Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Miasto i zamek odzyskują „duszę”

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 13 kwietnia 2016 12:54

„Prace konserwatorskie i roboty budowlane w zespole Kościoła NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku” - pod tym tytułem odbyła się konferencja w odremontowanym sanktuarium na Zamku Wysokim.


Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego, podkreślał we wstępie spotkania panelowego, że moment wieńczący zakończenie prac był marzeniem wszystkich powojennych konserwatorów, od chwili powstania Muzeum w 1961 roku. Każdy dyrektor, konserwator, chciał przywrócić blask najważniejszej świątyni Krzyżaków i odbudować, odtworzyć  w bryle zamku wysokiego (we wschodniej blendzie wielobocznego zamknięcia nawy kościoła), ośmiometrową figurę Mater Dei – Matki Boga, symbolu miasta.  


alt

Mater Dei jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem


Figura ta od około 1340 roku na stałe wrosła w pejzaż Miasta Maryi - Marienburga. Bez względu na to, kto miastem i zamkiem zarządzał. W 1945 roku malborska Madonna, jak i cały zamek, uległa działaniom wojennym, uległa sowieckiemu ostrzałowi artyleryjskiemu. Przez wiele lat nie było jednak cienia szansy na remont świątyni i figury. Dopiero dzięki zmianom wynikającym z transformacji ustrojowej, dzięki determinacji wielu osób, poniekąd   zakochanych w zamku, dzięki współpracy wielu instytucji i  możliwości finansowania projektów, m.in. z tzw. funduszu norweskiego, przy działaniach Fundacji Mater Dei, marzenie mogło się w końcu ziścić. Symbol miasta został wskrzeszony. Teraz po kilkudziesięciu latach mieszkańcy i przybysze będą mogli cieszyć oczy codziennym widokiem symbolu jak w poprzednich wiekach.
- To tak, jakby miasto odzyskiwało duszę – powiedział jeden z uczestników spotkania.


alt

Konferencję rozpoczął Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego


Podczas konferencji Mirosław Jonakowski, kurator ds. konserwacji architektury Muzeum Zamkowego w Malborku, koordynator projektu omawiając założenia realizacyjne i ich modyfikacje, dzielił się opisem mozolnego trudu  odtworzenia i fascynacjami, a także pokusami konserwatorskimi.
Konserwatorzy celowo nie przywracali „świetności” pomieszczeń, by - chociaż trudniejszą konserwatorsko drogą - ukazać całą misterię i kunszt włożonych prac.


alt

To wszystko jest głęboko przemyślane, żeby pewnych rzeczy zaniechać, nie dać się ponieść kosmetyce, bo wtedy nie byłoby widać całej wirtuozerii włożonej pracy


- Ma to mieć walor i rdzeń edukacyjny. To wszystko jest głęboko przemyślane, żeby pewnych rzeczy zaniechać, nie dać się ponieść kosmetyce, bo wtedy nie byłoby widać całej wirtuozerii włożonej pracy. To nie dlatego nie jest to powykańczane, pomalowane i upiększone, że nam się nie chciało. Tylko dlatego, że uznaliśmy że w ten sposób będziemy mogli pokazać wiele innych ciekawych rzeczy. Choć pewnie dla laika to może wyglądać jak niedokończona praca. Liczymy na media, że przybliżą wagę takiej filozofii konserwatorskiej i zademonstrują złożoność prac – tłumaczył Marcin Kozarzewski, kierownik prac konserwatorskich i zarazem właściciel firmy Monument Service, która prace przeprowadzała.


alt

Odbudowana precyzyjnie jedną z konstrukcji kościołaalt

Odtworzone sklepienie kościoła NMP, najważniejszej świątyni Krzyżaków


Szczegóły będzie można poznać w dniach 16 – 17 kwietnia podczas pikniku edukacyjnego przybliżającego doświadczenia przestrzeni i atmosfery pracy budowniczych i konserwatorów. Będzie można poznać ich warsztat, narzędzia, metody i materiały. To wszystko na terenach międzymurza, w tym celu zostają tam zamontowane rusztowania i inne konstrukcje pozwalające przyjrzeć się mrówczej pracy konserwatorskiej.


alt

Wnętrze zamkowego kościoła pw. NWP


alt

Odrestaurowana kaplica św. Anny z miejscem pochówku Wielkich Mistrzów


Skoro mowa o mrówczej pracy, to warto wiedzieć, że projekt remontu i konserwacji zespołu kościoła NMP został zrealizowany w ciągu półtora roku. Jego wartość to ponad 19 mln zł. Osiemdziesiąt pięć procent tej kwoty Muzeum Zamkowe uzyskało z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pozostałą część sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sama ośmiometrowa figura Madonny, pokryta setkami tysięcy szkiełek mozaiki (ok. 700 tys.), specjalnie przygotowanych i wypalanych, jak te, którymi była przyozdobiona w poprzednich wiekach – kosztowała 1 milion 460 tysięcy złotych. W tym partycypowała Fundacja Mater Dei, mozolnie zbierając, pozyskując fundusze przez zgoła dziewięć lat. Udało się im zebrać ponad 250 tysięcy złotych.   


alt

Ostatnie zabiegi - kamień upamiętniający wpis na listę światowego dziedzictwa kultury na nowym miejscu. Prace nadzoruje dyrektor M. Mierzwiński


Tylko determinacja wspomnianych osób i tych bezimiennie pracujących nad sukcesem projektu oraz  współdziałanie wielu instytucji, dało możliwość uwieńczenia prac historycznymi w swym wymiarze uroczystościami między 15-17 kwietnia. Wypada tylko zaprosić wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Szczegóły na stronie internetowej Zamku – http://zamek.malbork.pl/

Krzysztof Hajbowicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież