Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
sobota, 22 lutego 2020 22:25
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
Bez wygranej po dwóch meczach ćwierćfinału PHL są hokeiści LOTOS ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kary za przekroczenie czasu parkowania – legalne czy nie?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 kwietnia 2014 12:19

Głośno zrobiło się o sprawie w Bydgoszczy, gdzie mieszkanka miasta poszła do sądu, uznając że kara za przekroczenie czasu parkowania jest krzywdząca. Jak sprawy mają się w Gdańsku?Na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku czytamy: „Za brak wniesienia opłaty parkingowej lub za przekroczenie czasu parkowania wyznaczonego na bilecie ZDiZ lub parkowanie w sektorze innym niż wyznaczony lub parkowanie na podstawie karty parkingowej wzoru europejskiego poza zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej stanowiskiem postojowym pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 50 zł. Opłatę dodatkową należy wnieść w ciągu 14 dni z zastrzeżeniem iż: 2 razy w roku kalendarzowym opłata dodatkowa może być obniżona do 30 zł w przypadku dokonania wpłaty w tej wysokości w ciągu 7 dni od dnia powstania opłaty dodatkowej. Za dzień uiszczenia opłaty uznaje się datę wpływu środków pieniężnych do kasy lub na rachunek bankowy zarządu drogi. W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni od dnia jej powstania nie przysługuje możliwość wniesienia reklamacji.


Do kontroli wnoszenia opłat uprawnieni są pracownicy ZDiZ − Kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania.
W przypadku stwierdzenia braku należnej opłaty, parkowania ponad wykupiony czas, wyłożenia biletu lub karty abonamentowej/zryczałtowanej w sposób uniemożliwiający kontrolę, parkowania na podstawie opłaty zryczałtowanej mieszkańca w sektorze innym niż opłacony, parkowanie na podstawie europejskiej karty parkingowej poza zastrzeżonym dla osoby niepełnosprawnej stanowiskiem postojowym kontroler wystawia dokument zawiadamiający o opłacie dodatkowej i umieszcza go pod wycieraczką pojazdu”.


Oznacza to dokładnie to samo, co w Bydgoszczy. Jeśli przekroczy się czas parkowania, musimy się liczyć z nałożeniem dodatkowej opłaty. Oczywiście, można uznać to za krzywdzące, bo niektórzy nie płacą w ogóle, a otrzymują takie same kary, jak osoby, które zapłaciły i jedynie przekroczyły czas. Nie zapominajmy jednak, że to od nas zależy za jaki czas zapłacimy. Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy potrzebowali półtorej godziny czy dwie, to chyba lepiej zapłacić kilka złotych więcej niż później zastać za szybą kwitek wzywający do zapłaty kilkudziesięciu.
Wielu kierowców uważa, że za przekroczenie czasu parkowania powinna być jedynie pobierana opłata wyrównująca. Jednak to by się mogło wiązać z nadużyciami. - Kierowcy mogliby płacić za godzinę, a później stać cały dzień licząc na to, że nikt ich nie sprawdzi, a nawet jeśli, to koszty będą nikłe – mówi jeden z pracowników strefy parkowania w Gdańsku.


Strefa płatnego parkowania ma na celu zmusić mieszkańców do korzystania przede wszystkim z komunikacji miejskiej, co znacznie upłynniło by ruch w centrum miasta. Jedynie w ostateczności do korzystania z samochodu. Opłaty dodatkowe mają podobne zadanie – żeby ich uniknąć, trzeba się sprężyć. Przez rotację na miejscach parkingowych, również płynniejszy jest ruch, bo kierowcy nie muszą jeździć w kółko, żeby znaleźć wolną przestrzeń.


Sprawę bydgoszczanki zbada tamtejszy sąd administracyjny, jednak szczerze powiedziawszy ma ona nikłe szanse na wygranie sprawy. Nie oszukujmy się. Skoro te opłaty funkcjonują, są zapisane i żaden z organów, które mógłby ich legalność zakwestionować tego nie zrobił, to oznacza, że są one w pełni zgodne z polskim prawem. I my, mieszkańcy, musimy się do nich dostosować. A w przypadku parkometrów jest podobnie jak z biletem autobusowym – lepiej zapłacić kilka złotych więcej niż później kilkadziesiąt czy kilkaset więcej. A jeśli faktycznie kara została nałożona nie z naszej winy, jest możliwość odwołania się od niej.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież