Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Minister do ministrów w sprawie Pałacu i prawa do edukacji

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 lutego 2015 22:09

Szanowni Państwo

Wojciech KSIĄŻEK
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w okresie 1997 – 2001

Edmund WITTBRODT
Minister Edukacji Narodowej w okresie  2000 – 2001

Adam GIERSZ
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu w okresie 2001 – 2004
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu w okresie 2008 – 2009
Minister Sportu w okresie  2009 – 2011

Katarzyna HALL
Minister Edukacji Narodowej w okresie 2007 – 2011


Władze Miasta Gdańska podjęły decyzję o znacznej reorganizacji sieci placówek oświatowych.Z mocy prawa samorząd terytorialny ma obowiązek dokonywania oceny realizacji zadań oświatowych corocznie w październiku. Jest zasadnym, aby wszelkie zmiany wynikały z rzetelnej analizy aktualnego stanu i oceny skutków ewentualnych zmian.Tymczasem przedstawiona Radzie Miasta zeszłoroczna ocena wniosków o konieczności zmian nie zawierała. Oznacza to, że obecne propozycje w tym zakresie są jedynie wynikiem „głębokiego przemyślenia urzędników oświatowych” w Urzędzie Miasta. Wydaje się, że u podłoża propozycji występują trzy przesłanki:
1) Negatywny stosunek do regulacji zawodowych nauczycieli zawartych w Ustawie – Karta Nauczyciela.
2) Dążenie do obniżenia kosztów realizowanych zadań oświatowych.
3) Poczucie misji reformatorskiej władz miasta.


W stosunku do Karty Nauczyciela używa się argumentu, że jest ona przeżytkiem PRL-owskim i zawiera nadmierne przywileje dla nauczycieli.            Tymczasem Ustawa Karta Nauczyciela była wielokrotnie nowelizowana i jej „właścicielem” jest ten rząd, który dokonał w niej ostatnich zmian (rok 2011) zachowując lub nie jej zapisy, czyli akceptując te, które nie zostały zmienione. Ostateczną wykładnię prawną roli Ustawy Karta Nauczyciela przedstawił Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 9 czerwca 2010 roku:
„Jednym z najważniejszych zadań gminy są sprawy edukacji publicznej, których realizacja stanowi zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Warunków zatrudniania i wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i innych placówkach oświatowych nie można traktować wyłącznie jako przywilejów. Są to bowiem instrumenty prawne służące zapewnieniu bezpłatnej oświaty o odpowiedniej jakości i na możliwie równym poziomie.”


Kwestionowanie zatem zasadności stosowania Karty Nauczyciela jest deklaracją nieposzanowania prawa i powinno być karalne z urzędu. Ponadto należy dodać, że ustaw regulujących status zawodowy pracowników jest około dwudziestu, w tym również pracowników samorządowych. Różnica miedzy tymi ostatnimi, a nauczycielami polega na tym, że dla nauczycieli ustawa określa płacę minimum, a pracownikom na stanowiskach kierowniczych określa wynagrodzenie maksymalne, które to ograniczenie w znacznej części samorządów jest „zręcznie obchodzone”.
Zasady finansowania zadań oświatowych przedstawiłem obszernie w notatce dotyczącej tego problemu, którą przekazuję w załączeniu. 


alt


                

Zdaję też sobie sprawę, że tylko osoby z poczuciem misji dokonują rewolucji, na ogół nie licząc się z kosztami. Jednak w przypadku oświaty szacowanie kosztów jest niezbędne, bo dotyczy to sfery szczególnie wrażliwej społecznie, w której podmiotem działania jest dziecko i jego rodzice. Ponadto jest to sfera działania publicznego o trudno mierzalnych efektach, w której emocje społeczne są równie ważne jak kalkulacja ekonomiczna.
W przypadku zmian proponowanych przez gdańskich urzędników dochodzi również problem zaniedbań dotyczących konsultacji z partnerami społecznymi, co oznacza że deklaracje o ważności dialogu społecznego są dla rządzących miastem jedynie pustym sloganem.


Zwracam się zatem do Państwa, którzy tworzyliście prawo oświatowe, znacie jego literę i ducha, aby zaopiniować proponowane przez urząd miasta zmiany, ocenić ich skutki społeczne a także poważnie potraktować obawy obywateli, bo to ci ostatni są na mocy Konstytucji RP suwerenem państwa, w tym również samorządu terytorialnego.         


Zwracam się  jednocześnie z propozycją, by zechcieli Państwo zadeklarować władzom miasta gotowość do konsultacji wszelkich planów i zamiarów z zakresu edukacji, w której Państwa wiedza i doświadczenie są znaczące, a lekceważenie tego przez gdańskich urzędników może być potraktowane jako przejaw arogancji władzy.

Z poważaniem
Franciszek Potulski
Przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży  w okresie  2001 – 2003
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu  w okresie 2003 - 2004


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież