Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok... PKN Orlen wstrzymał dostawy odkażacza nieuczciwym supermarketom » PKN Orlen zdecydował o wstrzymaniu dostaw płynu do dezynfekcji rąk do supermarketów, które łamią zap... Upadek Festung Danzig » Kiedy 19 września 1939 roku już w parę dni po zdobyciu Westerplatte kawalkada samochodów świty Adolf... Gdański biznes bez zaufania do gdańskich władz » Od kilku dni Gdańska Izba Rzemieślnicza prowadzi zdalnie codzienne spotkania kryzysowe. W samo połud... Konkursy online Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej » Wielkim wyzwaniem dla dzieci i młodzieży jest zamknięcie szkół i przedszkoli na czas zagrożenia epid... Sport na antenie TVP Gdańsk » TVP Gdańsk zaprasza do oglądania programów sportowych. „Cały ten Sport” – program z udziałem najwięk...
Reklama
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
środa, 01 kwietnia 2020 18:43
Groźna niefrasobliwość marszałka Struka
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony k ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Opiniowali projekty ustaw sejmowych

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 27 kwietnia 2016 07:25

W ubiegłym tygodniu w  Malborku, odbyło się w posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich (ZMP). Organizacji samorządów miejskich powołanej w formie stowarzyszenia i działającej od 2001 roku, do opracowywania wspólnych stanowisk wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą.Zarządu ZMP  spotyka się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich, są opiniowane projekty aktów prawnych, założeń i koncepcji dotyczących miast. W Malborku prezydenci, burmistrzowie, przewodniczący Rad Miejskich zaopiniowali m.in. projekt ustawy: o działalności leczniczej, który obciąża on samorządy terytorialne obowiązkiem finansowania systemu ochrony zdrowia oraz ogranicza ich autonomię, projekt ustawy o podatku VAT. Chodzi tu konsolidację rozliczania VAT na poziomie lokalnym. Ponadto uczestnicy omawiali projekty ustaw o szkodach łowieckich (PSL, przewiduje m.in. ustanowienie zasady, że wojewoda reprezentuje Skarb Państwa i zobowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach przez dziki, jelenie itp.), o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (chodzi m.in. o stworzenie możliwości wykorzystania środków identyfikacji elektronicznej znanych obywatelom).


alt

Przed posiedzeniemPrzybyli zajęli się także prawem wodnym  zawierającym  nowe rozwiązania, m.in. rozszerza wpływ ministra do spraw gospodarki wodnej na decyzje dotyczące tej dziedziny, umożliwia JST ponoszenie części kosztów inwestycji przeciwpowodziowych), ustawą o lasach (chodzi o ograniczenia nabywania przez cudzoziemców gruntów leśnych).


alt

Arkadiusz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miasta Malborka wita się  Andrzejem Porawskim, dyrektorem biura ZMP, w środku wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk


W trakcie posiedzenia została  rozpatrzona też uchwała ws. Krajowego planu gospodarki odpadami i projekty rozporządzeń w sprawach: miejscowego planu rewitalizacji, wsparcia finansowego na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych czy wynagrodzeń nauczycieli, a także korespondencja dotycząca kluczowych zagadnień dla miast – poinformowała Joanna Proniewicz - rzecznik prasowy ZMP. - Członkowie Zarządu odniosą się również do stanowisk komisji ZMP, m.in. w sprawie oznakowania miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania.


alt

Przybyłych powitał Marek Charzewski, burmistrz miasta MalborkaMalbork powitał przyjezdnych piękną słoneczną pogodą i nowoczesnym wystrojem konferencyjnym Szkoły Łacińskiej. Obrady otworzył burmistrz Malborka, Marek Charzewski. Malbork podjął uchwałę o przystąpieniu do ZMP 22 kwietnia 1995 roku.


W obradach uczestniczyło ponadto 36 przedstawicieli innych miast, m.in. od południowych Gliwic i Tych po Poznań, Radom, czy Kołobrzeg, Sopot i Gdynię.


altZMP istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej jego działalność została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do ZMP i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do związku należą 294 miasta. Mieszka w nich około 72 proc. miejskiej ludności kraju.

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież