Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Maciej Płażyński, człowiek z Polski solidarnej

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
wtorek, 30 października 2018 15:47

altMaciej Płażyński, pierwszy po transformacji ustrojowej w 1990 roku wojewoda gdański, który przejął fotel przy ul. Okopowej od Jerzego Jędykiewicza, kolega Donalda Tuska z piłkarskiego boiska oraz z czasów malowania kominów w latach 80. do których chętnie – niczym do mitu założycielskiego gdańskich liberałów – odwołuje się to środowisko, niepomne, że ś.p. Maciej Płażyński, założyciel „Świetlika” liberałem nie był, współzałożyciel Platformy Obywatelskiej, który szybko się do projektu rozczarował, był politykiem niezwykle popularnym.


Był człowiekiem dążącym do kompromisu. Reprezentował Polskę solidarną, nie liberalną, od młodych lat starał się zapracować na siebie, a potem na rodzinę.


„Świetlik”
Najpierw zahaczył się na rok w Hucie Katowice. Swoją wybrzeżową historię ten pochodzący z Młynar syn techników weterynarii zaczął od 1977 r., od studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i od pracy w Spółdzielni Usług Wysokościowych „Świetlik” (później „Gdańsk”). Nazwa wzięła się od fabrycznego okienka w dachu.


Rodzice, w symboliczny sposób łączący na powojennej Warmii polskie losy (matka z Wielkopolski, ojciec z Lublina, dziadek z Tarnopola), zaszczepili mu uczciwość i etos pracy.


Z razu na „czarno” i nieformalnie, studenci zaczynali od mycia szyb „Zieleniaka”. Potem poszli na kominy. Pracowali w Rzeszowie, Kozienicach, Warszawie, na Śląsku, przy budowie elektrowni jądrowej. Nie bali się wysokości. Zawisali na linach o grubości 3/8 lub pół cala. Podjęli w ramach dozwolonej przez system spółdzielni, samodzielną działalność gospodarczą. Spółdzielnia pozwalała się utrzymać, a nawet, przy odpowiednim zaangażowaniu, nieźle zarabiać. Konkurencji w tych robotach praktycznie nie było, no może „Alpinex”. Ale działalność nie była tylko wiszeniem na linach i pędzlem i farbą w wiadrze. Z wypłat przekazywali co 10 złotówkę na wsparcie drugoobiegowych wydawnictw, Bratniaka, druk ulotek, pomoc represjonowanym.


Prezesem spółdzielni od 1984 r. był późniejszy marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Zakładał ją wraz z Romanem Rojkiem, po latach właścicielem Atlasu i kolegą z liceum w Pasłęku Tomaszem Chodnikiewiczem. Wnet pracował z Mariuszem Wilkiem, Michałem Kapustą. Z czasem doszlusowali Donald Tusk, bracia Rybiccy, Jerzy Borowczak, Antoni Grabarczyk i inni. Pod koniec lat 80 zatrudnionych w spółdzielni było ponad dwieście osób.


Ruch

Na początku 1980 r. Płażyński przystąpił do Ruchu Młodej Polski, skupiającego trójmiejską i warszawską oraz poznańską młodzież o poglądach bliskich konserwatyzmowi i endecji, bazującym na pismach Romana Dmowskiego, założonym w sierpniu 1979 r. Byli w RMP m.in. Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki, Mirosław Rybicki, Bożena Rybicka, Magdalena Modzelewska, Dariusz Kobzdej, Piotr Dyk, Grzegorz Grzelak, Ireneusz Gust, Zofia Kruszyńska-Gust, Gabriela Turzyńska, Zbigniew i Izabela Dulkiewicz, Maciej Grzywaczewski, Jacek Bartyzel, Marek Jurek.


We wrześniu 1980 był już w tworzącym się Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1981 r. był w strajku na Uniwersytecie Gdańskim prowadzonym dla legalizacji NZS. W 1987 r. został prezesem konserwatywnego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego, skupiającego środowisko gdańskich konserwatystów i liberałów. W 1989 zbliżył się do środowiska Kongresu Liberałów.


Wojewoda
W sierpniu 1990 został powołany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego na urząd wojewody gdańskiego. Miał wówczas 32 lata.
W 1992 r. pomagał w utworzeniu sportowej spółki akcyjnej Lechii Gdańsk. Urząd sprawował do lipca 1996, czyli jeszcze przez trzy lata po wygranych przez SLD wyborach z 1993 r. Odwołanie Płażyńskiego przez premiera Włodzimierza Cimoszewicza spowodowało lawinę protestów przedstawicieli samorządów lokalnych, a w jego obronie zwołano nawet kilkutysięczny wiec przed Dworem Artusa. Wkrótce po tym Płażyński został wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność w województwie gdańskim.


Marszałek
W zwycięskich dla AWS wyborach w 1997 r. Maciej Płażyński zdobył aż 124 683 głosów, uzyskując najlepszy wynik wyborczy w Polsce. Przez cztery lata był marszałkiem Sejmu.


Pod koniec 2000 r. opuścił AWS, by 19 stycznia 2001 r. wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem współtworzył Platformę Obywatelską, mającą być w założeniu alternatywą dla partii politycznych. Stali razem na inaugurującym PO wiecu w gdańskiej hali Olivia. Po erozji AWS i jej spektakularnym upadku Płażyński z listy PO został posłem. W wyborach z 2001 r. zdobył 66 290 głosów. Był to najlepszy wynik w okręgu gdańskim.


Po przekształceniu Platformy w partię został jej pierwszym przewodniczącym. Odszedł z PO w 2003 r.
– Donald Tusk mówi o PO „Jesteśmy wojskiem białych ludzi”. Dla mnie prawdziwym przesłaniem jest solidarnościowe: „W Polsce nie ma ludzi niepotrzebnych”. Zamknięcie się w wąskim kręgu jest złamaniem idei Platformy Obywatelskiej – tłumaczył w jednym z wywiadów secesję z PO.
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2004 zorganizował własny komitet Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców, skupiający głównie byłych działaczy AWS. Sam nie wystartował, a NKWW nie przekroczył progu wyborczego.


W wyborach w 2005 r. startował jako niezależny kandydat do Senatu, zdobywając w okręgu gdańskim 151 018 głosów i mandat senatora. Został wicemarszałkiem Senatu. Przed drugą turą wyborów prezydenckich w 2005 r. zadeklarował poparcie dla Lecha Kaczyńskiego.
- W sporze między wizją Polski liberalnej Donalda Tuska, a Polską solidarną Lecha Kaczyńskiego, jestem po stronie Polski solidarnej, bo tak jest od 25 lat - stwierdził.


Po uzyskaniu refundacji za kampanię wyborczą wspomógł Klub Sportowy Oliva.


W 2007 r. uzyskał mandat poselski z listy PiS, zdobywając 58 318 głosów, nieco mniej niż Sławomir Nowak i Jarosław Wałęsa ze zwycięskiej PO.
W 2008 r. wszedł w skład podkomisji ds. przygotowania do Mistrzostw Europy „EURO 2012” i podkomisji do rozpatrzenia rządowego i poselskiego projektów ustaw o sporcie.


W 2008 r. został prezesem „Wspólnoty Polskiej”, stowarzyszenia zajmującego się opieką nad Polonią. Wspólnota Polska opracowała obywatelski projekt ustawy o repatriacji, a po tragicznej śmierci Macieja Płażyńskiego koordynacją zbierania podpisów zajmował się jego starszy syn Jakub.
Maciej Płażyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, będąc w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Spoczął w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w bazylice mariackiej.


Na ufundowana przez Miasto Gdańsk tablicy na kamienicy przy ul. Szerokiej 80/81, gdzie Płażyński urzędował jako poseł i senator, odsłoniętej w 2011 roku przez jego dwóch synów, córkę oraz wdowę Elżbietę Płażyńską jest cytat z wiersza Ryszarda Krynickiego: "Kogo śmierć wybierze - ten umrze zaledwie".

Artur S. Górski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież