Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ministrowie odpowiadają ministrowi

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 06 lutego 2015 06:45

Sprawa reorganizacji gdańskiej oświaty połączyła większość osób związanych w przeszłości z resortem oświaty a wywodzących się z Pomorza. Przypomnijmy, że na naszych łamach Franciszek Potulski, były Sekretarz Stanu w MENiS, zaapelował m.in. o podjęcie dialogu ws. oświaty i zaniechanie nieprzemyślanych działań.


- Uważam, że społeczeństwo Gdańska w tej sprawie powiedziało wyraźnie, że nie chce być traktowane przedmiotowo, budzi się w nas społeczeństwo obywatelskie – powiedział nam Wojciech Książek, obecnie szef oświatowej Solidarności w naszym regionie nawiązując m.in. do ostatniej manifestacji w obronie Pałacu Młodzieży.  – Tymczasem zmiany w oświacie, bo przecież nie chodzi tutaj tylko o Pałac Młodzieży, zostały zapowiedziane nagle, beż żadnych konsultacji. Jeszcze jednak nie wszystko stracone, zgodnie z założeniami ustawy, w lutym rada miasta ma wyrazić tylko swój zamiar co do placówki oświatowej, na ostateczne rozstrzygnięcia przyjdzie czas w czerwcu. Jest więc jeszcze czas na rozmowy, na debatę, na głos nauczycieli, uczniów i rodziców – stwierdził Wojciech Książek.

Były Podsekretarz Stanu w MEN, w okresie 1997 – 2001 zwrócił też uwagę na to, że na funkcjonowanie takich placówek jak Pałac Młodzieży miasto otrzymuje specjalne pieniądze pochodzące z części subwencji oświatowej na każdego ucznia. – Jeśli zmieni się kategoria placówki, co wówczas stanie się z tymi pieniędzmi? -  pyta Wojciech Książek. Podkreślił, że wszystkie kontrowersyjne zmiany wprowadzone są tuż po wyborach. – Prawdopodobnie by wyborcy zapomnieli o nich do czasu następnych – ocenił związkowiec.

Adam Giersz, piastujący w latach 2001 – 2011 rozmaite stanowiska w resortach oświaty i sportu przebywa obecnie na urlopie. – Zapewnił mnie jednak, że jest gotów do współpracy jeśli chodzi o kwestie dotyczące placówek związanych ze sportem na różnym szczeblu – przyznał autor listu otwartego Franciszek Potulski.    

Minister Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska, obecnie posłanka PO, Katarzyna Hall, przyznaje, że nie miała okazji zapoznać się z listem otwartym Franciszka Potulskiego i uczyni to dopiero w nadchodzących dniach, nie może się więc merytorycznie do niego ustosunkować. – Wszelkie zmiany muszą być dokładnie przeanalizowane. Trzeba poznać szczegóły tych zmian, co otrzyma się zamiast, na czym polega ich pomysł i dopiero po przeanalizowaniu ich można się pokusić opinię – powiedziała nam Katarzyna Hall. Podkreśliła, że stara się na bieżąco śledzić sytuację w gdańskiej oświacie, która jest jej szczególnie bliska.

W ostatnim tygodniu miasto doszło jednak do wniosku, że o zmianach warto by porozmawiać w szkołach i z samymi zainteresowanymi – choć Pałacu Młodzieży na liście nie ma. Spotkania zaplanowano niemal aż do końca lutego. Czy to zasłona dymna, czy też głos mieszkańców zaczął się liczyć przekonamy się niebawem.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież