NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Full Control w Bratniaku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 listopada 2010 14:36

altProblemy z narkotykami, alkoholem, czy innymi uzależnieniami? W Bratniaku na Politechnice Gdańskiej działa Międzyuczelniany Punkt Konsultacyjny, w którym dyżurują specjaliści terapii uzależnień. Studenci oraz pracownicy wszystkich trójmiejskich uczelni, mogą dostać fachową poradę specjalistów zajmujących się terapią uzależnień.


Program pod nazwą Full Control skierowany jest do środowiska akademickiego, a realizowany przed Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień. W tym roku Bratniak jest uczestnikiem drugiej edycji programu. W punkcie konsultacyjnym specjaliści do spraw uzależnień czekają na studentów z całego Trójmiasta.
– Profilaktykę uzależnień rozumiemy bowiem także jako moment, w którym młody człowiek ma problem w relacjach z innymi ludźmi, angażuje się w nieodpowiednie związki, ma kłopot z rozładowaniem stresu i z tego powodu istnieje zagrożenie, że w którymś momencie sięgnie po narkotyki czy alkohol – tłumaczy Anna Turzyńska, pedagog, specjalista terapii uzależnień.


Jak mówią specjaliści od terapii uzależnień narkotyki i alkohol są coraz częściej stałym elementem życia studenckiego, zarówno tego dotyczącego nauki, jak i zabawy.
- Trzeba także pamiętać o studentach pierwszego roku, którzy opuszczają swoje dotychczasowe środowisko, stają przed koniecznością zaakceptowania na co dzień, np. w akademiku, zupełnie obcego współlokatora. Pojawia się tęsknota albo zupełnie nieograniczona wolność, z którą nie wiadomo co zrobić. Pamiętajmy, że niektórzy mają problem z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę to, że student politechniki trafia w specyficzną sytuację, bo do szkoły, w której czekają go wysokie wymagania i trudne zadania, mogą pojawić się problemy z właściwym rozładowaniem stresu – dodaje Małgorzata Sobierajska, pedagog, specjalista terapii uzależnień, która na przemian z Anną Turzyńską będzie dyżurowała na Politechnice Gdańskiej.


Koordynatorka akcji Full Control, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, Ewa Topór, dodaje, że czas studiów jest specyficznie trudnym okresem w życiu człowieka. Młodzi często borykają się z obawą przed przyszłością, dorosłością, odpowiedzialnością.
- Chcieliby się jeszcze trochę bawić, a tu poważne sprawy do rozwiązania. To nie jest wprawdzie wiek, kiedy ludzie się uzależniają, ale jest to czas, kiedy przygotowuje się grunt pod uzależnienia. Kształtują się nawyki, które utrwalane mogą stać się niebezpieczne – mówi Ewa Topór.


Pomoc można uzyskać w międzyuczelnianym punkcie konsultacyjnym na Politechnice Gdańskiej, w budynku Bratniaka na ul. Siedlickiej 4, pokój 205, I piętro, w każdy czwartek w godz. 14–16.
(wt)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież