Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ESK to początek, ale co dalej?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:18

altWe wtorek 10 listopada w działającym przy Instytucie Sztuki Wyspa klubie Buffet odbyła się debata "Europejska Stolica Kultury - start czy meta?".


Rozmówcami Artura Celińskiego prowadzącego rozmowę z ramienia organizatora, Res Publica Nowa, byli Aleksandra Szymańska (Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat), Grzegorz Klaman (Instytut Sztuki Wyspa) i Lidia Makowska (Stowarzyszenie Kultura Miejska). Do dyskusji włączyli się także m.in. Romuald Pokojski (także biuro ESK) i Anna Czekanowicz-Drążewska (dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury).
- Chyba każdy z nas widzi ESK jako start i narzędzie, a nie koniec i cel ostateczny – stwierdziła na samym początku dyskusji Aleksandra Szymańska.


O czym więc dyskutowano?
Lidia Makowska tłumaczyła, że hasło gdańskiej kandydatury do prestiżowego tytułu „Wolność kultury, kultura wolności”, rozumiała jako deklarację wskazującą na kierunek w jakim kultura w mieście miałaby zmierzać.
- Funkcją sztuki nie jest promowanie i popieranie władz – argumentowała Makowska – Biuro ESK zawiodło w tym względzie, ale pokazało, że do zarządzania kulturą w mieście wystarczy niewielka instytucja.


Wrzeszczańska działaczka pytała także, dlaczego niejawny pozostaje dokument aplikacyjny Gdańska do tytułu ESK.
- Aplikacja nie została upubliczniona, bo zawiera szczegółowe zapisy, a nie chcemy, by ktoś „ukradł” nasze pomysły - tłumaczyła Szymańska.
- Ale ja chciałabym wiedzieć, za co płacę - ripostowała Makowska. - Ani ja, ani wiele innych osób nie zostało zaproszone do konsultacji projektu.
- Nie jest tak, że ludzie nie zostali zaproszeni - odpowiedział Grzegorz Klaman. – I ja, i Lidka, i wielu innych twórców kultury wielokrotnie dyskutowaliśmy na jego temat - uspokajał.
Szymańska tłumaczyła, że 180 realizowanych projektów wynikło ze spotkań.
- Pojawiały się pomysły, a my wyłoniliśmy te, które były warte zrealizowania – dopowiadała.


Dalej dyskutowano także o tematach politycznych w sztuce.
- Nie wydaje mi się, żebyśmy w Wyspie unikali takich tematów - tłumaczył Klaman. - Działam od 25 lat, tak się stało, że nasze projekty zostały wreszcie docenione, a cieszy mnie to tym bardziej, że nie były to projekty koniunkturalne, stworzone „pod” ESK czy modę.


Oprócz zmiany sposobu decydowania o kulturze i przejrzystszych mechanizmów, Makowska postulowała zwiększenie środków na kulturę w mieście, posługując się przykładem Warszawy.
Szymańska tłumaczyła tymczasem, że na podobnej dyskusji w Warszawie spotkała się z podobnymi zarzutami wobec tamtejszego biura ESK. Poprawa wymagałaby według stołecznych dyskutantów... przyjęcia gdańskich rozwiązań.


Debatowano także m.in. nad planami w razie braku sukcesu w wyścigu o ESK („Najważniejsze, żeby kontynuować działalność i obecne mechanizmy”). Pojawiały się pytania widowni o niepowodzenie festiwalu „Gdańsk Dźwiga Muzę” („W tym roku zgromadził więcej osób, niż „Off Festiwal” w Katowicach”).
Debata sprawiała wrażenie chaotycznej i bardzo trudno na jej podstawie formułować opinie, co do poruszanych problemów.
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież