Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Spór o biografię Polski” – debata w ECS

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 marca 2016 15:26

W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata „Spór o biografię Polski. Spotkanie świadków historii”. W dyskusji wzięli udział m.in. Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Aleksander Hall, Andrzej Celiński, Bogdan Lis, Zbigniew Janas i Jacek Taylor. Organizatorami byli prezydent Paweł Adamowicz oraz dyrektor ECS Basil Kerski.


W sobotę 5 marca w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata pod tytułem „Spór o biografię Polski. Spotkanie świadków historii”, której organizatorami byli Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz Basil Kerski, dyrektor ECS.


– Parę tygodni temu doszliśmy do wniosku w pewnej grupie przyjaciół, że trzeba warto i jest taka potrzeba zorganizowania dyskusji, debaty na tle teczek Kiszczaka, zarzutów, pretensji, grillowania, jak ktoś chce to nazwać, Lecha Wałęsy. Wszyscy intuicyjnie wyczuwamy, że nie chodzi tylko o Lecha Wałęsę, że dyskusja, debata dotyczy znacznie poważniejszego problemu i że dotyczy tak naprawdę każdej i każdego z nas z osobna. Bowiem biografia Lecha Wałęsy, choć indywidualna, swoista, różniąca się od innych, ma przecież szereg kręgów wspólnych z naszymi indywidualnymi biografiami, z naszą indywidualną drogą do świadomości historycznej – powiedział Paweł Adamowicz.


altDo debaty zaproszeni zostali:  Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Aleksander Hall, Andrzej Celiński, Bogdan Lis, Zbigniew Janas i Jacek Taylor. Prowadzącym, który był również uczestnikiem debaty, był Tomasz Wołek.
– Chcieliśmy tą debatę poprowadzić w gronie ludzi, którzy mają status niejako podwójny, bo są nie tylko świadkami historii najnowszej, ale zazwyczaj, czy bez wyjątku właściwie, jej czynnymi uczestnikami. I każde z nich odcisnęło na tej historii swoje własne piętno – powiedział Tomasz Wołek, dziennikarz, publicysta, działacz Ruchu Młodej Polski i „Solidarności”.


Zebrani goście debatowali o najnowsze historii Polski. Jak powiedziała Bożena Rybicka-Grzywaczewska, uczestniczka Ruchu Młodej Polski i strajku w Stoczni Gdańskiej, była osobista sekretarka Lecha Wałęsy, „nie da się rozmawiać o Polsce, nie rozmawiając o Lechu Wałęsie”.
– Lata 68 i 70 były naprawdę jedną z najważniejszych lekcji, że nie można ludzi przeciw sobie przeciwstawiać, nie można ich dzieli
i jest pytanie: na jak długo ta lekcja starczyła – powiedziała Bożena Rybicka-Grzywaczewska.


– Bronię często III Rzeczpospolitej, czyli naszego państwa, bo tak ją nazwano w Konstytucji, ale  oczywiście też widzę błędy, ileś porażek, ileś głupich bratobójczych walk, które zostały w tej III Rzeczpospolitej stoczone, ileś porażek na własne życzenie, ale liczy się bilans, a ten bilans to jest bilans sukcesu – powiedział Aleksander Hall – profesor, założyciel i lider Ruchu Młodej Polski, uczestnik obrad Okrągłego Stołu.
Jacek Taylor, prawnik i współpracownik opozycji demokratycznej – WZZ i „Solidarności”, powiedział, że obecna sytuacja w Polsce spowodowana jest m.in. nadużywaniem wolności słowa i tym, że można bezkarnie zniesławiać i oskarżać różnych ludzi. Taylor stwierdził również, że zarzuty, które teraz dotykają Wałęsy są nie do udowodnienia przed sądem, a poczucie całkowitej bezkarności doprowadziło do tej sytuacji, którą teraz obserwujemy m.in. w mediach.


alt– Ja jednak wolę ufać Lechowi Wałęsie, niż ubekom i ich papierom – powiedział Zbigniew Janas, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, członek „Solidarności”.


– W teczkach IPN-u od mniej więcej 75, 76 roku, we wszystkich teczkach, które się udało przejrzeć w Gdańsku i to jest informacja od Mirosława Rybickiego – mojego brata, któremu ufam i który się po prostu tym naukowo zajmuje, nie ma ani jednego donosu, złożonego przez Lecha Wałęsę, czy przez Bolka, który to TW Bolek jest przypisywany Lechowi Wałęsie – powiedziała Bożena Rybicka-Grzywaczewska.


– Ta historia „Solidarności” została zapisana, jest zapisana i nikt jej nie zmieni. Biografią tej Polski wolnej, demokratycznej jest biografia Solidarności i jej liderów. To Lech Wałęsa doprowadził do tego w efekcie, kierując „Solidarnością” i milionami ludzi, bo trzeba przecież o tym mówić, że sami liderzy takich batalii nie wygrywają. Bez ludzi, bez wsparcia tych osób też nie byłoby Polski wolnej i demokratycznej. Sami byśmy nic nie zrobili. Ja myślę, że to co dzisiaj nas otacza, oglądamy chociażby ten piękny gmach Europejskiego Centrum Solidarności, świadczy o tym, że dobrze wybraliśmy, że wybraliśmy właściwą drogę, że wygraliśmy – powiedział Bogdan Lis, współorganizator Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i ogólnopolskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej podziemnej „Solidarności”, sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego w sierpniu 1980 roku.


– Mam takie wyobrażenie o Wałęsie, że jest to człowiek bardzo skomplikowany, mający cechy ewidentnie przywódcze, wielki talent polityczny, ale (…) wiedząc, że on jest wielki trzeba też widzieć jego małość, a widząc małość nie można zapominać, że jest wielki. Patrzyłem na niego od 79 roku (…) i myślę, że on jest oczywiście już postacią historyczną, która ma swoje zasługi, miała swoje potknięcia, myślę, że po grudniu 70 roku miał swoje potknięcia, ale na każdą postać historyczną trzeba patrzeć, patrząc na bilans. A ten bilans jest niewątpliwie bilansem zdecydowanie pozytywnym. Nie napisze się żadnej nowej historii Lecha Wałęsy, czy nowej historii Polski, w której jego rola byłaby pomniejszona, czy wręcz zniszczona. Po prostu tego się nie da zrobić i nie warto tego próbować – podsumował debatę Aleksander Hall.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież