Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opiniowali projekty ustaw sejmowych

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 27 kwietnia 2016 07:25

W ubiegłym tygodniu w  Malborku, odbyło się w posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich (ZMP). Organizacji samorządów miejskich powołanej w formie stowarzyszenia i działającej od 2001 roku, do opracowywania wspólnych stanowisk wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą.Zarządu ZMP  spotyka się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich, są opiniowane projekty aktów prawnych, założeń i koncepcji dotyczących miast. W Malborku prezydenci, burmistrzowie, przewodniczący Rad Miejskich zaopiniowali m.in. projekt ustawy: o działalności leczniczej, który obciąża on samorządy terytorialne obowiązkiem finansowania systemu ochrony zdrowia oraz ogranicza ich autonomię, projekt ustawy o podatku VAT. Chodzi tu konsolidację rozliczania VAT na poziomie lokalnym. Ponadto uczestnicy omawiali projekty ustaw o szkodach łowieckich (PSL, przewiduje m.in. ustanowienie zasady, że wojewoda reprezentuje Skarb Państwa i zobowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach przez dziki, jelenie itp.), o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (chodzi m.in. o stworzenie możliwości wykorzystania środków identyfikacji elektronicznej znanych obywatelom).


alt

Przed posiedzeniemPrzybyli zajęli się także prawem wodnym  zawierającym  nowe rozwiązania, m.in. rozszerza wpływ ministra do spraw gospodarki wodnej na decyzje dotyczące tej dziedziny, umożliwia JST ponoszenie części kosztów inwestycji przeciwpowodziowych), ustawą o lasach (chodzi o ograniczenia nabywania przez cudzoziemców gruntów leśnych).


alt

Arkadiusz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miasta Malborka wita się  Andrzejem Porawskim, dyrektorem biura ZMP, w środku wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk


W trakcie posiedzenia została  rozpatrzona też uchwała ws. Krajowego planu gospodarki odpadami i projekty rozporządzeń w sprawach: miejscowego planu rewitalizacji, wsparcia finansowego na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych czy wynagrodzeń nauczycieli, a także korespondencja dotycząca kluczowych zagadnień dla miast – poinformowała Joanna Proniewicz - rzecznik prasowy ZMP. - Członkowie Zarządu odniosą się również do stanowisk komisji ZMP, m.in. w sprawie oznakowania miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania.


alt

Przybyłych powitał Marek Charzewski, burmistrz miasta MalborkaMalbork powitał przyjezdnych piękną słoneczną pogodą i nowoczesnym wystrojem konferencyjnym Szkoły Łacińskiej. Obrady otworzył burmistrz Malborka, Marek Charzewski. Malbork podjął uchwałę o przystąpieniu do ZMP 22 kwietnia 1995 roku.


W obradach uczestniczyło ponadto 36 przedstawicieli innych miast, m.in. od południowych Gliwic i Tych po Poznań, Radom, czy Kołobrzeg, Sopot i Gdynię.


altZMP istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej jego działalność została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do ZMP i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do związku należą 294 miasta. Mieszka w nich około 72 proc. miejskiej ludności kraju.

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież