Jarosław Wittstock: Rekordy w 2018 i nadzieje na 2019 rok » Na publikację raportu finansowego Grupy LOTOS podsumowującego 2018 rok musimy poczekać jeszcze do ma... Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiści... » Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego dnia od południa Główne Miasto zamien... Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałam... » Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990... Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezyde... » W związku z uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Miasta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, które odbęd... Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza » W sobotę o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej odbędzie się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicz... Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza » Bezpośrednią przyczyną zgonu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząs krwotoczny - wynika ze ... Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta » Aleksandra Dulkiewicz, pierwsza zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza otrzymała od premiera Mateus... Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza » Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Prz... Paweł Adamowicz nie żyje » Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 54 lata. Został ugodzony przez bandytę nożem podcza... Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem » Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zachęca do przybycia do Bazyli...
Reklama
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
sobota, 19 stycznia 2019 21:32
Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
Gdańsk pożegnał w sobotę prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Tego d ...
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
niedziela, 20 stycznia 2019 20:49
MH Automatyka zdobyła 3 punkty w Opolu
Dobrą passę kontynuują hokeiści MH Automatyki. Gdańszczanie wygra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
środa, 02 stycznia 2019 11:28
Oliwa w malarstwie i grafikach z kolekcji Andrzeja Walasa
Oliwski Ratusz Kultury przedstawi niebawem interesującą kolekcję ma ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
czwartek, 20 grudnia 2018 21:07
Od przedszkola uczą w „Ósemce” sportowej rywalizacji
W nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Rumi 14 grudnia br. n ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Oblicza sportu: Uśmiech jesieni?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 07 listopada 2018 16:14

altOstatni raz – i to o drugoligowe punkty – wygraliśmy 1:0 w kwietniu 1966. Ponad pół wieku! I oto, w minioną niedzielę, twierdza Poznań ponownie zdobyta. Znów zdobyta! Gol Flavio na 1:0 dał radość – ba, szał radości! - i pozwolił zachować pozycję lidera.


Lechia na czele, Lechia z szansą na... mistrza jesieni. Wiem, wiem, dziś mniej używany to termin – jesień czy wiosnę zimą zaliczamy – ale właśnie kończymy rundę, tę jesienną. Sobota, nasz „Bursztyniak”, mecz z Cracovią. Pozostać liderem? Po prostu wygrać. Mistrz jesieni i... wiosnę zaczynamy. Prawie do świąt grać będziemy.


To 27. sezon Lechii w ekstraklasie, niegdyś I ligą zwanej. Debiut biało-zielonych wiosną 1949. I ciekawostka; debiut pod Wawelem z Cracovią właśnie. Dotkliwy dla nas, niestety. Wywoziliśmy 1:5, a tę jedyną, pierwszą gdańską bramkę zaliczył nieżyjący już Piotr Nierychło. Teraz, po 70 latach Cracovia znów na drodze. Lechia mistrzem jesieni? A czy ktoś nie wierzy? Ja wierzę, że raczej wszyscy wierzą. Lechia!


27. sezon Lechii, a liga gra już wiek prawie. Start zaliczyła anno 1927, a pierwszy mistrzem Wisła Kraków. Znów ten Wawel... W tabeli wszech czasów 85 drużyn, a na czele – któż by inny – Legia, mająca za sobą już 81 sezonów. W tejże tabeli Lechia, ale także dwie gdyńskie jedenastki. Arka i Bałtyk. Lechia – 27. sezon i 16. miejsce; Arka – 15. sezon i 27. miejsce; Bałtyk 7 sezonów i 43. miejsce. Niestety, raz tylko podium. Brązowe. Lechia trzecia w roku 1956. Kto – i kiedy - „da” więcej?Ale na razie ta jesień... Będzie nasza?

Niedawno – na tych łamach – tęskniłem za tamtą, dawniejszą ligą. I wciąż tęsknota powraca. Jakaś atrakcyjniejsza wtedy. Ta dawna Legia, tamten Górnik, późniejszy Widzew itd., itd.. Sporo klubów już nie ma. Wiele te dalsze ligi dziś wypełnia. Było, oj było...


Były i tamte stadiony. Nie jak ten nasz „Bursztyniak” czy nawet inne dzisiejsze cuda, ale pełne zwykle. No, pełniejsze, powiedzmy. Kilka tysięcy widzów? W III lidze, na Traugutta, nie pamiętam. Było, minęło... Gramy dalej. Uśmiech jesieni?

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież