Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Felix Meseck - słynny gdański rysownik
poniedziałek, 01 marca 2021 13:24
Felix Meseck - słynny gdański rysownik
Felix Meseck urodził się w Gdańsku pod koniec XIX wieku, w 1883

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Noc generałów

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 grudnia 2013 12:56

W niedzielę o świcie 13 grudnia 1981r. Polska wstrzymała oddech. Uderzenie MO i wojska było mocne i skuteczne. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, dowodzona przez gen. Jaruzelskiego, który miał wówczas pełnię władzy. Udało mu się przedłużyć agonię systemu. Rodacy pewnie łatwiej by mu wybaczyli ten dramatyczny krok, gdyby jego ekipa była zdolna do przeprowadzenia reformy gospodarczej. Rzeczywistej reformy. Zaczęły ją dopiero rządy Messnera i Rakowskiego. Oficerowie bowiem pomysłu na gospodarkę nie mieli.


Jeszcze przed północą 13 grudnia 1981 roku,  nim rozplakatowano obwieszczenia o stanie wojennym, a Dziennik Ustaw wydrukował tekst proklamacji Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zaczęły się aresztowania i internowania.  Prawo przestało obowiązywać. Wszystko miał regulować dekret o stanie wojennym, sprzeczny z Konstytucją PRL, wydany w trakcie sesji Sejmu. Nie był on też należycie ogłoszony. Dziennik Ustaw, w którym opublikowano dekrety i uchwała Rady Państwa, został opatrzony datą 14 grudnia 1981 r. Faktycznie skierowano go do druku i powielano 17 grudnia 1981 r. Miliony Polaków dowiedziały się o wprowadzeniu stanu wojennego o godz. 6 rano. Radio i telewizja zaczęły transmitować przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią”. Nie ukazały się gazety, dzieci nie poszły do szkoły, zamilkły telefony, wprowadzono godzinę milicyjną od 22.00. Przemieszczanie się wymagało specjalnego zezwolenia. Cenzurze podlegała korespondencja i łączność telefoniczna. 


W kolejną rocznicę stanu wojennego warto pochylić się nad tamtym dramatem, zapalić świeczkę za poległych w starciach z milicją, pobitych na komisariatach, internowanych i aresztowanych, wyrzuconych z pracy, zmuszonych do emigracji.


Pozostaje nie rozwiązany problem bezrobocia, a lęk przed utratą pracy i brak poszanowania dla praw pracowniczych nadal grożą ludziom, którzy nie są „zblatowni” z obozem władzy. Nadal aktualna jest większość spośród 21 postulatów strajkujących w Sierpniu’80. Do tamtej listy warto dopisać postulat 22: Zrealizowanie Porozumień sierpniowych.


Rocznicowe uroczystości:
12 grudnia, godz. 10.00 – Gdańsk, plac Solidarności, otwarcie wystawy IPN „Kopalnia strajkuje... Strajk i pacyfikacja kopalni Wujek”.  

12 grudnia, godz. 17.30 – Gdańsk, zapalenie zniczy i modlitwa na skwerze przy Targu Siennym w miejscu zastrzelenia 17 grudnia 1981 r. Antoniego Browarczyka; marsz pod pomnik Poległych Stoczniowców; wieczornica w Sali BHP; godz. 23.30 – Apel Poległych pod pomnikiem Poległych Stoczniowców (organizuje Stowarzyszenie Godność)

13 grudnia, godz. 18.00 – msza św. w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni (ul. Portowa); godz. 19.45 – uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Komunizmu (ul. Pułaskiego).

13 grudnia na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawi się z inicjatywy IPN symboliczne Światło Wolności. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie lub „wirtualnie” na www.ipn.gov.pl.

15 grudnia 2013 r. o godz. 11.30 - kościół p.w. Św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie msza św. w intencji internowanych w stanie wojennym w Strzebielinku;  
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #1 konserwatysta 2013-12-09 21:48
dobry prawicowy komentarz nawet obieltywny bo rola rżadu Rakowskiego to warto zauważyć, a wspóczesne brzmienie postulatów bardzo bolesne,w sumie portal staje sie niezlym medium nieco innym od pomorskiej modly
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież