Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska oświata bez księgowego? Subwencja szkolna większa o 18 mln zł - podpowiada b.minister

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 06 lutego 2015 06:40

Zadania oświatowe realizowane w mieście dzielą się na zadania gminne i zadania powiatowe. Część zadań gminnych jest finansowana wyłącznie ze środków własnych uzyskanych przez gminę, np. z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych /tzw. PIT/, z którego z każdej złotówki jaką płac i obywatel 39,62 groszy zostaje w gminie. Są to zadania z zakresu wychowania przedszkolnego, rocznego przygotowania przedszkolnego i dowozu uczniów.


Druga część zadań gminnych jest finansowana ze środków własnych, uzupełnianych przez budżet państwa w formie tzw. subwencji oświatowej /uczniowie szkół podstawowych  i gimnazjalnych/.


W Gdańsku uczniów gminnych jest około 35 tysięcy i w roku szkolnym 2014/15 jest ich 106,8% w stosunku do liczby uczniów z poprzedniego roku szkolnego. Wsparcie z budżetu jest dokonywane według pewnych zasad, uwzględniających liczbę uczniów, uczniów z deficytami rozwojowymi, zakres realizowanych zadań a także status zawodowy nauczycieli. Do szkół, które są zadaniem powiatu /szkoły ponad gimnazjalne, poradnie pedagogiczno-psychologiczne itp./ w Gdańsku uczęszcza około 25 tysięcy uczniów i jest to 92,2 % liczby uczniów z ubiegłego roku. Władze miasta na to, aby uzyskać wsparcie z budżetu państwa, muszą przedstawić dane o uczniach, zaczynając od ich liczby. Na podstawie tych danych otrzymują informację o subwencji wstępnej, którą wpisują do dochodu budżetu na rok następny. Potem następuje weryfikacja tych danych i na przełomie miesięcy luty/marzec samorząd otrzymuje skorygowaną kwotę subwencji, zwaną  subwencja oświatową.


Subwencja wstępna dla miasta, łącznie dla zadań gminy i powiatu, wyniosła 397 532 146 zł. Okazało się jednak, że dane, na których podstawie ją wyliczono, były – najłagodniej rzecz ujmując -  nieścisłe, ponieważ po weryfikacji ostatecznie Gdańsk otrzyma 416 314 708 zł, czyli 18 782 562 zł więcej, niż zostało zapisane w budżecie. Jeśli zatem w pogoni za oszczędnościami likwiduje się Pałac Młodzieży, szacując, że przyniesie to zysk w wysokości 3 milinów złotych, to może lepiej byłoby staranniej przygotowywać sprawozdania oświatowe. Dodać należy, że wsparcie dla zadań pozaszkolnych budżetu państwa dla Gdańska wynosi około 10 milionów złotych.


Może więc warto, aby dwa  tysiące stałych uczestników zajęć w Pałacu Młodzieży /i drugie tyle korzystających z tych zajęć doraźnie/ złożyło się po złotówce i za tę składkę Pan Prezydent zatrudni kompetentnego pracownika na „śmieciowej umowie o dzieło”, który przygotuje sprawozdanie na tyle rzetelne, na ile jest to możliwe. Może kogoś spośród byłych pracowników byłego wydziału oświaty? Jest o co walczy, bo 18 milionów „piechotą nie chodzi”, a poza tym z nawiązką pokrywa iluzoryczne niekiedy oszczędności.


Przestroga dla mieszkańców Gdańska: Pani Premier Ewa Kopacz najpierw mówiła o likwidacji nierentownych kopalni, a wkrótce potem o restrukturyzacji, zaklinając się, że nie było mowy o likwidacji. Wygląda na to, że jest to jakaś choroba zakaźna aktualnie rządzących w kraju i między innymi w Gdańsku – co innego mówimy, co innego mamy na myśli a co innego robimy. Mam nadzieję, że radni miasta Gdańsk nie dadzą się na to nabrać. Przynajmniej ci, którzy ubiegali się o poparcie szkół i rad osiedlowych w wyborach samorządowych.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież