Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Apartament marszałkowski

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
piątek, 24 kwietnia 2020 13:32

altJeszcze kilka miesięcy temu z przymrużeniem oka przysłuchiwałam się opowieściom pewnej sopocianki, która twierdziła, że Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i jego córka Kinga Borusewicz, radna Pomorskiego Sejmiku Samorządowego, są współwłaścicielami lokalu w starym sopockim domku, w którym prowadzony jest najem krótkoterminowy. W dodatku, jak twierdziła mieszkanka, lokal jest wynajmowany turystom mimo, że nie zrealizowano w nim zaleceń Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB), co miało według niej narażać zdrowie i życie kuracjuszy oraz stałych mieszkańców tego budynku.

alt


Po dłuższym czasie, niechętnie uległam namowom sopocianki i poszłam obejrzeć budynek na ulicy Grunwaldzkiej. Wydawało mi się zupełnie nieprawdopodobne, aby legenda Solidarności, osoba z pierwszych stron gazet, było nie było Marszałek Senatu, mógł wyrazić zgodę, aby w lokalu będącym jego współwłasnością miał miejsce najem mimo, że nie zostały skrupulatnie zrealizowane zalecenia PINB.


W Sopocie wiemy doskonale jak dotkliwy często bywa najem krótkoterminowy. Szczególnie w starych kamienicach gdzie słychać każde stąpnięcie na drewnianych, trzeszczących schodach, a żyrandole trzęsą się kiedy obok kamienicy przejeżdża większy samochód. Czyż Marszałek Senatu, którego misją i nadrzędnym celem jest powszechne dobro społeczne zdecydowałby się na to, by nawet potencjalnie spowodować jakąkolwiek niedogodność i niewygodę dla sopocian? Na pewno nie, pomyślałam wkraczając na podwórko będące zapleczem budynków gospodarczych, które pozostały po sopockiej synagodze i budynku mykwy.

alt


Wygląd budynku przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Osoby, które podobnie jak ja mieszkają w Sopocie od dziecka, pamiętają nieprawdopodobnie ubogie, rozpadające się domki, które prawdopodobnie służyły przed wojną jako mieszanka dla służby pracującej w licznych hotelach i pensjonatach. Otóż kilka z nich nadal jeszcze w Sopocie istnieje choć w większości zostały wyburzone już w latach 70. ubiegłego stulecia. Wąziutka klatka schodowa przypominająca bardziej drabinę niż stopnie schodów wiodła na pierwsze i ostatnie pięterko tej rozpadającej się budki. Z ulgą opuściłam to miejsce ponieważ obawiałam się, że trzeszczące schody zaalarmują mieszkańców, którzy będą niezadowoleni z obecności jakiegoś intruza. Tym bardziej utwierdziłam się w swoim przekonaniu, że z pewnością nikt nie nazwałby czegoś takiego „apartamentem” nadmorskim i wynajmował turystom. Tym bardziej Marszałek Senatu i jego córka.

alt


Jednak po kilku tygodniach musiałam ostatecznie przyznać rację upartej sopociance, która pokazała mi wiele dokumentów, jednoznacznie potwierdzających jej słowa. Kiedy jako Stowarzyszenie, którego misją jest obrona interesów sopocian, próbowaliśmy interweniować w sprawie zaniedbań budowlanych w budynku, zostaliśmy napomnieni przez kancelarię adwokacką reprezentującą Marszałka, że nasze dalsze działania w tej sprawie skończą się sprawą sadową. Wystąpiliśmy w programie Anity Gargas poświęconym między innymi sprawie najmu lokalu będącego współwłasnością Bogdana Borusewicza i znowu padły groźby pozwu. Wbrew twierdzeniom “Gazety Wyborczej”, że autorzy programu czepiają się braku kratki wentylacyjnej po to, żeby zrobić polityczną rozróbę, można pokazać dokumenty, gdzie jest kilka o wiele poważniejszych zarzutów dotyczących na przykład instalacji gazowej. Sprawy bezpieczeństwa są oczywiście najważniejsze ale nie da się uniknąć pytania: właściwie po co „legendzie” opozycji taki „apartament” w sopockiej było nie było budzie?

Małgorzata Tarasiewicz

https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,16042020,47298454


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież