Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tańczący chór z Bangkoku i rurki z „Biedronki”

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 27 maja 2016 19:56

Gdyby Krzyżacy wiedzieli do czego posłuży obecnie mieszkańcom Malborka dawne miejsce stacjonowania wozów taborowych, zarazem magazyn sprzętu wojennego, to by pewnie się srodze zadziwili. W tym niezwykłym miejscu (na tak zwanym „przyziemiu” Karwanu) wystąpił we wtorek 17 maja równie niezwykły Chór Uniwersytecki Mahidol z Bangkoku.


Karwan, bowiem o nim tu mowa, to pozostałość zabudowań zamkowych z XIV w., chyba jako jedyny tego typu uchował się tu w Malborku. Oddany do użytku 1995 r. „należy do najnowocześniejszych miejsc organizacji konferencji w obiektach zabytkowych w Polsce. Jego niepowtarzalna atmosfera w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem składają się na wyjątkowe miejsce konferencji, szkoleń, koncertów, biesiad, bankietów i uroczystych kolacji” chwalą się gospodarze obiektu, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku.


alt

Plakat „Kameraliów” na „potykaczu”


W tym niezwykłym miejscu (na tak zwanym „przyziemiu” Karwanu) wystąpił we wtorek 17 maja równie niezwykły Chór Uniwersytecki Mahidol z Bangkoku, w ramach metropolitalnych koncertów towarzyszących 12. Międzynarodowemu Festiwalowi Chórów MUNDUS CANTAT SOPOT 2016
Taką nadarzającą się okazję z powodzeniem wykorzystali organizatorzy cyklu koncertów „Zamkowe Kameralia” Muzeum Zamkowe oraz Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki zapraszając artystów w gościnę do Malborka.


alt

Jeszcze przed koncertem był czas i okazja na swobodne rozmowy bywalców koncertów „Malborskich Kameraliów” - pasjonatki Żuław, Beaty Grudzieckiej z pracowni "Żuławskie Inspiracje", Anny Szade, Redaktor Naczelnej "Gazety Malborskiej" oraz Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka


Ponad czterdziestoosobowy chór przybliżył publiczności tajską kulturę i dynamiczny sposób prezentacji utworów. Wystąpił pod batutą Rita Subsomboona, dyrygenta, który rozpoczął swą przygodę z muzyką już jako ośmioletnie dziecko.

alt

Tajlandzcy studenci, członkowie Chóru Mahidol z Bangkoku przed koncertem


Rozpoczęto kompozycją „The Impossible Dream” Jego Wspaniałości, Wielkiego Pana, Siły Ziemi, Nieporównywalnej  Mocy, etc etc. (…) króla Tajlandii  Bhumibola Adulyadeja czyli Ramy IX. Jakkolwiek by to nie brzmiało, ten utwór obowiązkowo musiał znaleźć się w programie koncertu chóru. Natomiast zarówno on jak i pozostałe były mistrzowsko wykonane - budząc, niespotykany aż tak często podczas „Kameraliów” , spontanicznie żywy aplauz widowni. Artyści bisowali 3 razy a publiczność zgotowała im iście królewskie podziękowanie, żegnając artystów owacjami na stojąco.


alt

Chór Mahidol (pod batutą Rita Subsomboona) w trakcie zachwycającego publiczność koncertu


- To sympatryczne, ta żywiołowość po obu stronach. Publiczność jest moim zdaniem wyrobiona i często można spotkać tych samych odbiorców, melomanów, widzów. Jestem mile zaskoczona. Nie wiem czy sobie zdają sprawę organizatorzy, ale udał im się tym razem ten koncert – powiedziała pani Alicja, stała bywalczyni koncertów „Zamkowych Kameraliów”.  


alt

Odczucia potęgował swoisty klimat Karwanu Muzeum Zamkowego w Malborku


- Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, to nie tylko egzotyka sprawiła, ale i klimat oraz sposób wykonywanych utworów. My Europejczycy mamy sądzę zakodowany pewien stereotyp chóru. A tu proszę bardzo, poważny chór z tradycjami rozbudza takie emocje a przecież nic szczególnego nie uczynił, co by się nie mieściło w standardach tego typu występu – mówił Waldemar Klawiński, koordynator projektu, przedstawiciel organizatorów. – Także  poprzednie występy chórów, w tym naszej, Malborskiej „Lutni” pokazują, że można inaczej, że trendy, że ciekawiej. To się zmienia, a przyzwyczajenia budzą w nas skądinąd sympatyczne zadziwienia.


alt

Waldemar Klawiński, koordynator projektu, przedstawiciel trójki organizatorów Malborskiego Stowarzyszenia „OŚ”, Muzeum Zamkowego oraz Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, wygłosił krótkie słowo wstępne przed koncertem żywiołowym. Obok tłumaczka i pilot gości z Tajlandii, w głębi z prawej przy filarze łuku w stroju galowym dyrygent chóru Rit Subsomboon


- To było doprawdy piękne - dodała jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego członkowie licznie i regularnie zasiadają na widowni wielu koncertów tego obszaru muzyki w Malborku.


alt

Część widowni koncertu


Jakby na to nie patrzeć wieczór „Kameraliów” można uznać za udany. Mniej pewnie zadowolone były panie przygotowujące pieczołowicie pożywne i pięknie ubrane kanapki dla chórzystów. Tajowie z grzecznością podziękowali, aczkolwiek nie zjedli tego, być może dla nich zbyt egzotycznego, pożywienia. Natomiast ku zaskoczeniu i zdziwieniu wszystkich przygotowujących poczęstunek osób, goście wręcz namiętnie fotografowali się z przy  i z… podanymi do kawy kruchymi ciasteczkami - rurkami. Cóż świat mimo globalizacji i unifikacji pełen jest jeszcze niespodzianek.  

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież