Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ESK to początek, ale co dalej?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:18

altWe wtorek 10 listopada w działającym przy Instytucie Sztuki Wyspa klubie Buffet odbyła się debata "Europejska Stolica Kultury - start czy meta?".


Rozmówcami Artura Celińskiego prowadzącego rozmowę z ramienia organizatora, Res Publica Nowa, byli Aleksandra Szymańska (Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat), Grzegorz Klaman (Instytut Sztuki Wyspa) i Lidia Makowska (Stowarzyszenie Kultura Miejska). Do dyskusji włączyli się także m.in. Romuald Pokojski (także biuro ESK) i Anna Czekanowicz-Drążewska (dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury).
- Chyba każdy z nas widzi ESK jako start i narzędzie, a nie koniec i cel ostateczny – stwierdziła na samym początku dyskusji Aleksandra Szymańska.


O czym więc dyskutowano?
Lidia Makowska tłumaczyła, że hasło gdańskiej kandydatury do prestiżowego tytułu „Wolność kultury, kultura wolności”, rozumiała jako deklarację wskazującą na kierunek w jakim kultura w mieście miałaby zmierzać.
- Funkcją sztuki nie jest promowanie i popieranie władz – argumentowała Makowska – Biuro ESK zawiodło w tym względzie, ale pokazało, że do zarządzania kulturą w mieście wystarczy niewielka instytucja.


Wrzeszczańska działaczka pytała także, dlaczego niejawny pozostaje dokument aplikacyjny Gdańska do tytułu ESK.
- Aplikacja nie została upubliczniona, bo zawiera szczegółowe zapisy, a nie chcemy, by ktoś „ukradł” nasze pomysły - tłumaczyła Szymańska.
- Ale ja chciałabym wiedzieć, za co płacę - ripostowała Makowska. - Ani ja, ani wiele innych osób nie zostało zaproszone do konsultacji projektu.
- Nie jest tak, że ludzie nie zostali zaproszeni - odpowiedział Grzegorz Klaman. – I ja, i Lidka, i wielu innych twórców kultury wielokrotnie dyskutowaliśmy na jego temat - uspokajał.
Szymańska tłumaczyła, że 180 realizowanych projektów wynikło ze spotkań.
- Pojawiały się pomysły, a my wyłoniliśmy te, które były warte zrealizowania – dopowiadała.


Dalej dyskutowano także o tematach politycznych w sztuce.
- Nie wydaje mi się, żebyśmy w Wyspie unikali takich tematów - tłumaczył Klaman. - Działam od 25 lat, tak się stało, że nasze projekty zostały wreszcie docenione, a cieszy mnie to tym bardziej, że nie były to projekty koniunkturalne, stworzone „pod” ESK czy modę.


Oprócz zmiany sposobu decydowania o kulturze i przejrzystszych mechanizmów, Makowska postulowała zwiększenie środków na kulturę w mieście, posługując się przykładem Warszawy.
Szymańska tłumaczyła tymczasem, że na podobnej dyskusji w Warszawie spotkała się z podobnymi zarzutami wobec tamtejszego biura ESK. Poprawa wymagałaby według stołecznych dyskutantów... przyjęcia gdańskich rozwiązań.


Debatowano także m.in. nad planami w razie braku sukcesu w wyścigu o ESK („Najważniejsze, żeby kontynuować działalność i obecne mechanizmy”). Pojawiały się pytania widowni o niepowodzenie festiwalu „Gdańsk Dźwiga Muzę” („W tym roku zgromadził więcej osób, niż „Off Festiwal” w Katowicach”).
Debata sprawiała wrażenie chaotycznej i bardzo trudno na jej podstawie formułować opinie, co do poruszanych problemów.
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież