Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Opiniowali projekty ustaw sejmowych

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 27 kwietnia 2016 07:25

W ubiegłym tygodniu w  Malborku, odbyło się w posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich (ZMP). Organizacji samorządów miejskich powołanej w formie stowarzyszenia i działającej od 2001 roku, do opracowywania wspólnych stanowisk wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą.Zarządu ZMP  spotyka się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich, są opiniowane projekty aktów prawnych, założeń i koncepcji dotyczących miast. W Malborku prezydenci, burmistrzowie, przewodniczący Rad Miejskich zaopiniowali m.in. projekt ustawy: o działalności leczniczej, który obciąża on samorządy terytorialne obowiązkiem finansowania systemu ochrony zdrowia oraz ogranicza ich autonomię, projekt ustawy o podatku VAT. Chodzi tu konsolidację rozliczania VAT na poziomie lokalnym. Ponadto uczestnicy omawiali projekty ustaw o szkodach łowieckich (PSL, przewiduje m.in. ustanowienie zasady, że wojewoda reprezentuje Skarb Państwa i zobowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach przez dziki, jelenie itp.), o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (chodzi m.in. o stworzenie możliwości wykorzystania środków identyfikacji elektronicznej znanych obywatelom).


alt

Przed posiedzeniemPrzybyli zajęli się także prawem wodnym  zawierającym  nowe rozwiązania, m.in. rozszerza wpływ ministra do spraw gospodarki wodnej na decyzje dotyczące tej dziedziny, umożliwia JST ponoszenie części kosztów inwestycji przeciwpowodziowych), ustawą o lasach (chodzi o ograniczenia nabywania przez cudzoziemców gruntów leśnych).


alt

Arkadiusz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miasta Malborka wita się  Andrzejem Porawskim, dyrektorem biura ZMP, w środku wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk


W trakcie posiedzenia została  rozpatrzona też uchwała ws. Krajowego planu gospodarki odpadami i projekty rozporządzeń w sprawach: miejscowego planu rewitalizacji, wsparcia finansowego na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych czy wynagrodzeń nauczycieli, a także korespondencja dotycząca kluczowych zagadnień dla miast – poinformowała Joanna Proniewicz - rzecznik prasowy ZMP. - Członkowie Zarządu odniosą się również do stanowisk komisji ZMP, m.in. w sprawie oznakowania miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania.


alt

Przybyłych powitał Marek Charzewski, burmistrz miasta MalborkaMalbork powitał przyjezdnych piękną słoneczną pogodą i nowoczesnym wystrojem konferencyjnym Szkoły Łacińskiej. Obrady otworzył burmistrz Malborka, Marek Charzewski. Malbork podjął uchwałę o przystąpieniu do ZMP 22 kwietnia 1995 roku.


W obradach uczestniczyło ponadto 36 przedstawicieli innych miast, m.in. od południowych Gliwic i Tych po Poznań, Radom, czy Kołobrzeg, Sopot i Gdynię.


altZMP istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej jego działalność została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do ZMP i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do związku należą 294 miasta. Mieszka w nich około 72 proc. miejskiej ludności kraju.

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież