Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

By się tylko chciało chcieć

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2016 08:20

Stopa bezrobocia w powiecie jest jedną z najwyższych na Pomorzu. Według danych na koniec marca 2016 r. wyniosła ona 20,1 procenta (bez pracy pozostawało 3741 osób). Większe bezrobocie na 31 marca br. było tylko w powiecie nowodworskim (23,5 proc.). Średnia wojewódzka wynosiła na ten czas  9,1 proc., a krajowa - 10 proc.



Ma temu przeciwdziałać m.in. jedno z narzędzi jakim są targi pracy. Są cyklicznie organizowane (najczęściej) przez Powiatowe Urzędy Pracy w wielu miastach. Malborskie były już z kolei dwunastymi. Jak w poprzednich latach odbywały się w auli Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Wybickiego. Osoby szukające zatrudnienia miały możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma nie tylko lokalnymi pracodawcami, a także jednostkami szkoleniowymi.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów



„Każdy pracodawca będzie miał możliwość dotarcia z ofertami pracy bezpośrednio do wybranej grupy odbiorców i dokonania wstępnej selekcji kandydatów do pracy. To także niepowtarzalna okazja promocji firmy i kreowanie jej pozytywnego wizerunku. Wszystkim wystawcom zapewniamy bezpłatne miejsce wystawowe, do zagospodarowania według własnej inicjatywy”. Zachęcając wystawców informował PUP w Malborku. Beneficjentów poszukujących pracy, motywował do obecności m.in. też  tak; „Osoby szukające zatrudnienia będą miały możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma lokalnymi pracodawcami, a także jednostkami szkoleniowymi. Będzie można też z pomocą doradców z PUP sprawdzić krajowe i zagraniczne oferty pracy”.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów


- W tym roku liczba wystawiających się firm była jedną z największych – poinformowała Joanna Reszka, dyrektor PUP Malbork. - Wśród pracodawców były firmy lokalne jak i firmy ze Sztumu, Tczewa, Kwidzyna, Nowego Dworu i Trójmiasta. Oferowano różne stanowiska pracy zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oferty z firmy DCT z Gdańskiego Terminala Kontenerowego. W tym roku zdecydowanie więcej było ofert pracy dla kobiet niż w poprzednich latach. W naszych targach wzięły udział Powiatowe Urzędy Pracy z Gdańska, Elbląga, Nowego Dworu, Tczewa oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku (dysponujący m.in. ofertami zagranicznymi).


Według opinii przedstawicieli PUP targi należy uznać za udane. Na swoim profilu Facebooka urząd pracy, dziękując za udział wystawcom, poinformował, że każde z 52 stoisk odwiedziło statystycznie około 70 osób, do dyspozycji poszukujących pracy było 3200 ofert, że udział w tym wydarzeniu „przyniesie w niedługim czasie oczekiwane i wymierne korzyści dla obu stron”.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów


Organizatorzy  podkreślili ponadto że „Państwa zainteresowanie i zaangażowanie utwierdzają nas w przekonaniu, że taka inicjatywa jest potrzebna i warto ją realizować."


Natomiast podczas rozmów z wystawcami nie wiało już takim optymizmem. W kuluarowych rozmowach z niepokojem odnosili oni do zasadności targów przy obecnej realizacji rządowego projektu 500+ komentując i wieszcząc zwichrowania na rynku pracy.


alt

Państwo Konc - Przemysław, Paulina i ich córeczka Julia - przyszli razem, by poszukać ciekawych ofert pracy


Z całą pewnością zainteresowana targami każda strona rozgrywała w rezultacie coś swojego. Bowiem jedni, przynosząc do stoiska Malborskiego PUPu skierowania do udziału w targach, znikali natychmiast z sali, inni licząc na bezpośredni kontakt z pracodawcą namiętnie buszowali w stoiskach z nadziejami na rozmowę.


Niestety nie zawsze trafiali na kompetentne osoby, ale z całą pewnością na atrakcyjne tak. Bowiem na festiwal krótkich spódniczek i ładnych nóg chorują niegroźnie wszystkie targi. Zresztą taka rola hostess i uśmiechniętych panów. Kilkoro pracodawców (jak przyznało nieoficjalnie) wzięło udział w targach dla… dobrych stosunków z urzędem, inni zaznaczając swoją obecność na rynku, poniekąd z prestiżu, itp.


alt

Godzinę po rozpoczęciu targów


Urzędy pracy sąsiedzkie wożą się od jednych do drugich. I nie jest to złe, bo podstawiają niejako pod nos oferty poszukującym. Ale w dobie wszechobecnego Internetu, same cukierki z nazwami urzędów pracy (PUP Gdańsk miał najlepsze krówki „buzioklejki”), kolorowymi długopisami, smyczami, naklejkami mogą już nie wystarczyć, gdy ich oferty będą chciały „oczarować ubogo” atrakcyjnością. Zresztą z całą pewnością rynek pracy będzie wymagał teraz innych pomysłów, narzędzi.


Stare, dotychczas stosowane, przy blasku pomocowych projektów dla sporej grupy rodaków po prostu przybledły i chyba z wolna tracą sens bytu.
Niemniej każda forma logistycznego, profesjonalnego wsparcia przy znalezieniu pracy, ba zmieniający się układ tego, kto będzie dyktował warunki (pracodawca czy pracownik) jest dla szukających zatrudnienia jak najbardziej wskazana. To dotyczy każdego chcącego uczciwie pracować i poszukującego pracy. Tylko trzeba mieć warunki, chcieć by się chciało chcieć i mieć motywacje, a z tym  niestety coraz gorzej. I na to wszelkie urzędy pracy wpływu mieć nie będą miały.

Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież