Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni miejscy o strefie płatnego parkowania w Oliwie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 27 maja 2016 19:48

„Gazeta Gdańska” zwróciła się do radnych Rady Miasta Gdańska z okręgu wyborczego numer 6, który obejmuje m.in. Oliwę, z pytaniami dotyczącymi mającej powstać strefy płatnego parkowania w Oliwie. – Dlaczego ma powstać strefa płatnego parkowania w Oliwie i dlaczego mieszkańcy prawdopodobnie będą musieli płacić podatek od parkowania? – zapytaliśmy radnych.


– Jestem przeciwny inicjatywie, która w rezultacie ma obciążyć mieszkańców Oliwy za parkowanie w miejscu swego zamieszkania – odpowiedział radny Jacek Włodzimierz Teodorczyk, jedyny radny Prawa i Sprawiedliwości w tym okręgu wyborczym.


– Nie możemy mówić o podatku od parkowania ponieważ strefa płatnego parkowania obejmuję pas drogowy, nie obejmuję m.in. miejsc parkingowych na posesjach. Nie wszyscy mieszkańcy Oliwy posiadają samochody i nie ma też obowiązku posiadania auta. Samochody w mieście powodują wiele chorób cywilizacyjnych, wychodząc na tzw. "świeże powietrze", rzadko zastanawiamy się, co tak naprawdę się w nim znajduje. Tymczasem często jest w nim cała masa zanieczyszczeń, którymi na pewno nie chcemy oddychać. Zwykle też nie zdajemy sobie sprawy, że bóle głowy albo znacznie bardziej poważne dolegliwości spowodowane są właśnie wdychaniem trucizn unoszących się w powietrzu. Główną przyczyną zanieczyszczeń jest niska emisja, czyli dym pochodzący z domowych pieców i lokalnych kotłowni oraz transport samochodowy, który trzeba ograniczać. Trzeba też pamiętać, że auta wytwarzają spaliny przez cały rok, a pył z kominów doskwiera nam głównie zimą. Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców i niekiedy brak miejsc parkingowych na posesjach na prośbę radnych, m.in. moją, zostały znacząco obniżone opłaty dla mieszkańców w ramach rocznych abonamentów do 10 zł miesięcznie czyli ok 2,5 l paliwa czyli 0,33 gr. dziennie. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój biznesowy dzielnicy Oliwa, m.in. powstanie ok. 9000 nowych miejsc pracy w samej tylko Oliwie! Obecnością wielu firm i związanymi z tym miejscami pracy chcemy zachęcić pracujących w Oliwie do przyjeżdżania do naszej dzielnicy komunikacją miejską ponieważ jesteśmy najlepiej połączoną komunikacyjnie dzielnicą Gdańska (PKM, Tramwaj 7 linii, 11 linii autobusowych, SKM, PKP połączenia dalekobieżne). Strefa płatnego parkowania ograniczona w Oliwie będzie tylko od poniedziałku do piątku oraz tylko w godzinach 10.00 – 15.00. Większość mieszkańców nie wykupując abonamentów jest w tym czasie w pracy. Kiedy spędza czas w Oliwie parkowanie jest bezpłatne. Dodatkowo strefa parkowania nie obejmie od razu całej Oliwy tylko ulice o niespotykanym natężeniu parkujących pojazdów głownie w okolicy OBC.

Warto też zwrócić uwagę, że w Gdańsku mamy już prawie 600 samochodów na 1000 mieszkańców dla porównania w Berlinie czy Wiedniu liczba ta nie przekracza 300 warto więc zastanowić się czy masa krytyczna pojazdów w Gdańsku nie utrudni nam dalszego rozwoju.

Decyzja o stworzeniu strefy płatnego parkowania powstała w związku z decyzją radnych Dzielnicy Oliwa – odpowiedział radny Mariusz Andrzejczak z Platformy Obywatelskiej, do niedawna radny Rady Dzielnicy Oliwa.


Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi od pozostałych radnych z 6 okręgu wyborczego: Jarosława Goreckiego, Wojciecha Stybora, Żanety Geryk.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież