72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Bartelik: Pora na sprzątanie w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 30
SłabyŚwietny 
środa, 11 grudnia 2013 22:16

Rozmowa z Waldemarem Bartelikiem, b. prezesem koncernu Energa SA, kapitanem siatkarzy  gdańskiego Stoczniowca w latach jego świetności, dziś kandydatem na prezydenta Gdańska


- Pół roku temu jeszcze nie był Pan zdecydowany kandydować, zastrzegał Pan, że potrzebne jest ponadpartyjne dążenie do dokonania zmiany w Gdańsku...
Waldemar Bartelik: Dziś w Gdańsku,poza Pawłem Adamowiczem, który w pojedynkę ucieka w przyszłość, nikt już nie ma wątpliwości, że obecna formuła sprawowania władzy: merytoryczna, personalna, etyczna - wyczerpała się do cna. To jest opinia bardzo powszechna i rzeczywiście ponadpartyjna, bo można ją usłyszeć w środowiskach PiS, SLD, PSL, w rewirach "Solidarności" i OPZZ, w radach dzielnic, w środowiskach ludzi kultury, sportu. Z sondażu, który przeprowadziła "Gazeta Wyborcza" wynika, że urzędujący prezydent stracił prawie połowę poparcia; zsumowany potencjał zmiany jest nieznacznie, ale większy, choć nikt jeszcze nie prowadzi kampanii i nie ogłosił oficjalnie startu w listopadowych wyborach.


- Wstępnie zasygnalizował zainteresowanie b. wojewoda pomorski, Jan Ryszard Kurylczyk...
Waldemar Bartelik: Świetny kandydat lewicy na... prezydenta Słupska, to jest jego naturalne, społeczne środowisko tak jak moim jest Gdańsk, miasto, któremu wszystko zawdzięczam - tu kończyłem podstawówkę nr 44 we Wrzeszczu, liceum nr IX, gdańską Politechnikę, grałem w AZS Gdańsk, a potem przez kilka lat w Stoczniowcu u trenera Józka Kopaczela, prowadziłem stocznię Radunia, Elektrim Kablex, mój zarząd stworzył koncern Energa SA, który właśnie debiutuje na warszawskiej giełdzie. Więc myślę, że skoro tak wiele zawdzięczam mojemu miastu, to pora najwyższa się odwdzięczyć.


alt


- Wątek Energi jest często przywoływany jako dowód pana sprawności menedżerskiej...
Waldemar Bartelik:  Budowa koncernu wokół gdańskiej kompanii energetycznej to było wyzwanie menedżerskie, ale też polityczne i społeczne. Wcale nie było przesądzone, że koncern powstanie i powstanie w Gdańsku. Apetyt na całą grupę miał holding Jana Kulczyka i był o krok od zamknięcia transakcji. Dziś z perspektywy giełdy, ale też znaczenia Energi dla klimatu Gdańska, mam satysfakcję, że firma pozostała naszym srebrem rodowym. Za swój osobisty sukces uznaje doprowadzenie do społecznej i korporacyjnej zgody wszystkich partnerów biorących udział w wielomiesięcznych negocjacjach. To jest umiejętność, która w polityce samorządowej jest bezcenna, a która w Gdańsku wyraźnie zanikła.


- Władza nie widzi, nie słyszy, nie rozmawia..
Waldemar Bartelik: Każda władza się zużywa, władza bez opozycji zużywa się jeszcze bardziej. W tym sensie ostatnia kadencja gdańskiej rady dobrze służy rewitalizacji opozycji. Przeświadczenie, że można przegłosować każdą bzdurę, bo 26 głosów zapewnia komfort, odgradza władzę od zwykłych ludzi. To nie przypadek, że w Gdańsku udało się opozycji spoza rady zmusić prezydenta do utrzymania cen wody. To się udało tylko dlatego, że 26 konformistów z PO wybrało milczenie i wygodną adaptację, a prezydenta dopadł strach, że jak przemilczy głos z ulicy, to straci szanse na dożywotnie sprawowanie urzędu. Bo gdyby za podwyżką stały merytoryczne argumenty, to przecież miałby odwagę bronić swoich racji, a tak bronił tylko swoich licznych foteli.


- Przed Gdańskiem debata budżetowa...
Waldemar Bartelik: Pamiętam ubiegłoroczną. Wtedy prezydent rekomendował 9 milionów złotych nadwyżki. Już w lutym okazało się, że trzeba przyjąć 90 milionów złotych deficytu. Teraz projekt mówi o 30 milionach złotych deficytu już w grudniu. Niepokój budzi rolowanie długu jako jedyna metoda polityki finansowej budowanej w oparciu o maksymalne podwyżki lokalnych danin. Ze 158 milionami kredytu, niemal połowa idzie na spłatę rat, kolejna na wykup obligacji, a 12 milionów na pożyczkę dla spółki Forum Radunia. Nic dziwnego, że brakuje 8 milionów na odśnieżanie miasta. To jest symptomatyczne, że to co służy standardowi życia, traktowane jest jako wyrzucanie pieniędzy w błoto. Bo z drugiej strony lekką ręką dokapitalizowuje się wybrane spółki lub przejmuje, jak w przypadku Lechii Operator, prywatne długi do majątku gminy. W Gdańsku trzeba przystąpić do sprzątania.


- I Pan jest zdecydowany?
Waldemar Bartelik: Jestem i... nie jestem sam.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież