Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
wtorek, 04 sierpnia 2020 13:23
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
O godz. 18.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się p ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Full Control w Bratniaku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:36

altProblemy z narkotykami, alkoholem, czy innymi uzależnieniami? W Bratniaku na Politechnice Gdańskiej działa Międzyuczelniany Punkt Konsultacyjny, w którym dyżurują specjaliści terapii uzależnień. Studenci oraz pracownicy wszystkich trójmiejskich uczelni, mogą dostać fachową poradę specjalistów zajmujących się terapią uzależnień.


Program pod nazwą Full Control skierowany jest do środowiska akademickiego, a realizowany przed Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. W tym roku Bratniak jest uczestnikiem drugiej edycji programu. W punkcie konsultacyjnym specjaliści do spraw uzależnień czekają na studentów z całego Trójmiasta.
– Profilaktykę uzależnień rozumiemy bowiem także jako moment, w którym młody człowiek ma problem w relacjach z innymi ludźmi, angażuje się w nieodpowiednie związki, ma kłopot z rozładowaniem stresu i z tego powodu istnieje zagrożenie, że w którymś momencie sięgnie po narkotyki czy alkohol – tłumaczy Anna Turzyńska, pedagog, specjalista terapii uzależnień.


Jak mówią specjaliści od terapii uzależnień narkotyki i alkohol są coraz częściej stałym elementem życia studenckiego, zarówno tego dotyczącego nauki, jak i zabawy.
- Trzeba także pamiętać o studentach pierwszego roku, którzy opuszczają swoje dotychczasowe środowisko, stają przed koniecznością zaakceptowania na co dzień, np. w akademiku, zupełnie obcego współlokatora. Pojawia się tęsknota albo zupełnie nieograniczona wolność, z którą nie wiadomo co zrobić. Pamiętajmy, że niektórzy mają problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę to, że student politechniki trafia w specyficzną sytuację, bo do szkoły, w której czekają go wysokie wymagania i trudne zadania, mogą pojawić się problemy z właściwym rozładowaniem stresu – dodaje Małgorzata Sobierajska, pedagog, specjalista terapii uzależnień, która na przemian z Anną Turzyńską będzie dyżurowała na Politechnice Gdańskiej.


Koordynatorka akcji Full Control, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, Ewa Topór, dodaje, że czas studiów jest specyficznie trudnym okresem w życiu człowieka. Młodzi często borykają się z obawą przed przyszłością, dorosłością, odpowiedzialnością.
- Chcieliby się jeszcze trochę bawić, a tu poważne sprawy do rozwiązania. To nie jest wprawdzie wiek, kiedy ludzie się uzależniają, ale jest to czas, kiedy przygotowuje się grunt pod uzależnienia. Kształtują się nawyki, które utrwalane mogą stać się niebezpieczne – mówi Ewa Topór.


Pomoc można uzyskać w międzyuczelnianym punkcie konsultacyjnym na Politechnice Gdańskiej, w budynku Bratniaka na ul. Siedlickiej 4, pokój 205, I piętro, w każdy czwartek w godz. 14–16.
(wt)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież