„Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Paweł Adamowicz jako samotny elektron w wyborach 2014. Czy PO straci Gdańsk?

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 stycznia 2013 13:38

Paweł Adamowicz (PO), prezydent Gdańska, może powtórzyć casus Wojciecha Szczurka, który bez politycznego zaplecza wygrywa w Gdyni wybory „w cuglach”. Przy słabej opozycji rośnie bowiem opozycja wewnątrz macierzystej partii Adamowicza – PO.


Młode wilki
Młode wilki, którym patronuje obecny minister Sławomir Nowak, były szef partyjnej młodzieżówki Stowarzyszenia Młodzi Demokraci i posłanka Agnieszka Pomaska, mimo, że nie mają ani doświadczenia, ani kompetencji do zarządzania wielkim miejskim organizmem mają za to parcie ku władzy. Na razie ich doświadczenie zawodowe to stanowiska starszych specjalistów i mandaty gdańskich radnych – niczym w projekcie „Pierwsza Praca”. Lokalne media spekulują więc o starcie Adamowicza w wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Czy jest to „akcja rozpoznawcza” samego prezydenta? Kariera obecnego w prezydenta w Brukseli, którą zresztą często odwiedza, jest jednak nieprawdopodobna. Fotele w Europarlamencie zajmują chociażby komisarz d.s. budżetu Janusz Lewandowski (zrezygnował w 2010 po powołaniu na komisarza) i Jan Kozłowski oraz Jarosław Wałęsa.  Nikt z nich raczej z tych brukselskich synekur nie zrezygnuje.  Po wtóre wybory takie trzeba wygrać, a samorządowiec, siłą rzeczy działający lokalnie, ma znikome szanse.  Kto zatem weźmie odpowiedzialność za miasto, w sytuacji, gdy kończą się unijne dotacje, a trzeba będzie obsługiwać zadłużenie? Kto przejmie za to odpowiedzialność?


Prezydent czeka
Czy prezydent Gdańska sam bierze pod uwagę strat w wyborach do Parlamentu Europejskiego lub też samodzielny start w wyścigu do prezydenckiego fotela?
- Wybory odbędą się w 2014 roku. A więc jest dużo czasu. Prezydent nie jest przekonany, czy w Gdańsku nie ma teraz poważniejszych spraw niż zastanawianie się co zrobić w roku 2014 – odpowiedział nam jego rzecznik Antoni Pawlak.
 

Na pytanie,  czy liczy na pełne wsparcie swojej macierzystej partii, w której pełni funkcję wiceszefa w regionie gdańskim, czyli na strat jako kandydat PO, Adamowicz, co symptomatyczne - nie odpowiedział.  Ustami swego rzecznika dyplomatycznie spuentował współpracę z klubem PO:
- Współpraca z Radą Miasta i klubem PO, układa się dobrze. Oczywiście są spory, bywają nieporozumienia, czasami dochodzi do różnicy zdań w poszczególnych kwestiach. Ale to normalne. Gdyby wszyscy we wszystkim ze wszystkimi się zgadzali byłby to ewidentny sygnał, że coś jest nie tak - Antoni Pawlak, rzecznik Prezydenta Miasta Gdańska.


Opozycja widzi szansę
Opozycja PiS i SLD na razie się przygląda rozgrywkom w partii władzy.
- Przy słabej opozycji układ rządzący generuje opozycję wewnętrzną. Życie nie znosi próżni – zauważa Jolanta Banach, radna SLD.
 Historia dostarcza aż nadto wielu na to przykładów. Zamiast starcia rządzący – opozycja tworzą się koterie i wewnątrzpartyjne frakcje.  
- Zauważamy walkę o wpływy grup interesów. Między ustami, a brzegiem pucharu toczy się wewnętrzna polityka – opisuje stan gdańskiego politycznego podwórka Banach.


Na razie przed jawnym rokoszem i tąpnięciem ratuje Platformę lęk przed ewentualnym brakiem miejsca na liście, ale zwyciężyć może nie tyle lojalność wobec prezydenta z tej samej partii, co rachunek wyborczy, by wpisać się w głosy mieszkańców, krytykujących styl zarządzania miastem np. przy cenach wywozu  śmieci, podwyższaniu czynszów (jak ocenił WSA sprzecznie z prawem), likwidacji szkół, cen wody, czy ostatecznie – usytuowaniu kościoła, na której z gdańskich dzielnic jak miało to miejsce na Ujeścisku- Łostowicach. 


alt


Dla opozycji wobec PO sytuacja idealna to wariant podziału głosów wśród platformerskiego elektoratu, czyli start kandydata PO, namaszczonego przez partię z rekomendacji Pomaski i Nowaka oraz Pawła Adamowicza, samotnego elektrona, który, co by o nim nie powiedzieć, jest w Gdańsku pewną marką. Jak zachowa się PiS? Być może opozycyjna partia byłaby wstanie poprzeć Adamowicza w zamian za współrządzenie miastem. Tu jednak zdecydują gremia partyjne. Na razie gdański lider PiS Andrzej Jaworski buduje swoją pozycję m.in. na krytyce prezydentów Lecha Wałęsy i właśnie Adamowicza.
 - PiS na pewno wystawi swego kandydata. Jedno jest pewne. Ekipa Pawła Adamowicza tak narozrabiała w mieście, że Adamowicz i jego partia, której jest funkcjonariuszem, od odpowiedzialności nie ucieknie. Przedstawimy bilans pseudo-dokonań PO w Gdańsku i plan działań ratunkowych. I wygramy – zapewnia poseł Andrzej Jaworski. I dodaje: - Paweł Adamowicz tak zarządza Gdańskiem, że samej Platformie wstyd go będzie wystawić.


Czy PO podejmie ryzyko ewentualnej porażki i utraty Gdańska? Byłaby to klęska prestiżowa. Być może wiec zwycięży pragmatyka i spory wyciszą się przed wyborami.  PO jest z pewnością w stanie wygenerować takiego kandydata, który będzie „lepiej udawał”, czyli w przeciwieństwie np. do obecnych wiceprezydentów jawić się zechce jako „bliski mieszkańcom”.  
- Młodzi radni PO nie mają doświadczenia do zarządzania miastem, ale lansują się i prą do władzy. Być może wymuszą rezygnację ze startu Pawła Adamowicza jako kandydata PO. Byłaby to dla opozycji sytuacja idealna – analizuje Wiesław Kamiński, radny klubu PiS i dodaje, że scenariusz startu Adamowicza poza PO jest na razie „wirtualny” ale nie niemożliwy. Tym bardziej, że poparcie dla Platformy wraz z nieudolnymi rządami, będzie spadało.


Druga siła opozycyjna, SLD, miała już epizod nawiązania walki z PO i Adamowiczem – w 2002 roku.
- Wcale bym się nie zdziwił, gdyby Paweł Adamowicz wystartował z poparciem własnego komitetu wyborczego. Może się okazać, że te różnice zdań wewnątrz PO są głębsze i doprowadzą do wyłonienia nowych liderów, którzy uznają, że nadszedł ich czas. Paweł Adamowicz nie należy do towarzystwa Donalda Tuska. To nie ta grupa. Otoczenie Adamowicza i Tuska to dwa różne światy. O Europarlamencie ten pierwszy nie może więc poważnie myśleć - analizuje Marek Formela, szef gdańskiego SLD, który starł się z Adamowiczem w drugiej turze wyborów w 2002 r. A co z kandydatem SLD?
- Pod szyldem lewicy wystartuje kandydat, który ma osiągnięcia jako menadżer, o doświadczenie w zarządzaniu. Jeśli odbędzie się merytoryczna debata nad gospodarowaniem miastem, bez politycznych waśni, kandydat SLD podda poprzednie kadencje analizie. Prezydent Adamowicz zadłużył miasto, nie ma doświadczenia w zarządzaniu ryzykiem. W przypadku wotum nieufności ze strony własnego środowiska politycznego, pozbawiony zaplecza będzie słabym prezydentem – mówi Formela.


Wybory do Europarlamentu na pięcioletnią kadencję, będą wiosną 2014 roku. Wybory samorządowe - na jesieni 2014. Jakie rachunki polityczne zwyciężą? Czas pokaże. Polityk nigdy nie mówi nigdy.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 helena 2013-04-21 07:54
Pan Adamowicz straci wybory w Gdańsku
Zapomniał ze istnieją seniorzy w Gdańsku
Pisałam ,prosiłam w imieniu seniorów o pomoc ,grupa ponad 100 osób w Śródmieściu i stale nowi dochodzą i co bez echa ,nie istnieje nawet opcja takiej pomocy wszystko sprawdziłam
Co może pełnomocnik do spraw seniorów bez pieniędzy od miasta
Cytować
 
 
+9 #1 Brygada POścigowa 2013-01-26 08:51
lewarowanie platformy w Gdańsku.
GDAŃSK PRZEPRASZA ZA NOWAKA I POMASKĄ.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież