W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn... Zakaz wstępu do lasów - RDLP odpowiada na najczęściej zadawane pytania » W związku z wprowadzeniem w dniu 03 kwietnia 2020 r. tymczasowego zakazu wstępu do lasów, Regionalna... Milionerzy z pomorskiego SLD » Co prawda SLD na Pomorzu pod przywództwem Jerzego Śniega, b. I sekretarza PZPR w gminie Kwidzyn, to ... Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy » Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połączenia spółek? Co dla Pomorza oznac... Groźna niefrasobliwość marszałka Struka » Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk jest zarażony koronawirusem. Nie poddał się kwara... Jerzy Barzowski: Struk miał świadomość niebezpieczeństwa i ryzyka » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Komunikat Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej » Komunikat dr Karola Nawrockiego Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dotyczący sprawy sądo... 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty w Radiu Gdańsk. Pamiętam... » Koncert fortepianowy polskiego wirtuoza młodego pokolenia Szymona Nehringa oraz promocja płyty #Pami... PKN ORLEN bliżej przejęcia Grupy ENERGA » PKN ORLEN otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy ENERGA.To kolejny krok...
Reklama
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
czwartek, 02 kwietnia 2020 15:27
Daniel Obajtek: Fuzje potrzebne są właśnie na złe czasy
Czy kryzys wywołany pandemią koronawirusa to dobry moment na połąc ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
poniedziałek, 30 marca 2020 09:27
Zarząd Lechii Gdańsk rezygnuje z połowy wynagrodzenia
Zarząd Lechii Gdańsk obniżył swoje wynagrodzenie o połowę. To pi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
poniedziałek, 16 marca 2020 14:45
Nie zwykły Sopot Moniki Knoblauch-Kwapińskiej
Wystawa malarska w Dworku Sierakowskich sopockiej artystki i architekt ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

By się tylko chciało chcieć

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2016 08:20

Stopa bezrobocia w powiecie jest jedną z najwyższych na Pomorzu. Według danych na koniec marca 2016 r. wyniosła ona 20,1 procenta (bez pracy pozostawało 3741 osób). Większe bezrobocie na 31 marca br. było tylko w powiecie nowodworskim (23,5 proc.). Średnia wojewódzka wynosiła na ten czas  9,1 proc., a krajowa - 10 proc.Ma temu przeciwdziałać m.in. jedno z narzędzi jakim są targi pracy. Są cyklicznie organizowane (najczęściej) przez Powiatowe Urzędy Pracy w wielu miastach. Malborskie były już z kolei dwunastymi. Jak w poprzednich latach odbywały się w auli Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Wybickiego. Osoby szukające zatrudnienia miały możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma nie tylko lokalnymi pracodawcami, a także jednostkami szkoleniowymi.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów„Każdy pracodawca będzie miał możliwość dotarcia z ofertami pracy bezpośrednio do wybranej grupy odbiorców i dokonania wstępnej selekcji kandydatów do pracy. To także niepowtarzalna okazja promocji firmy i kreowanie jej pozytywnego wizerunku. Wszystkim wystawcom zapewniamy bezpłatne miejsce wystawowe, do zagospodarowania według własnej inicjatywy”. Zachęcając wystawców informował PUP w Malborku. Beneficjentów poszukujących pracy, motywował do obecności m.in. też  tak; „Osoby szukające zatrudnienia będą miały możliwość bezpośredniego kontaktu z wieloma lokalnymi pracodawcami, a także jednostkami szkoleniowymi. Będzie można też z pomocą doradców z PUP sprawdzić krajowe i zagraniczne oferty pracy”.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów


- W tym roku liczba wystawiających się firm była jedną z największych – poinformowała Joanna Reszka, dyrektor PUP Malbork. - Wśród pracodawców były firmy lokalne jak i firmy ze Sztumu, Tczewa, Kwidzyna, Nowego Dworu i Trójmiasta. Oferowano różne stanowiska pracy zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oferty z firmy DCT z Gdańskiego Terminala Kontenerowego. W tym roku zdecydowanie więcej było ofert pracy dla kobiet niż w poprzednich latach. W naszych targach wzięły udział Powiatowe Urzędy Pracy z Gdańska, Elbląga, Nowego Dworu, Tczewa oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku (dysponujący m.in. ofertami zagranicznymi).


Według opinii przedstawicieli PUP targi należy uznać za udane. Na swoim profilu Facebooka urząd pracy, dziękując za udział wystawcom, poinformował, że każde z 52 stoisk odwiedziło statystycznie około 70 osób, do dyspozycji poszukujących pracy było 3200 ofert, że udział w tym wydarzeniu „przyniesie w niedługim czasie oczekiwane i wymierne korzyści dla obu stron”.


alt

Chwilę po rozpoczęciu targów


Organizatorzy  podkreślili ponadto że „Państwa zainteresowanie i zaangażowanie utwierdzają nas w przekonaniu, że taka inicjatywa jest potrzebna i warto ją realizować."


Natomiast podczas rozmów z wystawcami nie wiało już takim optymizmem. W kuluarowych rozmowach z niepokojem odnosili oni do zasadności targów przy obecnej realizacji rządowego projektu 500+ komentując i wieszcząc zwichrowania na rynku pracy.


alt

Państwo Konc - Przemysław, Paulina i ich córeczka Julia - przyszli razem, by poszukać ciekawych ofert pracy


Z całą pewnością zainteresowana targami każda strona rozgrywała w rezultacie coś swojego. Bowiem jedni, przynosząc do stoiska Malborskiego PUPu skierowania do udziału w targach, znikali natychmiast z sali, inni licząc na bezpośredni kontakt z pracodawcą namiętnie buszowali w stoiskach z nadziejami na rozmowę.


Niestety nie zawsze trafiali na kompetentne osoby, ale z całą pewnością na atrakcyjne tak. Bowiem na festiwal krótkich spódniczek i ładnych nóg chorują niegroźnie wszystkie targi. Zresztą taka rola hostess i uśmiechniętych panów. Kilkoro pracodawców (jak przyznało nieoficjalnie) wzięło udział w targach dla… dobrych stosunków z urzędem, inni zaznaczając swoją obecność na rynku, poniekąd z prestiżu, itp.


alt

Godzinę po rozpoczęciu targów


Urzędy pracy sąsiedzkie wożą się od jednych do drugich. I nie jest to złe, bo podstawiają niejako pod nos oferty poszukującym. Ale w dobie wszechobecnego Internetu, same cukierki z nazwami urzędów pracy (PUP Gdańsk miał najlepsze krówki „buzioklejki”), kolorowymi długopisami, smyczami, naklejkami mogą już nie wystarczyć, gdy ich oferty będą chciały „oczarować ubogo” atrakcyjnością. Zresztą z całą pewnością rynek pracy będzie wymagał teraz innych pomysłów, narzędzi.


Stare, dotychczas stosowane, przy blasku pomocowych projektów dla sporej grupy rodaków po prostu przybledły i chyba z wolna tracą sens bytu.
Niemniej każda forma logistycznego, profesjonalnego wsparcia przy znalezieniu pracy, ba zmieniający się układ tego, kto będzie dyktował warunki (pracodawca czy pracownik) jest dla szukających zatrudnienia jak najbardziej wskazana. To dotyczy każdego chcącego uczciwie pracować i poszukującego pracy. Tylko trzeba mieć warunki, chcieć by się chciało chcieć i mieć motywacje, a z tym  niestety coraz gorzej. I na to wszelkie urzędy pracy wpływu mieć nie będą miały.

Krzysztof Hajbowicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież