Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska Ordynacka w trosce o młode pokolenie Polaków

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
sobota, 18 stycznia 2014 20:54

Noworoczne spotkanie gdańskich struktur Stowarzyszenia Ordynacka odbyło się 17 stycznia w siedzibie ZNP we Wrzeszczu. Prowadził je szef gdańskiego oddziału Stowarzyszenia – Andrzej Różański. Miało ono charakter podsumowujący dotychczasowe dokonania organizacji oraz wskazujący na jej szczególną rolę w polskiej przestrzeni społecznej.


Różański pokrótce zdał zebranym relację z Kongresu Stowarzyszenia Ordynacka, które odbyło się w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku, podczas którego wybrano przedstawicieli środowiska pomorskiego do władz centralnych. We władzach Rady Naczelnej zasiadają - Zbigniew Jasiewicz, Ludwik Klinkosz, Franciszek Potulski i Andrzej Różański. Do Głównego Sądu Koleżeńskiego wybrano - Marzenę Dobrowolską i Donata Paliszewskiego, a do Głównej Komisji Rewizyjnej - Mieczysława Niewczasa.


altAndrzej Różański (na zdjęciu powyższym z prawej podczas rozmowy z Eugeniuszem Głogowskim i Jarosławem Szczukowskim) przytoczył też fragment treści dramatycznego apelu skierowanego przez uczestników tego Kongresu do Sejmu i Senatu RP w obronie przyszłości młodego pokolenia Polaków. Otóż brak zdecydowanych działań i stworzenia perspektyw, które pozwoliłyby na stabilizację zawodową, anachroniczna w formie pomoc urzędów pracy, niewystarczający system preferencji dla pracodawców zatrudniających młodych i pomocy dla młodych przedsiębiorczych oraz brak polityki mieszkaniowej, doprowadziły do niewiary tej grupy społecznej we własne państwo. System kształcenia nieprzystający do rzeczywistych potrzeb społeczno – gospodarczych, zamiast rozwiązywać problemy bezrobocia powoduje jego strukturalny wzrost i ogólną frustrację.


Ponadto te trwające od lat negatywne procesy prowadzą do katastrofy demograficznej, której skutkiem jest brak rodzicielstwa, wymuszona emigracja zarobkowa i coraz bardziej wydłużający się okres usamodzielniania się młodych. Jeżeli nasze pokolenie nie zrozumie, a parlament i rządzący nie doprowadzą do zmian w obszarze edukacji, spraw społecznych i gospodarczych, które pozwolą na odwrócenie dotychczasowej tendencji, to już dzisiaj skazujemy Polskę na niebyt i załamanie funkcji solidarności pokoleniowej, a pierwsze pokolenie wolności stanie się największym przegranym okresu transformacji.


Dlatego zaapelowano do partii politycznych o powołanie nadzwyczajnego zespołu parlamentarnego, który m.in.
Doprowadzi do racjonalnych zmian w systemie edukacji, przywracając w szerokim zakresie szkolnictwo zawodowe na szczeblu zasadniczym, średnim i wyższym, przystosowując go jednocześnie do potrzeb społecznych i gospodarczych kraju,uwzględniając ogólnoeuropejskie kierunki rozwoju.
Stworzy na nowo system czynszowego i spółdzielczego wynajmu mieszkań szczególnie dla ludzi młodych i osób średnio zamożnych.
Stworzy warunki dla przedsiębiorczości młodych, poprzez system dotacji i nisko oprocentowanych pożyczek gwarantowanych przez Państwo.

Przesunie wiek umożliwiający pomoc Państwa ze środków unijnych dla młodych do 30 roku życia.

Opracuje opłacalny system preferencji dla pracodawców wdrażających i zatrudniających młodych ludzi, przez system ulg, zwolnień i dopłat do wynagrodzeń.

Stworzy na nowo zasady funkcjonowania Urzędów Pracy, sytuując je jako kreatorów poszukiwania i utrzymywania miejsc pracy.


Andrzej Różański przypomniał też, że Stowarzyszenie „Ordynacka” powstało w 1991 roku. Na listach członkowskich znalazło się około 5 tysięcy byłych studenckich działaczy z minionych lat. Obecnie jest ono zorganizowane w 19 środowiskach w polskich ośrodkach akademickich. W ramach środowiskowych Rad Okręgowych mogą działać Oddziały – np. powiatowe lub branżowe.

Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może być każdy pełnoletni obywatel RP, który należał lub należy do ZSP, ruchu studenckiego lub jest absolwentem wyższej uczelni. Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich.


altW trakcie rozmów kuluarowych (na powyższym zdjęciu od prawej Jarosław Szczukowski i Donat Paliszewski), wśród członków Stowarzyszenia pojawiło się szereg bardzo interesujących pomysłów, w tym koncepcje organizacji debat dotyczących najważniejszych tematów i problemów, z jakimi nasz kraj i obywatele się borykają.


Warto zaznaczyć, że pomimo śnieżnej pogody, dopisała frekwencja i mimo już śnieżnych głów, wyczuwało się studencką, koleżeńską atmosferę.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież