Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uniwersytet Gdański będzie miał nowego rektora

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
sobota, 05 marca 2016 22:42

alt17 marca wybrany zostanie nowy rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnym rektorem Uniwersytetu Gdańskiego jest prof. dr hab. Bernard Lammek. Kandydatami na stanowisko rektora na kadencję 2016-2020 są prof. UG, dr hab. Jerzy Gwizdała oraz prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn.17 marca wybrany zostanie nowy rektor Uniwersytetu Gdańskiego. W 2016 roku kończy się druga z dwóch czteroletnich kadencji obecnego rektora prof. dr. hab. Bernarda Lammka i nie może on ponownie kandydować.


25 lutego ogłoszona została uchwała Uczelnianego Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego, która zamknęła listę kandydatów. O stanowisko rektora na kadencję 2016-2020 ubiega się dwóch kandydatów: prof. UG, dr hab. Jerzy Gwizdała oraz prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (kolejność alfabetyczna). Decyzję o tym, kto zostanie rektorem Uniwersytetu Gdańskiego, podejmie 17 marca Uczelniane Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. Jerzy Bieliński. Wybory są tajne i bezpośrednie. Zwycięzca musi uzyskać bezwzględną większość ważnie oddanych głosów.


Pierwszy kandydat na rektora prof. UG, dr hab. Jerzy Gwizdała jest obecnie kanclerzem Uniwersytetu Gdańskiego oraz kierownikiem Katedry Finansów i Ryzyka Finansowego Wydziału Zarządzania. Profesor Jerzy  Gwizdała z powodzeniem łączy pracę naukowo-badawczą i dydaktyczną z praktyką zawodową: jest ekspertem sądowym w dziedzinie finansów i bankowości, opracowywał rating kredytowy dla miasta Gdańska, był głównym negocjatorem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w zakresie finansowania inwestycji komunikacyjnych w Gdańsku. Ponadto był dyrektorem Centrum Bankowości Korporacyjnej jednego z największych komercyjnych banków w Polsce, wiceprezydentem Gdańska ds. polityki finansowej i inwestycji, przewodniczącym Rady Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku. Jest członkiem wielu naukowych i społecznych gremiów m.in. Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Instytutu Kaszubskiego. Był doradcą Ministra Ochrony Środowiska. Współrealizował projekt „System finansowania szkolnictwa wyższego” na zlecenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem i współautorem wielu publikacji. Profesor Gwizdała w swoim programie wyborczym proponuje m.in.: podniesienie jakości badań naukowych i ich umiędzynarodowienie, podniesienie jakości kształcenia, jego umiędzynarodowienie i wprowadzenie interdyscyplinarności, intensywną współpracę z podmiotami sfery kultury i sztuki oraz edukacji i sportu, dynamiczną współpracę z podmiotami gospodarczymi, unowocześnienie systemowego zarządzania uczelnią, zwiększenie społecznej odpowiedzialności uczelni w obszarze kształcenia i badań naukowych.


Drugi kandydat prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn jest obecnie prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego ds. Nauki oraz kierownikiem Katedry Biologii Molekularnej. Profesor Węgrzyn odbył dwa ważne staże naukowe – w Zakładzie Biochemii Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Nottingham oraz w Centrum Genetyki Molekularnej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Jest autorem i współautorem ponad 300 artykułów naukowych (głównie w periodykach międzynarodowych), redaktorem  monografii, autorem podręcznika, współautorem patentu międzynarodowego i współautorem ponad 400 komunikatów na konferencjach naukowych. Profesor Węgrzyn był kierownikiem 26 grantów krajowych m.in. z Komitetu Badań Naukowych oraz kilkunastu grantów zagranicznych m.in. z Komisji Europejskiej w ramach Programów Ramowych. Prowadzi szeroką naukową współpracę międzynarodową. Otrzymał wiele nagród m.in. Nagrodę Polskiego Towarzystwa Biochemicznego im. J.K. Parnasa, Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Pełnił i pełni wiele znaczących funkcji m.in. dziekana Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii, wiceprzewodniczącego Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN, przewodniczącego Komitetu Mikrobiologii PAN, przewodniczącego Central and Eastern European Genetic Network, redaktora 5 międzynarodowych czasopism naukowych – w dwóch redaktora naczelnego. W swoim programie wyborczym profesor Węgrzyn proponuje m.in. dokończenie budowy Bałtyckiego Kampusu UG, zwiększenie internacjonalizacji studiów poprzez tworzenie programów studiów w języku angielskim i rekrutację studentów z zagranicy, działania na rzecz jak najlepszego rozwoju doktorantów, atrakcyjną ofertę dla studentów poza zajęciami (m.in. koła naukowe, wydarzenia kulturalne), ścisłą współpracę z innymi uczelniami Pomorza głównie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Gdańską, działania na rzecz zwiększenia finansowania nauki i szkolnictwa wyższego, starania o odbiurokratyzowanie szkolnictwa wyższego.

Źródło: ug.edu.pl (m.in. biogramy i programy kandydatów), Ordynacja Wyborcza UG.
Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież