Trzeci koncert z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście ... » 6 grudnia o godz. 17:00 w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku, odbędzie się koncert zespołu ... Otwarcie wystawy plenerowej „The Airmen” » W niedzielę, 6 grudnia, na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowana zostanie n... Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
sobota, 05 grudnia 2020 21:03
Hokeistki Stoczniowca efektownie pokonały Unię
Ostatni w tym roku weekendowy dwumecz hokeistki Stoczniowca
Lechia ponownie bez bramki i punktu
sobota, 05 grudnia 2020 21:42
Lechia ponownie bez bramki i punktu
Trwa zła seria Lechii. Biało-zieloni w trzecim kolejnym meczu nie

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańska oświata bez księgowego? Subwencja szkolna większa o 18 mln zł - podpowiada b.minister

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 06 lutego 2015 06:40

Zadania oświatowe realizowane w mieście dzielą się na zadania gminne i zadania powiatowe. Część zadań gminnych jest finansowana wyłącznie ze środków własnych uzyskanych przez gminę, np. z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych /tzw. PIT/, z którego z każdej złotówki jaką płac i obywatel 39,62 groszy zostaje w gminie. Są to zadania z zakresu wychowania przedszkolnego, rocznego przygotowania przedszkolnego i dowozu uczniów.


Druga część zadań gminnych jest finansowana ze środków własnych, uzupełnianych przez budżet państwa w formie tzw. subwencji oświatowej /uczniowie szkół podstawowych  i gimnazjalnych/.


W Gdańsku uczniów gminnych jest około 35 tysięcy i w roku szkolnym 2014/15 jest ich 106,8% w stosunku do liczby uczniów z poprzedniego roku szkolnego. Wsparcie z budżetu jest dokonywane według pewnych zasad, uwzględniających liczbę uczniów, uczniów z deficytami rozwojowymi, zakres realizowanych zadań a także status zawodowy nauczycieli. Do szkół, które są zadaniem powiatu /szkoły ponad gimnazjalne, poradnie pedagogiczno-psychologiczne itp./ w Gdańsku uczęszcza około 25 tysięcy uczniów i jest to 92,2 % liczby uczniów z ubiegłego roku. Władze miasta na to, aby uzyskać wsparcie z budżetu państwa, muszą przedstawić dane o uczniach, zaczynając od ich liczby. Na podstawie tych danych otrzymują informację o subwencji wstępnej, którą wpisują do dochodu budżetu na rok następny. Potem następuje weryfikacja tych danych i na przełomie miesięcy luty/marzec samorząd otrzymuje skorygowaną kwotę subwencji, zwaną  subwencja oświatową.


Subwencja wstępna dla miasta, łącznie dla zadań gminy i powiatu, wyniosła 397 532 146 zł. Okazało się jednak, że dane, na których podstawie ją wyliczono, były – najłagodniej rzecz ujmując -  nieścisłe, ponieważ po weryfikacji ostatecznie Gdańsk otrzyma 416 314 708 zł, czyli 18 782 562 zł więcej, niż zostało zapisane w budżecie. Jeśli zatem w pogoni za oszczędnościami likwiduje się Pałac Młodzieży, szacując, że przyniesie to zysk w wysokości 3 milinów złotych, to może lepiej byłoby staranniej przygotowywać sprawozdania oświatowe. Dodać należy, że wsparcie dla zadań pozaszkolnych budżetu państwa dla Gdańska wynosi około 10 milionów złotych.


Może więc warto, aby dwa  tysiące stałych uczestników zajęć w Pałacu Młodzieży /i drugie tyle korzystających z tych zajęć doraźnie/ złożyło się po złotówce i za tę składkę Pan Prezydent zatrudni kompetentnego pracownika na „śmieciowej umowie o dzieło”, który przygotuje sprawozdanie na tyle rzetelne, na ile jest to możliwe. Może kogoś spośród byłych pracowników byłego wydziału oświaty? Jest o co walczy, bo 18 milionów „piechotą nie chodzi”, a poza tym z nawiązką pokrywa iluzoryczne niekiedy oszczędności.


Przestroga dla mieszkańców Gdańska: Pani Premier Ewa Kopacz najpierw mówiła o likwidacji nierentownych kopalni, a wkrótce potem o restrukturyzacji, zaklinając się, że nie było mowy o likwidacji. Wygląda na to, że jest to jakaś choroba zakaźna aktualnie rządzących w kraju i między innymi w Gdańsku – co innego mówimy, co innego mamy na myśli a co innego robimy. Mam nadzieję, że radni miasta Gdańsk nie dadzą się na to nabrać. Przynajmniej ci, którzy ubiegali się o poparcie szkół i rad osiedlowych w wyborach samorządowych.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież