Trzeci koncert z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście ... » 6 grudnia o godz. 17:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku, odbędzie się koncert zespołu ... Otwarcie wystawy plenerowej „The Airmen” » W niedzielę, 6 grudnia, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowana zostanie n... Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
sobota, 05 grudnia 2020 21:03
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
Ostatni w tym roku weekendowy dwumecz hokeistki Stoczniowca
Lechia ponownie bez bramki i punktu
sobota, 05 grudnia 2020 21:42
Lechia ponownie bez bramki i punktu
Trwa zła seria Lechii. Biało-zieloni w trzecim kolejnym meczu nie

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bronili Pałacu na Długiej

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
sobota, 31 stycznia 2015 16:01

„Precz z łapami od Pałacu Młodzieży”, „Jestem z Pałacem Młodzieży” pod takimi hasłami kilkaset osób przemaszerowało w sobotę Głównym Miastem w Gdańsku, W głośnym i kolorowym tłumie nie brakowało ani uczniów, ani nauczycieli, ani rodziców.


Protestujące zebrali się pod Fontanną Neptuna, wcześniej spora grupa osób wyszła spod Pałacu Młodzieży. Mimo, że kolorowa i głośna, mimo, że otwierali ją werbliści manifestacja zjednoczyła kilka pokoleń wokół sprawy likwidacji Pałacu Młodzieży. Wśród uczestników nie zabrakło także przedstawicieli innych gdańskich placówek, które mają zostać poddane reorganizacji. Protestujący nie mieli złudzeń zmiana formy działalności Pałacu Młodzieży to jego cicha likwidacja.


alt„Adamowicz z Kowalczukiem do odwołania”, „Urzędasy na śmieciówki, reorganizację zacznijcie od siebie generujecie zbyt duże środki” umieszczono na jednym z transparentów i dało się to też słyszeć w maszerującym tłumie. Swoich przedstawicieli w marszu miały wszystkie pracownie i koła działające w Pałacu. Na przekór temu, co mówią przedstawiciele Magistratu o utrudnionej dostępności młodzieży do usług PM na transparentach pojawiły się nazwy wszystkich niemal dzielnic i rejonów Gdańska, których mieszkańcy uczęszczają na pałacowe zajęcia. Manifestację otwierali werbliści – również uczestnicy zajęć w Pałacu. Głośno zastanawiano się jak można mówić o ambicjach Gdańska odnośnie stolicy kultury skoro likwiduje się takie placówki jak Pałac Młodzieży.


alt- Ja chcę wierzyć, ze można jeszcze coś zmienić, wydaje mi się, że zaangażowanie rodziców i mieszkańców miasta Gdańska jest świadectwem na to, że warto się zastanowić i być może nie wszystko jest przegrane. Starsza córka od kilku już lat uczestniczy w zajęciach teatralnych. Już teraz jest w nie tak zaangażowane, że jest to już element jej tożsamości. Nie wyobraża sobie jak miałoby się to zmienić, drugi rok uczestniczy także w zajęciach koła wokalnego. Młodsza córka od kilku lat uczestniczy w różnych zajęciach na przykład ceramiki, języka angielskiego – powiedziała nam jedna z mam uczestniczących w proteście.


altJuż po pierwszych sygnałach o „Szturmie na Pałac” społeczność rodziców, nauczycieli i uczniów pałacu dała się poznać jako niesamowicie zorganizowana. Widać to było podczas sobotniego marszu. Kotyliony, znaczki z logo placówki, chorągiewki w barwach Pałacu Młodzieży, tabliczki wzorowane na tych znanych z Parlamentu Europejskiego z tym, że zamiast „Jestem Charlie” był na nich napis „Jestem z Pałacem Młodzieży” to wszystko świadczy o determinacji środowiska, ale również o tym, że rodzice uczniowie i pracownicy są mocno związani z pałacem.


alt- Wiemy jak długo odbywają się tam zajęcia, odbieramy dzieci nawet około 19-stej. Nie mam żadnych doświadczeń, że ciężko jest do Pałacu w chwili obecnej dojechać czy to autobusem, czy samochodem. Autem zawsze podjeżdżam pod pałac i na chwilę zawsze znajdę miejsce do zaparkowania – kontynuowała uczestniczka protestu. Jego uczestnicy podkreślali, że nie usłyszeli żadnych konkretów, żadnych informacji o tym, co proponuje miasto w zamian. - Zewsząd słyszymy tylko same hasła i ogólniki – mówiono.


alt


„My tańczymy co lubimy, wy tańczycie tak jak wam zagrają” – głosił jeden z transparentów. - Tak to już jest, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Do mnie kompletnie nie trafiają argumenty, że Pałac Młodzieży kosztuje, wszystkie instytucje publiczne kosztują, czy to oznacza, że mamy je likwidować, nie rozumiem jak można likwidować coś co świetnie funkcjonuje, to takie szukanie argumentów na siłę – zaznaczyła uczestniczka protestu.

Jerzy Domski

fot. CP


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież