Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
piątek, 19 lipca 2019 21:09
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
Lechia Gdańsk sezon 2019/2020 zaczęła od zdobycia punktu. Biało-zi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Oblicza sportu: Uśmiech jesieni?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 07 listopada 2018 16:14

altOstatni raz – i to o drugoligowe punkty – wygraliśmy 1:0 w kwietniu 1966. Ponad pół wieku! I oto, w minioną niedzielę, twierdza Poznań ponownie zdobyta. Znów zdobyta! Gol Flavio na 1:0 dał radość – ba, szał radości! - i pozwolił zachować pozycję lidera.


Lechia na czele, Lechia z szansą na... mistrza jesieni. Wiem, wiem, dziś mniej używany to termin – jesień czy wiosnę zimą zaliczamy – ale właśnie kończymy rundę, tę jesienną. Sobota, nasz „Bursztyniak”, mecz z Cracovią. Pozostać liderem? Po prostu wygrać. Mistrz jesieni i... wiosnę zaczynamy. Prawie do świąt grać będziemy.


To 27. sezon Lechii w ekstraklasie, niegdyś I ligą zwanej. Debiut biało-zielonych wiosną 1949. I ciekawostka; debiut pod Wawelem z Cracovią właśnie. Dotkliwy dla nas, niestety. Wywoziliśmy 1:5, a tę jedyną, pierwszą gdańską bramkę zaliczył nieżyjący już Piotr Nierychło. Teraz, po 70 latach Cracovia znów na drodze. Lechia mistrzem jesieni? A czy ktoś nie wierzy? Ja wierzę, że raczej wszyscy wierzą. Lechia!


27. sezon Lechii, a liga gra już wiek prawie. Start zaliczyła anno 1927, a pierwszy mistrzem Wisła Kraków. Znów ten Wawel... W tabeli wszech czasów 85 drużyn, a na czele – któż by inny – Legia, mająca za sobą już 81 sezonów. W tejże tabeli Lechia, ale także dwie gdyńskie jedenastki. Arka i Bałtyk. Lechia – 27. sezon i 16. miejsce; Arka – 15. sezon i 27. miejsce; Bałtyk 7 sezonów i 43. miejsce. Niestety, raz tylko podium. Brązowe. Lechia trzecia w roku 1956. Kto – i kiedy - „da” więcej?Ale na razie ta jesień... Będzie nasza?

Niedawno – na tych łamach – tęskniłem za tamtą, dawniejszą ligą. I wciąż tęsknota powraca. Jakaś atrakcyjniejsza wtedy. Ta dawna Legia, tamten Górnik, późniejszy Widzew itd., itd.. Sporo klubów już nie ma. Wiele te dalsze ligi dziś wypełnia. Było, oj było...


Były i tamte stadiony. Nie jak ten nasz „Bursztyniak” czy nawet inne dzisiejsze cuda, ale pełne zwykle. No, pełniejsze, powiedzmy. Kilka tysięcy widzów? W III lidze, na Traugutta, nie pamiętam. Było, minęło... Gramy dalej. Uśmiech jesieni?

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież