Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni miejscy o strefie płatnego parkowania w Oliwie

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 27 maja 2016 19:48

„Gazeta Gdańska” zwróciła się do radnych Rady Miasta Gdańska z okręgu wyborczego numer 6, który obejmuje m.in. Oliwę, z pytaniami dotyczącymi mającej powstać strefy płatnego parkowania w Oliwie. – Dlaczego ma powstać strefa płatnego parkowania w Oliwie i dlaczego mieszkańcy prawdopodobnie będą musieli płacić podatek od parkowania? – zapytaliśmy radnych.


– Jestem przeciwny inicjatywie, która w rezultacie ma obciążyć mieszkańców Oliwy za parkowanie w miejscu swego zamieszkania – odpowiedział radny Jacek Włodzimierz Teodorczyk, jedyny radny Prawa i Sprawiedliwości w tym okręgu wyborczym.


– Nie możemy mówić o podatku od parkowania ponieważ strefa płatnego parkowania obejmuję pas drogowy, nie obejmuję m.in. miejsc parkingowych na posesjach. Nie wszyscy mieszkańcy Oliwy posiadają samochody i nie ma też obowiązku posiadania auta. Samochody w mieście powodują wiele chorób cywilizacyjnych, wychodząc na tzw. "świeże powietrze", rzadko zastanawiamy się, co tak naprawdę się w nim znajduje. Tymczasem często jest w nim cała masa zanieczyszczeń, którymi na pewno nie chcemy oddychać. Zwykle też nie zdajemy sobie sprawy, że bóle głowy albo znacznie bardziej poważne dolegliwości spowodowane są właśnie wdychaniem trucizn unoszących się w powietrzu. Główną przyczyną zanieczyszczeń jest niska emisja, czyli dym pochodzący z domowych pieców i lokalnych kotłowni oraz transport samochodowy, który trzeba ograniczać. Trzeba też pamiętać, że auta wytwarzają spaliny przez cały rok, a pył z kominów doskwiera nam głównie zimą. Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców i niekiedy brak miejsc parkingowych na posesjach na prośbę radnych, m.in. moją, zostały znacząco obniżone opłaty dla mieszkańców w ramach rocznych abonamentów do 10 zł miesięcznie czyli ok 2,5 l paliwa czyli 0,33 gr. dziennie. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój biznesowy dzielnicy Oliwa, m.in. powstanie ok. 9000 nowych miejsc pracy w samej tylko Oliwie! Obecnością wielu firm i związanymi z tym miejscami pracy chcemy zachęcić pracujących w Oliwie do przyjeżdżania do naszej dzielnicy komunikacją miejską ponieważ jesteśmy najlepiej połączoną komunikacyjnie dzielnicą Gdańska (PKM, Tramwaj 7 linii, 11 linii autobusowych, SKM, PKP połączenia dalekobieżne). Strefa płatnego parkowania ograniczona w Oliwie będzie tylko od poniedziałku do piątku oraz tylko w godzinach 10.00 – 15.00. Większość mieszkańców nie wykupując abonamentów jest w tym czasie w pracy. Kiedy spędza czas w Oliwie parkowanie jest bezpłatne. Dodatkowo strefa parkowania nie obejmie od razu całej Oliwy tylko ulice o niespotykanym natężeniu parkujących pojazdów głownie w okolicy OBC.

Warto też zwrócić uwagę, że w Gdańsku mamy już prawie 600 samochodów na 1000 mieszkańców dla porównania w Berlinie czy Wiedniu liczba ta nie przekracza 300 warto więc zastanowić się czy masa krytyczna pojazdów w Gdańsku nie utrudni nam dalszego rozwoju.

Decyzja o stworzeniu strefy płatnego parkowania powstała w związku z decyzją radnych Dzielnicy Oliwa – odpowiedział radny Mariusz Andrzejczak z Platformy Obywatelskiej, do niedawna radny Rady Dzielnicy Oliwa.


Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi od pozostałych radnych z 6 okręgu wyborczego: Jarosława Goreckiego, Wojciecha Stybora, Żanety Geryk.
GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież