działalność tym razem już w "dorosłej" Radzie bądź w polityce?

Szymon Krawczuk: Zawsze lubiłem działać na rzecz społeczeństwa. Jest to coś pięknego - pomagać innym wiedząc, że to, co robię, jest potrzebne. Chciałbym działać dalej, jeśli nie w Radzie Miasta, to chociaż w Radzie Dzielnicy - niestety moja dzielnica jest akurat jedną z dwóch w Gdańsku, która rady nie posiada! Nie wiem, może rada miasta, może kiedyś nawet parlament - bardzo chętnie się w takie rzeczy angażuję, zawsze lubiłem robić coś potrzebnego.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież