Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wręczenie nagród Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2016”

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 25 maja 2016 23:42

25 maja w hotelu Sheraton w Sopocie odbyło się uroczysta gala zamknięcia i wręczenia nagród XVI edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji  Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2016”.  Nagrody Grand Prix otrzymały spektakl Teatru Telewizji Polskiej „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii zmarłego w zeszłym roku Marcina Wrony oraz słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Von Bingen. Historia Prawdziwa” Sandry Szewc w reżyserii Waldemara Modestowicza.


Jako pierwsze nagrodą Grand Prix wyróżnione zostało słuchowisko „Von Bingen. Historia prawdziwa”.
– Jestem zaszczycony. Dziękuję jury za to wyróżnienie, dziękuję moim wspaniałym aktorom, bez których Teatr Polskiego Radia po prostu by nie istniał. Dziękuję Julce Kijowskiej, która zagrała główną rolę, dziękuję Halinie Skoczyńskiej, która nas „tam” pewnie ogląda, dziękuję Adasiowi Ferencemu, pozdrawiam go i mam nadzieję, że szybko wróci do nas do Teatru Polskiego Radia, bo bez niego Teatr Polskiego Radia się nie uda. Dziękuję autorce za wspaniały tekst, bardzo inspirujący – powiedział Waldemar Modestowicz, reżyser nagrodzonego nagrodą Grand Prix słuchowiska „Von Bingen. Historia Prawdziwa”.


Nagrodę Grand Prix otrzymał również spektakl „Ich czworo”.

– Jest to dla nas niezwykła nagroda, niezwykłe wyróżnienie, bardzo się z niego cieszymy, ale ta radość gdzieś się miesza w naszych sercach ze smutkiem i z żalem, że nie ma z nami Marcina, i że już nigdy nie zagramy pod jego skrzydłami, ale jestem przekonana, że gdziekolwiek jest, cieszy się z tej nagrody i na pewno jest za nią bardzo wdzięczny. Myślę, że to jest też taki dowód na to, że ponad wszystko jest sztuka, i że sztuka jest nieśmiertelna. No i to jest chyba najważniejsze – powiedziała wzruszona Małgorzata Kożuchowska, grająca rolę Żony w nagrodzonym spektaklu „Ich czworo”.

– Bardzo bym chciał, żeby to Marcin dziękował dzisiaj z tej sceny za tę nagrodę, którą jury było łaskawe nam przyznać. Bardzo się z tego werdyktu cieszymy oczywiście, ale pozwólcie Państwo w związku z tym, że ja podziękuję Marcinowi właśnie za to, że zaprosił mnie do tego projektu i za to, że mogłem uczestniczyć w tym pięknym i jak się okazuje ważnym przedstawieniu Teatru Telewizji, które zapisało się w historii Teatru Telewizji – powiedział Artur Żmijewski, grający rolę Męża w spektaklu „Ich czworo”.

– Skoro już jesteśmy wśród aniołów chciałbym podziękować również pani Gabrieli Zapolskiej za tak ponadczasową tragikomedię i mam nadzieję, że Marcin razem z Gabrielą gdzieś tam piszą jakąś nową sztukę i nas, w niedalekiej albo w dalszej przyszłości, w niej obsadzą – powiedział Mariusz Ostrowski, grający rolę Fedyckiego w spektaklu „Ich czworo”.altOprócz nagród Grand Prix przyznano również nagrody w kilkunastu innych kategoriach.

Za najlepszych reżyserów uznano Jana Englerta za spektakl „Mąż i żona” autorstwa Aleksandra Fredry oraz Igora Gorzkowskiego za słuchowisko „Wampir” autorstwa Wojciecha Tomczyka.


Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w przypadku spektaklu przyznano ex aequo Beacie Ścibakównie oraz Milenie Suszyńskiej za role Elwiry i Justysi w sztuce „Mąż i żona”. Jeśli chodzi o słuchowisko nagrodę otrzymała Julia Kijowska za rolę Hildegardy w słuchowisku „Von Bingen. Historia prawdziwa”.

– Jestem wzruszona niezwykle i bardzo bardzo szczęśliwa, ponieważ chciałam serdecznie podziękować jury, ale dlaczego… Jest to moja pierwsza aktorska nagroda w życiu i teraz się popłaczę – powiedziała Beata Ścibakówna.


Za najlepsze role męskie w spektaklu nagrody otrzymali ex aequo Sławomir Orzechowski za rolę Iwana Paszkina oraz Andrzej Zieliński za rolę Niejakiego Stoncyłowa w sztuce „Ludzie i anioły”. Nagrodę za najlepszą rolę męską w słuchowisku otrzymał Krzysztof Gosztyła za rolę Yunusa Emrego w „Hymnach”.altWyróżniony został także operator Witold Adamek za zdjęcia do trzech nominowanych do nagrody spektakli „Dom kobiet”, „Ja, Feuerbach”, „Mąż i żona”.


Nagrodzono również najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży. Tytuł ten otrzymało słuchowisko „Tam gdzie mieszka cisza” Aleksandry Chmielewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, którego realizatorem było Radio Gdańsk.


Podczas tegorocznego festiwalu wręczono także Nagrody Publiczności, które otrzymały: spektakl „Damy i huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Jandy oraz słuchowisko „Zegarek” Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Janusza Kukuły.altNa uroczystej gali obecni byli m.in. Jacek Kurski, Witold Graboś, Mieczysław Struk, Marian Opania, Beata Ścibakówna, Małgorzata Kożuchowska, Artur Żmijewski, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Katarzyna Warnke, Anna Cieślak, Sławomir Orzechowski, Andrzej Zieliński.


Karolina Rabiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież