Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„Solidarność kobiet, ponieważ jest 2016!”

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
sobota, 05 marca 2016 22:52

5 marca na Placu Solidarności odbyła się Manifa Trójmiejska, której organizatorem była Trójmiejska Akcja Kobiet. W wiecu wzięło udział ponad 200 osób.W sobotę, 5 marca o godzinie 15:00, na Placu Solidarności odbyła się Manifa Trójmiejska. Hasło przewodnie brzmiało: „Solidarność kobiet, ponieważ jest 2016!”. W manifie wzięło udział ponad 200 osób.
– Tegoroczne hasło to „Solidarność kobiet, bo jest rok 2016”. Nawiązujemy do przemówienia kanadyjskiego premiera, który na pytanie dlaczego w swoim rządzie wprowadził parytety, odpowiedział: bo jest rok 2015. Tegoroczną manifę zorganizowała Trójmiejska Akcja Kobieca. Trójmiejska Akcja Kobieca jest niezależną inicjatywą, działającą od 8 marca 2009 roku. Naszym celem jest wspieranie aktywności kobiet na wielu polach, zarówno w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, jak i kulturalnym. Misją TAK jest budowanie tolerancyjnego społeczeństwa, otwartego na równość i różnorodność – powiedziała Elżbieta Jachlewska, członkini inicjatywy Trójmiejska Akcja Kobieca.


alt– Gdy z moimi koleżankami i kolegami organizowaliśmy tegoroczny wiec, uznałyśmy i uznaliśmy, że manifa jest takim świętem demokracji. Kobiety są połową narodu, więc nie mogą być dłużej pomijane w budowie naszego państwa. Manifa więc jest głosem w obronie wszystkich kobiet – dziewczynek, nastolatek, studentek, matek, kobiet starszych, pracownic, przedstawicielek mniejszości seksualnych, uchodźczyń, imigrantek, więc wspólnie z Trójmiejską Akcją Kobiecą wyodrębniłyśmy kilkanaście problemów, które muszą zostać rozwiązane, żebyśmy wszystkie i wszyscy mogli czuć się bezpiecznie oraz godnie żyć – powiedziała Magdalena Doborzyńska, przewodnicząca tegorocznej manify.


altPostulaty Manify Trójmiejskiej to m.in.: przestrzeganie konstytucyjnych zasad demokracji, więcej kobiet w życiu publicznym, refundacja antykoncepcji i dostęp do aborcji, skuteczne ściganie przestępców alimentacyjnych, związki partnerskie dla wszystkich, małżeństwa dla osób tej samej płci, godne przyjęcie osób uciekających przed wojną, świeckie państwo, stop przemocy wobec kobiet.


alt– Jesteśmy tutaj przy stoczni, o stoczniowcach pamiętamy wszyscy, o Żołnierzach Wyklętych pamiętają wszyscy, ale kto pamięta o kobietach, które codziennie muszą walczyć zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym o swoje prawa, o godne życie, o to żeby były przedszkola, żłobki dostępne, żeby kobiety mogły pracować, żeby kobiety mogły się rozwijać – powiedziała Aleksandra Wącławska z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.


alt– Potrzebujemy pozytywnej dyskryminacji, potrzebujemy tego, żeby mężczyźni wspierali to, aby kobiety były słyszalne w mediach, aby mogły zabierać głos, aby były ekspertkami. Dzięki temu będzie możliwe przekazanie ważnych postulatów kobiecych do mediów. To jest istotne, istotne dla nas wszystkich, żeby zarówno mężczyźni, jak i kobiety tworzyli społeczeństwo, w którym żyjemy na co dzień. Więcej kobiet w życiu publicznym – powiedziała Barbara Brzezicka z Partii Razem.


Na wiecu przemawiali również m.in.: Marta Tymińska z grupy Metropolitanka, Anna Golędzinowska z KOD-u, Piotr Pacewicz – psycholog i dziennikarz, Barbara Brzezicka z Partii Razem, Łukasz Piesik z Partii Kobiet. Obecni na manifie byli również Piotr Ikonowicz, przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej oraz Radomir Szumełda z Komitetu Obrony Demokracji.
Wiec uświetniły występy Chóru TAK.

Karolina Rabiej

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież