KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta... Rok 2019 na pomorskich drogach: mniej wypadków, ale więcej ofiar śmier... » W roku 2019 na pomorskich drogach spadła liczba wypadków względem roku 2018, ale niestety było więce... Pomorski NFZ zamknął rok 2019 » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2019 na świadczenia... Konwencja wyborcza prezydenta Andrzeja Dudy: mobilizacja elektoratu » Konwencja wyborcza ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskiej Hali Expo w ... Korty SKT dla... SKT - klęska Karnowskiego » Podczas niejawnego posiedzenia Sąd Okręgowy w Gdańsku ujawnił w księdze wieczystej prawo Sopockiego ...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
niedziela, 16 lutego 2020 20:22
LOTOS PKH po raz piąty nie znalazł sposobu na Podhale
Hokeiści LOTOS-u PKH przegraną zakończyli rundę zasadniczą Polski ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„Spór o biografię Polski” – debata w ECS

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 marca 2016 15:26

W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata „Spór o biografię Polski. Spotkanie świadków historii”. W dyskusji wzięli udział m.in. Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Aleksander Hall, Andrzej Celiński, Bogdan Lis, Zbigniew Janas i Jacek Taylor. Organizatorami byli prezydent Paweł Adamowicz oraz dyrektor ECS Basil Kerski.


W sobotę 5 marca w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się debata pod tytułem „Spór o biografię Polski. Spotkanie świadków historii”, której organizatorami byli Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz Basil Kerski, dyrektor ECS.


– Parę tygodni temu doszliśmy do wniosku w pewnej grupie przyjaciół, że trzeba warto i jest taka potrzeba zorganizowania dyskusji, debaty na tle teczek Kiszczaka, zarzutów, pretensji, grillowania, jak ktoś chce to nazwać, Lecha Wałęsy. Wszyscy intuicyjnie wyczuwamy, że nie chodzi tylko o Lecha Wałęsę, że dyskusja, debata dotyczy znacznie poważniejszego problemu i że dotyczy tak naprawdę każdej i każdego z nas z osobna. Bowiem biografia Lecha Wałęsy, choć indywidualna, swoista, różniąca się od innych, ma przecież szereg kręgów wspólnych z naszymi indywidualnymi biografiami, z naszą indywidualną drogą do świadomości historycznej – powiedział Paweł Adamowicz.


altDo debaty zaproszeni zostali:  Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Aleksander Hall, Andrzej Celiński, Bogdan Lis, Zbigniew Janas i Jacek Taylor. Prowadzącym, który był również uczestnikiem debaty, był Tomasz Wołek.
– Chcieliśmy tą debatę poprowadzić w gronie ludzi, którzy mają status niejako podwójny, bo są nie tylko świadkami historii najnowszej, ale zazwyczaj, czy bez wyjątku właściwie, jej czynnymi uczestnikami. I każde z nich odcisnęło na tej historii swoje własne piętno – powiedział Tomasz Wołek, dziennikarz, publicysta, działacz Ruchu Młodej Polski i „Solidarności”.


Zebrani goście debatowali o najnowsze historii Polski. Jak powiedziała Bożena Rybicka-Grzywaczewska, uczestniczka Ruchu Młodej Polski i strajku w Stoczni Gdańskiej, była osobista sekretarka Lecha Wałęsy, „nie da się rozmawiać o Polsce, nie rozmawiając o Lechu Wałęsie”.
– Lata 68 i 70 były naprawdę jedną z najważniejszych lekcji, że nie można ludzi przeciw sobie przeciwstawiać, nie można ich dzieli
i jest pytanie: na jak długo ta lekcja starczyła – powiedziała Bożena Rybicka-Grzywaczewska.


– Bronię często III Rzeczpospolitej, czyli naszego państwa, bo tak ją nazwano w Konstytucji, ale  oczywiście też widzę błędy, ileś porażek, ileś głupich bratobójczych walk, które zostały w tej III Rzeczpospolitej stoczone, ileś porażek na własne życzenie, ale liczy się bilans, a ten bilans to jest bilans sukcesu – powiedział Aleksander Hall – profesor, założyciel i lider Ruchu Młodej Polski, uczestnik obrad Okrągłego Stołu.
Jacek Taylor, prawnik i współpracownik opozycji demokratycznej – WZZ i „Solidarności”, powiedział, że obecna sytuacja w Polsce spowodowana jest m.in. nadużywaniem wolności słowa i tym, że można bezkarnie zniesławiać i oskarżać różnych ludzi. Taylor stwierdził również, że zarzuty, które teraz dotykają Wałęsy są nie do udowodnienia przed sądem, a poczucie całkowitej bezkarności doprowadziło do tej sytuacji, którą teraz obserwujemy m.in. w mediach.


alt– Ja jednak wolę ufać Lechowi Wałęsie, niż ubekom i ich papierom – powiedział Zbigniew Janas, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, członek „Solidarności”.


– W teczkach IPN-u od mniej więcej 75, 76 roku, we wszystkich teczkach, które się udało przejrzeć w Gdańsku i to jest informacja od Mirosława Rybickiego – mojego brata, któremu ufam i który się po prostu tym naukowo zajmuje, nie ma ani jednego donosu, złożonego przez Lecha Wałęsę, czy przez Bolka, który to TW Bolek jest przypisywany Lechowi Wałęsie – powiedziała Bożena Rybicka-Grzywaczewska.


– Ta historia „Solidarności” została zapisana, jest zapisana i nikt jej nie zmieni. Biografią tej Polski wolnej, demokratycznej jest biografia Solidarności i jej liderów. To Lech Wałęsa doprowadził do tego w efekcie, kierując „Solidarnością” i milionami ludzi, bo trzeba przecież o tym mówić, że sami liderzy takich batalii nie wygrywają. Bez ludzi, bez wsparcia tych osób też nie byłoby Polski wolnej i demokratycznej. Sami byśmy nic nie zrobili. Ja myślę, że to co dzisiaj nas otacza, oglądamy chociażby ten piękny gmach Europejskiego Centrum Solidarności, świadczy o tym, że dobrze wybraliśmy, że wybraliśmy właściwą drogę, że wygraliśmy – powiedział Bogdan Lis, współorganizator Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i ogólnopolskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej podziemnej „Solidarności”, sygnatariusz Porozumienia Gdańskiego w sierpniu 1980 roku.


– Mam takie wyobrażenie o Wałęsie, że jest to człowiek bardzo skomplikowany, mający cechy ewidentnie przywódcze, wielki talent polityczny, ale (…) wiedząc, że on jest wielki trzeba też widzieć jego małość, a widząc małość nie można zapominać, że jest wielki. Patrzyłem na niego od 79 roku (…) i myślę, że on jest oczywiście już postacią historyczną, która ma swoje zasługi, miała swoje potknięcia, myślę, że po grudniu 70 roku miał swoje potknięcia, ale na każdą postać historyczną trzeba patrzeć, patrząc na bilans. A ten bilans jest niewątpliwie bilansem zdecydowanie pozytywnym. Nie napisze się żadnej nowej historii Lecha Wałęsy, czy nowej historii Polski, w której jego rola byłaby pomniejszona, czy wręcz zniszczona. Po prostu tego się nie da zrobić i nie warto tego próbować – podsumował debatę Aleksander Hall.

Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież