Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Minister do ministrów w sprawie Pałacu i prawa do edukacji

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 lutego 2015 22:09

Szanowni Państwo

Wojciech KSIĄŻEK
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w okresie 1997 – 2001

Edmund WITTBRODT
Minister Edukacji Narodowej w okresie  2000 – 2001

Adam GIERSZ
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu w okresie 2001 – 2004
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu w okresie 2008 – 2009
Minister Sportu w okresie  2009 – 2011

Katarzyna HALL
Minister Edukacji Narodowej w okresie 2007 – 2011


Władze Miasta Gdańska podjęły decyzję o znacznej reorganizacji sieci placówek oświatowych.Z mocy prawa samorząd terytorialny ma obowiązek dokonywania oceny realizacji zadań oświatowych corocznie w październiku. Jest zasadnym, aby wszelkie zmiany wynikały z rzetelnej analizy aktualnego stanu i oceny skutków ewentualnych zmian.Tymczasem przedstawiona Radzie Miasta zeszłoroczna ocena wniosków o konieczności zmian nie zawierała. Oznacza to, że obecne propozycje w tym zakresie są jedynie wynikiem „głębokiego przemyślenia urzędników oświatowych” w Urzędzie Miasta. Wydaje się, że u podłoża propozycji występują trzy przesłanki:
1) Negatywny stosunek do regulacji zawodowych nauczycieli zawartych w Ustawie – Karta Nauczyciela.
2) Dążenie do obniżenia kosztów realizowanych zadań oświatowych.
3) Poczucie misji reformatorskiej władz miasta.


W stosunku do Karty Nauczyciela używa się argumentu, że jest ona przeżytkiem PRL-owskim i zawiera nadmierne przywileje dla nauczycieli.            Tymczasem Ustawa Karta Nauczyciela była wielokrotnie nowelizowana i jej „właścicielem” jest ten rząd, który dokonał w niej ostatnich zmian (rok 2011) zachowując lub nie jej zapisy, czyli akceptując te, które nie zostały zmienione. Ostateczną wykładnię prawną roli Ustawy Karta Nauczyciela przedstawił Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 9 czerwca 2010 roku:
„Jednym z najważniejszych zadań gminy są sprawy edukacji publicznej, których realizacja stanowi zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Warunków zatrudniania i wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i innych placówkach oświatowych nie można traktować wyłącznie jako przywilejów. Są to bowiem instrumenty prawne służące zapewnieniu bezpłatnej oświaty o odpowiedniej jakości i na możliwie równym poziomie.”


Kwestionowanie zatem zasadności stosowania Karty Nauczyciela jest deklaracją nieposzanowania prawa i powinno być karalne z urzędu. Ponadto należy dodać, że ustaw regulujących status zawodowy pracowników jest około dwudziestu, w tym również pracowników samorządowych. Różnica miedzy tymi ostatnimi, a nauczycielami polega na tym, że dla nauczycieli ustawa określa płacę minimum, a pracownikom na stanowiskach kierowniczych określa wynagrodzenie maksymalne, które to ograniczenie w znacznej części samorządów jest „zręcznie obchodzone”.
Zasady finansowania zadań oświatowych przedstawiłem obszernie w notatce dotyczącej tego problemu, którą przekazuję w załączeniu. 


alt


                

Zdaję też sobie sprawę, że tylko osoby z poczuciem misji dokonują rewolucji, na ogół nie licząc się z kosztami. Jednak w przypadku oświaty szacowanie kosztów jest niezbędne, bo dotyczy to sfery szczególnie wrażliwej społecznie, w której podmiotem działania jest dziecko i jego rodzice. Ponadto jest to sfera działania publicznego o trudno mierzalnych efektach, w której emocje społeczne są równie ważne jak kalkulacja ekonomiczna.
W przypadku zmian proponowanych przez gdańskich urzędników dochodzi również problem zaniedbań dotyczących konsultacji z partnerami społecznymi, co oznacza że deklaracje o ważności dialogu społecznego są dla rządzących miastem jedynie pustym sloganem.


Zwracam się zatem do Państwa, którzy tworzyliście prawo oświatowe, znacie jego literę i ducha, aby zaopiniować proponowane przez urząd miasta zmiany, ocenić ich skutki społeczne a także poważnie potraktować obawy obywateli, bo to ci ostatni są na mocy Konstytucji RP suwerenem państwa, w tym również samorządu terytorialnego.         


Zwracam się  jednocześnie z propozycją, by zechcieli Państwo zadeklarować władzom miasta gotowość do konsultacji wszelkich planów i zamiarów z zakresu edukacji, w której Państwa wiedza i doświadczenie są znaczące, a lekceważenie tego przez gdańskich urzędników może być potraktowane jako przejaw arogancji władzy.

Z poważaniem
Franciszek Potulski
Przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży  w okresie  2001 – 2003
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu  w okresie 2003 - 2004


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież