Barwy kampanii » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Niesforny piekarz » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Przemoc w czasach pandemii

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 08 maja 2020 14:52

altObawa przed wirusem i szarpiące nerwy spory polityków w związku z wyborami spowodowały, że mało kto zauważył bardzo ważne wydarzenie, które miało miejsce w ostatnich dniach. Sejm liczbą 433 głosów przegłosował prawo, że sprawcy przemocy domowej będą mogli być nieomal natychmiast izolowani od swoich ofiar. Teraz ustawa, która to zagwarantuje trafiła pod obrady Senatu.


Nowe prawo zakłada możliwość natychmiastowego wyegzekwowania od osoby stosującej przemoc opuszczenia wspólnie zajmowanego z ofiarą mieszkania oraz zakazania zbliżania się do niego. Jak stwierdza Ministerstwo Sprawiedliwości: „Uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu w tych sprawach będą przyznane Policji, a także Żandarmerii Wojskowej. Nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą, sąd może przedłużyć ten okres.”


W okresie epidemii i przymusowego zamknięcia rodzin w czterech ścianach mieszkań pod wspólnym dachem, często bez możliwości opuszczenia domu, znaleźli się także sprawcy przemocy i ich ofiary. Nie zawsze jest tak, że to mężczyzna jest sprawcą przemocy domowej, jednak w przytłaczającej większości przypadków to mąż, konkubent czy tzw. chłopak znęca się nad kobietą, z którą wspólnie dzieli mieszkanie. Co więcej, ofiarami padają również dzieci, rodzice czy dziadkowie. Przemoc domowa dotyczy nie tylko rodzin patologicznych. Uśmiechnięty nauczyciel czy lekarz może być okrutnym mężem i ojcem, który znęca się nad żoną na oczach dzieci.


Wraz z rozwojem pandemii i rządowymi rozporządzeniami dotyczącymi obowiązkowego pozostawania w domach przemoc domowa zaczęła się nasilać, a ofiary nie miały dokąd uciekać. Trudno było wezwać pomocy ponieważ sprawca przemocy w czasie przymusowego wspólnego zamknięcia w domu mógł w dużo większym stopniu kontrolować swoją ofiarę.

alt


We Francji wprowadzono możliwość przekazania podczas wizyty w aptece kartki z prośba o pomoc, różne państwa próbowały znaleźć rozwiązanie tego trudnego problemu. W zwykłej sytuacji maltretowane czy molestowane seksualnie dziecko może uciec do koleżanki. Co może zrobić gdy wokół wszystkie drzwi są dla niego zamknięte?


Dlatego przyjęcie nowej ustawy antyprzemocowej ma ogromne znaczenie właśnie teraz, podczas epidemii SARS-COVID-19. Podczas debaty sejmowej przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości stwierdzili, że statystyki są przerażające. Rocznie około 250 tysięcy osób (głównie kobiet), jest dotkniętych przemocą domową. W wyniku przemocy domowej rocznie w Polsce ginie ponad 400 kobiet.


Wiele organizacji latami pracowało nad tym rozwiązaniem. W rezultacie Ministerstwo Sprawiedliwości wniosło pod obrady Sejmu swój projekt ustawy mającej pomóc ofiarom przemocy domowej. argumentując, że „wprawdzie już obecnie w polskim prawie obowiązują regulacje - na przykład w ramach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - umożliwiające odizolowanie osoby stosującej przemoc domową. Jednak jest to możliwe jedynie na drodze sądowej - co trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy.”


Miejmy nadzieję, że już wkrótce sprawiedliwości stanie się zadość i to nie kobieta, często z dziećmi, będzie się tułać po przytułkach lub spać kątem w mieszkaniach swoich krewnych, lecz sprawca zostanie skutecznie odsunięty od osób nad którymi, często przez długie lata, się znęcał.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież