Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
wtorek, 19 listopada 2019 20:00
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
Hokeiści Lotos PKH pokonali na wyjeździe lidera tabeli JKH GKS Jastr ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Miasto i zamek odzyskują „duszę”

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 13 kwietnia 2016 12:54

„Prace konserwatorskie i roboty budowlane w zespole Kościoła NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku” - pod tym tytułem odbyła się konferencja w odremontowanym sanktuarium na Zamku Wysokim.


Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego, podkreślał we wstępie spotkania panelowego, że moment wieńczący zakończenie prac był marzeniem wszystkich powojennych konserwatorów, od chwili powstania Muzeum w 1961 roku. Każdy dyrektor, konserwator, chciał przywrócić blask najważniejszej świątyni Krzyżaków i odbudować, odtworzyć  w bryle zamku wysokiego (we wschodniej blendzie wielobocznego zamknięcia nawy kościoła), ośmiometrową figurę Mater Dei – Matki Boga, symbolu miasta.  


alt

Mater Dei jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem


Figura ta od około 1340 roku na stałe wrosła w pejzaż Miasta Maryi - Marienburga. Bez względu na to, kto miastem i zamkiem zarządzał. W 1945 roku malborska Madonna, jak i cały zamek, uległa działaniom wojennym, uległa sowieckiemu ostrzałowi artyleryjskiemu. Przez wiele lat nie było jednak cienia szansy na remont świątyni i figury. Dopiero dzięki zmianom wynikającym z transformacji ustrojowej, dzięki determinacji wielu osób, poniekąd   zakochanych w zamku, dzięki współpracy wielu instytucji i  możliwości finansowania projektów, m.in. z tzw. funduszu norweskiego, przy działaniach Fundacji Mater Dei, marzenie mogło się w końcu ziścić. Symbol miasta został wskrzeszony. Teraz po kilkudziesięciu latach mieszkańcy i przybysze będą mogli cieszyć oczy codziennym widokiem symbolu jak w poprzednich wiekach.
- To tak, jakby miasto odzyskiwało duszę – powiedział jeden z uczestników spotkania.


alt

Konferencję rozpoczął Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego


Podczas konferencji Mirosław Jonakowski, kurator ds. konserwacji architektury Muzeum Zamkowego w Malborku, koordynator projektu omawiając założenia realizacyjne i ich modyfikacje, dzielił się opisem mozolnego trudu  odtworzenia i fascynacjami, a także pokusami konserwatorskimi.
Konserwatorzy celowo nie przywracali „świetności” pomieszczeń, by - chociaż trudniejszą konserwatorsko drogą - ukazać całą misterię i kunszt włożonych prac.


alt

To wszystko jest głęboko przemyślane, żeby pewnych rzeczy zaniechać, nie dać się ponieść kosmetyce, bo wtedy nie byłoby widać całej wirtuozerii włożonej pracy


- Ma to mieć walor i rdzeń edukacyjny. To wszystko jest głęboko przemyślane, żeby pewnych rzeczy zaniechać, nie dać się ponieść kosmetyce, bo wtedy nie byłoby widać całej wirtuozerii włożonej pracy. To nie dlatego nie jest to powykańczane, pomalowane i upiększone, że nam się nie chciało. Tylko dlatego, że uznaliśmy że w ten sposób będziemy mogli pokazać wiele innych ciekawych rzeczy. Choć pewnie dla laika to może wyglądać jak niedokończona praca. Liczymy na media, że przybliżą wagę takiej filozofii konserwatorskiej i zademonstrują złożoność prac – tłumaczył Marcin Kozarzewski, kierownik prac konserwatorskich i zarazem właściciel firmy Monument Service, która prace przeprowadzała.


alt

Odbudowana precyzyjnie jedną z konstrukcji kościołaalt

Odtworzone sklepienie kościoła NMP, najważniejszej świątyni Krzyżaków


Szczegóły będzie można poznać w dniach 16 – 17 kwietnia podczas pikniku edukacyjnego przybliżającego doświadczenia przestrzeni i atmosfery pracy budowniczych i konserwatorów. Będzie można poznać ich warsztat, narzędzia, metody i materiały. To wszystko na terenach międzymurza, w tym celu zostają tam zamontowane rusztowania i inne konstrukcje pozwalające przyjrzeć się mrówczej pracy konserwatorskiej.


alt

Wnętrze zamkowego kościoła pw. NWP


alt

Odrestaurowana kaplica św. Anny z miejscem pochówku Wielkich Mistrzów


Skoro mowa o mrówczej pracy, to warto wiedzieć, że projekt remontu i konserwacji zespołu kościoła NMP został zrealizowany w ciągu półtora roku. Jego wartość to ponad 19 mln zł. Osiemdziesiąt pięć procent tej kwoty Muzeum Zamkowe uzyskało z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sama ośmiometrowa figura Madonny, pokryta setkami tysięcy szkiełek mozaiki (ok. 700 tys.), specjalnie przygotowanych i wypalanych, jak te, którymi była przyozdobiona w poprzednich wiekach – kosztowała 1 milion 460 tysięcy złotych. W tym partycypowała Fundacja Mater Dei, mozolnie zbierając, pozyskując fundusze przez zgoła dziewięć lat. Udało się im zebrać ponad 250 tysięcy złotych.   


alt

Ostatnie zabiegi - kamień upamiętniający wpis na listę światowego dziedzictwa kultury na nowym miejscu. Prace nadzoruje dyrektor M. Mierzwiński


Tylko determinacja wspomnianych osób i tych bezimiennie pracujących nad sukcesem projektu oraz  współdziałanie wielu instytucji, dało możliwość uwieńczenia prac historycznymi w swym wymiarze uroczystościami między 15-17 kwietnia. Wypada tylko zaprosić wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Szczegóły na stronie internetowej Zamku – http://zamek.malbork.pl/

Krzysztof Hajbowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież