72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Daj szansę seniorowi!

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 16 maja 2020 06:42

altCodziennie około godziny 8 rano dopóki mieszkańcy kamienicy nie przystąpią do swoich codziennych zajęć, słyszę piętro wyżej kroki mojego ponad 80. letniego sąsiada, który przygotowuje się do wyjścia. Nareszcie, po kilku tygodniach „uwięzienia” w domu, kiedy ze względu na zagrożenie zarażeniem możliwe były tylko konieczne i niezbędne wyjścia do sklepu czy apteki, sąsiad może wrócić do swojej rutyny polegającej na długich spacerach. To właśnie dla niego ograniczenie możliwości przechadzki w czasie trwania epidemii COVID-19 było bardziej dotkliwe niż wielu innych, młodszych ludzi, którzy przymusowo spędzają czas przed komputerem czy telewizorem narzekając na brak możliwości ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dla starszych osób „usprawiedliwione” wyjście do Biedronki w wyznaczonych godzinach stało się namiastką kontaktów z innymi ludźmi, których tak bardzo pragną.

alt


Wraz z zamknięciem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ograniczeniu możliwości wizyt przyjaciół i rodziny, pozbawieni bliskich starsi ludzie znaleźli się w potrzasku. Już od czasu kiedy zostali wdowcami czy wdowami żyją w społecznej izolacji i mieszkają samotnie. Teraz, w czasie epidemii społeczna izolacja została im wręcz nakazana i narzucona. Wobec tego czy słusznie obwinia się seniorów o brak odpowiedzialności, o nadmierne „łażenie” po sklepach? Wiek nie jest powodem dla którego ludziom odbiera się ich przyrodzone prawa. Czy społeczne nastawienie polegające na naciskach na starszych ludzi by nie wychodzili z domu nie nosi znamion dyskryminacji?

alt


Napominania i połajanki wyrażane w mediach społecznościowych wydają się  nie na miejscu w odniesieniu do seniorów, którzy według wielu internautów „zamiast siedzieć w domu” wyruszyli na zakupy, często w nadziei, że po prostu uda im się zamienić kilka słów z sąsiadką lub przypadkowo spotkaną pod „Lidlem” koleżanką ze szkoły.


Według wielu geriatrów samotność i brak kontaktów z ludźmi mogą skutkować występowaniem wśród osób w starszym wieku znacznie wyższego odsetka chorób serca i udarów mózgu oraz znacznie podwyższonego ryzyka demencji. Seniorzy, którzy znaleźli się w izolacji lub przez dłuższe okresy czasu żyją samotnie często skarżą się na depresję i lęki.

alt


Sopot to miasto w dużym stopniu zamieszkałe przez seniorów. W tej chwili pełnych obaw czy „wolno im” wyjść na spacer bo przecież ich rodziny będą się denerwować bo są w grupie wysokiego zagrożenia zarażeniem śmiertelnym wirusem. Rzeczywiście, dla starszych ludzi choroba jest poważnym zagrożeniem ze względu na tzw. choroby współistniejące ale nie zapominajmy o prawach każdego człowieka, które także w przypadku sytuacji epidemii nie powinny pójść w zapomnienie. Martwimy się o gospodarkę, o młodzież zdającą w tym roku matury, o to kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie, więc pomartwmy się również tym, co zrobić, żeby samotni seniorzy nie byli zastraszeni nagonką, że są nieodpowiedzialni, że „łażą” po mieście bez potrzeby i nie rozumieją, że robią nam dużą przykrość bo przecież mogą zachorować na COVID-19 i umrzeć. Mój sąsiad właśnie wraca do domu zadowolony ze spaceru, z zakupami, o wiele szczęśliwszy niż gdyby czekał z utęsknieniem na wolontariuszy, którzy anonimowo zawiesiliby mu torbę z produktami na klamce. Więc jeśli tak bardzo martwimy się o seniorów to nośmy maseczki, nie tłoczmy się w miejscach publicznych, dajmy szansę seniorowi na bezpieczne wyjście z domu.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież