W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ulica Bliza wróciła na swoje miejsce

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:52

altWe wtorek, o godzinie czternastej odbyła się uroczystość przywrócenia nazwy ul. Bliza w Nowym Porcie. Na uroczystości pojawili się dzielnicowi radni, którzy, jak opowiadali, od dziewięciu lat starali się, naciskani przez pasjonata i znawcę historii Gdańska Andrzeja Januszajtisa, przeforsować powrót do starej nazwy ulicy.

Mimo niesprzyjającej aury i przenikliwego wiatru pod nową tabliczką z nazwą ulicy pojawiło się około 40 osób, wśród nich dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej. Obecnym rozdawano tekst opisujący historię ulicy i znajdującej się nieopodal nieistniejącej już latarni morskiej, której ulica zawdzięcza swoją nazwę. Bo „bliza” to, jak tłumaczył profesor Januszajtis, kaszubskie określenie na latarnię morską właśnie. 


alt


Profesor opowiadał także o losach nieistniejącej już, około 20 metrowej latarni, która powstała w 1758 roku: Latarnia początkowo świeciła światłem żarzącego się węgla kamiennego umieszczonego w specjalnym koszu - „wytyku”, by w 1819 roku stać się drugą w Europie latarnią zasilaną gazem (otrzymywanym z karbidu). Od 1860, przez kolejne 10 lat swego istnienia, bliza świeciła już w oparciu o zasilane olejem rzepakowym lampy Arganda, a w 1870 roku zainstalowano w niej świeżo wynalezione przez polskiego uczonego Ignacego Łukasiewicza lampy naftowe. Od 1887 roku latarnia, jako pierwsza na Bałtyku, świeciła w oparciu o nowatorskie wówczas zasilanie elektryczne. Budynek rozebrano ostatecznie w 1896 roku, w dwa lata po powstaniu nowej latarni stojącej w Nowym Porcie do dnia dzisiejszego.


alt


Ulica zaś aż do 1945 roku nosiła nazwę Bliza (Bliesenstrasse), by, po wojnie, na 64 lata, do 9 listopada 2010 roku stać się ul. Wysoką. 

(wie)
Foto: iBedeker.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież