Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Full Control w Bratniaku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:36

altProblemy z narkotykami, alkoholem, czy innymi uzależnieniami? W Bratniaku na Politechnice Gdańskiej działa Międzyuczelniany Punkt Konsultacyjny, w którym dyżurują specjaliści terapii uzależnień. Studenci oraz pracownicy wszystkich trójmiejskich uczelni, mogą dostać fachową poradę specjalistów zajmujących się terapią uzależnień.


Program pod nazwą Full Control skierowany jest do środowiska akademickiego, a realizowany przed Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. W tym roku Bratniak jest uczestnikiem drugiej edycji programu. W punkcie konsultacyjnym specjaliści do spraw uzależnień czekają na studentów z całego Trójmiasta.
– Profilaktykę uzależnień rozumiemy bowiem także jako moment, w którym młody człowiek ma problem w relacjach z innymi ludźmi, angażuje się w nieodpowiednie związki, ma kłopot z rozładowaniem stresu i z tego powodu istnieje zagrożenie, że w którymś momencie sięgnie po narkotyki czy alkohol – tłumaczy Anna Turzyńska, pedagog, specjalista terapii uzależnień.


Jak mówią specjaliści od terapii uzależnień narkotyki i alkohol są coraz częściej stałym elementem życia studenckiego, zarówno tego dotyczącego nauki, jak i zabawy.
- Trzeba także pamiętać o studentach pierwszego roku, którzy opuszczają swoje dotychczasowe środowisko, stają przed koniecznością zaakceptowania na co dzień, np. w akademiku, zupełnie obcego współlokatora. Pojawia się tęsknota albo zupełnie nieograniczona wolność, z którą nie wiadomo co zrobić. Pamiętajmy, że niektórzy mają problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę to, że student politechniki trafia w specyficzną sytuację, bo do szkoły, w której czekają go wysokie wymagania i trudne zadania, mogą pojawić się problemy z właściwym rozładowaniem stresu – dodaje Małgorzata Sobierajska, pedagog, specjalista terapii uzależnień, która na przemian z Anną Turzyńską będzie dyżurowała na Politechnice Gdańskiej.


Koordynatorka akcji Full Control, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, Ewa Topór, dodaje, że czas studiów jest specyficznie trudnym okresem w życiu człowieka. Młodzi często borykają się z obawą przed przyszłością, dorosłością, odpowiedzialnością.
- Chcieliby się jeszcze trochę bawić, a tu poważne sprawy do rozwiązania. To nie jest wprawdzie wiek, kiedy ludzie się uzależniają, ale jest to czas, kiedy przygotowuje się grunt pod uzależnienia. Kształtują się nawyki, które utrwalane mogą stać się niebezpieczne – mówi Ewa Topór.


Pomoc można uzyskać w międzyuczelnianym punkcie konsultacyjnym na Politechnice Gdańskiej, w budynku Bratniaka na ul. Siedlickiej 4, pokój 205, I piętro, w każdy czwartek w godz. 14–16.
(wt)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież