Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bronili Pałacu na Długiej

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
sobota, 31 stycznia 2015 16:01

„Precz z łapami od Pałacu Młodzieży”, „Jestem z Pałacem Młodzieży” pod takimi hasłami kilkaset osób przemaszerowało w sobotę Głównym Miastem w Gdańsku, W głośnym i kolorowym tłumie nie brakowało ani uczniów, ani nauczycieli, ani rodziców.


Protestujące zebrali się pod Fontanną Neptuna, wcześniej spora grupa osób wyszła spod Pałacu Młodzieży. Mimo, że kolorowa i głośna, mimo, że otwierali ją werbliści manifestacja zjednoczyła kilka pokoleń wokół sprawy likwidacji Pałacu Młodzieży. Wśród uczestników nie zabrakło także przedstawicieli innych gdańskich placówek, które mają zostać poddane reorganizacji. Protestujący nie mieli złudzeń zmiana formy działalności Pałacu Młodzieży to jego cicha likwidacja.


alt„Adamowicz z Kowalczukiem do odwołania”, „Urzędasy na śmieciówki, reorganizację zacznijcie od siebie generujecie zbyt duże środki” umieszczono na jednym z transparentów i dało się to też słyszeć w maszerującym tłumie. Swoich przedstawicieli w marszu miały wszystkie pracownie i koła działające w Pałacu. Na przekór temu, co mówią przedstawiciele Magistratu o utrudnionej dostępności młodzieży do usług PM na transparentach pojawiły się nazwy wszystkich niemal dzielnic i rejonów Gdańska, których mieszkańcy uczęszczają na pałacowe zajęcia. Manifestację otwierali werbliści – również uczestnicy zajęć w Pałacu. Głośno zastanawiano się jak można mówić o ambicjach Gdańska odnośnie stolicy kultury skoro likwiduje się takie placówki jak Pałac Młodzieży.


alt- Ja chcę wierzyć, ze można jeszcze coś zmienić, wydaje mi się, że zaangażowanie rodziców i mieszkańców miasta Gdańska jest świadectwem na to, że warto się zastanowić i być może nie wszystko jest przegrane. Starsza córka od kilku już lat uczestniczy w zajęciach teatralnych. Już teraz jest w nie tak zaangażowane, że jest to już element jej tożsamości. Nie wyobraża sobie jak miałoby się to zmienić, drugi rok uczestniczy także w zajęciach koła wokalnego. Młodsza córka od kilku lat uczestniczy w różnych zajęciach na przykład ceramiki, języka angielskiego – powiedziała nam jedna z mam uczestniczących w proteście.


altJuż po pierwszych sygnałach o „Szturmie na Pałac” społeczność rodziców, nauczycieli i uczniów pałacu dała się poznać jako niesamowicie zorganizowana. Widać to było podczas sobotniego marszu. Kotyliony, znaczki z logo placówki, chorągiewki w barwach Pałacu Młodzieży, tabliczki wzorowane na tych znanych z Parlamentu Europejskiego z tym, że zamiast „Jestem Charlie” był na nich napis „Jestem z Pałacem Młodzieży” to wszystko świadczy o determinacji środowiska, ale również o tym, że rodzice uczniowie i pracownicy są mocno związani z pałacem.


alt- Wiemy jak długo odbywają się tam zajęcia, odbieramy dzieci nawet około 19-stej. Nie mam żadnych doświadczeń, że ciężko jest do Pałacu w chwili obecnej dojechać czy to autobusem, czy samochodem. Autem zawsze podjeżdżam pod pałac i na chwilę zawsze znajdę miejsce do zaparkowania – kontynuowała uczestniczka protestu. Jego uczestnicy podkreślali, że nie usłyszeli żadnych konkretów, żadnych informacji o tym, co proponuje miasto w zamian. - Zewsząd słyszymy tylko same hasła i ogólniki – mówiono.


alt


„My tańczymy co lubimy, wy tańczycie tak jak wam zagrają” – głosił jeden z transparentów. - Tak to już jest, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Do mnie kompletnie nie trafiają argumenty, że Pałac Młodzieży kosztuje, wszystkie instytucje publiczne kosztują, czy to oznacza, że mamy je likwidować, nie rozumiem jak można likwidować coś co świetnie funkcjonuje, to takie szukanie argumentów na siłę – zaznaczyła uczestniczka protestu.

Jerzy Domski

fot. CP


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież