Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prokuratura wznawia postępowanie wobec Pawła Adamowicza

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2016 16:24

Prokuratura Regionalna w Poznaniu, na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry złożyła do Sądu Okręgowego w Gdańsku apelację od marcowego postanowienia gdańskiego Sądu Rejonowego o warunkowym umorzeniu sprawy oświadczenia majątkowego Pawła Adamowicza.


Jak poinformowała prokurator Hanna Grzeszczyk, naczelnik Wielkopolskiego Zamiejscowego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej apelacja została wniesiona od całości wyroku. Chodzi o niewłaściwą ocenę okoliczności do zastosowania warunkowego umorzenia w zakresie stopnia winy i stopnia szkodliwości społecznej czynu.   


Wcześniej ta sama prokuratura przystała na wniosek obrony i zgodziła się warunkowe umorzenie postępowania do czego przychylił się Sąd Rejonowy w Gdańsku w werdykcie z 18 marca br. Teraz na polecenie ministra Ziobry poznańska prokuratura mimo wcześniejszego przystania na warunkowe umorzenie postępowania odwołuje się od postanowienia sądu o warunkowym umorzeniu postępowania ws. oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska. Prezydent Adamowicz został ukarany grzywną w wysokości 40 tys. zł. a postępowanie przeciwko prezydentowi Gdańska miało być umorzone na okres dwóch lat próby od uprawomocnienia się orzeczenia. Przy warunkowym umorzeniu postępowania sąd przesądza o winie sprawcy.  
- Dziękuję wszystkim Gdańszczanom, którzy w ciągu wielu miesięcy nagłaśniania tej sprawy przez opozycję i media nie zwątpili w moją uczciwość - napisał wówczas prezydent Gdańska Adamowicz.


Werdykt zażaliło wcześniej Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jednak zażalenie Biura na decyzję o umorzeniu postępowania Sąd Rejonowy w Gdańsku oddalił, stwierdzając, iż CBA nie ma prawa odwoływać się bo nie jest stroną w postępowaniu.    


Przypomnijmy, że 17 grudnia 2015 roku do Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ Wydział X Karny skierowany został przez Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, wniosek o warunkowe umorzenie postępowania prowadzonego przeciwko prezydentowi Adamowiczowi na okres 2 lat próby od uprawomocnienia się orzeczenia oraz zasądzenia od w/w świadczenia pieniężnego w wysokości 40 tysięcy zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.  Wnioskiem Prokuratury Apelacyjnej objęto pięć zarzutów o czyny określone w art. 233 § 1 i 6 kk od 27 kwietnia 2010 r. do 27 kwietnia 2012 r.


W uzasadnieniu poznańska "Apelacja" zauważa, że Paweł Adamowicz „będąc z tytułu pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Gdańska zobowiązanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do złożenia oświadczenia majątkowego, złożył fałszywe oświadczenia majątkowe podając w nich nieprawdziwe dane, które dotyczyły wysokości posiadanych przez niego środków pieniężnych oraz nie wykazał posiadanych nieruchomości".


W kręgu zainteresowania prokuratury znalazły się też darowizny otrzymywane przez Adamowiczów od rodziny.
- Paweł Adamowicz złożył kolejne wyjaśnienia. Złożył on kolejne pisma do akt prawy. Materiał ten jest weryfikowany przez prowadzących postępowanie. W swoich wyjaśnieniach podejrzany odniósł się do rozbieżności pomiędzy stanem jego zasobów pieniężnych  na jego kontach, a tym co wykazywał w oświadczeniach majątkowych. Zwróciliśmy się do banków o dodatkową dokumentację kont pana Adamowicza – informowała nas w maju ub.r. prokurator Hanna Grzeszczyk, wówczas p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.


Do intrygujących danych o prezydenckich finansach dotarła z kolei „Gazeta Warszawska”. Powołując się na materiały Urzędu Kontroli Skarbowej dziennikarze w numerze z 13-19 maja br. opisują darowizny znacznych sum w gotówce, przekazywane córkom prezydenta przez prababcię i pradziadka ze strony zony gdańskiego włodarza. Pieniądze wpłynęły na konto ich ojca. Starsza z córek w latach 2006-11 jak podaje Gazeta Warszawska, otrzymała w formie darowizn 225,5 tys. zł, a młodsza w latach 2010-12 kolejne 175 tys. zł.  Po podliczeniu obie córki prezydenta Adamowicza zostały obdarowane w latach 2006-11 łączną kwotą w gotówce 400,5 tys. zł.


Prokuratura badała też wątek korupcyjny. Chodziło o nabycie lokalu za kwotę niższa niż wynosiła cena rynkowa. Niższą o 300 tys. zł, Zdaniem prokuratora nie była to korzyść majątkowa. Prokurator 10 grudnia 2015 r. umorzył jednak w części postępowanie m.in. w sprawie udzielenia i przyjęcia w związku z pełniona funkcją publiczną korzyści majątkowej znacznej wartości, poprzez nabycie wspólnie z członkami najbliższej rodziny, po preferencyjnie ustalonych cenach, lokali mieszkalnych wraz przynależnościami i dwóch miejsc postojowych w zamian za przychylność wobec firmy developerskiej budującej w Gdańsku kompleks mieszkalno-użytkowy w którym zostały nabyte w/w lokale, w zamian za przychylność w procesie decyzyjnym i wydanie korzystnych decyzji administracyjnych dotyczących działalności firmy developerskiej - wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież