Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej... Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem » Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD na Pomorzu to najzamożniejszy po... Gdańsk i okolice w malarstwie » Od 6 sierpnia 2020 roku przez najbliższy miesiąc w Kościele św. Jana prezentowana będzie wystawa zat... Dzieło "Solidarności" » Wiele wydarzeń historycznych na świecie "dorobiło się" prawdziwych dzieł sztuki. Rewolucję Francuską...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
niedziela, 02 sierpnia 2020 13:47
Mecz Zdunek Wybrzeże - Orzeł przełożony na wtorek
Zaplanowany na poniedziałek mecz 5. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlowe ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarz Tczewa i mostu
poniedziałek, 20 lipca 2020 12:45
Malarz Tczewa i mostu
Historia mostu w Tczewie, ciekawa i intrygująca za sprawą jego formy ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

SLD o Pałacu Młodzieży i służbie zdrowia

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 04 lutego 2015 14:57

- Mamy nadzieję, że zdążymy porozmawiać o gdańskich sprawach zanim minister Schetyna wywoła trzecią wojnę światową - powiedział Marek Formela, wiceprzewodniczący pomorskiego SLD podczas spotkania z mediami. SLD przedstawiło swoje stanowisko w sprawie Pałacu Młodzieży oraz sytuacji w służbie zdrowia.


- Forma dialogu z mieszkańcami, którą zaproponowały władze Gdańska, zwłaszcza w sprawie Pałacu  Młodzieży budzi nasz głęboki sprzeciw - stwierdził Marek Formela. - Nie tylko dlatego, że jesteśmy przeciwni komercjalizacji edukacji, traktowania szkoły jako spółki prawa handlowego, ale także dla tego, że świadomi współobywatele tworzą jakość życia w Gdańsku. Chcielibyśmy się odnieść do słynnej już sprawy zbiórki pieniędzy na ratowanie gdańskich dźwigów. Mamy taki pomysł i propozycję, żeby pan prezydent Paweł Adamowicz w tym roku hojnie zrezygnował z wynagrodzenia w spółce Gdańskie Przedsiębiorstwo Energi Cieplnej i to wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej przekazał na rzecz wykupienia kolejnego dźwigu. Apelujemy także do członków Fundacji Gdańskiej, do pana Bonisławskiego, pana Zarębskiego, pana Wittbrodta, pani Blacharskiej, pana Bendykowskiego, którzy tworzą czcigodny gdański patrycjat, żeby nie tylko zasiadali, ale także wspierali inicjatywę fundacji, którą firmują swoimi nazwiskami i dorobkiem.  To wstyd, żeby jedyna wpłata pochodziła spoza fundacji, a jej interesariusze i ci,  którzy w jej cieple się grzeją, realizują swoje kariery polityczne i społeczne, żebrali u gdańszczan, którzy często ponoszą skutki polityki władz Gdańska, składali się na kolejny wspaniałomyślny gest, który będzie firmował prezydent Adamowicz.


- Generalnie miasto Gdańsk dokonuje głębokiej, jak to nazywa, racjonalizacji sieci szkolnej - stwierdził Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji. - Z racjonalizacją wydatków oświatowych dyskutować raczej nie można. Wartość w oświacie jest pewna stabilność działania. Dorosłym można powiedzieć "Masz być mobilny". Dziecko potrzebuje stabilności. Pałac Młodzieży, który jest sztandarową pozycją, w mojej opinii jest likwidowany głównie z tego powodu, że władze miasta chcą zastąpić tą placówkę formuły oświatowej na kulturalną. To oznacza po prostu zmianę zasad zatrudniania pracowników tam zatrudnionych. Gdyby miasto nie powiedziało, że likwiduje tą placówkę, to może by nie było oporu mieszkańców, rodziców, bo protestowałyby tylko związki zawodowe. Te zmiany, które są robione, to konia z rzędem temu, kto wytłumaczy dlaczego one nie przewidują, że za dwa-trzy lata nie będzie niżu demograficznego. Poza tym panie wiceprezydencie, panie prezydencie miasto Gdańsk otrzymało tak jak wszystkie jednostki samorządu w październiku informację jaką kwotę wsparcia otrzyma w ramach subwencji oświatowej, a rzeczywista kwota będzie o 18 milionów większa. Być może nie było warto tego zamieszania rozpoczynać.


alt- Jestem mieszkańcem Śródmieścia. Znam Pałac Młodzieży. To jest 35 lat tradycji oświatowej. Nie zgadzam się formułą, którą proponuje miasto, formułą zmiany działania - powiedział Jacek Król. - Oni nie nazywają tego likwidacją tylko zmianą organizacyjną. Dla mnie jest to likwidacja. Uważam, że przekształcenie Pałacu Młodzieży w formułę jaką proponuje miasto jest nie do przyjęcia. To się wiąże z pogorszeniem jakości zajęć edukacyjnych. Zmiana formuły zatrudnienia spowoduje, że do Pałacu zaczną trafiać osoby przypadkowe, które będą miały owszem powiedzmy zdolności plastyczne, ale niekoniecznie będą miały bazę pedagogiczną. Uważam, że jest to forma szukania oszczędności. Miasto dokonało różnego rodzaju inwestycji. Tworzy się stanowiska w moim odczuciu absurdalne. Ostatnio pan prezydent powołał dwóch panów, którzy pełnią funkcję menadżera Śródmieścia. Dla mnie to śmieszne stanowisko. Ich kompetencje nie są jasno określone. Jak na razie panowie swoją pracę rozpoczęli dość hucznie od spaceru w blasku fleszy. Szukajmy oszczędności w innej formie, ale nie kosztem dzieci i młodzieży.


- Chcieliśmy poruszyć dwie sprawy związane ze służbą zdrowia, które są dla nas ważne - stwierdził Mariusz Falkowski, sekretarz PRW SLD. - Po pierwsze to karuzela kadrowa w pomorskiej ochronie zdrowia podległej marszałkowi. Druga sprawa to dostępność do opieki onkologicznej. Jeśli chodzi o pierwszą sprawę to zdarzyło się tak w dwóch dużych szpitalach marszałkowskich, że mamy nowe władze. Okazało się, że tam gdzie Platforma przegrała wybory w powiecie tczewskim i lęborskim to nim dobrze się poukładały nowe starostwa to mamy nowego prezesa Szpitali wojewódzkich w Gdyni, tak to się dziś nazywa, który był prezesem spółki szpitalnej należącej do powiatu tczewskiego. No i mamy nowego prezesa w Słupsku, który do tej pory był prezesem spółki szpitalnej w Lęborku. To świadczy o braku procedur. O tym, że przekształcając nasze pomorskie szpitale w spółki pozbyliśmy się kontroli społecznej nad tymi szpitalami. Do tej pory zachowywano chociaż pozory i przeprowadzano konkursy, do któryś ktoś mógł stanąć. Druga sprawa na którą chciałbym zwrócić uwagę to to co się dzieje po wprowadzeniu pakietu onkologicznego. Wiem co się dzieje. Na przykład w Gdyńskim Centrum Onkologii, w nowej przychodni dopiero otwartej są setki osób, które chcą dostać się na wizytę. Przychodzą z zieloną kartą, ze skierowaniami, a ci którzy leczą się od jakiegoś czasu nie mają się gdzie podziać, bo okazuje się, że 60 czy 70 procent środków jest na pakiet onkologiczny, a ci którzy mieli raka wykrytego wcześniej stoją przed dylematem co nimi będzie dalej i jak będą leczeni. To należy zmienić jak najszybciej. Nie może być tak, że pacjenci onkologiczni będą traktowani jako dwie różne grupy i ten, kto ma mieć rozpoznanego raka pójdzie szybką ścieżką, a kto już jest chory będzie czekał pół roku aż dostanie się na wizytę.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież