Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Liderzy Zdunek Wybrzeże
niedziela, 09 sierpnia 2020 13:36
Liderzy Zdunek Wybrzeże
eWinner Apator boleśnie zweryfikował formę Zdunek Wybrzeże. Podopi ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Widziane z Sopotu: Remont czy dewastacja w Bazylice Mariackiej?

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
piątek, 22 maja 2020 15:24

altBazylika Mariacka w Gdańsku jest nie tylko wielkim i wspaniałym kościołem, ale także ogromnym cmentarzem, gdzie pochowane są szczątki wielu gdańszczan i gdańszczanek zmarłych przed wieloma wiekami. Zazwyczaj ich groby znajdują się pod posadzką, która mimo zniszczeń przerwała II Wojnę Światową. Najstarsza płyta nagrobna będąca elementem posadzki pochodzi z 1411 roku. Czy kościelna posadzka przetrwała po to, żeby po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia działań wojennych zostać zrujnowana za pieniądze z europejskiego grantu oraz fundusze miejskie?


Kilka miesięcy temu ogarnęła mnie bezsilność kiedy dowiedziałam się o zdejmowaniu płyt nagrobnych i elementów posadzki w Bazylice Mariackiej. Pomyślałam, że mamy do czynienia z kolejnym przypadkiem, kiedy będziemy świadkami niszczenia dziedzictwa Gdańska i z pewnością nic nie uda nam się zrobić żeby je powstrzymać. Siedziałam już ze spakowanym aparatem fotograficznym, gotowa do wyjścia. Chciałam jechać do Bazyliki Mariackiej zrobić przynajmniej zdjęcia płytom, które miały zostać zniszczone lub wywiezione. Jednak w ostatniej chwili z ulgą przeczytałam, że zdejmowanie płyt to był jedynie element remontu posadzki w Bazylice Mariackiej, płyty wrócą na swoje miejsce odrestaurowane, a posadzka będzie w dużo lepszym stanie.

alt


Moja radość i mój spokój trwały aż do dziś, kiedy zobaczyłam w Internecie artykuł Anny Pisarskiej-Umańskiej pod wymownym tytułem:
„Kości ludzkie zmielone na kruszywo budowlane? – wstrzymanie robót w Bazylice Mariackiej”. Zrozumiałam, że prawdopodobnie dałam się zwieść przekazanym przez media zapewnieniom o niewinnym remoncie, który miał zabezpieczyć zabytek, a w tym samym czasie w gdańskim kościele dokonywano dzieła zniszczenia. Podczas gdy zajmowaliśmy się epidemią tuż pod naszym nosem znikało wspaniałe dziedzictwo nad którym przyszło nam, mieszkańcom Pomorza sprawować pieczę.

alt


Anna Pisarska-Umańska pisze o „140 fragmentach szczątków ludzkich oraz 29 fragmentach historycznych płyt posadzkowych z gdańskiej Bazyliki Mariackiej, które miały zostać zutylizowane na drogowe kruszywo. Ile wcześniej zostało tak potraktowanych?” Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, p. Igor Strzok, wydał wniosek o wstrzymanie prac i niezwłoczne zawiadomienie organów ścigania wobec “uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa zniszczenia mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury” co wzbudziło oburzenie władz lokalnych w Gdańsku.

alt


Jednak nawet najbardziej drobiazgowe śledztwo, które zakończy się wskazaniem winnych nie przywróci utraconych zabytków. W tej chwili stwierdzono już, jak pisze Anna Pisarska-Umańska, że odnaleziony na wysypisku „urobek nie tylko pochodzi z prac przy posadzce, ale również z krypty pod kaplicą Marii Magdaleny, na eksplorację której nie wydano pozwolenia. Obecność szczątków świadczy o tym, że nie przesiewano materiału przy użyciu sita, zatem nawet nie dochowano zwykłej zawodowej staranności. Zatajono zarówno sam fakt przeszukiwań kaplicy, jak i wynik tych przeszukiwań. Czy rzeczą normalną jest wywożenie kości na śmietnik z takiego miejsca jak kościół? Czy proboszcz o tym wiedział?”

alt


Chciwość skrywana pod hasłami realizacji europejskich projektów, rewitalizacji miasta i zachowania europejskiego dziedzictwa to zwykłe bezczeszczenie szczątków gdańszczan i gdańszczanek, którzy żyli tu przed nami, nie mówiąc już o bezpowrotnie, zapewne, straconych bezcennych zabytkach.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież