Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem... Sztuka Solidarności » Solidarność ma kilka pomników, legendarnych postaci, a w 40 rocznicę Sierpnia '80 będzie miała swoje...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
poniedziałek, 22 czerwca 2020 09:34
Antoni Kierpal – malarz polskiego Wybrzeża
Na malowane przez siebie płótna przenosił przede wszystkim trudną ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ekumeniczny Malbork

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 15 kwietnia 2016 08:11

Początek kwietnia obfitował w modlitewne wizyty w Malborku.


W poniedziałek 4 kwietnia Malbork był jednym z etapów gwiaździstej modlitewnej podróży Żydów Mesjańskich przez Polskę. Jedna z grup, południowa wyruszyła z Krakowa, zachodnia z Kalisza, wschodnia z Hrubieszowa, północna zaś z Gdańska, przez m.in. Sztutowo, Malbork. Celem było spotkanie wszystkich grup w Warszawie. Żydzi z Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Niemiec modlili się w miejscach upamiętniających przelaną niewinnie krew ofiar drugiej wojny światowej.
- Będziemy modlić się przede wszystkim na miejscach martyrologii narodu żydowskiego, a także w miejscach, gdzie inne narody doznały krzywdy – mówił Andrej Wdow, jeden z organizatorów przedsięwzięcia, Rabin ze wspólnoty z  Petersburga – nasza podróż ma charakter pojednania między narodami, byśmy pamiętając o tym co stało się w historii, myśleli jednocześnie o teraźniejszości. Polska jest szczególnym miejscem, stąd nasza determinacja i zaproszenie do modlitw Polaków.


alt

Malbork był jednym z etapów modlitewnej podróży Żydów mesjańskich przez Polskę


W Malborku nieopodal zamku uczestnicy tej szczególnej międzynarodowej wyprawy wspólnie z chrześcijanami innych kościołów protestanckich w skupieniu modlitwy upamiętnili ofiary wojny.


Wieczorem na zaproszenie Pastora Piotra Furgały i członków Kościoła Bożego w Chrystusie odbyło się spotkanie w Zborze Syloe w Malborku. Były tańce folkloru żydowskiego, był poczęstunek i chwile refleksji.  
- To naprawdę był dobry czas nie tylko, by poznawać wzajemnie nasze kultury, zwyczaje. To był dobry czas na modlitwę i na to żeby zauważyć, że niczym się nie różnimy w naszym myśleniu o Panu Bogu – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. 


alt

Mesjańscy Żydzi dzielili się swoją kulturą, tradycjami i zwyczajami - koncert podczas spotkania w malborskim Zborze Syloealt

Była to też możliwość wspólnej zabawy w kanonach żydowskiej kulturyW czwartek, 7 kwietnia, w Malborku gościła grupa oficerów (kobiet i mężczyzn) członków wspólnoty Armii Zbawienia z Kopenhagi. Duńczycy zachęceni dokonaniami placówki w Malborku, po kilku wizytach w naszym mieście, w siedzibie AZ przy Poczty Gdańskiej 3 (m.in. major Joan Münch, przełożonej placówek Armii Zbawienia w Polsce) Po pełnej wrażeń ostatniej wizycie młodzieży z Danii w ramach wymiany. Placówka Malborska prowadzona przez małżeństwo Krzysztofa i Małgorzatę Steiner, staje się miejscem szczególnym dla Armii poprzez osiągane sukcesy i dokonania w pracy z młodzieżą.  


alt

Podczas spotkania z Duńczykami Krzysztof Steiner, oficer malborskiego oddziału Armii Zbawienia, opowiadał o formach pomocy osobom wykluczonym społeczniePodczas wizyty szczegółowo interesowano się działalnością placówki, pytano o osiągnięcia, o problemy i jak są rozwiązywane. Małżeństwo liderów malborskiej placówki udzielało szczegółowych wyjaśnień.  Goście z Danii modlili się wspólnie o przyszłość placówki, i dziękowali odchodzącej do nowych zadań major Joan Münch.


W niedzielę, 10 kwietnia, na ulicy Kościuszki przy fontannie, obok pomnika Kazimierza Jagiellończyka rozłożył swoje transparenty, i modlitewną estradę Neokatechumenat Malborski jest to wspólnota katolicka skupiona przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przez kolejne tygodnie na placu przy fontannie, w godzinach popołudniowych będziemy mogli spotkać członków tej wspólnoty, którzy tańcem, słowem Bożym i dźwiękiem gitar będą ewangelizować przechodniów i gości naszego Miasta. Wśród uczestników zorganizowanego spotkania można było spotkać Ks. Prałata Jana Żołnierkiewicza. Który wraz  Ks. Bp. Jackiem Jezierskim, biskupem Diecezji Elbląskiej wspólnie z Wielkim Mistrzem Zakonu Ks. Bp. dr Bruno Platterem będzie koncelebrantem historycznej Mszy świętej 17 kwietnia w kościele św. Jana Chrzciciela, związanej z odsłonięciem monumentu malborskiej Madonny, symbolu miasta od 1340 roku oraz zakończenia remontów Kościoła NMP oraz kaplicy zamkowej.


altKrzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież