Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kary za przekroczenie czasu parkowania – legalne czy nie?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 kwietnia 2014 12:19

Głośno zrobiło się o sprawie w Bydgoszczy, gdzie mieszkanka miasta poszła do sądu, uznając że kara za przekroczenie czasu parkowania jest krzywdząca. Jak sprawy mają się w Gdańsku?Na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku czytamy: „Za brak wniesienia opłaty parkingowej lub za przekroczenie czasu parkowania wyznaczonego na bilecie ZDiZ lub parkowanie w sektorze innym niż wyznaczony lub parkowanie na podstawie karty parkingowej wzoru europejskiego poza zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej stanowiskiem postojowym pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 50 zł. Opłatę dodatkową należy wnieść w ciągu 14 dni z zastrzeżeniem iż: 2 razy w roku kalendarzowym opłata dodatkowa może być obniżona do 30 zł w przypadku dokonania wpłaty w tej wysokości w ciągu 7 dni od dnia powstania opłaty dodatkowej. Za dzień uiszczenia opłaty uznaje się datę wpływu środków pieniężnych do kasy lub na rachunek bankowy zarządu drogi. W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni od dnia jej powstania nie przysługuje możliwość wniesienia reklamacji.


Do kontroli wnoszenia opłat uprawnieni są pracownicy ZDiZ − Kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania.
W przypadku stwierdzenia braku należnej opłaty, parkowania ponad wykupiony czas, wyłożenia biletu lub karty abonamentowej/zryczałtowanej w sposób uniemożliwiający kontrolę, parkowania na podstawie opłaty zryczałtowanej mieszkańca w sektorze innym niż opłacony, parkowanie na podstawie europejskiej karty parkingowej poza zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej stanowiskiem postojowym kontroler wystawia dokument zawiadamiający o opłacie dodatkowej i umieszcza go pod wycieraczką pojazdu”.


Oznacza to dokładnie to samo, co w Bydgoszczy. Jeśli przekroczy się czas parkowania, musimy się liczyć z nałożeniem dodatkowej opłaty. Oczywiście, można uznać to za krzywdzące, bo niektórzy nie płacą w ogóle, a otrzymują takie same kary, jak osoby, które zapłaciły i jedynie przekroczyły czas. Nie zapominajmy jednak, że to od nas zależy za jaki czas zapłacimy. Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy potrzebowali półtorej godziny czy dwie, to chyba lepiej zapłacić kilka złotych więcej niż później zastać za szybą kwitek wzywający do zapłaty kilkudziesięciu.
Wielu kierowców uważa, że za przekroczenie czasu parkowania powinna być jedynie pobierana opłata wyrównująca. Jednak to by się mogło wiązać z nadużyciami. - Kierowcy mogliby płacić za godzinę, a później stać cały dzień licząc na to, że nikt ich nie sprawdzi, a nawet jeśli, to koszty będą nikłe – mówi jeden z pracowników strefy parkowania w Gdańsku.


Strefa płatnego parkowania ma na celu zmusić mieszkańców do korzystania przede wszystkim z komunikacji miejskiej, co znacznie upłynniło by ruch w centrum miasta. Jedynie w ostateczności do korzystania z samochodu. Opłaty dodatkowe mają podobne zadanie – żeby ich uniknąć, trzeba się sprężyć. Przez rotację na miejscach parkingowych, również płynniejszy jest ruch, bo kierowcy nie muszą jeździć w kółko, żeby znaleźć wolną przestrzeń.


Sprawę bydgoszczanki zbada tamtejszy sąd administracyjny, jednak szczerze powiedziawszy ma ona nikłe szanse na wygranie sprawy. Nie oszukujmy się. Skoro te opłaty funkcjonują, są zapisane i żaden z organów, które mógłby ich legalność zakwestionować tego nie zrobił, to oznacza, że są one w pełni zgodne z polskim prawem. I my, mieszkańcy, musimy się do nich dostosować. A w przypadku parkometrów jest podobnie jak z biletem autobusowym – lepiej zapłacić kilka złotych więcej niż później kilkadziesiąt czy kilkaset więcej. A jeśli faktycznie kara została nałożona nie z naszej winy, jest możliwość odwołania się od niej.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież