Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Trefl rozbił Asseco Resovię
środa, 13 listopada 2019 23:00
Trefl rozbił Asseco Resovię
Po bardzo dobrej grze siatkarze Trefla rozbili w ERGO Arena Asseco Res ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Tańczący chór z Bangkoku i rurki z „Biedronki”

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 27 maja 2016 19:56

Gdyby Krzyżacy wiedzieli do czego posłuży obecnie mieszkańcom Malborka dawne miejsce stacjonowania wozów taborowych, zarazem magazyn sprzętu wojennego, to by pewnie się srodze zadziwili. W tym niezwykłym miejscu (na tak zwanym „przyziemiu” Karwanu) wystąpił we wtorek 17 maja równie niezwykły Chór Uniwersytecki Mahidol z Bangkoku.


Karwan, bowiem o nim tu mowa, to pozostałość zabudowań zamkowych z XIV w., chyba jako jedyny tego typu uchował się tu w Malborku. Oddany do użytku 1995 r. „należy do najnowocześniejszych miejsc organizacji konferencji w obiektach zabytkowych w Polsce. Jego niepowtarzalna atmosfera w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem składają się na wyjątkowe miejsce konferencji, szkoleń, koncertów, biesiad, bankietów i uroczystych kolacji” chwalą się gospodarze obiektu, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku.


alt

Plakat „Kameraliów” na „potykaczu”


W tym niezwykłym miejscu (na tak zwanym „przyziemiu” Karwanu) wystąpił we wtorek 17 maja równie niezwykły Chór Uniwersytecki Mahidol z Bangkoku, w ramach metropolitalnych koncertów towarzyszących 12. Międzynarodowemu Festiwalowi Chórów MUNDUS CANTAT SOPOT 2016
Taką nadarzającą się okazję z powodzeniem wykorzystali organizatorzy cyklu koncertów „Zamkowe Kameralia” Muzeum Zamkowe oraz Malborskie Stowarzyszenie OŚ i Stowarzyszenie Miłośników Muzyki zapraszając artystów w gościnę do Malborka.


alt

Jeszcze przed koncertem był czas i okazja na swobodne rozmowy bywalców koncertów „Malborskich Kameraliów” - pasjonatki Żuław, Beaty Grudzieckiej z pracowni "Żuławskie Inspiracje", Anny Szade, Redaktor Naczelnej "Gazety Malborskiej" oraz Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka


Ponad czterdziestoosobowy chór przybliżył publiczności tajską kulturę i dynamiczny sposób prezentacji utworów. Wystąpił pod batutą Rita Subsomboona, dyrygenta, który rozpoczął swą przygodę z muzyką już jako ośmioletnie dziecko.

alt

Tajlandzcy studenci, członkowie Chóru Mahidol z Bangkoku przed koncertem


Rozpoczęto kompozycją „The Impossible Dream” Jego Wspaniałości, Wielkiego Pana, Siły Ziemi, Nieporównywalnej  Mocy, etc etc. (…) króla Tajlandii  Bhumibola Adulyadeja czyli Ramy IX. Jakkolwiek by to nie brzmiało, ten utwór obowiązkowo musiał znaleźć się w programie koncertu chóru. Natomiast zarówno on jak i pozostałe były mistrzowsko wykonane - budząc, niespotykany aż tak często podczas „Kameraliów” , spontanicznie żywy aplauz widowni. Artyści bisowali 3 razy a publiczność zgotowała im iście królewskie podziękowanie, żegnając artystów owacjami na stojąco.


alt

Chór Mahidol (pod batutą Rita Subsomboona) w trakcie zachwycającego publiczność koncertu


- To sympatryczne, ta żywiołowość po obu stronach. Publiczność jest moim zdaniem wyrobiona i często można spotkać tych samych odbiorców, melomanów, widzów. Jestem mile zaskoczona. Nie wiem czy sobie zdają sprawę organizatorzy, ale udał im się tym razem ten koncert – powiedziała pani Alicja, stała bywalczyni koncertów „Zamkowych Kameraliów”.  


alt

Odczucia potęgował swoisty klimat Karwanu Muzeum Zamkowego w Malborku


- Nie jest to dla mnie zaskoczeniem, to nie tylko egzotyka sprawiła, ale i klimat oraz sposób wykonywanych utworów. My Europejczycy mamy sądzę zakodowany pewien stereotyp chóru. A tu proszę bardzo, poważny chór z tradycjami rozbudza takie emocje a przecież nic szczególnego nie uczynił, co by się nie mieściło w standardach tego typu występu – mówił Waldemar Klawiński, koordynator projektu, przedstawiciel organizatorów. – Także  poprzednie występy chórów, w tym naszej, Malborskiej „Lutni” pokazują, że można inaczej, że trendy, że ciekawiej. To się zmienia, a przyzwyczajenia budzą w nas skądinąd sympatyczne zadziwienia.


alt

Waldemar Klawiński, koordynator projektu, przedstawiciel trójki organizatorów Malborskiego Stowarzyszenia „OŚ”, Muzeum Zamkowego oraz Stowarzyszenia Miłośników Muzyki, wygłosił krótkie słowo wstępne przed koncertem żywiołowym. Obok tłumaczka i pilot gości z Tajlandii, w głębi z prawej przy filarze łuku w stroju galowym dyrygent chóru Rit Subsomboon


- To było doprawdy piękne - dodała jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego członkowie licznie i regularnie zasiadają na widowni wielu koncertów tego obszaru muzyki w Malborku.


alt

Część widowni koncertu


Jakby na to nie patrzeć wieczór „Kameraliów” można uznać za udany. Mniej pewnie zadowolone były panie przygotowujące pieczołowicie pożywne i pięknie ubrane kanapki dla chórzystów. Tajowie z grzecznością podziękowali, aczkolwiek nie zjedli tego, być może dla nich zbyt egzotycznego, pożywienia. Natomiast ku zaskoczeniu i zdziwieniu wszystkich przygotowujących poczęstunek osób, goście wręcz namiętnie fotografowali się z przy  i z… podanymi do kawy kruchymi ciasteczkami - rurkami. Cóż świat mimo globalizacji i unifikacji pełen jest jeszcze niespodzianek.  

Krzysztof Hajbowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież