Jujka grafik czasów » Dzienniczek z numerem 2934. Ostatni którym Zbyszek Jujka podzielił się z publicznością. Rysował swoj... SLD na Pomorzu w cieniu J. Senyszyn » W sobotę na posiedzenie pomorskiej rady wojewódzkiej SLD przyjedzie Włodzimierz Czarzasty. Pokwituje... Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia » Z Antonim Szymańskim, posłem III kadencji, senatorem VI i IX kadencji, działaczem katolickim rozmawi... Opóźniony powrót tramwaju na Stogi » 15 listopada miał zostać przywrócony ruch tramwajów do ulicy Zimnej na Stogach. Tego terminu nie uda... Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu » Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 drożdżówek, które rozdawała razem ze ... Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ » W środę 20 listopada, w ramach kolejnej „Środy z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddziału Woj... W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” przygląda się startującemu właśnie wyścigowi do Pałacu Prezydencki... Urzędnicza madrycka eskapada dozwolona. El Clásico? » Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańsk... Zmarł Zbigniew Jujka » Zmarł Zbigniew Jujka, popularny gdański karykaturzysta i dziennikarz. Miał 84 lata. Zbigniew Jujka u... Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN » Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, w związku z emisją materiału „Naziol, kibol, ...
Reklama
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
środa, 20 listopada 2019 21:28
Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
Za 7500 złotych z budżetu miasta prezydent Gdańska kupiła 2500 dro ...
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
wtorek, 19 listopada 2019 20:00
Znakomita trzeci tercja dała LOTOS PKH wygraną nad liderem!
Hokeiści Lotos PKH pokonali na wyjeździe lidera tabeli JKH GKS Jastr ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
piątek, 15 listopada 2019 16:24
Henryk Cześnik: Odkrywanie ducha
O życiu i twórczości z prof. Henrykiem Cześnikiem rozmawia Stanis ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ekumeniczny Malbork

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 15 kwietnia 2016 08:11

Początek kwietnia obfitował w modlitewne wizyty w Malborku.


W poniedziałek 4 kwietnia Malbork był jednym z etapów gwiaździstej modlitewnej podróży Żydów Mesjańskich przez Polskę. Jedna z grup, południowa wyruszyła z Krakowa, zachodnia z Kalisza, wschodnia z Hrubieszowa, północna zaś z Gdańska, przez m.in. Sztutowo, Malbork. Celem było spotkanie wszystkich grup w Warszawie. Żydzi z Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Niemiec modlili się w miejscach upamiętniających przelaną niewinnie krew ofiar drugiej wojny światowej.
- Będziemy modlić się przede wszystkim na miejscach martyrologii narodu żydowskiego, a także w miejscach, gdzie inne narody doznały krzywdy – mówił Andrej Wdow, jeden z organizatorów przedsięwzięcia, Rabin ze wspólnoty z  Petersburga – nasza podróż ma charakter pojednania między narodami, byśmy pamiętając o tym co stało się w historii, myśleli jednocześnie o teraźniejszości. Polska jest szczególnym miejscem, stąd nasza determinacja i zaproszenie do modlitw Polaków.


alt

Malbork był jednym z etapów modlitewnej podróży Żydów mesjańskich przez Polskę


W Malborku nieopodal zamku uczestnicy tej szczególnej międzynarodowej wyprawy wspólnie z chrześcijanami innych kościołów protestanckich w skupieniu modlitwy upamiętnili ofiary wojny.


Wieczorem na zaproszenie Pastora Piotra Furgały i członków Kościoła Bożego w Chrystusie odbyło się spotkanie w Zborze Syloe w Malborku. Były tańce folkloru żydowskiego, był poczęstunek i chwile refleksji.  
- To naprawdę był dobry czas nie tylko, by poznawać wzajemnie nasze kultury, zwyczaje. To był dobry czas na modlitwę i na to żeby zauważyć, że niczym się nie różnimy w naszym myśleniu o Panu Bogu – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. 


alt

Mesjańscy Żydzi dzielili się swoją kulturą, tradycjami i zwyczajami - koncert podczas spotkania w malborskim Zborze Syloealt

Była to też możliwość wspólnej zabawy w kanonach żydowskiej kulturyW czwartek, 7 kwietnia, w Malborku gościła grupa oficerów (kobiet i mężczyzn) członków wspólnoty Armii Zbawienia z Kopenhagi. Duńczycy zachęceni dokonaniami placówki w Malborku, po kilku wizytach w naszym mieście, w siedzibie AZ przy Poczty Gdańskiej 3 (m.in. major Joan Münch, przełożonej placówek Armii Zbawienia w Polsce) Po pełnej wrażeń ostatniej wizycie młodzieży z Danii w ramach wymiany. Placówka Malborska prowadzona przez małżeństwo Krzysztofa i Małgorzatę Steiner, staje się miejscem szczególnym dla Armii poprzez osiągane sukcesy i dokonania w pracy z młodzieżą.  


alt

Podczas spotkania z Duńczykami Krzysztof Steiner, oficer malborskiego oddziału Armii Zbawienia, opowiadał o formach pomocy osobom wykluczonym społeczniePodczas wizyty szczegółowo interesowano się działalnością placówki, pytano o osiągnięcia, o problemy i jak są rozwiązywane. Małżeństwo liderów malborskiej placówki udzielało szczegółowych wyjaśnień.  Goście z Danii modlili się wspólnie o przyszłość placówki, i dziękowali odchodzącej do nowych zadań major Joan Münch.


W niedzielę, 10 kwietnia, na ulicy Kościuszki przy fontannie, obok pomnika Kazimierza Jagiellończyka rozłożył swoje transparenty, i modlitewną estradę Neokatechumenat Malborski jest to wspólnota katolicka skupiona przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przez kolejne tygodnie na placu przy fontannie, w godzinach popołudniowych będziemy mogli spotkać członków tej wspólnoty, którzy tańcem, słowem Bożym i dźwiękiem gitar będą ewangelizować przechodniów i gości naszego Miasta. Wśród uczestników zorganizowanego spotkania można było spotkać Ks. Prałata Jana Żołnierkiewicza. Który wraz  Ks. Bp. Jackiem Jezierskim, biskupem Diecezji Elbląskiej wspólnie z Wielkim Mistrzem Zakonu Ks. Bp. dr Bruno Platterem będzie koncelebrantem historycznej Mszy świętej 17 kwietnia w kościele św. Jana Chrzciciela, związanej z odsłonięciem monumentu malborskiej Madonny, symbolu miasta od 1340 roku oraz zakończenia remontów Kościoła NMP oraz kaplicy zamkowej.


altKrzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież