Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Solidarność kobiet, ponieważ jest 2016!”

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
sobota, 05 marca 2016 22:52

5 marca na Placu Solidarności odbyła się Manifa Trójmiejska, której organizatorem była Trójmiejska Akcja Kobiet. W wiecu wzięło udział ponad 200 osób.W sobotę, 5 marca o godzinie 15:00, na Placu Solidarności odbyła się Manifa Trójmiejska. Hasło przewodnie brzmiało: „Solidarność kobiet, ponieważ jest 2016!”. W manifie wzięło udział ponad 200 osób.
– Tegoroczne hasło to „Solidarność kobiet, bo jest rok 2016”. Nawiązujemy do przemówienia kanadyjskiego premiera, który na pytanie dlaczego w swoim rządzie wprowadził parytety, odpowiedział: bo jest rok 2015. Tegoroczną manifę zorganizowała Trójmiejska Akcja Kobieca. Trójmiejska Akcja Kobieca jest niezależną inicjatywą, działającą od 8 marca 2009 roku. Naszym celem jest wspieranie aktywności kobiet na wielu polach, zarówno w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym, jak i kulturalnym. Misją TAK jest budowanie tolerancyjnego społeczeństwa, otwartego na równość i różnorodność – powiedziała Elżbieta Jachlewska, członkini inicjatywy Trójmiejska Akcja Kobieca.


alt– Gdy z moimi koleżankami i kolegami organizowaliśmy tegoroczny wiec, uznałyśmy i uznaliśmy, że manifa jest takim świętem demokracji. Kobiety są połową narodu, więc nie mogą być dłużej pomijane w budowie naszego państwa. Manifa więc jest głosem w obronie wszystkich kobiet – dziewczynek, nastolatek, studentek, matek, kobiet starszych, pracownic, przedstawicielek mniejszości seksualnych, uchodźczyń, imigrantek, więc wspólnie z Trójmiejską Akcją Kobiecą wyodrębniłyśmy kilkanaście problemów, które muszą zostać rozwiązane, żebyśmy wszystkie i wszyscy mogli czuć się bezpiecznie oraz godnie żyć – powiedziała Magdalena Doborzyńska, przewodnicząca tegorocznej manify.


altPostulaty Manify Trójmiejskiej to m.in.: przestrzeganie konstytucyjnych zasad demokracji, więcej kobiet w życiu publicznym, refundacja antykoncepcji i dostęp do aborcji, skuteczne ściganie przestępców alimentacyjnych, związki partnerskie dla wszystkich, małżeństwa dla osób tej samej płci, godne przyjęcie osób uciekających przed wojną, świeckie państwo, stop przemocy wobec kobiet.


alt– Jesteśmy tutaj przy stoczni, o stoczniowcach pamiętamy wszyscy, o Żołnierzach Wyklętych pamiętają wszyscy, ale kto pamięta o kobietach, które codziennie muszą walczyć zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym o swoje prawa, o godne życie, o to żeby były przedszkola, żłobki dostępne, żeby kobiety mogły pracować, żeby kobiety mogły się rozwijać – powiedziała Aleksandra Wącławska z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.


alt– Potrzebujemy pozytywnej dyskryminacji, potrzebujemy tego, żeby mężczyźni wspierali to, aby kobiety były słyszalne w mediach, aby mogły zabierać głos, aby były ekspertkami. Dzięki temu będzie możliwe przekazanie ważnych postulatów kobiecych do mediów. To jest istotne, istotne dla nas wszystkich, żeby zarówno mężczyźni, jak i kobiety tworzyli społeczeństwo, w którym żyjemy na co dzień. Więcej kobiet w życiu publicznym – powiedziała Barbara Brzezicka z Partii Razem.


Na wiecu przemawiali również m.in.: Marta Tymińska z grupy Metropolitanka, Anna Golędzinowska z KOD-u, Piotr Pacewicz – psycholog i dziennikarz, Barbara Brzezicka z Partii Razem, Łukasz Piesik z Partii Kobiet. Obecni na manifie byli również Piotr Ikonowicz, przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej oraz Radomir Szumełda z Komitetu Obrony Demokracji.
Wiec uświetniły występy Chóru TAK.

Karolina Rabiej

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież