Gdynia: Ludzie żyją w strachu - protest przeciwko bezradności państwa... » O gdyńskim Wzgórzu Orlicz-Dreszera znowu zrobiło się głośno, ponownie doszło tam do napaści na miesz... Dodatkowy milion lat życia na Pomorzu w zasięgu ręki » Podczas Gminnych Dni Seniora, odbywających się 16 listopada w Skarszewach, odbyła się inauguracja pi... Medale i odznaczenia z okazji 50-lecia pomorskiego WOPR » Z okazji jubileuszu 50-lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sali Okrągłej Urzędu Marsz... W spór artystów z dyrektorem w Operze Bałtyckiej włączył się rząd » W liście do związkowców wicepremier Piotr Gliński poinformował, że zwrócił się do marszałka Mieczysł... Dowiedz się jak nie dać się rakowi! » O profilaktyce i edukacji dotyczącej raka płuc będą rozmawiać zaproszeni eksperci podczas interdyscy... Prokurator przygląda się madryckiej eskapadzie gdańskich urzędników » Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowyc... Gdańska pikieta przeciwko faszyzmowi » „Nacjonalizm zabija”, „Stop rasizmowi” – z takimi hasłami pikietowali uczestnicy happeningu, który o... Ostrzał Muzeum II Wojny Światowej » Delegatura CBA w Gdańsku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, śledztwo dotyczące ... Pomorscy uczniowie dyskutowali o sztucznej inteligencji » Około 300 uczniów z Pomorza wzięło udział w I Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej "Sztuczna... Oświadczenie Wojewody Pomorskiego » Oświadczenie Wojewody Pomorskiego odnoszące się do przegłosowania w Parlamencie Europejskim rezolucj...
Reklama


W ubiegły piątek, 7 stycznia, po długiej chorobie, zmarł wybitny aktor Krzysztof Kolberger. Wystąpił w ponad pięćdziesięciu rolach filmowych i niezliczonych przedstawieniach teatralnych. Kolberger był obdarzony niezapomnianym głosem i niezwykłą pogodą ducha, którą zachował pomimo niemal 17-letnich zmagań z chorobą.


Właśnie w Gdańsku, w szkolnym kabarecie IX Liceum Ogólnokształcącego, „Syfon” artysta stawiał pierwsze kroki na scenie, dlatego nic dziwnego, że to tutaj pojawiła się inicjatywa uhonorowania Krzysztofa Kolbergera i nadania jego imienia jednemu z miejskich skwerów.

- Smutno nam, że pan Krzysztof odszedł, chociaż od dawna wiedzieliśmy o jego zmaganiach z chorobą - mówi Hanna Konczakowska-Makulec, dyrektor IX Liceum w Gdańsku. - Jesteśmy dumni, że pan Kolberger jest naszym absolwentem i jakaś forma uhonorowania jego dorobku, wydaje się bardzo na miejscu. Skwer jego imienia to chyba dobry pomysł, choć decyzja oczywiście nie należy do mnie.


Pomysł podoba się także Donatowi Paliszewskiemu, znanemu gdańskiemu adwokatowi, także absolwentowi „Dziewiątki”.

- Oczywiście, że tak. Mamy już w Gdańsku Skwer Czesława Niemena, wydaje mi się, że tak wybitny aktor, o tak niezwykłych dokonaniach artystycznych, także powinien zostać uhonorowany - mówi Paliszewski. - Sam zaproponowałem grupie absolwentów, byśmy wspólnie wystąpili do dyrekcji liceum z pomysłem stworzenia tablicy upamiętniającej zmarłego - tłumaczy.


alt


Czy patronem oliwskiego skweru zostanie Krzysztof Kolberger?


Pomysłodawcy tego sposobu uczczenia pamięci zmarłego aktora proponują by nazwać jego imieniem skwer u zbiegu ulic Wita Stwosza i Stefana Żeromskiego w Oliwie.

wie

Fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

Galeria Sztuki Gdańskiej


20150209_180452.jpg

W obiektywie Macieja Kostuna


2_neptun.jpg

Sport w szkole

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam