Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prokuratura wznawia postępowanie wobec Pawła Adamowicza

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 maja 2016 16:24

Prokuratura Regionalna w Poznaniu, na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry złożyła do Sądu Okręgowego w Gdańsku apelację od marcowego postanowienia gdańskiego Sądu Rejonowego o warunkowym umorzeniu sprawy oświadczenia majątkowego Pawła Adamowicza.


Jak poinformowała prokurator Hanna Grzeszczyk, naczelnik Wielkopolskiego Zamiejscowego Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej apelacja została wniesiona od całości wyroku. Chodzi o niewłaściwą ocenę okoliczności do zastosowania warunkowego umorzenia w zakresie stopnia winy i stopnia szkodliwości społecznej czynu.   


Wcześniej ta sama prokuratura przystała na wniosek obrony i zgodziła się warunkowe umorzenie postępowania do czego przychylił się Sąd Rejonowy w Gdańsku w werdykcie z 18 marca br. Teraz na polecenie ministra Ziobry poznańska prokuratura mimo wcześniejszego przystania na warunkowe umorzenie postępowania odwołuje się od postanowienia sądu o warunkowym umorzeniu postępowania ws. oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska. Prezydent Adamowicz został ukarany grzywną w wysokości 40 tys. zł. a postępowanie przeciwko prezydentowi Gdańska miało być umorzone na okres dwóch lat próby od uprawomocnienia się orzeczenia. Przy warunkowym umorzeniu postępowania sąd przesądza o winie sprawcy.  
- Dziękuję wszystkim Gdańszczanom, którzy w ciągu wielu miesięcy nagłaśniania tej sprawy przez opozycję i media nie zwątpili w moją uczciwość - napisał wówczas prezydent Gdańska Adamowicz.


Werdykt zażaliło wcześniej Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jednak zażalenie Biura na decyzję o umorzeniu postępowania Sąd Rejonowy w Gdańsku oddalił, stwierdzając, iż CBA nie ma prawa odwoływać się bo nie jest stroną w postępowaniu.    


Przypomnijmy, że 17 grudnia 2015 roku do Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ Wydział X Karny skierowany został przez Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, wniosek o warunkowe umorzenie postępowania prowadzonego przeciwko prezydentowi Adamowiczowi na okres 2 lat próby od uprawomocnienia się orzeczenia oraz zasądzenia od w/w świadczenia pieniężnego w wysokości 40 tysięcy zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.  Wnioskiem Prokuratury Apelacyjnej objęto pięć zarzutów o czyny określone w art. 233 § 1 i 6 kk od 27 kwietnia 2010 r. do 27 kwietnia 2012 r.


W uzasadnieniu poznańska "Apelacja" zauważa, że Paweł Adamowicz „będąc z tytułu pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Gdańska zobowiązanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do złożenia oświadczenia majątkowego, złożył fałszywe oświadczenia majątkowe podając w nich nieprawdziwe dane, które dotyczyły wysokości posiadanych przez niego środków pieniężnych oraz nie wykazał posiadanych nieruchomości".


W kręgu zainteresowania prokuratury znalazły się też darowizny otrzymywane przez Adamowiczów od rodziny.
- Paweł Adamowicz złożył kolejne wyjaśnienia. Złożył on kolejne pisma do akt prawy. Materiał ten jest weryfikowany przez prowadzących postępowanie. W swoich wyjaśnieniach podejrzany odniósł się do rozbieżności pomiędzy stanem jego zasobów pieniężnych  na jego kontach, a tym co wykazywał w oświadczeniach majątkowych. Zwróciliśmy się do banków o dodatkową dokumentację kont pana Adamowicza – informowała nas w maju ub.r. prokurator Hanna Grzeszczyk, wówczas p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.


Do intrygujących danych o prezydenckich finansach dotarła z kolei „Gazeta Warszawska”. Powołując się na materiały Urzędu Kontroli Skarbowej dziennikarze w numerze z 13-19 maja br. opisują darowizny znacznych sum w gotówce, przekazywane córkom prezydenta przez prababcię i pradziadka ze strony zony gdańskiego włodarza. Pieniądze wpłynęły na konto ich ojca. Starsza z córek w latach 2006-11 jak podaje Gazeta Warszawska, otrzymała w formie darowizn 225,5 tys. zł, a młodsza w latach 2010-12 kolejne 175 tys. zł.  Po podliczeniu obie córki prezydenta Adamowicza zostały obdarowane w latach 2006-11 łączną kwotą w gotówce 400,5 tys. zł.


Prokuratura badała też wątek korupcyjny. Chodziło o nabycie lokalu za kwotę niższa niż wynosiła cena rynkowa. Niższą o 300 tys. zł, Zdaniem prokuratora nie była to korzyść majątkowa. Prokurator 10 grudnia 2015 r. umorzył jednak w części postępowanie m.in. w sprawie udzielenia i przyjęcia w związku z pełniona funkcją publiczną korzyści majątkowej znacznej wartości, poprzez nabycie wspólnie z członkami najbliższej rodziny, po preferencyjnie ustalonych cenach, lokali mieszkalnych wraz przynależnościami i dwóch miejsc postojowych w zamian za przychylność wobec firmy developerskiej budującej w Gdańsku kompleks mieszkalno-użytkowy w którym zostały nabyte w/w lokale, w zamian za przychylność w procesie decyzyjnym i wydanie korzystnych decyzji administracyjnych dotyczących działalności firmy developerskiej - wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież