Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Paweł Adamowicz jako samotny elektron w wyborach 2014. Czy PO straci Gdańsk?

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 stycznia 2013 13:38

Paweł Adamowicz (PO), prezydent Gdańska, może powtórzyć casus Wojciecha Szczurka, który bez politycznego zaplecza wygrywa w Gdyni wybory „w cuglach”. Przy słabej opozycji rośnie bowiem opozycja wewnątrz macierzystej partii Adamowicza – PO.


Młode wilki
Młode wilki, którym patronuje obecny minister Sławomir Nowak, były szef partyjnej młodzieżówki Stowarzyszenia Młodzi Demokraci i posłanka Agnieszka Pomaska, mimo, że nie mają ani doświadczenia, ani kompetencji do zarządzania wielkim miejskim organizmem mają za to parcie ku władzy. Na razie ich doświadczenie zawodowe to stanowiska starszych specjalistów i mandaty gdańskich radnych – niczym w projekcie „Pierwsza Praca”. Lokalne media spekulują więc o starcie Adamowicza w wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Czy jest to „akcja rozpoznawcza” samego prezydenta? Kariera obecnego w prezydenta w Brukseli, którą zresztą często odwiedza, jest jednak nieprawdopodobna. Fotele w Europarlamencie zajmują chociażby komisarz d.s. budżetu Janusz Lewandowski (zrezygnował w 2010 po powołaniu na komisarza) i Jan Kozłowski oraz Jarosław Wałęsa.  Nikt z nich raczej z tych brukselskich synekur nie zrezygnuje.  Po wtóre wybory takie trzeba wygrać, a samorządowiec, siłą rzeczy działający lokalnie, ma znikome szanse.  Kto zatem weźmie odpowiedzialność za miasto, w sytuacji, gdy kończą się unijne dotacje, a trzeba będzie obsługiwać zadłużenie? Kto przejmie za to odpowiedzialność?


Prezydent czeka
Czy prezydent Gdańska sam bierze pod uwagę strat w wyborach do Parlamentu Europejskiego lub też samodzielny start w wyścigu do prezydenckiego fotela?
- Wybory odbędą się w 2014 roku. A więc jest dużo czasu. Prezydent nie jest przekonany, czy w Gdańsku nie ma teraz poważniejszych spraw niż zastanawianie się co zrobić w roku 2014 – odpowiedział nam jego rzecznik Antoni Pawlak.
 

Na pytanie,  czy liczy na pełne wsparcie swojej macierzystej partii, w której pełni funkcję wiceszefa w regionie gdańskim, czyli na strat jako kandydat PO, Adamowicz, co symptomatyczne - nie odpowiedział.  Ustami swego rzecznika dyplomatycznie spuentował współpracę z klubem PO:
- Współpraca z Radą Miasta i klubem PO, układa się dobrze. Oczywiście są spory, bywają nieporozumienia, czasami dochodzi do różnicy zdań w poszczególnych kwestiach. Ale to normalne. Gdyby wszyscy we wszystkim ze wszystkimi się zgadzali byłby to ewidentny sygnał, że coś jest nie tak - Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.


Opozycja widzi szansę
Opozycja PiS i SLD na razie się przygląda rozgrywkom w partii władzy.
- Przy słabej opozycji układ rządzący generuje opozycję wewnętrzną. Życie nie znosi próżni – zauważa Jolanta Banach, radna SLD.
 Historia dostarcza aż nadto wielu na to przykładów. Zamiast starcia rządzący – opozycja tworzą się koterie i wewnątrzpartyjne frakcje.  
- Zauważamy walkę o wpływy grup interesów. Między ustami, a brzegiem pucharu toczy się wewnętrzna polityka – opisuje stan gdańskiego politycznego podwórka Banach.


Na razie przed jawnym rokoszem i tąpnięciem ratuje Platformę lęk przed ewentualnym brakiem miejsca na liście, ale zwyciężyć może nie tyle lojalność wobec prezydenta z tej samej partii, co rachunek wyborczy, by wpisać się w głosy mieszkańców, krytykujących styl zarządzania miastem np. przy cenach wywozu  śmieci, podwyższaniu czynszów (jak ocenił WSA sprzecznie z prawem), likwidacji szkół, cen wody, czy ostatecznie – usytuowaniu kościoła, na której z gdańskich dzielnic jak miało to miejsce na Ujeścisku- Łostowicach. 


alt


Dla opozycji wobec PO sytuacja idealna to wariant podziału głosów wśród platformerskiego elektoratu, czyli start kandydata PO, namaszczonego przez partię z rekomendacji Pomaski i Nowaka oraz Pawła Adamowicza, samotnego elektrona, który, co by o nim nie powiedzieć, jest w Gdańsku pewną marką. Jak zachowa się PiS? Być może opozycyjna partia byłaby wstanie poprzeć Adamowicza w zamian za współrządzenie miastem. Tu jednak zdecydują gremia partyjne. Na razie gdański lider PiS Andrzej Jaworski buduje swoją pozycję m.in. na krytyce prezydentów Lecha Wałęsy i właśnie Adamowicza.
 - PiS na pewno wystawi swego kandydata. Jedno jest pewne. Ekipa Pawła Adamowicza tak narozrabiała w mieście, że Adamowicz i jego partia, której jest funkcjonariuszem, od odpowiedzialności nie ucieknie. Przedstawimy bilans pseudo-dokonań PO w Gdańsku i plan działań ratunkowych. I wygramy – zapewnia poseł Andrzej Jaworski. I dodaje: - Paweł Adamowicz tak zarządza Gdańskiem, że samej Platformie wstyd go będzie wystawić.


Czy PO podejmie ryzyko ewentualnej porażki i utraty Gdańska? Byłaby to klęska prestiżowa. Być może wiec zwycięży pragmatyka i spory wyciszą się przed wyborami.  PO jest z pewnością w stanie wygenerować takiego kandydata, który będzie „lepiej udawał”, czyli w przeciwieństwie np. do obecnych wiceprezydentów jawić się zechce jako „bliski mieszkańcom”.  
- Młodzi radni PO nie mają doświadczenia do zarządzania miastem, ale lansują się i prą do władzy. Być może wymuszą rezygnację ze startu Pawła Adamowicza jako kandydata PO. Byłaby to dla opozycji sytuacja idealna – analizuje Wiesław Kamiński, radny klubu PiS i dodaje, że scenariusz startu Adamowicza poza PO jest na razie „wirtualny” ale nie niemożliwy. Tym bardziej, że poparcie dla Platformy wraz z nieudolnymi rządami, będzie spadało.


Druga siła opozycyjna, SLD, miała już epizod nawiązania walki z PO i Adamowiczem – w 2002 roku.
- Wcale bym się nie zdziwił, gdyby Paweł Adamowicz wystartował z poparciem własnego komitetu wyborczego. Może się okazać, że te różnice zdań wewnątrz PO są głębsze i doprowadzą do wyłonienia nowych liderów, którzy uznają, że nadszedł ich czas. Paweł Adamowicz nie należy do towarzystwa Donalda Tuska. To nie ta grupa. Otoczenie Adamowicza i Tuska to dwa różne światy. O Europarlamencie ten pierwszy nie może więc poważnie myśleć - analizuje Marek Formela, szef gdańskiego SLD, który starł się z Adamowiczem w drugiej turze wyborów w 2002 r. A co z kandydatem SLD?
- Pod szyldem lewicy wystartuje kandydat, który ma osiągnięcia jako menadżer, o doświadczenie w zarządzaniu. Jeśli odbędzie się merytoryczna debata nad gospodarowaniem miastem, bez politycznych waśni, kandydat SLD podda poprzednie kadencje analizie. Prezydent Adamowicz zadłużył miasto, nie ma doświadczenia w zarządzaniu ryzykiem. W przypadku wotum nieufności ze strony własnego środowiska politycznego, pozbawiony zaplecza będzie słabym prezydentem – mówi Formela.


Wybory do Europarlamentu na pięcioletnią kadencję, będą wiosną 2014 roku. Wybory samorządowe - na jesieni 2014. Jakie rachunki polityczne zwyciężą? Czas pokaże. Polityk nigdy nie mówi nigdy.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież