Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Abstrakcja Ekspresyjna Marka Wróbla w Elblągu

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 19 czerwca 2013 16:47

Unoszący  się duch zbliżającego się niedzielnego referendum w Elblągu nad ostatnią wystawą Marka Wróbla w Galerii Zum, nie zakłócił w najmniejszym stopniu atmosfery dużego wydarzenia artystycznego. Wystawy malarstwa w obu galeriach (El i Zum) w miejscu trochę zapomnianym przez Boga i władze, wbrew wszystkiemu cieszą się nadal wielkim powodzeniem.


Na wystawę nawet z pobliskiego Gdańska zjechało wielu znamienitych gości. Marek Wróbel, pośród kilku znanych obrazów zaprezentował  parę nowych świetnych prac. Nadal utrzymuje się w ramach  nieodbiegających od  tak bliskich jego twórczości, założeń artystycznych teorii „szkoły nowojorskiej”, głęboko tkwiących w zakamarkach twórczego powołania. W atmosferze tej żywej i cały czas aktualnej sztuki wysłuchaliśmy, rewelacyjnie wykonanej Suity G-dur Nr 1 na wiolonczelę Johanna Sebastiana Bacha. Utwór wykonała Zofia Elwart, córka malarza, studentka IV roku wiolonczeli w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Stanisława Pokorskiego.


alt
Tę uduchowioną artystycznie atmosferę dopełniła jakże miła, wystawa plastycznych prac wychowanków Domu Dziecka w Elblągu. Krystyna Olechnowicz w swojej galerii coraz częściej tworzy wydarzenia wspierające młodzież w poszukiwaniu dla nich lepszego, normalniejszego życia.
Powracając do wystawy, Marek Wróbel w jednym z wywiadów, które przeprowadzałem z nim, powiedział mi kiedyś że ”W ogóle czuję się człowiekiem tamtego wieku i moje fascynacje artystyczne umiejscawiam w połowie XX wieku. To był piękny czas dla malarstwa. Sztuka była wówczas bardzo modna…”. Cofnięcie się w czasie do tamtych lat, założeń między innymi Willema de Kooninga i „szkoły nowojorskiej” zarówno w życiu artystycznym jak i w wypadku  normalnego, codzienne funkcjonowania, inspiruje artystę.


alt


alt


Marek Wróbel poza muzyką klasyczną jest fanem muzyki jazzowej tamtych lat, słucha brzmień cool i bebop. Muzyka ta, jak mówi daje siłę tworzenia. Widzowi zaś pozwala na łatwiejsze odczuwanie tego co namalował.


alt


Na wystawie zobaczyć możemy cztery obrazy figuratywne, cykl kwiatowy, ulubione żagle oraz  dwa obrazy przedstawiające wydmy. Od pewnego czasu w sztuce Wróbla pojawiają się osoby, czasami znane z imienia i nazwiska. Jest to zapewne przejaw zmian wszechobecnych w naszym otoczeniu, które również nie omijają artysty. Pozwalają na pewien rozwój. Od razu przychodzą mi na myśl profesorowie, którzy w pewnym stopniu kształtowali osobowość artystyczną studenta Marka Wróbla.  Myślę o Władysławie Jackiewiczu, Hugonie Laseckim i Kiejstucie Bereźnickim. Sam artysta uważa jednak, że wpływ szkoły na jego wybory twórcze był nikły.


alt


Wystawę ogląda się z wielką przyjemnością i radością bowiem intensywność barw jego obrazów jest zadziwiająco optymistyczna, a pełna dynamika i ekspresja przedstawień morskich fascynuje  świeżością. Czasami również myślę o pewnej przynależności jego malarstwa, choć on odżegnuje się od jakiejkolwiek klasyfikacji. Trzeba jednak dla porządku, powiedzieć, że w sztuce polskiej nurt marynistyki był bardzo mocny i stał na bardzo wysokim poziomie. Wróbel wyrósł w zupełnie innych realiach. Maluje nowocześnie, ale jego obrazy niewątpliwie wpisują się w twórczość naszej marynistyki, tej reprezentującej najwyższy poziom artystyczny.


alt


Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #1 zibi 2013-06-23 19:32
Dobre malarstwo marynistyczne, a nowe trendy też robią wrażenie!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież