Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ESK to początek, ale co dalej?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:18

altWe wtorek 10 listopada w działającym przy Instytucie Sztuki Wyspa klubie Buffet odbyła się debata "Europejska Stolica Kultury - start czy meta?".


Rozmówcami Artura Celińskiego prowadzącego rozmowę z ramienia organizatora, Res Publica Nowa, byli Aleksandra Szymańska (Biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat), Grzegorz Klaman (Instytut Sztuki Wyspa) i Lidia Makowska (Stowarzyszenie Kultura Miejska). Do dyskusji włączyli się także m.in. Romuald Pokojski (także biuro ESK) i Anna Czekanowicz-Drążewska (dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury).
- Chyba każdy z nas widzi ESK jako start i narzędzie, a nie koniec i cel ostateczny – stwierdziła na samym początku dyskusji Aleksandra Szymańska.


O czym więc dyskutowano?
Lidia Makowska tłumaczyła, że hasło gdańskiej kandydatury do prestiżowego tytułu „Wolność kultury, kultura wolności”, rozumiała jako deklarację wskazującą na kierunek w jakim kultura w mieście miałaby zmierzać.
- Funkcją sztuki nie jest promowanie i popieranie władz – argumentowała Makowska – Biuro ESK zawiodło w tym względzie, ale pokazało, że do zarządzania kulturą w mieście wystarczy niewielka instytucja.


Wrzeszczańska działaczka pytała także, dlaczego niejawny pozostaje dokument aplikacyjny Gdańska do tytułu ESK.
- Aplikacja nie została upubliczniona, bo zawiera szczegółowe zapisy, a nie chcemy, by ktoś „ukradł” nasze pomysły - tłumaczyła Szymańska.
- Ale ja chciałabym wiedzieć, za co płacę - ripostowała Makowska. - Ani ja, ani wiele innych osób nie zostało zaproszone do konsultacji projektu.
- Nie jest tak, że ludzie nie zostali zaproszeni - odpowiedział Grzegorz Klaman. – I ja, i Lidka, i wielu innych twórców kultury wielokrotnie dyskutowaliśmy na jego temat - uspokajał.
Szymańska tłumaczyła, że 180 realizowanych projektów wynikło ze spotkań.
- Pojawiały się pomysły, a my wyłoniliśmy te, które były warte zrealizowania – dopowiadała.


Dalej dyskutowano także o tematach politycznych w sztuce.
- Nie wydaje mi się, żebyśmy w Wyspie unikali takich tematów - tłumaczył Klaman. - Działam od 25 lat, tak się stało, że nasze projekty zostały wreszcie docenione, a cieszy mnie to tym bardziej, że nie były to projekty koniunkturalne, stworzone „pod” ESK czy modę.


Oprócz zmiany sposobu decydowania o kulturze i przejrzystszych mechanizmów, Makowska postulowała zwiększenie środków na kulturę w mieście, posługując się przykładem Warszawy.
Szymańska tłumaczyła tymczasem, że na podobnej dyskusji w Warszawie spotkała się z podobnymi zarzutami wobec tamtejszego biura ESK. Poprawa wymagałaby według stołecznych dyskutantów... przyjęcia gdańskich rozwiązań.


Debatowano także m.in. nad planami w razie braku sukcesu w wyścigu o ESK („Najważniejsze, żeby kontynuować działalność i obecne mechanizmy”). Pojawiały się pytania widowni o niepowodzenie festiwalu „Gdańsk Dźwiga Muzę” („W tym roku zgromadził więcej osób, niż „Off Festiwal” w Katowicach”).
Debata sprawiała wrażenie chaotycznej i bardzo trudno na jej podstawie formułować opinie, co do poruszanych problemów.
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież