Kazimierz Koralewski wspomina Dawida Krupeja: Był nad wiek dojrzały » W piątek nagle zmarł Dawid Krupej, radny Rady Miasta Gdańska, współpracownik ministra Jarosława Sell... „Pracodawcy Przyjaźni Pracownikom” budują nowoczesną polską gospodarkę » Finaliści konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to zakłady, które święcą sukcesy na rynku, są ... Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
Trefl zgarnął w Bydgoszczy pełną pulę
niedziela, 23 lutego 2020 22:17
Trefl zgarnął w Bydgoszczy pełną pulę
Siatkarze Trefl rozkręcili się od drugiego seta, ale to wystarczyło ...
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
poniedziałek, 24 lutego 2020 13:34
Lechia potępia zachowanie kibiców w Poznaniu
Lechia Gdańsk wydała komunikat odnośnie wydarzeń, do których dosz ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Malarstwo z ekfrazą
środa, 19 lutego 2020 19:40
Malarstwo z ekfrazą
Kolejne spotkanie malarstwa z poezją organizowane przy współpracy z ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
poniedziałek, 24 lutego 2020 09:27
GAROU już 25 i 27 lutego wystąpi w Polsce! Dzwonnik z Notre Dame zaśpiewa w ERGO Arenie
Garou nie trzeba chyba nikomu przestawiać! Mocny i pełen emocji gło ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Ministrowie odpowiadają ministrowi

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 06 lutego 2015 06:45

Sprawa reorganizacji gdańskiej oświaty połączyła większość osób związanych w przeszłości z resortem oświaty a wywodzących się z Pomorza. Przypomnijmy, że na naszych łamach Franciszek Potulski, były Sekretarz Stanu w MENiS, zaapelował m.in. o podjęcie dialogu ws. oświaty i zaniechanie nieprzemyślanych działań.


- Uważam, że społeczeństwo Gdańska w tej sprawie powiedziało wyraźnie, że nie chce być traktowane przedmiotowo, budzi się w nas społeczeństwo obywatelskie – powiedział nam Wojciech Książek, obecnie szef oświatowej Solidarności w naszym regionie nawiązując m.in. do ostatniej manifestacji w obronie Pałacu Młodzieży.  – Tymczasem zmiany w oświacie, bo przecież nie chodzi tutaj tylko o Pałac Młodzieży, zostały zapowiedziane nagle, beż żadnych konsultacji. Jeszcze jednak nie wszystko stracone, zgodnie z założeniami ustawy, w lutym rada miasta ma wyrazić tylko swój zamiar co do placówki oświatowej, na ostateczne rozstrzygnięcia przyjdzie czas w czerwcu. Jest więc jeszcze czas na rozmowy, na debatę, na głos nauczycieli, uczniów i rodziców – stwierdził Wojciech Książek.

Były Podsekretarz Stanu w MEN, w okresie 1997 – 2001 zwrócił też uwagę na to, że na funkcjonowanie takich placówek jak Pałac Młodzieży miasto otrzymuje specjalne pieniądze pochodzące z części subwencji oświatowej na każdego ucznia. – Jeśli zmieni się kategoria placówki, co wówczas stanie się z tymi pieniędzmi? -  pyta Wojciech Książek. Podkreślił, że wszystkie kontrowersyjne zmiany wprowadzone są tuż po wyborach. – Prawdopodobnie by wyborcy zapomnieli o nich do czasu następnych – ocenił związkowiec.

Adam Giersz, piastujący w latach 2001 – 2011 rozmaite stanowiska w resortach oświaty i sportu przebywa obecnie na urlopie. – Zapewnił mnie jednak, że jest gotów do współpracy jeśli chodzi o kwestie dotyczące placówek związanych ze sportem na różnym szczeblu – przyznał autor listu otwartego Franciszek Potulski.    

Minister Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska, obecnie posłanka PO, Katarzyna Hall, przyznaje, że nie miała okazji zapoznać się z listem otwartym Franciszka Potulskiego i uczyni to dopiero w nadchodzących dniach, nie może się więc merytorycznie do niego ustosunkować. – Wszelkie zmiany muszą być dokładnie przeanalizowane. Trzeba poznać szczegóły tych zmian, co otrzyma się zamiast, na czym polega ich pomysł i dopiero po przeanalizowaniu ich można się pokusić opinię – powiedziała nam Katarzyna Hall. Podkreśliła, że stara się na bieżąco śledzić sytuację w gdańskiej oświacie, która jest jej szczególnie bliska.

W ostatnim tygodniu miasto doszło jednak do wniosku, że o zmianach warto by porozmawiać w szkołach i z samymi zainteresowanymi – choć Pałacu Młodzieży na liście nie ma. Spotkania zaplanowano niemal aż do końca lutego. Czy to zasłona dymna, czy też głos mieszkańców zaczął się liczyć przekonamy się niebawem.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież