Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ministrowie odpowiadają ministrowi

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 06 lutego 2015 06:45

Sprawa reorganizacji gdańskiej oświaty połączyła większość osób związanych w przeszłości z resortem oświaty a wywodzących się z Pomorza. Przypomnijmy, że na naszych łamach Franciszek Potulski, były Sekretarz Stanu w MENiS, zaapelował m.in. o podjęcie dialogu ws. oświaty i zaniechanie nieprzemyślanych działań.


- Uważam, że społeczeństwo Gdańska w tej sprawie powiedziało wyraźnie, że nie chce być traktowane przedmiotowo, budzi się w nas społeczeństwo obywatelskie – powiedział nam Wojciech Książek, obecnie szef oświatowej Solidarności w naszym regionie nawiązując m.in. do ostatniej manifestacji w obronie Pałacu Młodzieży.  – Tymczasem zmiany w oświacie, bo przecież nie chodzi tutaj tylko o Pałac Młodzieży, zostały zapowiedziane nagle, beż żadnych konsultacji. Jeszcze jednak nie wszystko stracone, zgodnie z założeniami ustawy, w lutym rada miasta ma wyrazić tylko swój zamiar co do placówki oświatowej, na ostateczne rozstrzygnięcia przyjdzie czas w czerwcu. Jest więc jeszcze czas na rozmowy, na debatę, na głos nauczycieli, uczniów i rodziców – stwierdził Wojciech Książek.

Były Podsekretarz Stanu w MEN, w okresie 1997 – 2001 zwrócił też uwagę na to, że na funkcjonowanie takich placówek jak Pałac Młodzieży miasto otrzymuje specjalne pieniądze pochodzące z części subwencji oświatowej na każdego ucznia. – Jeśli zmieni się kategoria placówki, co wówczas stanie się z tymi pieniędzmi? -  pyta Wojciech Książek. Podkreślił, że wszystkie kontrowersyjne zmiany wprowadzone są tuż po wyborach. – Prawdopodobnie by wyborcy zapomnieli o nich do czasu następnych – ocenił związkowiec.

Adam Giersz, piastujący w latach 2001 – 2011 rozmaite stanowiska w resortach oświaty i sportu przebywa obecnie na urlopie. – Zapewnił mnie jednak, że jest gotów do współpracy jeśli chodzi o kwestie dotyczące placówek związanych ze sportem na różnym szczeblu – przyznał autor listu otwartego Franciszek Potulski.    

Minister Edukacji Narodowej w rządzie Donalda Tuska, obecnie posłanka PO, Katarzyna Hall, przyznaje, że nie miała okazji zapoznać się z listem otwartym Franciszka Potulskiego i uczyni to dopiero w nadchodzących dniach, nie może się więc merytorycznie do niego ustosunkować. – Wszelkie zmiany muszą być dokładnie przeanalizowane. Trzeba poznać szczegóły tych zmian, co otrzyma się zamiast, na czym polega ich pomysł i dopiero po przeanalizowaniu ich można się pokusić opinię – powiedziała nam Katarzyna Hall. Podkreśliła, że stara się na bieżąco śledzić sytuację w gdańskiej oświacie, która jest jej szczególnie bliska.

W ostatnim tygodniu miasto doszło jednak do wniosku, że o zmianach warto by porozmawiać w szkołach i z samymi zainteresowanymi – choć Pałacu Młodzieży na liście nie ma. Spotkania zaplanowano niemal aż do końca lutego. Czy to zasłona dymna, czy też głos mieszkańców zaczął się liczyć przekonamy się niebawem.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież