Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
sobota, 24 października 2020 19:50
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
Bez punktu i wygranego seta wracają Jastrzębia-Zdroju siatkarze
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kary za przekroczenie czasu parkowania – legalne czy nie?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 kwietnia 2014 12:19

Głośno zrobiło się o sprawie w Bydgoszczy, gdzie mieszkanka miasta poszła do sądu, uznając że kara za przekroczenie czasu parkowania jest krzywdząca. Jak sprawy mają się w Gdańsku?Na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku czytamy: „Za brak wniesienia opłaty parkingowej lub za przekroczenie czasu parkowania wyznaczonego na bilecie ZDiZ lub parkowanie w sektorze innym niż wyznaczony lub parkowanie na podstawie karty parkingowej wzoru europejskiego poza zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej stanowiskiem postojowym pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 50 zł. Opłatę dodatkową należy wnieść w ciągu 14 dni z zastrzeżeniem iż: 2 razy w roku kalendarzowym opłata dodatkowa może być obniżona do 30 zł w przypadku dokonania wpłaty w tej wysokości w ciągu 7 dni od dnia powstania opłaty dodatkowej. Za dzień uiszczenia opłaty uznaje się datę wpływu środków pieniężnych do kasy lub na rachunek bankowy zarządu drogi. W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni od dnia jej powstania nie przysługuje możliwość wniesienia reklamacji.


Do kontroli wnoszenia opłat uprawnieni są pracownicy ZDiZ − Kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania.
W przypadku stwierdzenia braku należnej opłaty, parkowania ponad wykupiony czas, wyłożenia biletu lub karty abonamentowej/zryczałtowanej w sposób uniemożliwiający kontrolę, parkowania na podstawie opłaty zryczałtowanej mieszkańca w sektorze innym niż opłacony, parkowanie na podstawie europejskiej karty parkingowej poza zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej stanowiskiem postojowym kontroler wystawia dokument zawiadamiający o opłacie dodatkowej i umieszcza go pod wycieraczką pojazdu”.


Oznacza to dokładnie to samo, co w Bydgoszczy. Jeśli przekroczy się czas parkowania, musimy się liczyć z nałożeniem dodatkowej opłaty. Oczywiście, można uznać to za krzywdzące, bo niektórzy nie płacą w ogóle, a otrzymują takie same kary, jak osoby, które zapłaciły i jedynie przekroczyły czas. Nie zapominajmy jednak, że to od nas zależy za jaki czas zapłacimy. Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy potrzebowali półtorej godziny czy dwie, to chyba lepiej zapłacić kilka złotych więcej niż później zastać za szybą kwitek wzywający do zapłaty kilkudziesięciu.
Wielu kierowców uważa, że za przekroczenie czasu parkowania powinna być jedynie pobierana opłata wyrównująca. Jednak to by się mogło wiązać z nadużyciami. - Kierowcy mogliby płacić za godzinę, a później stać cały dzień licząc na to, że nikt ich nie sprawdzi, a nawet jeśli, to koszty będą nikłe – mówi jeden z pracowników strefy parkowania w Gdańsku.


Strefa płatnego parkowania ma na celu zmusić mieszkańców do korzystania przede wszystkim z komunikacji miejskiej, co znacznie upłynniło by ruch w centrum miasta. Jedynie w ostateczności do korzystania z samochodu. Opłaty dodatkowe mają podobne zadanie – żeby ich uniknąć, trzeba się sprężyć. Przez rotację na miejscach parkingowych, również płynniejszy jest ruch, bo kierowcy nie muszą jeździć w kółko, żeby znaleźć wolną przestrzeń.


Sprawę bydgoszczanki zbada tamtejszy sąd administracyjny, jednak szczerze powiedziawszy ma ona nikłe szanse na wygranie sprawy. Nie oszukujmy się. Skoro te opłaty funkcjonują, są zapisane i żaden z organów, które mógłby ich legalność zakwestionować tego nie zrobił, to oznacza, że są one w pełni zgodne z polskim prawem. I my, mieszkańcy, musimy się do nich dostosować. A w przypadku parkometrów jest podobnie jak z biletem autobusowym – lepiej zapłacić kilka złotych więcej niż później kilkadziesiąt czy kilkaset więcej. A jeśli faktycznie kara została nałożona nie z naszej winy, jest możliwość odwołania się od niej.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież