W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Niepełnosprawni Intelektualnie w Akcji

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 03 listopada 2010 18:59

altDzielni, kreatywni i utalentowani – takie słowa cisną się na usta podczas oglądania wystawy podsumowującej roczny projekt pod nazwą NIWA. Jej twórcami są niepełnosprawni uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych w Oliwie.


Projekt NIWA, jest owocem wspólnej inicjatywy grupy młodzieży, nauczycieli i rodziców działających przy Zespole Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku Oliwie, skupionych w stowarzyszeniu Łódź Ratunkowa.
– Dwa lata temu wpadliśmy na pomysł zorganizowania dla naszych dzieci zajęć plastyczno-fotograficznych, bo mieliśmy poczucie, że możemy im pomóc odkryć swoje talenty; pokazać, że w działaniu mogą osiągnąć satysfakcję. Przecież to są młodzi ludzie, którzy mają takie same marzenia i aspiracje, jak ich rówieśnicy – mówi Krzysztof Krzempek, architekt, fotografik, ojciec 21-letniej Marii. - Potem napisaliśmy wniosek o fundusze europejskie i rozpisaliśmy projekt na kolejne działania. Nazwaliśmy go NIWA od skrótu hasła: Niepełnosprawni Intelektualnie w Akcji.


alt


Na ekspozycję składa się fotograficzna relacja z cotygodniowych spotkań młodzieży z instruktorami, a także prace plastyczne wykonane przez niepełnosprawnych w różnych technikach. Główny cel projektu – aktywizacja młodych, niepełnosprawnych ludzi, wyciągnięcie ich z pustki do jakiej wpadają po skończeniu edukacji.
- Projekt klubu wsparcia NIVA obejmuję swoim zasięgiem 30 osób. Wśród nich są uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych jak również ich rodzice. Sam projekt został zorganizowany przez stowarzyszenie Łódź Ratunkowa, działającym przy Zespole Szkół Specjalnych w Oliwie. Jego założeniem było wydobycie z osób niepełnosprawnych intelektualnie ich umiejętności, talentów i marzeń – żeby pokazać ludziom, że niepełnosprawni są tacy sami jak my – mówiła Renata Birtus, prezes stowarzyszenia Łódź Ratunkowa, mama 30-letniego Wojtka cierpiącego na Zespół Downa.


alt


Projekt obejmował kilka różnych dziedzin aktywności: Od zajęć fizycznych, przez malarstwo i fotografię, na zajęciach kulinarnych skończywszy.
- Ten projekt jest naprawdę rewelacyjny. Młodzi ludzie kończąc szkołę w większości nie mają co ze sobą zrobić. Projekt dał im szansę i możliwość dalszego rozwoju. Zajęcia odbywały się w czterech kierunkach: malarsko-fotograficznym, zajęcia kulturalne (wizyty w teatrze, muzeum), zajęcia kulinarne oraz zajęcia ruchowe (nordic walking) – wyjaśnia Krzysztof Krzempek.


alt


W „szkoleniach” brała udział młodzież w wieku 17–30, czyli oprócz uczniów ZSS nr 2, także absolwenci szkoły. Organizatorzy mieli bowiem świadomość, że niepełnosprawni intelektualnie, kończąc edukację, trafiają w próżnię. W większości nie mają szans na zatrudnienie ani normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. U progu dorosłego życia dostają jasny sygnał, że są absolutnie niepotrzebni w dobrze zorganizowanym społeczeństwie.
– Zależy nam na tym, aby zapobiec wykluczeniu naszych dzieci, a przy okazji jak najwięcej je nauczyć. One chcą być aktywne, bardzo chcą pracować, mają wielkie możliwości przy wielu naturalnych ograniczeniach. Potrzebują zadań, potrzebują robić coś, co ma sens, aby potem móc się tym pochwalić – tłumaczyła sens projektu Renata Birtus.
Tomasz Wrzask
Fot. Maciej Kostun

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież