Marsz Równości po raz czwarty przeszedł ulicami Gdańska » O godz. 15. przy Teatrze Szekspirowskim rozpoczął się czwarty Marsz Równości. W przejściu ulicami Gd... Forum Gdańsk otwarte » Bez przemówień i pompy, po prostu otwarto drzwi i wpuszczono ludzi. Tak wyglądało otwarcie Forum Gda... Krzysztof Dośla: Gdańskie zyski na eksport » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... K. Płażyński: Woda gdańska i zyski gdańskie » Sprzedaż wody w Gdańsku, przy braku konkurencji – to wydawałoby się działalność najprostsza z możliw... Milionerzy prezydenta - hojność gdańska » Kolejny dobry rok w portfelach urzędników miejskich z bezpośredniego otoczenia prezydenta Gdańska. D... Radna Wirska pyta prezydenta o awarię w Przepompowni Ścieków Ołowianka » Anna Wirska, radna PiS w Radzie Miasta Gdańska, złożyła do prezydenta Pawła Adamowicza interpelację ... Rejs Niepodległości „Daru Młodzieży” » Legendarny żaglowiec „Dar Młodzieży” rozpoczął rejs dookoła świata dla uczczenia setnej rocznicy odz... Dwa zawiadomienia do prokuratury w związku ze sprawą działki radnego Z... » W związku ze sprawą bezprzetargowej transakcji pomiędzy Miastem Gdańskiem, a radnym Platformy Obywat... Mirosław Zdanowicz zrzekł się mandatu radnego, ale jednak to rozważy » Po nagłośnieniu sprawy prowadzenia przez Mirosława Zdanowicza działalności gospodarczej na działce n... IV Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II » IV Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II odbyła się w sobotę 19 maja w budynku Gimnaz...
Reklama
Milionerzy prezydenta - hojność gdańska
środa, 23 maja 2018 19:25
Milionerzy prezydenta - hojność gdańska
Kolejny dobry rok w portfelach urzędników miejskich z bezpośrednieg ...
Finał Ligi Europy 2020 na Stadionie Energa!
czwartek, 24 maja 2018 15:50
Finał Ligi Europy 2020 na Stadionie Energa!
Po meczach mistrzostw Europy i kadry Polski kolejne wielkie wydarzenie ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Andrzej Piwarski kończy 80 lat
wtorek, 24 kwietnia 2018 09:08
Andrzej Piwarski kończy 80 lat
Związek Polskich Artystów Plastyków w Gdańsku zorganizował wystaw ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
poniedziałek, 09 kwietnia 2018 20:49
Gdańsk Lotos Siesta Festival 2018 - święto muzyki, śpiewu, wiatru, morza i… przygody
Siesta Festival po raz kolejny zagości w Gdańsku. Wystąpią gwiazdy ...
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
środa, 14 czerwca 2017 13:58
30 lat od pielgrzymki na Wybrzeże Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Świętym Janie Pawle II
12 czerwca w Gimnazjum w Kosakowie (woj. pomorskie) odbyła  się Woj ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...
Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 stycznia 2014 19:25

Pisma sądowe, a także te z prokuratur, zaczęli od stycznia 2014 roku dostarczać doręczyciele Polskiej Grupy Pocztowej i jej podwykonawcy.
W razie awizowania przesyłki z sądu nie będzie można jej już odebrać na Poczcie Polskiej. Poczeka, ale we wskazanej placówce nowego operatora bądź w... kiosku Ruchu.


InPost i Polska Grupa Pocztowa podpisały porozumienie o współpracy w zakresie obsługi kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Wartość dwuletniej umowy może sięgnąć nawet 200 mln zł. InPost udostępnił dla potrzeb realizacji tego kontraktu wszystkie swoje placówki, tak własne, jak i partnerskie m.in. zlokalizowane w 5000 placówek sieci RUCH - oraz inne zasoby techniczne i organizacyjne.


W dniu 18 grudnia 2013 roku Polska Grupa Pocztowa podpisała umowy ze Skarbem Państwa i Sądem Apelacyjnym w Krakowie oraz Prokuratorem Generalnym na obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur. Dwuletni kontrakt, który wszedł w życie od stycznia 2014 roku, jest wart ok. 500 mln złotych.


PGP doręczy w trakcie obowiązywania umów ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Niebawem na stronie internetowej PGP  www.pgpsa.pl zostanie udostępniona lista wszystkich placówek, w których będzie można odebrać awizowaną przesyłkę. PGP będzie świadczyła usługę w oparciu o sieć ponad 7000 placówek pocztowych w całym kraju.


Umowa pomiędzy PGP a InPost obejmuje świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych, w tym:
a) Przesyłki listowe o wadze do 2.000 g (Gabaryt A i B): zwykłe, priorytetowe, rejestrowane, nierejestrowane, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO)
b) Paczki pocztowe o wadze do 10.000 g (Gabaryt A i B): zwykłe, priorytetowe, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO)
c) Paczki pocztowe o wadze ponad 10.000 g do 30.000 g (Gabaryt A i B): zwykłe, priorytetowe, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO)
d) Przesyłki kurierskie o wagach: do 2 kg, od 2 kg do 5 kg, od 5 kg do 15 kg, od 15 kg do 30 kg, od 30 kg do 50 kg


alt



- Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z PGP przy realizacji tak ważnego kontraktu na rzecz instytucji publicznych - mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl (na powyższym zdjęciu). - Jesteśmy w pełni przygotowani technicznie do działań na taką skalę pod względem liczby placówek dzięki współpracy z m.in. RUCH-em. Ponadto dysponujemy doskonałym zapleczem technicznym, zdolnym obsłużyć masową korespondencję. Nasza nowoczesna sortownia już dziś płynnie obsługuje 1,2 mln przesyłek dziennie, a jej moce nie są w pełni wykorzystane. Warto zauważyć, że Grupa Integer.pl posiada też liczne umowy z partnerami zagranicznymi, z którymi realizuje usługi pocztowe na rynku europejskim i światowym - mówi Rafał Brzoska.


alt



Adwokat Donat Paliszewski z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych LIBER w Gdańsku (na zdjęciu podczas rozmowy z Jerzym Buzkiem) ustosunkował się do nowych zmian, mówiąc portalowi wybrzeze24.pl i Gazecie Gdańskiej: - Polskie społeczeństwo od wielu lat przyzwyczajone jest do tego, że wszelkie powiadomienia sądowe czy prokuratorskie odbierane są w najbliższej placówce pocztowej. Teraz raptem trzeba będzie szukać nowych miejsc odbioru takich powiadomień. Mają to być również kioski Ruchu, czy nawet kwiaciarnie. Firmy nieraz prywatne i niekoniecznie pracujące tak jak polskie poczty minimum przez pięć dni w tygodniu. Na poczcie jak jedna z pracownic zachoruje, to zastępuje ją druga i przesyłkę pocztową tzw. powiastkę można bez przeszkód odebrać. Jak natomiast zachoruje kwiaciarka lub pracownica kiosku Ruchu, to takie małe placówki handlowe po prostu się zamyka i basta. Jest więc mało prawdopodobne, że sądy będą to uwzględniać i na obywateli będą nakładane stosowne procesowe kary. Tak więc wprowadzenie od stycznia 2014 roku nowego sposobu doręczania powiadomień sądowych i prokuratorskich będzie sporym utrudnieniem dla polskiego społeczeństwa. Skutki tego nowego wyboru będą obciążać każdego z nas. Nie we wszystkich przecież miejscowościach, gminach czy wsiach są takie punkty do odbioru istotnej korespondencji procesowej. Wydaje mi się ponadto, że potencjalne osoby, które mają się zajmować taką korespondencją, nie zostały do tego odpowiednio przygotowane.  Mówi się o istniejącej bazie, ale jej nie znamy. Nie było okresu przygotowawczego do wprowadzenia tak istotnych zmian. Pocztowiec, to pracownik urzędowy, którego obowiązują jakieś konkretne prawa służbowe, co oznacza, że za swoją pracę ponosi odpowiedzialność. A pytam, jaką to ewentualnie karę możemy nałożyć kioskarzowi Ruchu? 


alt


Przypomnijmy, iż konkurent Poczty Polskiej, czyli Polska Grupa Pocztowa S.A. rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2006 roku. Firma została powołana do świadczenia usług pocztowych i działa na podstawie Zaświadczenie o wpisie do Rejestru Operatorów Pocztowych pod numerem B-00167, a także na podstawie Regulaminu i Cennika Świadczenia Usług PGP.


PGP S.A. wykonuje usługi zgodnie z ustawą z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2012) oraz ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.


W dniu 17 czerwca 2010 roku Polska Grupa Pocztowa S.A. stała się jednym z Członków – Założycieli Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych. Organizacja ta jest związkiem pracodawców i zrzesza prywatnych operatorów świadczących usługi pocztowe.


W celu zabezpieczenia procesu doręczeniowego, jak zapewnia PGP, stosuje się system monitoringu doręczycieli. Czyli, że każdy kurier wychodzący w rejon doręczeniowy wyposażony jest w urządzenie GPS, które umożliwia bieżącą weryfikację jego pracy i podnosi skuteczność procesu doręczeniowego. Pożyjemy, zobaczymy. Umowę podpisano tylko na dwa najbliższe lata.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #7 Julia 2014-03-16 09:45
Agencja InPost z Chojnic - brak awiza w skrzynce i listu z Sądu. Tak działa agencja przez swoich doręczycieli.
Można snuć tu różne wnioski ich działań, że nie dostarczają listów sądowych na czas a przede wszystkim nie zgodnie z prawem ( zatrudnienie bez umowy o pracę, niskie zarobki.) A może celowo,żeby przedłużać sprawy w Sądach i Prokuraturach , bo tak działa to wszystko w naszym kochanym kraju w Polsce. JAK NIE NADAJECIE SIĘ DO TAKIEJ ROBOTY - TO SIĘ ZA TO NIE BIERZCIE - I NIE UTRUDNIAJCIE NAM POLAKOM ŻYCIA!!!!!
Cytować
 
 
+1 #6 zdzisława 2014-02-24 17:24
Coś bardziej głupieg tródno by bylo wykombinowac.Korespondencję tak powaznych nstytucji jak Sąd iProkuratura powierzyć jakieejs niodpowiedzialn ej firmie ktora przetrzymuje ją w Kioskach z gazetami,Kwiaci arniach i t.p.
Oto przyklad: 2/24/2013 Wezwania nie doręczono a wysłane zostało 1/16/2013 z Sądu Wa-wa Zoliborz I Cywilny Ns611/13 a sprawa ma byc 3/7/2013.Jezeli sprawa zostanie przesónieta na następny termin.To ja wystapie z pozwem do doręczycieli.Czy wPOLSCE niema już co sprzedawac?
Cytować
 
 
+1 #5 arek 2014-02-11 17:56
Otrzymałem dzisiaj awizo InPost  list z sądu. Przesyłka do odbioru w ... KANTORZE !!!??? -Szczecin ul.Przyjaciół Żołnierza, gdzie wg zamieszczonej informacji klienci kantoru mają pierwszeństwo !!!Nie udało mi się odebrać przesyłki, gdyż kurier nie dostarczył dzisiejszej korespondencji, a KANTOR czynny tylko do 17:30!!!!!! Jak zwykły obywatel pracujący ma odebrać w ten sposób przesyłkę z Sądu???!!!

Szanowny Panie GIODO, jak to się ma do polityki bezpieczeństwa danych osobowych?
Przecież nasze dane osobowe są przetwarzane przez osoby do tego nieupoważnione jak np. przykładowa pani Halinka z kiosku lub pan Zbyszek z kantoru???!!!

Ja na przykład sobie tego nie życzę!!!

Dokąd zmierza ten kraj???!!! 
Cytować
 
 
+1 #4 janusz 1 2014-02-03 16:31
w awizie z inpostu nie podano miejscowości adresata oraz miejscowości w której odebrać !!!
Cytować
 
 
+3 #3 marcin 2014-01-07 18:51
Inpost to wyzysk i nepotyzm! — Rafał Brzoska
prosze o podanie linku do artykułu w krorym sie ta wypowiedział!!
Cytować
 
 
+1 #2 sprzeciw21 2014-01-05 15:21
Od 9 czerwca przesyłki sądowe nie są doręczane przez Pocztę Polską, ale przez prywatnego operatora PGP. Korespondencję odbierać trzeba będzie nie w urzędzie pocztowym, ale w kiosku Ruchu lub placówce PGP. Nikt nie wie jak będzie to wyglądać. Na ten skandal zareagowało Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" apeluje do uczestników postępowań sądowych o składanie wniosków z żądaniem doręczenia pism przez Pocztę Polską, a w przypadku nieuwzględnieni a wniosku, o skierowania zapytania w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego . Wzór wniosku na stronie http://serwis21.blogspot.com/2014/01/brak-zgody-na-doreczanie-pism-sadowych.html
Cytować