Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Widziane z Sopotu: Lepiej późno niż wcale

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 17 kwietnia 2020 16:10

altOd czwartku 16 kwietnia wkraczamy w nowy etap naszych zmagań z COVID-19. Wszyscy, w miejscach publicznych założymy obowiązkowo maseczki, które będą chroniły naszą społeczność przed wirusem. Maseczki zabezpieczą nas samych przed unoszącymi się w powietrzu zarazkami i, co ważniejsze, zabezpieczą innych przed naszym oddechem i kaszlem, na wypadek gdybyśmy bezobjawowo przechodzili chorobę i nic o tym nie wiedząc zarażali innych. Teraz, dzięki maseczkom rozprzestrzenianie się koronawirusa będzie utrudnione.


Wiele miast i miasteczek podjęło wysiłek wyposażenia swoich mieszkańców w darmowe maseczki wielorazowego użytku. Coraz to dochodziły nas informacje, że burmistrz jakiegoś miasteczka sam szyje maseczki i rozdaje mieszkańcom. Że w innym mieście prezydent i radni roznoszą maseczki po domach, a gdzieś w centralnej Polsce lokalny biznesman sam zakupił maseczki żeby wyposażyć seniorów w ten najprostszy środek ochrony. Jednak nic takiego nie wydarzyło się w Sopocie.

alt


Wręcz przeciwnie. Mimo, że w lokalnych mediach toczyła się dyskusja na temat możliwości przekazania maseczek sopocianom i sopociankom władze miasta pozostawały obojętne na oddolne sugestie, by, idąc z przykładem innych gmin, zakupić maseczki dla mieszkańców. Tłumaczenia i argumenty używane przez sojuszników sopockich władz oraz prezydenta były najrozmaitsze. Na zdjęciu zamieszczonym na Facebooku prezydent prezentował się z twarzą owiniętą szalikiem i promował ten sposób ochrony ust i nosa. Chciałabym zobaczyć jak ten sposób sprawdza się przy wysokich temperaturach, które z pewnością niedługo zapanują w Sopocie. Albo we wnętrzach sklepowych czy biurowych. Pojawiła się również sugestia, że rozdawanie maseczek niesie ze sobą zbyt wielkie zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców! Ciekawe więc jak doszło do tego, że władze wielu polskich miast zdecydowały się ogóle rozdawać maseczki. Do tego osobiście. Czyżby im nie zależało na zdrowiu i życiu swoich mieszkańców? Czy tę informację władze Sopotu chciały przekazać?


Chcieliśmy, żeby Sopot stał się przykładem i by wszyscy w naszym mieście mieli maseczki wielorazowego użytku, które można uprać, wyprasować i włożyć ponownie. W kilku miastach w Polsce, między innymi w Słupsku czy Puławach, władze zdecydowały o przekazaniu każdemu mieszkańcowi maseczki wraz z instrukcją, jak chronić się przed koronawirusem. W Starogardzie Gdańskim dostają je ci, którzy ukończyli 65 rok życia. Sopot powinien nie tylko rozdać maseczki ale także poinformować, jak ważne jest ich noszenie i jak nosić je prawidłowo.

alt


W ostatnich chwilach przed wprowadzeniem obowiązku noszenia maseczek można odnotować lekką odwilż w nastawieniu prezydenta do kwestii wsparcia bezpieczeństwa sopocian. W internecie, na Facebooku pojawiła się następująca wypowiedź Jacka Karnowskiego:
„Zleciliśmy szycie kolejnych niemal 3 tysięcy maseczek sopockiej pracowni krawieckiej oraz wspieramy – kupując materiały – wolontariuszy, którzy szyją maseczki.” Czyli, być może, nie rzucaliśmy grochem o ścianę. Szkoda, że władze Sopotu tak późno zabrały się za wsparcie mieszkańców. Być może część z nich nie wyjdzie jutro z domu ze względu na brak maseczki. Ale lepiej późno niż wcale. Lepiej przeznaczyć 100 tysięcy złotych na maseczki niż na projekt nowego znaku graficznego miasta i wiele innych bezsensownych wydatków. Zdrowie i Życie mieszkańców powinno przecież dla naszych włodarzy być najważniejsze.

Małgorzata TarasiewiczInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież