Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Tańczący chór z Bangkoku i rurki z „Biedronki”

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 27 maja 2016 19:56

Gdyby Krzyżacy wiedzieli do czego posłuży obecnie mieszkańcom Malborka dawne miejsce stacjonowania wozów taborowych, zarazem magazyn sprzętu wojennego, to by pewnie się srodze zadziwili. W tym niezwykłym miejscu (na tak zwanym „przyziemiu” Karwanu) wystąpił we wtorek 17 maja równie niezwykły Chór Uniwersytecki Mahidol z Bangkoku.


Karwan, bowiem o nim tu mowa, to pozostałość zabudowań zamkowych z XIV w., chyba jako jedyny tego typu uchował się tu w Malborku. Oddany do użytku 1995 r. „należy do najnowocześniejszych miejsc organizacji konferencji w obiektach zabytkowych w Polsce. Jego niepowtarzalna atmosfera w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem składają się na wyjątkowe miejsce konferencji, szkoleń, koncertów, biesiad, bankietów i uroczystych kolacji” chwalą się gospodarze obiektu, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku.


alt

Plakat „Kameraliów” na „potykaczu”


W tym niezwykłym miejscu (na tak zwanym „przyziemiu” Karwanu) wystąpił we wtorek 17 maja równie niezwykły Chór Uniwersytecki Mahidol z Bangkoku, w ramach metropolitalnych koncertów towarzyszących 12. Międzynarodowemu Festiwalowi Chórów MUNDUS CANTAT SOPOT 2016
Taką nadarzającą się okazję z powodzeniem wykorzystali organizatorzy cyklu koncertów „Zamkowe Kameralia” Muzeum Zamkowe oraz Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki zapraszając artystów w gościnę do Malborka.


alt

Jeszcze przed koncertem był czas i okazja na swobodne rozmowy bywalców koncertów „Malborskich Kameraliów” - pasjonatki Żuław, Beaty Grudzieckiej z pracowni "Żuławskie Inspiracje", Anny Szade, Redaktor Naczelnej "Gazety Malborskiej" oraz Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka


Ponad czterdziestoosobowy chór przybliżył publiczności tajską kulturę i dynamiczny sposób prezentacji utworów. Wystąpił pod batutą Rita Subsomboona, dyrygenta, który rozpoczął swą przygodę z muzyką już jako ośmioletnie dziecko.

alt

Tajlandzcy studenci, członkowie Chóru Mahidol z Bangkoku przed koncertem


Rozpoczęto kompozycją „The Impossible Dream” Jego Wspaniałości, Wielkiego Pana, Siły Ziemi, Nieporównywalnej  Mocy, etc etc. (…) króla Tajlandii  Bhumibola Adulyadeja czyli Ramy IX. Jakkolwiek by to nie brzmiało, ten utwór obowiązkowo musiał znaleźć się w programie koncertu chóru. Natomiast zarówno on jak i pozostałe były mistrzowsko wykonane - budząc, niespotykany aż tak często podczas „Kameraliów” , spontanicznie żywy aplauz widowni. Artyści bisowali 3 razy a publiczność zgotowała im iście królewskie podziękowanie, żegnając artystów owacjami na stojąco.


alt

Chór Mahidol (pod batutą Rita Subsomboona) w trakcie zachwycającego publiczność koncertu


- To sympatryczne, ta żywiołowość po obu stronach. Publiczność jest moim zdaniem wyrobiona i często można spotkać tych samych odbiorców, melomanów, widzów. Jestem mile zaskoczona. Nie wiem czy sobie zdają sprawę organizatorzy, ale udał im się tym razem ten koncert – powiedziała pani Alicja, stała bywalczyni koncertów „Zamkowych Kameraliów”.  


alt

Odczucia potęgował swoisty klimat Karwanu Muzeum Zamkowego w Malborku


- Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, to nie tylko egzotyka sprawiła, ale i klimat oraz sposób wykonywanych utworów. My Europejczycy mamy sądzę zakodowany pewien stereotyp chóru. A tu proszę bardzo, poważny chór z tradycjami rozbudza takie emocje a przecież nic szczególnego nie uczynił, co by się nie mieściło w standardach tego typu występu – mówił Waldemar Klawiński, koordynator projektu, przedstawiciel organizatorów. – Także  poprzednie występy chórów, w tym naszej, Malborskiej „Lutni” pokazują, że można inaczej, że trendy, że ciekawiej. To się zmienia, a przyzwyczajenia budzą w nas skądinąd sympatyczne zadziwienia.


alt

Waldemar Klawiński, koordynator projektu, przedstawiciel trójki organizatorów Malborskiego Stowarzyszenia „OŚ”, Muzeum Zamkowego oraz Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, wygłosił krótkie słowo wstępne przed koncertem żywiołowym. Obok tłumaczka i pilot gości z Tajlandii, w głębi z prawej przy filarze łuku w stroju galowym dyrygent chóru Rit Subsomboon


- To było doprawdy piękne - dodała jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego członkowie licznie i regularnie zasiadają na widowni wielu koncertów tego obszaru muzyki w Malborku.


alt

Część widowni koncertu


Jakby na to nie patrzeć wieczór „Kameraliów” można uznać za udany. Mniej pewnie zadowolone były panie przygotowujące pieczołowicie pożywne i pięknie ubrane kanapki dla chórzystów. Tajowie z grzecznością podziękowali, aczkolwiek nie zjedli tego, być może dla nich zbyt egzotycznego, pożywienia. Natomiast ku zaskoczeniu i zdziwieniu wszystkich przygotowujących poczęstunek osób, goście wręcz namiętnie fotografowali się z przy  i z… podanymi do kawy kruchymi ciasteczkami - rurkami. Cóż świat mimo globalizacji i unifikacji pełen jest jeszcze niespodzianek.  

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież