Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze... Charytatywne kolędowanie z Arką Noego dla pierwszego hospicjum dla dzi... » 9 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się zorganizowane przez Muzeum II Wojny Ś...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Profesor Przybylski
piątek, 15 stycznia 2021 13:18
Profesor Przybylski
Nie ma już Wojtka.
Nie wyprowadzi swojej drużyny na żaden
Lechia przełamała złe passy
sobota, 19 grudnia 2020 18:59
Lechia przełamała złe passy
W dobrych humorach udadzą się na przerwę w ligowych rozgrywkach

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski –
niedziela, 03 stycznia 2021 19:15
Ryszard Kowalewski –
Ryszard Kowalewski jest artystą malarzem, w środowisku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Full Control w Bratniaku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:36

altProblemy z narkotykami, alkoholem, czy innymi uzależnieniami? W Bratniaku na Politechnice Gdańskiej działa Międzyuczelniany Punkt Konsultacyjny, w którym dyżurują specjaliści terapii uzależnień. Studenci oraz pracownicy wszystkich trójmiejskich uczelni, mogą dostać fachową poradę specjalistów zajmujących się terapią uzależnień.


Program pod nazwą Full Control skierowany jest do środowiska akademickiego, a realizowany przed Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. W tym roku Bratniak jest uczestnikiem drugiej edycji programu. W punkcie konsultacyjnym specjaliści do spraw uzależnień czekają na studentów z całego Trójmiasta.
– Profilaktykę uzależnień rozumiemy bowiem także jako moment, w którym młody człowiek ma problem w relacjach z innymi ludźmi, angażuje się w nieodpowiednie związki, ma kłopot z rozładowaniem stresu i z tego powodu istnieje zagrożenie, że w którymś momencie sięgnie po narkotyki czy alkohol – tłumaczy Anna Turzyńska, pedagog, specjalista terapii uzależnień.


Jak mówią specjaliści od terapii uzależnień narkotyki i alkohol są coraz częściej stałym elementem życia studenckiego, zarówno tego dotyczącego nauki, jak i zabawy.
- Trzeba także pamiętać o studentach pierwszego roku, którzy opuszczają swoje dotychczasowe środowisko, stają przed koniecznością zaakceptowania na co dzień, np. w akademiku, zupełnie obcego współlokatora. Pojawia się tęsknota albo zupełnie nieograniczona wolność, z którą nie wiadomo co zrobić. Pamiętajmy, że niektórzy mają problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę to, że student politechniki trafia w specyficzną sytuację, bo do szkoły, w której czekają go wysokie wymagania i trudne zadania, mogą pojawić się problemy z właściwym rozładowaniem stresu – dodaje Małgorzata Sobierajska, pedagog, specjalista terapii uzależnień, która na przemian z Anną Turzyńską będzie dyżurowała na Politechnice Gdańskiej.


Koordynatorka akcji Full Control, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, Ewa Topór, dodaje, że czas studiów jest specyficznie trudnym okresem w życiu człowieka. Młodzi często borykają się z obawą przed przyszłością, dorosłością, odpowiedzialnością.
- Chcieliby się jeszcze trochę bawić, a tu poważne sprawy do rozwiązania. To nie jest wprawdzie wiek, kiedy ludzie się uzależniają, ale jest to czas, kiedy przygotowuje się grunt pod uzależnienia. Kształtują się nawyki, które utrwalane mogą stać się niebezpieczne – mówi Ewa Topór.


Pomoc można uzyskać w międzyuczelnianym punkcie konsultacyjnym na Politechnice Gdańskiej, w budynku Bratniaka na ul. Siedlickiej 4, pokój 205, I piętro, w każdy czwartek w godz. 14–16.
(wt)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież