Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
środa, 08 lipca 2020 13:28
Składy na inaugurację eWinner 1. Ligi Żużlowej
Zdunek Wybrzeże i Unia Tarnów podały składy na inauguracyjny mecz ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Apartament marszałkowski

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
piątek, 24 kwietnia 2020 13:32

altJeszcze kilka miesięcy temu z przymrużeniem oka przysłuchiwałam się opowieściom pewnej sopocianki, która twierdziła, że Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i jego córka Kinga Borusewicz, radna Pomorskiego Sejmiku Samorządowego, są współwłaścicielami lokalu w starym sopockim domku, w którym prowadzony jest najem krótkoterminowy. W dodatku, jak twierdziła mieszkanka, lokal jest wynajmowany turystom mimo, że nie zrealizowano w nim zaleceń Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB), co miało według niej narażać zdrowie i życie kuracjuszy oraz stałych mieszkańców tego budynku.

alt


Po dłuższym czasie, niechętnie uległam namowom sopocianki i poszłam obejrzeć budynek na ulicy Grunwaldzkiej. Wydawało mi się zupełnie nieprawdopodobne, aby legenda Solidarności, osoba z pierwszych stron gazet, było nie było Marszałek Senatu, mógł wyrazić zgodę, aby w lokalu będącym jego współwłasnością miał miejsce najem mimo, że nie zostały skrupulatnie zrealizowane zalecenia PINB.


W Sopocie wiemy doskonale jak dotkliwy często bywa najem krótkoterminowy. Szczególnie w starych kamienicach gdzie słychać każde stąpnięcie na drewnianych, trzeszczących schodach, a żyrandole trzęsą się kiedy obok kamienicy przejeżdża większy samochód. Czyż Marszałek Senatu, którego misją i nadrzędnym celem jest powszechne dobro społeczne zdecydowałby się na to, by nawet potencjalnie spowodować jakąkolwiek niedogodność i niewygodę dla sopocian? Na pewno nie, pomyślałam wkraczając na podwórko będące zapleczem budynków gospodarczych, które pozostały po sopockiej synagodze i budynku mykwy.

alt


Wygląd budynku przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Osoby, które podobnie jak ja mieszkają w Sopocie od dziecka, pamiętają nieprawdopodobnie ubogie, rozpadające się domki, które prawdopodobnie służyły przed wojną jako mieszanka dla służby pracującej w licznych hotelach i pensjonatach. Otóż kilka z nich nadal jeszcze w Sopocie istnieje choć w większości zostały wyburzone już w latach 70. ubiegłego stulecia. Wąziutka klatka schodowa przypominająca bardziej drabinę niż stopnie schodów wiodła na pierwsze i ostatnie pięterko tej rozpadającej się budki. Z ulgą opuściłam to miejsce ponieważ obawiałam się, że trzeszczące schody zaalarmują mieszkańców, którzy będą niezadowoleni z obecności jakiegoś intruza. Tym bardziej utwierdziłam się w swoim przekonaniu, że z pewnością nikt nie nazwałby czegoś takiego „apartamentem” nadmorskim i wynajmował turystom. Tym bardziej Marszałek Senatu i jego córka.

alt


Jednak po kilku tygodniach musiałam ostatecznie przyznać rację upartej sopociance, która pokazała mi wiele dokumentów, jednoznacznie potwierdzających jej słowa. Kiedy jako Stowarzyszenie, którego misją jest obrona interesów sopocian, próbowaliśmy interweniować w sprawie zaniedbań budowlanych w budynku, zostaliśmy napomnieni przez kancelarię adwokacką reprezentującą Marszałka, że nasze dalsze działania w tej sprawie skończą się sprawą sadową. Wystąpiliśmy w programie Anity Gargas poświęconym między innymi sprawie najmu lokalu będącego współwłasnością Bogdana Borusewicza i znowu padły groźby pozwu. Wbrew twierdzeniom “Gazety Wyborczej”, że autorzy programu czepiają się braku kratki wentylacyjnej po to, żeby zrobić polityczną rozróbę, można pokazać dokumenty, gdzie jest kilka o wiele poważniejszych zarzutów dotyczących na przykład instalacji gazowej. Sprawy bezpieczeństwa są oczywiście najważniejsze ale nie da się uniknąć pytania: właściwie po co „legendzie” opozycji taki „apartament” w sopockiej było nie było budzie?

Małgorzata Tarasiewicz

https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,16042020,47298454


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież