Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

By się tylko chciało chcieć

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2016 08:20

Stopa bezrobocia w powiecie jest jedną z najwyższych na Pomorzu. Według danych na koniec marca 2016 r. wyniosła ona 20,1 procenta (bez pracy pozostawało 3741 osób). Większe bezrobocie na 31 marca br. było tylko w powiecie nowodworskim (23,5 proc.). Średnia wojewódzka wynosiła na ten czas  9,1 proc., a krajowa - 10 proc.Ma temu przeciwdziałać m.in. jedno z narzędzi jakim są targi pracy. Są cyklicznie organizowane (najczęściej) przez Powiatowe Urzędy Pracy w wielu miastach. Malborskie były już z kolei dwunastymi. Jak w poprzednich latach odbywały się w auli Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Wybickiego. Osoby szukające zatrudnienia miały możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma nie tylko lokalnymi pracodawcami, a także jednostkami szkoleniowymi.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów„Każdy pracodawca będzie miał możliwość dotarcia z ofertami pracy bezpośrednio do wybranej grupy odbiorców i dokonania wstępnej selekcji kandydatów do pracy. To także niepowtarzalna okazja promocji firmy i kreowanie jej pozytywnego wizerunku. Wszystkim wystawcom zapewniamy bezpłatne miejsce wystawowe, do zagospodarowania według własnej inicjatywy”. Zachęcając wystawców informował PUP w Malborku. Beneficjentów poszukujących pracy, motywował do obecności m.in. też  tak; „Osoby szukające zatrudnienia będą miały możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma lokalnymi pracodawcami, a także jednostkami szkoleniowymi. Będzie można też z pomocą doradców z PUP sprawdzić krajowe i zagraniczne oferty pracy”.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów


- W tym roku liczba wystawiających się firm była jedną z największych – poinformowała Joanna Reszka, dyrektor PUP Malbork. - Wśród pracodawców były firmy lokalne jak i firmy ze Sztumu, Tczewa, Kwidzyna, Nowego Dworu i Trójmiasta. Oferowano różne stanowiska pracy zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oferty z firmy DCT z Gdańskiego Terminala Kontenerowego. W tym roku zdecydowanie więcej było ofert pracy dla kobiet niż w poprzednich latach. W naszych targach wzięły udział Powiatowe Urzędy Pracy z Gdańska, Elbląga, Nowego Dworu, Tczewa oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku (dysponujący m.in. ofertami zagranicznymi).


Według opinii przedstawicieli PUP targi należy uznać za udane. Na swoim profilu Facebooka urząd pracy, dziękując za udział wystawcom, poinformował, że każde z 52 stoisk odwiedziło statystycznie około 70 osób, do dyspozycji poszukujących pracy było 3200 ofert, że udział w tym wydarzeniu „przyniesie w niedługim czasie oczekiwane i wymierne korzyści dla obu stron”.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów


Organizatorzy  podkreślili ponadto że „Państwa zainteresowanie i zaangażowanie utwierdzają nas w przekonaniu, że taka inicjatywa jest potrzebna i warto ją realizować."


Natomiast podczas rozmów z wystawcami nie wiało już takim optymizmem. W kuluarowych rozmowach z niepokojem odnosili oni do zasadności targów przy obecnej realizacji rządowego projektu 500+ komentując i wieszcząc zwichrowania na rynku pracy.


alt

Państwo Konc - Przemysław, Paulina i ich córeczka Julia - przyszli razem, by poszukać ciekawych ofert pracy


Z całą pewnością zainteresowana targami każda strona rozgrywała w rezultacie coś swojego. Bowiem jedni, przynosząc do stoiska Malborskiego PUPu skierowania do udziału w targach, znikali natychmiast z sali, inni licząc na bezpośredni kontakt z pracodawcą namiętnie buszowali w stoiskach z nadziejami na rozmowę.


Niestety nie zawsze trafiali na kompetentne osoby, ale z całą pewnością na atrakcyjne tak. Bowiem na festiwal krótkich spódniczek i ładnych nóg chorują niegroźnie wszystkie targi. Zresztą taka rola hostess i uśmiechniętych panów. Kilkoro pracodawców (jak przyznało nieoficjalnie) wzięło udział w targach dla… dobrych stosunków z urzędem, inni zaznaczając swoją obecność na rynku, poniekąd z prestiżu, itp.


alt

Godzinę po rozpoczęciu targów


Urzędy pracy sąsiedzkie wożą się od jednych do drugich. I nie jest to złe, bo podstawiają niejako pod nos oferty poszukującym. Ale w dobie wszechobecnego Internetu, same cukierki z nazwami urzędów pracy (PUP Gdańsk miał najlepsze krówki „buzioklejki”), kolorowymi długopisami, smyczami, naklejkami mogą już nie wystarczyć, gdy ich oferty będą chciały „oczarować ubogo” atrakcyjnością. Zresztą z całą pewnością rynek pracy będzie wymagał teraz innych pomysłów, narzędzi.


Stare, dotychczas stosowane, przy blasku pomocowych projektów dla sporej grupy rodaków po prostu przybledły i chyba z wolna tracą sens bytu.
Niemniej każda forma logistycznego, profesjonalnego wsparcia przy znalezieniu pracy, ba zmieniający się układ tego, kto będzie dyktował warunki (pracodawca czy pracownik) jest dla szukających zatrudnienia jak najbardziej wskazana. To dotyczy każdego chcącego uczciwie pracować i poszukującego pracy. Tylko trzeba mieć warunki, chcieć by się chciało chcieć i mieć motywacje, a z tym  niestety coraz gorzej. I na to wszelkie urzędy pracy wpływu mieć nie będą miały.

Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież