Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Koniec sagi o Gowinie

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 maja 2020 17:51

altUstawa dotycząca głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 roku przegłosowana. Za odrzuceniem veta Senatu głosował jeden poseł Koalicji Obywatelskiej a 11 Konfederatów wstrzymało się. W ten sposób marzenia opozycji o zdobyciu większości parlamentarnej i przejęciu władzy z pominięciem elekcji runęły jak domek z kart. O bardzo prawdopodobnej koncepcji, w którą mógł grać Jarosław Gowin z kilkoma posłami Porozumienia pisaliśmy z red. Jackiem Karnowskim już 24 kwietnia, tuż po spotkaniu i wspólnym wystąpieniu na konferencji prasowej w składzie Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Jarosław Gowin „Sagi Gowina ciąg dalszy. Horyzont przejaśnia się”.

Z kolei dziś, na swojej konferencji prasowej istnienie takowego planu potwierdził szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Warto jeszcze raz przytoczyć jego słowa:
- Po pierwsze, miała być odrzucona dzisiaj ustawa (o wyborach korespondencyjnych – red.), dzięki Gowinowi. Nie została odrzucona. Pierwszy cel, który mieli ci, którzy rozmawiali z Gowinem, padł — stwierdził Czarzasty.

- Po drugie, miały być przesunięte o rok wybory, bo przecież Gowin to obiecał. Wybory o rok nie zostały przesunięte. Po trzecie, miał być wprowadzony stan klęski żywiołowej, dzięki Gowinowi. Bo przecież Gowin części opozycji to obiecał. Nie został wprowadzony — mówił szef SLD.

Czarzasty stwierdził, że po czwarte Gowin miał być marszałkiem Sejmu. - Przecież obiecał to części opozycji. Gowin nie został marszałkiem Sejmu — powiedział.

- Po piąte, Gowin miał gwarantować rozwalenie złego rządu PiS. Nic się takiego nie stało. Tak kończą się marzenia, rozmowy z obozem PiS i z Gowinem. Nie uczestniczyliśmy w tej paradzie oszustów, bo z oszustami się nie gada, (…) zawsze nas oszukują — stwierdził szef Sojuszu.

Nie wiadomo czy słowa tego polityka są prawdziwe. Być może wypowiedział je, żeby postawić na swoim, bowiem zawsze przestrzegał pozostałe partie opozycyjne przed rozmowami z Gowinem. Borys Budka, który początkowo nie szczędził liderowi Porozumienia ciepłych słów, oceniając, że były wicepremier „rezygnując z obecności w rządzie, udowodnił, że nie godzi się na dyktat Jarosława Kaczyńskiego” pośrednio potwierdza słowa Czarzastego. W ten sposób przyznał, że został przez obu dżentelmenów z prawej strony politycznego spektrum wystrychnięty na dudka wraz z cała formacją. Trudno też jest jednoznacznie powiedzieć czy Jarosław Gowin negocjując z opozycją chciał rzeczywiście przejść na drugą stronę barykady, czy też rozmawiając z politycznymi przeciwnikami zamierzał tylko poprawić swoją pozycję w dialogu z Jarosławem Kaczyńskim? Tak czy inaczej jak mawiają Anglicy „all’s well that ends well” („wszystko dobre, co się dobrze kończy”) a karawana jedzie dalej.


Opozycja, a konkretnie przywództwo Platformy Obywatelskiej jak zwykle wszystko postawiło na jedną kartę, licząc po raz kolejny na jakiegoś gejmczendżera, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki odmieni smutne losy tej formacji. Tak było przy aferze z „dwoma wieżami”, strajku nauczycieli, a także podczas słynnego występu Jażdżewskiego połączonego z frontalnym atakiem na Kościół i nachalną promocją LGBT. Wszystkie te koncepcje spaliły na panewce przynosząc odwrotny skutek, bowiem nie było przysłowiowego planu B, o C nie wspominając. Myślenie długofalowe nie jest mocną stroną liderów opozycji, a szczególnie Platformy Obywatelskiej. Poza tym polskie społeczeństwo, a co za tym idzie scena polityczna wymagają dziś innego języka komunikacji niż 5 lat temu. Zauważyli to Szymon Hołownia, liderzy Lewicy (Robert Biedroń jest tu wyjątkiem ograniczonym pseudoideologią, której trzyma się kurczowo), ale nie Borys Budka i całe towarzystwo z Koalicji Obywatelskiej.


Porozumienie Kaczyński-Gowin oprócz przejęcia władzy przez opozycję uniemożliwiło jeszcze jedną rzecz. Próbę dekompozycji i przebudowy sceny politycznej po opozycyjnej stronie. Platforma został zmuszona do wzięcia udziału w nowym wyścigu prezydenckim. Po zmianie kandydata na prezydenta (ale nie tylko) ma szansę odzyska część elektoratu, która przeszła do Szymona Hołowni i znowu wrócić na pierwsza pozycję. Hołownia widziany już przez wielu jako lider nowej formacji musi swoje plany przełożyć na dalszą przyszłość. Z pozycji Zjednoczonej Prawicy lepsza jest stara i skostniała struktura Platformy Obywatelskiej jako głównej siły po stronie opozycyjnej niż jakaś nowa ze „świeżą głową”, stwarzająca pozory ruchu odrodzenia. Sytuacja przypomina trochę dylemat Józefa Piłsudskiego, który po zwycięstwie nad bolszewikami wahał się czy „obstawiać” Piotra Wrangla i jego białogwardzistów niszcząc „czerwonych” do końca, czy też podpisać pokój z Leninem. Uznał słusznie sowietów za mniejsze zło i skończył wzmagania wojenne pokojem ryskim. Teraz w interesie Zjednoczonej Prawicy pozostał wybór jak najszybszego wyznaczenia terminów notowań. Pójście za ciosem zapobiec może spadkowi wysokich notowań Andrzeja Dudy, skończy parlamentarny kryzys i pozwoli skupić się nad likwidacją negatywnych konsekwencji gospodarczych spowodowanych pandemią. Sądzę, że rządzący powinni dążyć do elekcji wyznaczając pierwszą realną datę w okolicach drugiej połowy czerwca. Pytanie (raczej hipotetyczne) co będzie jeśli Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wypowie się negatywnie w sprawie unieważnienia wyborów 10 maja? Wtedy siłą rzeczy układ Kaczyński-Gowin przestanie obowiązywać i elekcję będzie trzeba przeprowadzić 23 tegoż miesiąca. Dla opozycji i tak źle i tak niedobrze. W ten sposób dobiegła końca część I „Sagi o Gowinie”. Na drugą trzeba będzie trochę poczekać.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież