Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk...
Reklama
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
środa, 01 kwietnia 2020 18:43
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony k ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Konsultacje planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w Malborku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 16 kwietnia 2016 12:46

Trwają konsultacje społeczne projektu planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030 oraz stanowiącego jego część projektu Planu zagospodarowania przestrzennego obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot 2030 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.


W auli Malborskiej Szkoły Łacińskiej  gościli m.in. Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, Jakub Pietruszewski, zastępca Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, który zaprezentował wspomniane na wstępie projekty.


alt

Gościem konsultacji była Hanna Zych-Cisoń wicemarszałek województwa pomorskiego


Na konsultacje przybyli zainteresowani samorządowcy, przedstawiciele administracji powiatów, miast i gmin wschodniej i południowo wschodniej części Pomorza.


Wszyscy zainteresowani projektem planu zaakceptowanego przez Zarząd Województwa starali się przekazać swoje nadzieje i obawy z nim związane. Zarówno otwierający spotkanie Jan Czapla Starosta Malborski jak i burmistrzowie i wójtowie regionu, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, podkreślali, że w takim samym stopniu, ważnym dla tej części województwa, jest  wzrost gospodarczy i możliwości kompleksowego rozwoju wielu dziedzin, jak dla centrum obszaru metropolitalnego. Wyrażali obawy, m.in. czynił to Jacek Wojciech Michalski burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, mówiąc o możliwości „zepchnięcia” Żuław i Powiśla tych niewątpliwie pięknych części województwa do roli skansenów, stref turystycznych i sypialni Trójmiasta.
- Nasza część obszaru metropolitalnego to nie tylko szansa na  park kulturowy, to nie skansen, pływanie  łódką i kolejka wąskotorowa – mówił burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego. – Wolelibyśmy naszym mieszkańcom zapewnić rozwój infrastruktury, bezpieczeństwo na przykład przeciwpowodziowe.


alt

Przedstawiciele samorządu z troską zwracali uwagę na założenia planu i przedstawiali swoje zastrzeżeniaKwestie powyższego omawiano w związku z planami rządowymi przekopu mierzei, mogące naruszyć stosunki wodne Żuław, generować koszty utrzymania toru wodnego.


Dookreślano konkretne potrzeby obszarów infrastruktury drogowej, linii przesyłu gazu i energii elektrycznej w kontekście planów przebudowy sieci gazowej, czy budowy elektrowni atomowej. Te magistrale wpłynąć mogą znacząco na  lokalne plany inwestycyjne i wartość gruntów, co nieść będzie za sobą (przy obecnej zabudowie niewątpliwe konflikty).


Samorządowcy podkreślali rolę dróg, przepraw mostowych, obwodnic. Planiści wraz z ekspertami wskazywali na nowe trendy w Europie, świecie gdzie odchodzi się od komunikacji samochodowej, od infrastruktur drogowych jako kosztożernych budżetowo przeżytków. Dużo mówiono o transporcie szynowym, rowerach, drogach rowerowych.  


Kłopot w tym że i jedni i drudzy mają rację. Dlatego tak ważne jest powyższe konsultowanie przyjętych projektów.  
Podczas całego spotkania nieodparcie dało się odnieść wrażenie, że istnieje dwugłos planistów reprezentujących interesy nowoczesnego myślenia o centrum  wybiegającego daleko w przyszłość, i rzeczywiste, przyziemne troski samorządowców, problemy i niepokoje społeczności zamieszkujących obszary tzw. gmin obwarzankowych (wokół metropolii).


alt

Marek Charzewski, burmistrz Malborka podkreślał znaczenie wschodniej flanki obszaru metropolitalnego i wskazywał na istotne dla lokalnych samorządów kwestie infrastruktury drogowej, węzłów komunikacji, aspektów zrównoważonego rozwoju i jego realny wpływ na wzrost gospodarczy


Pytany o zdanie Marek Charzewski, burmistrz Malborka, powiedział:
- Będziemy skrupulatnie analizować projekt planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030. Mamy czas do 13 maja na wypracowanie swoich wniosków i ich przedstawienie. Ocenimy dokładnie wszystkie te zapisy. Na razie zapoznaliśmy się ogólne z tym planem, jest tam kilka zapisów, które chcemy uszczegółowić, kilku zapisów nam brakuje tam w projekcie, które chcemy zgłosić, żeby się w nim znalazły ot chociażby od ścieżek rowerowych począwszy. Ale to przedstawimy w takiej naszej analizie do trzynastego maja. Ta analiza musi trafić do Marszałka Województwa. W komisji urbanistyczno- architektonicznej - „przy marszałku” jest pani Anna Jamroz i ona tej kwestii będzie pilnowała jeśli chodzi o założenia tego planu.

Plany w formie prezentacji na stronie
https://prezi.com/qw3teqfb0-bm/plan-zagospodarowania-przestrznnego-wojewodztwa-pomorskiego/

Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież