Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karty Dużej Rodziny również dla najbogatszych

altMożna już składać podania o tzw. Kartę Dużej Rodziny. Przysługuje ona każdej rodzinie z minimum trójką dzieci – bez względu na wysokość zarobków. Czy Gdańsk stać na finansowanie takiego pomysłu?

Pod koniec grudnia prezydent Paweł Adamowicz spotkał się przedstawicielami rodzin wielodzietnych i przedstawił im projekt Karty Dużych Rodzin. Pozwala ona na darmowy przejazd środkami komunikacji miejskiej oraz bezpłatne wejścia do wybranych teatrów czy muzeów. - Powinniśmy wprowadzić modę na duże rodziny – mówił wtedy prezydent.

Miasto zakłada, że z nowego pomysłu skorzysta 1/3 z szacowanych 4 tys. gdańskich rodzin wielodzietnych.  Jeśli te prognozy się sprawdzą, to wyprodukowanie kart oraz darmowe przejazdy kosztować będą Gdańsk ok. 3 mln zł rocznie. O kartę starać się mogą zarówno ci najbiedniejsi, jak i osoby z wysokimi zarobkami. Dziwić więc może fakt, iż projekt będzie finansowany z kasy… Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. Ewa Kamińska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, zapewnia, że nowy projekt żaden sposób nie wpłynie na inne działania MOPS-u. – Pieniądze na ten cel idą ze specjalnych środków wspierających duże rodziny. Zasiłki czy usługi socjalne są opłacane z innego funduszu, więc korzystający z pomocy MOPS-u nie odczują negatywnych skutków wprowadzenia nowych biletów.

Radni z opozycji mają jednak pewne wątpliwości. – Same karty to bardzo dobry pomysł, który zresztą mój klub zaproponował jeszcze w poprzedniej kadencji – zauważa Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Może jednak warto byłoby się zastanowić nad wprowadzeniem jakiegoś limitu zarobków, powyżej którego karta nie przysługiwałaby? Uważam, że lepiej, aby pieniądze trafiły na przykład do ubogiej rodziny z dwójką dzieci, a nie wyjątkowo bogatej z trójką – zastanawia się.

- Postanowiliśmy nie wprowadzać bariery zarobków, bo chcemy, żeby w akcji wzięło udział jak najwięcej rodzin wielodzietnych – mówi Kamińska. – Poza tym wiązałoby się to z dużą ilością formalności.

- Wystarczyłoby  przecież tylko przedstawienie PIT-u przy składaniu wniosku o kartę – ripostuje Falandysz.

Wątpliwości może budzić także czas rozpoczęcia akcji. Kilka dni temu gdańscy urzędnicy tłumaczyli, że z powodu bardzo napiętego budżetu, miasto jest zmuszone wprowadzić szereg podwyżek m.in. nawet kilkunastokrotnie wyższą opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Teraz się okazuje, że z finansami Gdańska nie jest tak źle. – To nie tak, że nagle zażądaliśmy zarezerwowania w budżecie 3 miliony złotych. Już od dłuższego czasu mieliśmy plan wprowadzenia Karty Dużej Rodziny. Decyzja o przeznaczeniu na nią pieniędzy z budżetu na rok 2011 zapadła wiele miesięcy temu – broni pomysłu Ewa Kamińska.

O Kartę Dużej Rodziny może ubiegać się każdy członek rodziny z trójką lub większą ilością dzieci. Wystarczy tylko wypełnić wniosek w punkcie obsługi klienta Zarządu Transportu Miejskiego. Oczekiwanie na wydanie karty trwa ok. miesiąca.

Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 Dariusz 2013-02-21 11:23
Serdecznie zapraszamy do skorzystania posiadaczy Karty Dużej Gdańskiej Rodziny do wyjątkowego rabatu 10 % od niskich cen internetowych klocków LEGO dostępnych w gdańskim sklepie internetowym pod adresem www.legaro.pl

Uczestniczymy już w Programie od 1 lutego 2013 r.
Uważamy, że Program daje uzasadnione szanse rodzinom wielodzietnym w pomniejszeniu wydatków.
Cytować
 
 
0 #1 Greg 2011-02-23 19:25
Co za brednie. Jeżeli nawet 3 mln kosztowało by wyprodukowanie 4 tys. kart to oznaczało by ze produkcja takiej karty wynosi 750zł heh.... chyba ze złota.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież