Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Konsultacje planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w Malborku

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 16 kwietnia 2016 12:46

Trwają konsultacje społeczne projektu planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030 oraz stanowiącego jego część projektu Planu zagospodarowania przestrzennego obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot 2030 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.


W auli Malborskiej Szkoły Łacińskiej  gościli m.in. Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, Jakub Pietruszewski, zastępca Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, który zaprezentował wspomniane na wstępie projekty.


alt

Gościem konsultacji była Hanna Zych-Cisoń wicemarszałek województwa pomorskiego


Na konsultacje przybyli zainteresowani samorządowcy, przedstawiciele administracji powiatów, miast i gmin wschodniej i południowo wschodniej części Pomorza.


Wszyscy zainteresowani projektem planu zaakceptowanego przez Zarząd Województwa starali się przekazać swoje nadzieje i obawy z nim związane. Zarówno otwierający spotkanie Jan Czapla Starosta Malborski jak i burmistrzowie i wójtowie regionu, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, podkreślali, że w takim samym stopniu, ważnym dla tej części województwa, jest  wzrost gospodarczy i możliwości kompleksowego rozwoju wielu dziedzin, jak dla centrum obszaru metropolitalnego. Wyrażali obawy, m.in. czynił to Jacek Wojciech Michalski burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, mówiąc o możliwości „zepchnięcia” Żuław i Powiśla tych niewątpliwie pięknych części województwa do roli skansenów, stref turystycznych i sypialni Trójmiasta.
- Nasza część obszaru metropolitalnego to nie tylko szansa na  park kulturowy, to nie skansen, pływanie  łódką i kolejka wąskotorowa – mówił burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego. – Wolelibyśmy naszym mieszkańcom zapewnić rozwój infrastruktury, bezpieczeństwo na przykład przeciwpowodziowe.


alt

Przedstawiciele samorządu z troską zwracali uwagę na założenia planu i przedstawiali swoje zastrzeżeniaKwestie powyższego omawiano w związku z planami rządowymi przekopu mierzei, mogące naruszyć stosunki wodne Żuław, generować koszty utrzymania toru wodnego.


Dookreślano konkretne potrzeby obszarów infrastruktury drogowej, linii przesyłu gazu i energii elektrycznej w kontekście planów przebudowy sieci gazowej, czy budowy elektrowni atomowej. Te magistrale wpłynąć mogą znacząco na  lokalne plany inwestycyjne i wartość gruntów, co nieść będzie za sobą (przy obecnej zabudowie niewątpliwe konflikty).


Samorządowcy podkreślali rolę dróg, przepraw mostowych, obwodnic. Planiści wraz z ekspertami wskazywali na nowe trendy w Europie, świecie gdzie odchodzi się od komunikacji samochodowej, od infrastruktur drogowych jako kosztożernych budżetowo przeżytków. Dużo mówiono o transporcie szynowym, rowerach, drogach rowerowych.  


Kłopot w tym że i jedni i drudzy mają rację. Dlatego tak ważne jest powyższe konsultowanie przyjętych projektów.  
Podczas całego spotkania nieodparcie dało się odnieść wrażenie, że istnieje dwugłos planistów reprezentujących interesy nowoczesnego myślenia o centrum  wybiegającego daleko w przyszłość, i rzeczywiste, przyziemne troski samorządowców, problemy i niepokoje społeczności zamieszkujących obszary tzw. gmin obwarzankowych (wokół metropolii).


alt

Marek Charzewski, burmistrz Malborka podkreślał znaczenie wschodniej flanki obszaru metropolitalnego i wskazywał na istotne dla lokalnych samorządów kwestie infrastruktury drogowej, węzłów komunikacji, aspektów zrównoważonego rozwoju i jego realny wpływ na wzrost gospodarczy


Pytany o zdanie Marek Charzewski, burmistrz Malborka, powiedział:
- Będziemy skrupulatnie analizować projekt planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030. Mamy czas do 13 maja na wypracowanie swoich wniosków i ich przedstawienie. Ocenimy dokładnie wszystkie te zapisy. Na razie zapoznaliśmy się ogólne z tym planem, jest tam kilka zapisów, które chcemy uszczegółowić, kilku zapisów nam brakuje tam w projekcie, które chcemy zgłosić, żeby się w nim znalazły ot chociażby od ścieżek rowerowych począwszy. Ale to przedstawimy w takiej naszej analizie do trzynastego maja. Ta analiza musi trafić do Marszałka Województwa. W komisji urbanistyczno- architektonicznej - „przy marszałku” jest pani Anna Jamroz i ona tej kwestii będzie pilnowała jeśli chodzi o założenia tego planu.

Plany w formie prezentacji na stronie
https://prezi.com/qw3teqfb0-bm/plan-zagospodarowania-przestrznnego-wojewodztwa-pomorskiego/

Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież