Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Daj szansę seniorowi!

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 16 maja 2020 06:42

altCodziennie około godziny 8 rano dopóki mieszkańcy kamienicy nie przystąpią do swoich codziennych zajęć, słyszę piętro wyżej kroki mojego ponad 80. letniego sąsiada, który przygotowuje się do wyjścia. Nareszcie, po kilku tygodniach „uwięzienia” w domu, kiedy ze względu na zagrożenie zarażeniem możliwe były tylko konieczne i niezbędne wyjścia do sklepu czy apteki, sąsiad może wrócić do swojej rutyny polegającej na długich spacerach. To właśnie dla niego ograniczenie możliwości przechadzki w czasie trwania epidemii COVID-19 było bardziej dotkliwe niż wielu innych, młodszych ludzi, którzy przymusowo spędzają czas przed komputerem czy telewizorem narzekając na brak możliwości ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dla starszych osób „usprawiedliwione” wyjście do Biedronki w wyznaczonych godzinach stało się namiastką kontaktów z innymi ludźmi, których tak bardzo pragną.

alt


Wraz z zamknięciem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ograniczeniu możliwości wizyt przyjaciół i rodziny, pozbawieni bliskich starsi ludzie znaleźli się w potrzasku. Już od czasu kiedy zostali wdowcami czy wdowami żyją w społecznej izolacji i mieszkają samotnie. Teraz, w czasie epidemii społeczna izolacja została im wręcz nakazana i narzucona. Wobec tego czy słusznie obwinia się seniorów o brak odpowiedzialności, o nadmierne „łażenie” po sklepach? Wiek nie jest powodem dla którego ludziom odbiera się ich przyrodzone prawa. Czy społeczne nastawienie polegające na naciskach na starszych ludzi by nie wychodzili z domu nie nosi znamion dyskryminacji?

alt


Napominania i połajanki wyrażane w mediach społecznościowych wydają się  nie na miejscu w odniesieniu do seniorów, którzy według wielu internautów „zamiast siedzieć w domu” wyruszyli na zakupy, często w nadziei, że po prostu uda im się zamienić kilka słów z sąsiadką lub przypadkowo spotkaną pod „Lidlem” koleżanką ze szkoły.


Według wielu geriatrów samotność i brak kontaktów z ludźmi mogą skutkować występowaniem wśród osób w starszym wieku znacznie wyższego odsetka chorób serca i udarów mózgu oraz znacznie podwyższonego ryzyka demencji. Seniorzy, którzy znaleźli się w izolacji lub przez dłuższe okresy czasu żyją samotnie często skarżą się na depresję i lęki.

alt


Sopot to miasto w dużym stopniu zamieszkałe przez seniorów. W tej chwili pełnych obaw czy „wolno im” wyjść na spacer bo przecież ich rodziny będą się denerwować bo są w grupie wysokiego zagrożenia zarażeniem śmiertelnym wirusem. Rzeczywiście, dla starszych ludzi choroba jest poważnym zagrożeniem ze względu na tzw. choroby współistniejące ale nie zapominajmy o prawach każdego człowieka, które także w przypadku sytuacji epidemii nie powinny pójść w zapomnienie. Martwimy się o gospodarkę, o młodzież zdającą w tym roku matury, o to kiedy zostaną otwarte zakłady fryzjerskie, więc pomartwmy się również tym, co zrobić, żeby samotni seniorzy nie byli zastraszeni nagonką, że są nieodpowiedzialni, że „łażą” po mieście bez potrzeby i nie rozumieją, że robią nam dużą przykrość bo przecież mogą zachorować na COVID-19 i umrzeć. Mój sąsiad właśnie wraca do domu zadowolony ze spaceru, z zakupami, o wiele szczęśliwszy niż gdyby czekał z utęsknieniem na wolontariuszy, którzy anonimowo zawiesiliby mu torbę z produktami na klamce. Więc jeśli tak bardzo martwimy się o seniorów to nośmy maseczki, nie tłoczmy się w miejscach publicznych, dajmy szansę seniorowi na bezpieczne wyjście z domu.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież