NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Otwarciem dachu uczczono 450-rocznicę urodzin Wiliama Szekspira

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 kwietnia 2014 09:41

Widowiskiem plenerowym pt: "Pierwsze Publiczne Otwarcie Dachu" hucznie uświetniono 23 kwietnia w Gdańsku 450 urodziny Wiliama Szekspira. W ramach happeningu, otwarcia ważącego 90 ton dwuskrzydłowego dachu w nowo budowanym Teatrze Szekspirowskim przy ul. Bogusławskiego w Gdańsku, za pomocą 40 metrowej okrętowej liny dokonał najsilniejszy człowiek w Polsce Mariusz Pudzianowski. Słynny pięciokrotny mistrz świata Strongman.


Siłacza wsparli akrobaci, tancerze i aktorzy z trójmiejskich teatrów pod wodzą choreografa Wojciecha Misiuro. A konkretnie wystąpił Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art (choreografia Mirosława Kister-Okoń), aktorzy Teatru Miniatura i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej . W znakomitych strojach zaprezentowało się około 90 osób.


Dla widzów, których łącznie było około trzy tysiące, wzniesiono sporej wielkości trybunę, z której można było przyglądać się spektaklowi. Wiele osób oglądało też na stojąco plenerowe widowisko trwające około 40 minut.


altPodczas konferencji prasowej poprzedzającej spektakl, Mariusz Pudzianowski powiedział: - Lubię nowe wyzwania i dlatego zgodziłem się na przyjęcie tej roli, chociaż aktorem nie jestem i raczej nie będę. Tym razem dla mnie nie będzie to tylko sama siła, ale także trochę sprytu i techniki. Bo przecież nie zawsze samą siłą wygrywałem moje różne sportowe zawody.


Cały dach ma 480 metrów kw. powierzchni i jest pokryty patynowaną, miedzianą blachą. Jako jedyny obecnie taki dach na świecie został tak zaprojektowany, aby jego sklepienie mogło się otwierać w ciągu zaledwie trzech minut. Jest stalowej konstrukcji i otwiera się od środka na zewnątrz.


altProjekt Teatru Szekspirowskiego, to dzieło Renato Rizzi (na powyższym zdjęciu z lewej). Włoski architekt specjalnie ponownie przyjechał do Gdańska na obchody 450-urodzin najwybitniejszego przedstawiciela teatru epoki elżbietańskiej. Jak mówił ze wzruszeniem na konferencji prasowej, rolą architektury jest dziękowanie i wyrażanie wdzięczności. Swoje architektoniczne dzieło teatru poświęconemu brytyjskiemu twórcy dramatu nowożytnego, zadedykował ludziom, którzy tutaj w Gdańsku – jak powiedział - cierpieli, czyli polskiej Solidarności.
Włoski architekt Renato Rizzi tak zaprojektował teatr, by mógł pomieścić scenę klasyczną włoską, elżbietańską i centralną.
Dzięki tej jego jedynej tego typu konstrukcji na świecie, spektakle przy ładnej pogodzie będą mogły być grywane pod gołym niebem.


altBudynek teatru wśród wielu widzów wzbudził wiele kontrowersji. Padały różne opinie, że jest zbyt kanciasty, przypominający bardziej budynek więzienny niż teatralny. Niektórzy przyrównywali go nawet do betonowego budynku ambasady amerykańskiej w łotewskiej Rydze. Tyle tylko, że tam ogrodzonego wysokim płotem, a tu w Gdańsku dostępnym dla gości i turystów, którzy będą mogli go obchodzić wokół po zewnętrznym krużganku. Były też głosy, że swoją elewacyjną czernią nie zbyt pasuje do ceglanej czerwonej architektury Gdańska. Chyba, że na zasadzie eksperymentalnego kontrastu.


altZ kolei jak zapewniał dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon (na powyższym zdjęciu z prawej), po raz pierwszy w dziejach teatru właśnie sam jego budynek był głównym aktorem przedstawienia. Plenerowego widowiska nawiązującego do publicznych wydarzeń renesansowych, kiedy to do miasta przyjeżdżali książęta i królowie. Wówczas takie wizytatorskie wydarzenia celebrowano w sposób artystyczny, tworząc różne dekoracje, a kompozytorzy i poeci pisali specjalne utwory i okolicznościowe wiersze. Były to przeważnie przedstawienia alegoryczne, podczas których pokazywano zwycięstwo dobra nad złem. Gdańska alegoria z okazji 450-urodzin Wiliama Szekspira mówiła o triumfie sztuki nad siłą.


altZa całokształt artystyczny widowiska odpowiadali również uczestniczący w konferencji prasowej: Wojciech Misiuro (choreografia), Zofia de Ines (scenografia), Justyna Łagowska (światła) i Olo Walicki (muzyka).


Przypomnijmy przy okazji, iż pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku narodził się w 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i polskiego reżysera Andrzeja Wajdy.
Budowa teatru rozpoczęła się wiosną 2011 r. Koszt inwestycji, wraz z wyposażeniem, wyniesie 95 mln zł, z czego 75 proc. to dotacja z Unii Europejskiej, a resztę po połowie finansują dwa samorządy gdański i marszałkowski. W środku teatru znajdą się trzy rodzaje scen. Widownia pomieści około 500 osób.


Oficjalne otwarcie Teatru Szekspirowskiego zaplanowane jest na 19-20 września. Gdańska placówka kulturalna będzie działać na zasadzie impresariatu, czyli bez stałego zespołu aktorskiego.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież