Tadeusz Cymański: Urna prawdę nam powie » Z posłem Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), europosłem w latach 2009-2014 rozmawia Artur S. Gór... 979 kandydatów do Rad Dzielnic » 24 marca zostaną wybrane Rad Dzielnic na lata 2019-2023 w 34 dzielnicach Gdańska. Do Miejskiej Komi... 25. Targi Akademia » W ramach Święta Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się Targi AKADEMIA oraz DNI OTWARTE Uczelni.Targi AKA... Więcej pieniędzy na Pomorzu na endoprotezy i psychiatrię » Dodatkowe prawie 10 milionów złotych pomorski NFZ przeznaczy na wszczepianie endoprotez stawów biodr... Lotos nagrodził pracownice stacji paliw, które uratowały niemowlę » Pracownice stacji paliw Lotos, które uratowały niemowlę, zostały nagrodzone przez władze spółki. Pan... Święto Uniwersytetu Gdańskiego – otwarcie roku jubileuszowego 50-lecia... » 20 marca 2020 roku minie 50 lat od powstania Uniwersytetu Gdańskiego. Dziś to największa uczelnia w ... Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej » Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielnic w Gdańsku.- Czy mieszkańcy ul.Ko... Pomnik rotmistrza Pileckiego w Gdańsku jeszcze nie stanął, a już jest ... » 15 marca br. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wydaną w imieniu prezydent Miasta Gdańska... Zahistoriowani » Grupą uczniów II Liceum Ogólnokształcących uwielbiających historię licealistów pragnie przez projekt... Czy koalicja roztopi lewicę? » Z prof. Longinem Pastusiakiem, liderem pomorskich list SLD-UP do Europarlamentu w 2009 i 2014 roku, ...
Reklama
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
wtorek, 19 marca 2019 13:46
Teresa Wulnikowska: Przymorze wzdłuż Kołobrzeskiej
Rozmowa z Teresą Wulnikowską, jedyną kandydatką SLD do rad dzielni ...
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
wtorek, 19 marca 2019 19:42
Trefl pokazał lwie serce, ale w Final Four zagra Zenit
Siatkarze Trefl mieli cztery meczbole i piłkę w górze aby wygrać w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
wtorek, 05 marca 2019 14:11
Ewy Bogucka Pudlis w malborskim „Szpitalu Jerozolimskim”
Nie często wybieram się na wystawy malarstwa poza granice trójmiejs ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Oblicza sportu: Uśmiech jesieni?

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 07 listopada 2018 16:14

altOstatni raz – i to o drugoligowe punkty – wygraliśmy 1:0 w kwietniu 1966. Ponad pół wieku! I oto, w minioną niedzielę, twierdza Poznań ponownie zdobyta. Znów zdobyta! Gol Flavio na 1:0 dał radość – ba, szał radości! - i pozwolił zachować pozycję lidera.


Lechia na czele, Lechia z szansą na... mistrza jesieni. Wiem, wiem, dziś mniej używany to termin – jesień czy wiosnę zimą zaliczamy – ale właśnie kończymy rundę, tę jesienną. Sobota, nasz „Bursztyniak”, mecz z Cracovią. Pozostać liderem? Po prostu wygrać. Mistrz jesieni i... wiosnę zaczynamy. Prawie do świąt grać będziemy.


To 27. sezon Lechii w ekstraklasie, niegdyś I ligą zwanej. Debiut biało-zielonych wiosną 1949. I ciekawostka; debiut pod Wawelem z Cracovią właśnie. Dotkliwy dla nas, niestety. Wywoziliśmy 1:5, a tę jedyną, pierwszą gdańską bramkę zaliczył nieżyjący już Piotr Nierychło. Teraz, po 70 latach Cracovia znów na drodze. Lechia mistrzem jesieni? A czy ktoś nie wierzy? Ja wierzę, że raczej wszyscy wierzą. Lechia!


27. sezon Lechii, a liga gra już wiek prawie. Start zaliczyła anno 1927, a pierwszy mistrzem Wisła Kraków. Znów ten Wawel... W tabeli wszech czasów 85 drużyn, a na czele – któż by inny – Legia, mająca za sobą już 81 sezonów. W tejże tabeli Lechia, ale także dwie gdyńskie jedenastki. Arka i Bałtyk. Lechia – 27. sezon i 16. miejsce; Arka – 15. sezon i 27. miejsce; Bałtyk 7 sezonów i 43. miejsce. Niestety, raz tylko podium. Brązowe. Lechia trzecia w roku 1956. Kto – i kiedy - „da” więcej?Ale na razie ta jesień... Będzie nasza?

Niedawno – na tych łamach – tęskniłem za tamtą, dawniejszą ligą. I wciąż tęsknota powraca. Jakaś atrakcyjniejsza wtedy. Ta dawna Legia, tamten Górnik, późniejszy Widzew itd., itd.. Sporo klubów już nie ma. Wiele te dalsze ligi dziś wypełnia. Było, oj było...


Były i tamte stadiony. Nie jak ten nasz „Bursztyniak” czy nawet inne dzisiejsze cuda, ale pełne zwykle. No, pełniejsze, powiedzmy. Kilka tysięcy widzów? W III lidze, na Traugutta, nie pamiętam. Było, minęło... Gramy dalej. Uśmiech jesieni?

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież